Συμβουλή, Η ρύθμιση του μηχανισμού hop-up

Ξεκίνησε από hargyr, 04 Νοε 2008, 20:58:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Spook

Η ρύθμιση του Hop-Up δεν μένει σταθερή σε βάθος χρόνου ! Το Hop-Up χρειάζεται διαφορετικό ρύθμισμα όσο περνάει ο καιρός και όσο περισσότερες μπίλιες ρίχνουμε, αυτό σημαίνει με απλά λόγια ότι αν μια συγκεκριμένη ρύθμιση είναι οκ τώρα δεν σημαίνει ότι θα είναι και μετά απο 5000 μπίλιες για παράδειγμα... ;)
The circle is a perfect form...
in nature is repeated without end...
The power of the world always works in circles...

SAPPER

Παράθεση από: Falcon στις  11 Mar 2009, 02:17:54 ΠΜ
λαλακιζονται μερικοι... Τι 5 λεπτα?? ( 5 λεπτα περιπτερα, μια σερβιετ@ με φτερα. ? )

Εγω εχω σημειωσει με κοκκινο ανεξητηλο μαρκαδορο το ακριβες σημειο πανω στο γραναζι, ωστε να μην χρειαστει να ψαχνω παλι φτου κι απ' την αρχη που το ειχα τη περασμενη βδομαδα. Το μηδενιζω μετα απο καθε παιχνιδι, και μολις ειναι να ξαναπαιξω, βλεπω το κοκκινισμενο σημειο και το γυριζω οπως το 'χα τη προηγουμενη φορα...  ;) ;)
;) ;)
Σεμνααααα...... :)

Falcon

Παράθεση από: Spook στις  11 Mar 2009, 10:01:02 ΠΜ
Η ρύθμιση του Hop-Up δεν μένει σταθερή σε βάθος χρόνου ! Το Hop-Up χρειάζεται διαφορετικό ρύθμισμα όσο περνάει ο καιρός και όσο περισσότερες μπίλιες ρίχνουμε, αυτό σημαίνει με απλά λόγια ότι αν μια συγκεκριμένη ρύθμιση είναι οκ τώρα δεν σημαίνει ότι θα είναι και μετά απο 5000 μπίλιες για παράδειγμα... ;)

Να και κατι που δεν ηξερα...      Thanks!

Falcon

Παράθεσηλαστιχακιου

λαστιχαΚΙΟΥ ?  ? ? ? ?  :o ::) :-X :-\ χαχαχα :'(

SAPPER


tag21

paidia ego den exo rithmisei to oplo tha me voithisei kapoios tin kiriaki stin kesariani? :-[
Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ

SAPPER

Παράθεση από: tag21 στις  21 Mar 2009, 12:49:50 ΜΜ
paidia ego den exo rithmisei to oplo tha me voithisei kapoios tin kiriaki stin kesariani? :-[
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεθεί κάποιος αλλά και από το μαγαζί αν περάσεις θα σου δείξω με ένα τις έκθεσης.

nick

afhste.....egw exw provlhma me to hop-up pantws....prepei na paw sto  na mou dei3oun pws ginetai... ;D

Θάνος

#28
Το Hop Up κάνει μόνο κατέβασμα στην πορεία της μπίλιας ή καί ανέβασμα? Στο δικό μου π.χ. CA SLR105 A1 (steel version) μετρημένο 325 FPS, με μηδενισμένο το hop up, κάνει καμπύλη πτώσης μετά από κάποια μέτρα, δεν έχω υπολογίσει πόσα... ;D Αν το ρυθμίσω υπάρχει περίπτωση να πάει μακρύτερα ευθεία ή έχει να κάνει μόνο με τη δύναμη που την στέλνει το "αερο-όπλο"?
Ευχαριστώ.
:)
keep safe distance...

nick

ναι,για να το ρυθμισεις πρεπει να βρισκεσαι σε περιπου 30μ. απ'το στοχο σου για να δεις πως πηγαινει η μπιλια...με το hop-up,η μπιλια αποκτα εναν αναστροφο (προς τα πανω) <<στροβιλισμο(δεν ξερω πως να το εκφρασω)>>,ωστε να πηγαινει οσο το δυνατον πιο μακρυα και ευθυβολα ;D

για να δεις πως ρυθμιζεται πηγαινε απο you-tube μερια... ;)

Θάνος

Ευχαριστώ γιά την απάντηση καί ναί, γνωρίζω πως ρυθμίζεται...τουλάχιστον στο δικό μου, αλλά νόμισα ότι η ρύθμιση του hop up, έχει να κάνει μόνο όταν το BB παίρνει κατεύθυνση προς τα επάνω. Ισχύει μόνο αυτό ή μπορεί καί να ανεβάσει την πορεία του BB ώστε να πηγαίνει πιό μακριά?
Σόρρυ που ρωτάω καί δεν δοκιμάζω, αλλά βρίσκομαι μακριά καί δεν μπορώ.
Ευχαριστώ.
keep safe distance...

nick

οταν το ΒΒ παιρνει προς τα επανω κατευθυνση,πρεπει να το μειωσεις ωστε να το φερεις να μην πηγαινει η μπιλια ουτε πανω ουτε κατω,αλλα ευθεια οσο το δυνατον περισσοτερο.....αν εχεις κι'αλλη απορια η δεν καταλαβες τι ειπα πες μου..... ;D

Θάνος

#32
Να αναφέρω κάτι επιπλέον όσον αφορά το δικό μου AEG (SLR105 A1 (steel version) της CA, το οποίο με είχε μπερδέψει. Με μηδενισμένο το hop-up το BB μετά από 40-50 μέτρα περίπου έπεφτε. Ρυθμίζοντας (προσθέτοντας) λίγο hop-up ανέβηκε.!!! :o
Ίσως σας φαίνεται περίεργο που το αναφέρω καί ίσως γιά κάποιους είναι αυτονόητο, αλλά προσωπικά πίστευα, ότι με μηδενισμένο το hop-up θα πήγαινε πάντα ψηλότερα κι όχι χαμηλότερα. Αυτά! Απλά το αναφέρω γιά κάποιον που θα διερωτηθεί σαν καί μένα.  ;D
keep safe distance...

Ravenheart

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά και συγχωρήστε με αν ρωτάω τα αυτονόητα, πριν από κάθε παιχνίδι υπάρχει στο χώρο διεξαγωγής η δυνατότητα να γίνουν μερικές βολές για να ρυθμίσουμε το hop-up ή θα πρέπει να το έχουμε κάνει από πριν; Πέραν αυτού όμως, κάποιος που θέλει να κάνει σκοποβολή, είτε για ρύθμιση είτε για εξάσκηση, που μπορεί να πάει; Εσείς που πηγαίνετε; Ο προβληματισμός μου είναι ότι αλλιώς δείχνει ένα πιστόλι και αλλιώς ένα MP40.

Emperor

Καλησπέρα σε όλους. Πρίν λίγες μέρες απέκτησα το επικό MP-4O ;D ( ΜP-007) το οποίο έχει hop-up, αλλά δε γνωρίζω κατά πόσο είναι αποτελεσματικό σε βολές στα 30μ ή χρειαστώ καινούργιο. Ευχαριστώ.
Peace is a lie. There is only passion. Through passion i gain strength. Through strength i gain power. Through power i gain victory, Through victory i gain meaning. My chains are broken, the Force shall free me...


Θάνος

Αν είσαι +18, (που λογικά πρέπει να είσαι γιά να κατέχεις AEG), μπορείς να δηλώσεις συμμετοχή καί να παρευρεθείς σε κάποιο παιχνίδι καί είναι βέβαιο ότι εκεί θα σου δείξουν/απαντήσουν σε ότι χρειάζεσαι.  ;)
keep safe distance...

Whiskey

Αν βοηθαει και επειδη η εικονα λεει περισσοτερα ...





Emperor

Είμαι 11 χρόνια πάνω από το όριο συμμετοχής  :'( ,και σκοπός μου είναι πλέον η ενασχόληση με το airsoft (το paintball το βαρέθηκα και θεωρώ ότι έχει αμέτρητα μειονεκτήματα εν έτη 2009!!!!!) και αναμένω με μεγάλη όρεξη να παρευρεθώ σε σενάριο ώστε να τεστάρω και τα όπλα και την νέα για εμένα αυτή εμπειρία.

Υ.Γ. Έχω δοκιμάσει το MP-40 σε εμβέλεια μικρότερη των 20μ. (στην αυλή μου ;D!!!!!) και τα αποτελέσματα του μηχανισμού είναι εντυπωσιακά, απλά θέλω να κατανοήσω και να διαπιστώσω τις δυνατότητές του γενικότερα σε κανονικές συνθήκες και μεγαλύτερη εμβέλεια.

Υ.Γ. 2 Είναι εφικτό το συγκεκριμένο μοντέλο να επιδοθεί σε βελτιώσεις?

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Peace is a lie. There is only passion. Through passion i gain strength. Through strength i gain power. Through power i gain victory, Through victory i gain meaning. My chains are broken, the Force shall free me...


dionisos1991hel

καλα ολα αυτα βρε παιδια, αλλα για τους sniper τι γινεται; τα τουφεκια ελ. σκποευτη ειναι μιας βολης, τελειωνουν γρηγορα τα βληματα, και ετσι αν δεν πετυχουμε με τις πρωτες τον αντιπαλο, την κατσαμε. Το δικο μου (well L96 ελατηριου) στα 470 fps βλέπω οτι απο τα 10 μετρα και μετα ανεβαινει πολυ αγρια η μπιλια. Ειναι βεβαια 0.2, ισως θα επρεπε να δοκιμασω πρωτα βαρυτερη. Αν καποιος απο σας μπορει να βοηθησει, θα το εκτιμουσα.
VENI-VIDI-FUGI (Ηρθα, είδα και... εφυγα!)

Maleficus