Αφιερωμένο σε όσους είναι γεννημένοι μεταξύ 1955 -1985

Ξεκίνησε από ampelift, 04 Μαΐου 2011, 15:23:57 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ampelift

Αναδημοσίευση από το Africa Twin Club

H αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πώς καταφέραμε να επιβιώσουμε.
Είμαστε μια γενιά σε αναμονή: περάσαμε την παιδική μας ηλικία
περιμένοντας...

Έπρεπε να περιμένουμε δύο ώρες μετά το φαγητό πριν κολυμπήσουμε, δύο
ώρες μεσημεριανό ύπνο για να ξεκουραστούμε και τις Κυριακές
έπρεπε να μείνουμε νηστικοί όλο το πρωί για να κοινωνήσουμε.
Ακόμα και οι πόνοι περνούσαν με την αναμονή.

Κοιτάζοντας πίσω, είναι δύσκολο να πιστέψουμε ότι είμαστε ακόμα
ζωντανοί.. Εμείς ταξιδεύαμε σε αυτοκίνητα χωρίς ζώνες
ασφαλείας και αερόσακους. Κάναμε ταξίδια 10 και 12 ωρών, πέντε άτομα
σε ένα Φιατάκι και δεν υποφέραμε από το «σύνδρομο της τουριστικής
θέσης». Δεν είχαμε πόρτες, παράθυρα, ντουλάπια και
μπουκάλια φαρμάκων ασφαλείας για τα παιδιά.. Ανεβαίναμε στα
ποδήλατα χωρίς κράνη και προστατευτικά, κάναμε ωτο-στοπ,
καβαλάγαμε μοτοσικλέτες χωρίς δίπλωμα. Οι κούνιες ήταν
φτιαγμένα από μέταλλο και είχαν κοφτερές γωνίες.

Ακόμα και τα παιχνίδια μας ήταν βίαια. Περνάγαμε ώρες
κατασκευάζοντας αυτοσχέδια αυτοκίνητα για να κάνουμε
κόντρες κατρακυλώντας σε κάποια κατηφόρα και μόνο τότε
ανακαλύπταμε ότι είχαμε ξεχάσει να βάλουμε φρένα. Παίζαμε
«μακριά γαιδούρα» και κανείς μας δεν έπαθε κήλη ή εξάρθρωση..

Βγαίναμε από το σπίτι τρέχοντας το πρωί, παίζαμε όλη τη μέρα και
δεν γυρνούσαμε στο σπίτι παρά μόνο αφού είχαν ανάψει τα φώτα
στους δρόμους. Κανείς δεν μπορούσε να μάς βρει. Τότε δεν
υπήρχαν κινητά. Σπάγαμε τα κόκκαλα και τα δόντια μας και δεν
υπήρχε κανένας νόμος για να τιμωρήσει τους «υπεύθυνους»
Ανοίγανε κεφάλια όταν παίζαμε πόλεμο με πέτρες και ξύλα και δεν
έτρεχε τίποτα. Ήταν κάτι συνηθισμένο για παιδιά και όλα
θεραπεύονταν με λίγο ιώδιο ή μερικά ράμματα.. Δεν υπήρχε
κάποιος να κατηγορήσεις παρά μόνο ο εαυτός σου. Είχαμε
καυγάδες και κάναμε καζούρα ο ένας στον άλλος και μάθαμε να το
ξεπερνάμε.

Τρώγαμε γλυκά και πίναμε αναψυκτικά, αλλά δεν ήμασταν
παχύσαρκοι. Ίσως κάποιος από εμάς να ήταν χοντρός και αυτό
ήταν όλο. Μοιραζόμασταν μπουκάλια νερό ή αναψυκτικά ή
οποιοδήποτε ποτό και κανένας μας δεν έπαθε τίποτα. Καμιά φορά
κολλάγαμε ψείρες στο σχολείο και οι μητέρες μας το αντιμετώπιζαν
πλένοντάς μας το κεφάλι με ζεστό ξύδι..
Δεν είχαμε Playstations, Nintendo 64, 99 τηλεοπτικά κανάλια,
βιντεοταινίες με ήχο surround, υπολογιστές ή Ιnternet. Εμείς είχαμε
φίλους.. Κανονίζαμε να βγούμε μαζί τους και βγαίναμε. Καμιά
φορά δεν κανονίζαμε τίποτα, απλά βγαίναμε στο δρόμο και εκεί
συναντιόμασταν για να παίξουμε κυνηγητό, κρυφτό, αμπάριζα... μέχρι εκεί
έφτανε η τεχνολογία. Περνούσαμε τη μέρα μας έξω, τρέχοντας και
παίζοντας. Φτιάχναμε παιχνίδια μόνοι μας από ξύλα. Χάσαμε
χιλιάδες μπάλλες ποδοσφαίρου. Πίναμε νερό κατευθείαν από τη
βρύση, όχι εμφιαλωμένο, και κάποιοι έβαζαν τα χείλη τους
πάνω στη βρύση. Κυνηγούσαμε σαύρες και πουλιά με αεροβόλα
στην εξοχή, παρά το ότι ήμασταν ανήλικοι και δεν υπήρχαν
ενήλικοι για να μας επιβλέπουν.

Πηγαίναμε με το ποδήλατο ή περπατώντας μέχρι τα σπίτια των
φίλων και τους φωνάζαμε από την πόρτα. Φανταστείτε το! Χωρίς να
ζητήσουμε άδεια από τους γονείς μας, ολομόναχοι εκεί έξω στο
σκληρό αυτό κόσμο! Χωρίς κανέναν υπεύθυνο! Πώς τα καταφέραμε;

Στα σχολικά παιχνίδια συμμετείχαν όλοι και όσοι δεν
έπαιρναν μέρος έπρεπε να συμβιβαστούν με την απογοήτευση.
Κάποιοι δεν ήταν τόσο καλοί μαθητές όσο άλλοι και έπρεπε να
μείνουν στην ίδια τάξη. Δεν υπήρχαν ειδικά τεστ για να
περάσουν όλοι.. Τι φρίκη!

Κάναμε διακοπές τρεις μήνες τα καλοκαίρια και περνούσαμε
ατέλειωτες ώρες στην παραλία χωρίς αντιηλιακή κρέμα με δείκτη
προστασίας 30 και χωρίς μαθήματα ιστιοπλοΐας, τένις ή γκολφ..
Φτιάχναμε όμως φανταστικά κάστρα στην άμμο και ψαρεύαμε με
ένα αγκίστρι και μια πετονιά. Ρίχναμε τα κορίτσια
κυνηγώντας τα για να τους βάλουμε χέρι, όχι πιάνοντας
κουβέντα σε κάποιο chat room και γράφοντας ; ) : D : P

Είχαμε ελευθερία, αποτυχία, επιτυχία και υπευθυνότητα και
μέσα από όλα αυτά μάθαμε και ωριμάσαμε.

Αν εσύ είσαι από τους «παλιούς»... συγχαρητήρια! Είχες
την τύχη να μεγαλώσεις σαν παιδί...

alektor

Πω!!!!! Είσαι μέσα σε όλα. Ιδίως για το πετροπόλεμο και τα ράμματα.... ::)
Αντί για airsoft όπλα, τι πατέντες κάναμε.....
Τι καλά χρόνια  :'(

Overlord

ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΩ ΣΤΑ ΑΘΩΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΝΙΟΤΗΣ ΜΑΣ :-[ :-[ :-[ :-[
Μπράβο ρε φίλε ampelift με έκανες και θυμήθηκα πράγματα που παραλίγο να τα ξεχάσω.
Ελπίζω τα παιδιά μου να μεγαλώσουν το ίδιο με μας
Αν προχωρήσω, ακολουθείστε με...
Αν υποχωρήσω, σκοτώστε με...
Αν σκοτωθώ, εκδικηθείτε με...

salomon_says

#3
Είχαμε Σφεντόνα στην κωλοτσεπη...παίζαμε Στακα Μπαμ..φυσοκάλαμα-σαΐτες..φορούσαμε τιράντες..γδαρμένα γόνατα κ αγκώνες...τρώγαμε ξύλο από τους γονείς...κόβαμε φρούτα από τα δέντρα κ τα τρώγαμε χωρίς να τα πλένουμε..απλά τα σκουπίζαμε στην λερωμένη μας μπλούζα...άλλες εποχές.

που καταντήσαμε Ορεεεεε??

θέλω να γυρίσω στα παλιά..... ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ- ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΖΩΝΑΚΗΣ,GOING THROUGH
Athens Core Omega  Salomon [ACO/002]

MAKISL

ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ με ενα φυσοκαλαμο που το γεμιζαμε με ελιες απο τις ελιες τις γειτονιας... φυσικα γυλια και αλλες τετοιες παπαρριες ουτε που τις ξεραμε... παιζαμε και λιγο ξυλο ποιος εφταιγε και μετα ξανα τα ιδια
ρε ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΤΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
A.K.A.  ΑΝΩΔΥΝΟΣ

mirrage

#5
Πάντα τα παιδικά μας χρόνια είναι "καλύτερα"...
Και τα παιδιά μας αυτά θα λένε στα παιδιά τους.

"Ρε εμείς παίζαμε playstation3 και μιλάγαμε με τις ώρες στο fb!Εσείς τι κάνετε?Όλοι μέρα στο σπίτι.
Ακόμα και το σχολείο από το σπίτι το παρακολουθείτε!Άσε που δεν βγαίνετε ποτέ!Εμείς παίρναμε ταξί και
πηγαίναμε μέχρι το Γκάζι και το Θησείο για καφέ ενώ εσείς κάνετε chat και συναντιέστε στο e-Caffee!.
Άσε που μέχρι τα 25 δεν έχετε γκόμενα!Εμείς τις ρίχναμε δυο-δυο από το fb και το zoo.gr"


Φανταστική κουβέντα πατέρα-παιδού το έτος 2025...


Τι χάλια κείμενο ήταν αυτό!!!Από την βιασύνη έγραφα ορθογραφικά τέρατα!!! ;D ;D ;D
Διορθώθηκε...

ANTONIKOLAOU


el.cind

φιλε χαρη εμεις ειχαμε την τυχη να τα ζυσουμε ολα αυτα και ακομα περεισωτερα.... 8)
σφεντονες απο τα τσυμπιδακια της μαμας...τοξα απο κλαρια μουριας η απο καλαμακια απο τα σουβλακια... τα καλοκαιρια καναμε επειδρομες σε απομερα σπητια που ειχαν κερασιες στους κυπους και να βγενουν η ηδοιοκτιτες και να μας κυνηγανε με τα δυκανα και εμεις να τρεχουμε και να γελαμε γιατη μηναμε με αδειες της σακουλες...  ;D ;D
ψαρεβαμε βατραχια στο ρεμα οταν ειχε ακομα  τρεχουμενω νερο η πεζαμε με της σφυγκες και της φωλιες τους ( εναν φιλος μου τον τσιμπισαν 6 σφυγκες μαζι ) φτιαχναμε σπιτια πανω στα δεντρα...( τορα ειναι ολα καμενα η τα κοβουν γεια να μην λερωνουν της αβλες τους ) απειρα συμαδεια απο ατυχειματα ωμος δεν το βαζαμε ποτε κατω συνεχειζαμε παλη απο την αρχει με περεισοτερω ζηλω γεια περειπετια....
ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΩΡΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΕΙΑ ΕΜΑΣ.... ;D ;D ;D ;D
οχι οτι μας πειραν και τα χρωνια επειδι εχει ασπρηση και το μαλη μας... ;D ;D ;D ;D ;D

ampelift

Ρε παιδιά θυμάμαι μια οικοδομή που είχαμε στην γειτονιά,την είχαμε τσακίσει,κλέβαμε συνέχεια τους πλαστικούς σωλήνες και με αυτούς φτιάχναμε φυσοκάλαμο και στόχαστρα που τα στηρίζαμε με ζελοτειπ, που και αυτό το κλέβαμε απ του πάτερα μας το γραφείο που είχε στο σπίτι.
Μια μέρα λοιπόν ενώ έχουμε μπουκάρει στην οικοδομή για το καθιερωμένο πλιάτσικο (αφού φυσικά την ίδια μέρα το απόγευμα είχαμε μάχη με την ποιο πάνω γειτονιά) μας την είχε στίσει ο εγολαβος και μας τσάκωσεεεεε,απ το αυτί και στους γονείς μας,το τι ξύλο έφαγα ρε παιδιά τι να σας λέω ,ακόμα το θυμάμαι.
Τι άλλο να πρώτο θυμηθώ ?   ,που γεμίζαμε καπάκια της μπύρας με κερί και στήναμε εμπόδια για άγονες με τα καπάκια?,Τα παιδιά τότε λόγο έλλειψης τεχνολογίας ήταν πολύ ποιο ευρηματικά σε οτι αφορούσε την διασκέδαση και το παιχνίδι.
Όπως δεν θα ξεχάσω το πρώτο μου βινύλιο, το είχα πάρει με χαρτζιλίκι που μου ειχε δώσει ο θειος μου λόγο των γενεθλίων μου, κοίταζα ετσι που ήταν το εξώφυλλο μεγάλο και η φαντασία μου πέταγε... τι θα γίνετε μέσα σε αυτό το μαγικό μαύρο στρογγυλό δίσκο,και για το στόρι ο δίσκος υπάρχει ακόμα στην δισκοθήκη μου ,είναι ένας δίσκος των SCORPIONS αγορασμένος το 84 (500 δρχ).     
     

el.cind

εμεις τοτε χαρι το παιχνιδι που λες με τα καπακια απο της μπυρες το λεγαμε < τσαλακια >
και τα τρυβαμε απο κατω να γειαλησουν γεια να πυγενουν ποιο μακρια.. ωσο γεια πλακιες απειρες.. 8) κρυβαμε ενα κοματι σαμπρελας μεσα στους θαμνους το οποιο το δεναμε με μπετονια και περναγανε η περαστηκη απο τον δρομω και το τραβαγαμε με ταχιτητα και νωμηζαν οτι ηταν φιδι.. η με κατι πλαστικες αραχνες που βρεισκαμε και περναμε στα πανηγειρια και γεινοτανε χαμος οταν την πεταγαμε στους περαστικους... ;D ;D ;D
χρονια αξεχαστα και ωραια.... ::)

grenadier

"... Κάναμε ταξίδια 10 και 12 ωρών, πέντε άτομα
σε ένα Φιατάκι και δεν υποφέραμε από το «σύνδρομο της τουριστικής
θέσης..."

- Γκολφάκι 1ης γενιάς του '74, πορτοκαλο-κίτρινο, το 1ο αυτοκίνητο της οικογένειας ...

Μπαμπάς, μαμά, 2 πιτσιρίκια και παππούς, γιαγιά. Όταν για να πας Ναύπλιο που τώρα είναι σκάρτη μιάμιση ώρα, ήθελες κοντά 3. Κακιά σκάλα, παλιός Ισθμός με τα θρυλικά σουβλάκια του, τιμημένα Δερβενάκια που άμα σου καθόταν φορτηγό οι 3 ώρες άνετα γίνονταν 4. Για να μην πω άμα ήθελες να κατέβεις παρακάτω στην Πελοπόννησο προς Καλαμάτα ή Σπάρτη μεριά μπαίναν στη μέση και οι Αχλαδόκαμποι που φάνταζε λες και επρόκειτο να διασχίσεις τις Άνδεις ... :-\ Για να πας προς τα πάνω δε, ... φάνταζε άθλος και Οδύσσεια μαζί, Αλαμάνες, Θερμοπύλες, Τέμπη ....
 

«... Ακόμα και τα παιχνίδια μας ήταν βίαια ...»
« ... Σπάγαμε τα κόκκαλα και τα δόντια μας και δεν
υπήρχε κανένας νόμος για να τιμωρήσει τους «υπεύθυνους»
Ανοίγανε κεφάλια όταν παίζαμε πόλεμο με πέτρες και ξύλα και δεν
έτρεχε τίποτα. Ήταν κάτι συνηθισμένο για παιδιά και όλα
θεραπεύονταν με λίγο ιώδιο ή μερικά ράμματα...»

-Σφεντόνες με την κοτρώνα να σκάει στο κούτελο με άπειρα fps, πετροπόλεμος, νερατζοπόλεμος, «μαπίδια» που οποιαδήποτε σύγχρονη μαμά αν έβλεπε τον κανακάρη της σήμερα να κάνει τα ίδια θα πάθαινε εγκεφαλικό σε dt.

«Τρώγαμε γλυκά και πίναμε αναψυκτικά, αλλά δεν ήμασταν
παχύσαρκοι... »

- Παγωτά ΑΣΤΥ, βανίλια υποβρύχιο, γαριδάκια FOFIKO, καραμέλες ΡΕΖ ή ΜΕΖ, και O-MAMY, παγωτάκι Μπομπονέλα (με γεύση cola, φράουλα, λεμόνι) ...

«Δεν είχαμε Playstations, Nintendo 64, ...»
Είχαμε όμως να διαβάζουμε, ... ΜΙΚΡΟ ΗΡΩΑ, ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ, ΤΙΡΑΜΟΛΑ, ΣΕΡΑΦΙΝΟ, ΜΠΛΕΚ, ΑΓΟΡΙ



και ΟΚ άντε όμως κάποια στιγμή ήρθαν τα ATARI, οι ZX Spectrum που τους νοικιάζαμε με την βδομάδα,



μετά οι COMMODORE 64, οι AMIGA ...



μπήκε η τρελλή τεχνολογία στη ζωή  μας ρε παιδί μου.



« ... Πηγαίναμε με το ποδήλατο... »
-Velamos ... το πρώτο μου ποδήλατο στην 1η δημοτικού



μετά διάφορα «cross-ακια», BMX αργότερα, για να μην πιάσουμε τα «μηχανάκια» από Zundapp "Florett-ες", «μπόμποι», «ζετάκια», που με την εφηβεία μεταμορφώθηκαν σε Moto Guzzi 850 Le Mans (η απόλυτη ονείρωξη τότε) XR, XT, RD, GPZ κτλ κτλ


«Κάναμε διακοπές τρεις μήνες τα καλοκαίρια και περνούσαμε
ατέλειωτες ώρες στην παραλία χωρίς αντιηλιακή κρέμα με δείκτη
προστασίας 30 και χωρίς μαθήματα ιστιοπλοΐας, τένις ή γκολφ..
Φτιάχναμε όμως φανταστικά κάστρα στην άμμο και ψαρεύαμε με
ένα αγκίστρι και μια πετονιά. Ρίχναμε τα κορίτσια
κυνηγώντας τα για να τους βάλουμε χέρι, όχι πιάνοντας
κουβέντα σε κάποιο chat room και γράφοντας ; ) : D : P»

- Kαι το βράδυ βόλτα στην παραλία, να φάμε σοκολατίνα και να πιούμε μια γκαζόζα ή βυσινάδα, περπάτημα πάνω-κάτω ή να πάμε θερινό σινεμά όπου έβλεπες ή τον φαλακρό πράκτορα 000 (καλό του ταξίδι) ή τον «αυθεντικό» 007 με Σον Κόνερυ

Α ρε Ampe  ωραίες θύμησες ξύπνησες, να'σαι καλά ρε φίλε.  

el.cind

φιλε grenadier μας θυμηζεις παλιες καλες εποχες με της foto... 8)
εμεις ειχαμε ενα φωρτιγακη το οποιο με παντετα απο ξυλα μπορουσαμε να κυμομαστε 5 ατομα στης διακοπες μας..
γεια τα περιοδικα δεν το συζηταω και ειδικα γεια το αγορι - μπλεικ -καπτεν μαρκ αν θυμασε ειχα τρελες ποσοτιτες καποτε πεταξαμε 3 τσουβαλια τορα το εχω μετανιοση
και τοτε υπειρχαν και ποδηλατα τα οποια δεν ειχαν καθολου φρενα αλλα αν γειρναγες τα πεταλεια αντηστροφα μπλοκαριζε η πισω ροδα... ;D ;D εμεις την λεγαμε κοντρα αυτην την λυτουργεια που ειχε και γεινοτανε χαμος ποιος θα το κυκλοφορειση η τα προτα φλιμπερακια στα καφενια που πεζαμαι.... ;D ;D ;D
ωραια περναγαμε τοτε

ROOKIEJO

λαστιχοβολα ξυλινα σπαθια μπλεκ ζαγκορ ομπραξ χαρτι στις ακτινες τσιγκακια ομαδες καραγκιοζη αλανες αμαξακι με κουβαριστρες σβουρες.............................
αρε χαρη τι χαρη μας εκανες ::) ::) ::)

ANTONIKOLAOU


MAKISL

το πρωτο μου airsoft οπλο ηταν ενα ξυλο κομενο απο ενα φιλο του πατερα μου μαραγκο . Εκοψε ενα κοντρα πλακε χοντρο σε σχημα καραμπινας? Μ1? κατι τετοιο τες παν, και απο πανω καρφωσαμε ενα μανταλακι στην πισω μερια εκει που θαταν κανονικα ο κοκορας ή ο μοχλος οπλισης σημερα, και μπροστα ενα καρφι....
το λαστιχακι περναγε στο καφι μπροστα και το στερεωναμε στο πισω μερος με το μανταλακι που το (δαγκωνε) και αμα θελαμε να πυροβολησουμε καποιον παταγαμε το μανταλακι και απελευθερωνε το λαστιοχο.... αρ χρονια ..... γαμω το κερατο μας γαμω ...... τωρα τρεχουμε να βρουμε χρονο για να κλασουμε ποσο μαλλον να κανουμε οτι αλλο...
A.K.A.  ΑΝΩΔΥΝΟΣ

lock

#15
grenadier τι μου θυμησες τωρα!!! bmx velamos 20 made in Czechoslovakia παρακαλω!ουτε κ εγω θυμαμαι ποσες φορες του ειχα κανει οξυγονοκολληση στην βαση απ τ αλματα που εσπαγε!και το απολυτο γκατζετ για να ηταν ολοκληρο το ολο σκηνικο

κ καθε πεμπτη απαραιτητος λοχαγος μαρκ με το συναφι του θλιμμενος μπουφος,μιστερ μπλουφ κ φυσικα η σκυλας γεννα ο φλοκ(μετα το καναν εναλλαξ με ομπραξ που δεν τον πολυσυμπαθουσα)...κ διαφορα σημαδια στο κεφαλι απο πετροπολεμο μεχρι σημερα να θυμαμαι...
btw επειδη μεγαλωσα σε αγροτικη περιοχη φτιαχναμε φυσοκαλαμα απο τα μαυρα λαστιχα που βαζουν μπεκακια να ποτιζουν κ το καλυτερο πολεμοφοδιο ηταν καρποι πασχαλιας!...ετσουζε για τα καλα...
επισης για οσοι ειναι τερμα κατω απ τ αυλακι να τους θυμησω τον θρυλικο 'κωλοσουρτη' με τις ατελειωτες στροφες!!!...αν κ δεν υπηρχαν οι ανεσεις του σημερα δεν θυμαμαι να μην περασα ωραια,τα μονα παιχνιδια μου ηταν κατι πλαστικα στρατιωτακια που κυκλοφορουσαν σ ενα χαρτινο κουτι ενα ποδηλατο, μια μπαλα, ενα σπιτακι σαν την καλυβα του μπαρμπα-θωμα σε μια καρυδια με πλιατσικο απο ταβλες απο διαφορες οικοδομες που ηταν το αρχηγειο μας κ περναγαμε την μιση μερα σκαρφαλωμενει εκει σαν τις μαιμουδες κ πολλα πολλα οπλα κομμενα σε ταβλες απομιμηση αυτων που διαβαζα στα 'εφοδος','τανκ','κρανος' κυριως τομσον,μπρεν,στεν κ μπουλουκια πιτσιρικαδων να κανουν χαμο κ φασαρια μεχρι ν ακουσεις τον χοτζα aka μητερα οταν σκοτεινιαζε να σε φωναζει με ολη την δυναμη που ειχε στα πνευμονια  :D

ampelift


ΕΚΔΡΟΜΟΣ

 :D :D
Πιος δεν εκανε κοντρες με πλακες μαρμαρου στις κατηφορες, βαζοντας λιγο λαδι απο την κατω μερια κ σβοοουυυνν τα πατιλικια!!!!
Πιος δεν εφτιαχνε πατινι η αμαξακι με ροδες απο ρουλεμαν η απο το καροτσι τις λαικης.
η φτιαχναμε με χοντρο συρμα ροδες κ τις βαζαμε στο καλαμι κ τρεχαμε σαν χαζα!!!! κ καλα ειχαμε μηχανη εντουρο!!!!

wrangler

καλα τωρα μου θυμισατε τις σφεντονες απο τα τσιμπιδακια μαλλιων...παιρναμε και λεπτο καλωδιο
και τις τυλιγαμε γυρω γυρω να περνανε χρωμα !!!λαστιχακι απο σουπερ μαρκετ και ετοιμες!!
και λυγιζαμε μικρα καρφακια σε σχημα v και μπαμμμμ
στος περαστικους η μεταξυ μας!!! πωπωπωπω τι θυμηθηκα τωρα.. :'(
ΛΟΓΧΗ
                                      Hellenic Milsim Squad

ampelift

Παράθεση από: wrangler στις  05 Μαΐου 2011, 09:56:13 ΠΜ
καλα τωρα μου θυμισατε τις σφεντονες απο τα τσιμπιδακια μαλλιων...παιρναμε και λεπτο καλωδιο
και τις τυλιγαμε γυρω γυρω να περνανε χρωμα !!!λαστιχακι απο σουπερ μαρκετ και ετοιμες!!
και λυγιζαμε μικρα καρφακια σε σχημα v και μπαμμμμ
Εμείς περνάμε τους συνθετηρες, τους κόβαμε και κρατάγαμε το κομμάτι που κάνει γωνία. :)
στος περαστικους η μεταξυ μας!!! πωπωπωπω τι θυμηθηκα τωρα.. :'(