Συμβουλή, Η ρύθμιση του μηχανισμού hop-up

Ξεκίνησε από hargyr, 04 Νοε 2008, 20:58:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

hargyr

Βεβαιωθείτε ότι ακολουθείτε με ακρίβεια τις οδηγίες του εγχειριδίου χρήσης για τη ρύθμιση του μηχανισμού hop-up (που καθορίζει την ακριβή πορεία της βολίδας στον αέρα). Ανάλογα με την ταχύτητα βολίδας που επιτυγχάνει το όπλο σας, θα χρειαστείτε μέχρι και 30 μέτρα ακτίνα βολής για να ρυθμίσετε το μηχανισμό hop-up. Προσπαθείστε να επιτύχετε όσο πιο επίπεδη τροχιά της βολίδας είναι δυνατόν. Όλα σχεδόν τα όπλα Airsoft έχουν πολύ ευαίσθητη ρύθμιση για το μηχανισμό hop-up. Μια πολύ μικρή μετακίνηση του τροχού ή μοχλού ρύθμισης μπορεί να προκαλέσει μεγάλες αποκλίσεις στην πορεία της βολίδας.
Η ρύθμιση του μηχανισμού hop-up μπορεί να αλλάξει από μόνη της σιγά-σιγά, καθώς το όπλο χρησιμοποιείται. Είναι αναμενόμενο ότι θα χρειάζεται να επαναρυθμίζετε περιοδικά το μηχανισμό hop-up. Πολλοί παράγοντες μπορεί να επηρεάσουν την τροχιά της βολίδας: η καθαριότητα της κάννης, η μάρκα της βολίδας ΒΒ, το βάρος της, ο άνεμος, η υγρασία και η πυκνότητα του αέρα. Μην υποθέτετε ότι το όπλο σας θα έχει παντού και πάντοτε τα ίδια χαρακτηριστικά βολής!
PLAY FAIR

FanIsHere

#1
'Οταν η μπίλια ανεβαίνει προς τα επάνω, δεν έχει να κάνει με το hop-up, έτσι?
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

Falcon

Εχει να κανει ΚΑΙ με το HOp-up (99%), αλλα ΚΑΙ με τον αερα - μερικες φορες.

FanIsHere

'Εχει σχέση το hop-up με το φάλτσο που παίρνει η μπίλια προς τα πάνω? Το hop-up δεν επηρεάζει την πορεία της μόνο στον οριζόντιο νοητό άξονα?
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

Falcon

Αναλυσε μου περισσοτερο ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ  ''προς τα πανω''

FanIsHere

Σημαδύεις ευθεία και εκείνη οδεύει προς το Θεό! :P
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

Falcon

Αν ''οδευει'' προς το θεο, χωρις να ειναι το hop-up, τοτε ειναι κατι αλλο και προφανως παντα ετσι θα ειναι το οπλο. Αφου δε προσαρμοζεται και καννη ακριβειας (κι αφου ειναι και springer) , τοτε λυπαμαι αλλα θα σου μεινει ετσι... Κι εγω εχω κατι τετοια οπλα ελατηριου τα οποια ριχνουν τη μπιλια προς τα πανω και ΔΕΝ αλλαζουν... Φαινεται πως για να πετυχεις εχθρο στα 20 μετρα, θα πρεπει πρωτα να σημαδεψεις προς τα μυρμιγκια στα πεντε μετρα>  :P

FanIsHere

Για το G18C το λέω κυρίως. Το άλλο έστρωσε κάπως!
Βέβαια είναι side arm και πιστόλι, αλλά γιατί να μην πηγαίνει κι αυτό ευθεία? >:(

Anyway.
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

Falcon

Δοκιμασε πιο βαρυ μπιλακι. Τι μπιλακι χρησιμοποιεις παρεπιπτοντως??

FanIsHere

0.2 χρησιμοποιώ. Θα του πέσει βαρή, βγάζει γύρω στα 60 fps με τις 20άρες... :-\
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

alex the fox

emena strivei aristera pros ton geitona alla mou epese katw kai apo tote varaei eftheia
My first step was Dubstep

SAPPER

Παράθεση από: alex the fox στις  01 Mar 2009, 23:56:23 ΜΜ
emena strivei aristera pros ton geitona alla mou epese katw kai apo tote varaei eftheia
:D :D :D Είναι αυτορυθμιζόμενο με τις τούμπες  :D :D :D

FanIsHere

Τελικά το hop-up έφταιγε που η μπίλια έκανε την επονομαζόμενη "μπανάνα" και όδευε προς το Θεό. Κι εγώ που νόμιζα πως το hop-up ρυθμίζει την πορεία της μπίλιας ως προς τον οριζόντιο νοητό άξονα... :-X
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

SAPPER

Παράθεση από: FanIsHere στις  02 Mar 2009, 10:12:24 ΠΜ
Τελικά το hop-up έφταιγε που η μπίλια έκανε την επονομαζόμενη "μπανάνα" και όδευε προς το Θεό. Κι εγώ που νόμιζα πως το hop-up ρυθμίζει την πορεία της μπίλιας ως προς τον οριζόντιο νοητό άξονα... :-X
Ρωτα βρε φανη... τελικα το εργαλειο ενταξει ?

FanIsHere

Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

SAPPER

Παράθεση από: FanIsHere στις  02 Mar 2009, 22:55:24 ΜΜ
Ναι, GG! Χίλια thanks και από εδώ! :D
Any time...
(Predator)
Και βασικο μετα απο καθε game να μηδενιζουμε το hop up για να εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.

katsaridas

Παράθεση από: SAPPER στις  02 Mar 2009, 23:02:21 ΜΜ
Any time...
(Predator)
Και βασικο μετα απο καθε game να μηδενιζουμε το hop up για να εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.

Καλημέρα Sapper,
Sorry αλλά για να γίνει περισσότερο κατανοητό,
Τι ενοείς να "μηδενίζουμε το hop-up"(και πως γίνεται?! :-\ ) άρα θα πρέπει και πριν από κάθε παιχνίδι να ρυθμίζετε και πάλι?!
Thanks για τον χρόνο σου και την συμβουλή σου.
T. @. G.                 < --  Tinos Airsoft Group  -->

1st video  -> http://www.youtube.com/watch?v=6wbXaT0SzaU
2nd video -> http://www.youtube.com/watch?v=R4lhxnIiqTo

FanIsHere

Εννοεί να το πηγαίνουμε στην αρχική του θέση, εκεί που δε "δουλεύει".

Ναι, χρειάζεται να το ξαναρυθμίζουμε σε κάθε παιχνίδι, εάν τηρούμε το παραπάνω. Δεν είναι και τίποτα, 5 λεπτών δουλειά.
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

SAPPER


Falcon

#19
... Τι 5 λεπτα?? ( 5 λεπτα περιπτερα, μια σερ.... με φτερα. ? )

Εγω εχω σημειωσει με κοκκινο ανεξητηλο μαρκαδορο το ακριβες σημειο πανω στο γραναζι, ωστε να μην χρειαστει να ψαχνω παλι φτου κι απ' την αρχη που το ειχα τη περασμενη βδομαδα. Το μηδενιζω μετα απο καθε παιχνιδι, και μολις ειναι να ξαναπαιξω, βλεπω το κοκκινισμενο σημειο και το γυριζω οπως το 'χα τη προηγουμενη φορα...  ;) ;)
;) ;)


-edit- Εεεε ενταξει μερικες φορες το αλλαζω και το ανεβαζω ή το κατεβαζω αναλογα με τις αποστασεις...