Αφιερωμένο σε όσους είναι γεννημένοι μεταξύ 1955 -1985

Ξεκίνησε από ampelift, 04 Μαΐου 2011, 15:23:57 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

wrangler

ΛΟΓΧΗ
                                      Hellenic Milsim Squad

hargyr

PLAY FAIR

ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ

Tοτε ολα ηταν ομορφα..χωρις κινητα,συναντιομασταν στις πλατειες..κλασικα καθε μερα φασαριες χωρις να παθαινει κανεις τιποτα ομως..θυμαμαι μεταλικο δικαστηριο στο δρομο απο μεγαλυτερους:''Ω φιλε μεταλο?τι κονκαρδες ειναι αυτες ?για πες μου τους δισκους που εχουν βγαλει οι Manowar και τετοια..''παρτακια 90's,βολτες με τα παπια και τα bobo και αλητεια με την καλη εννοια..τουλαχιστον προλαβαμε να ζησουμε και να εχουμε κατι να θυμομαστε...flight,martins,front,τιραντες,μο'ι'κανες..ρε'ι΄βαδες,μεταλαδες,σκιναδες,πανκιδες,ροκαδες και οτι τρελα μας ερχονταν στο μυαλο συνεθεσαν εκεινα τα ωραια γραφικα χρονια..
But who are ye, in rags and rotten shoes,You dirty-bearded, blocking up the way?

We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further...

ampelift

Παράθεση από: hargyr στις  05 Μαΐου 2011, 10:19:56 ΠΜ
Η πρώτη μου κονσόλα, 1977 αν θυμάμαι καλά


Μπάμπη αυτό ήταν πριν το Atari 5200

το ATARI το θυμάμαι αρχές δεκαετίας 80.

Ikarus

#24
Μου θυμίσατε κι εμένα πράγματα μπαγάσες!
Φεύγαμε με τους φίλους και την παρέα μας και εξαφανιζόμασταν κανονικότατα και οι γονείς ήξεραν μόνο τι ώρα θα γυρίσουμε.. lol.. Μας έβλεπε κανένας γείτονας ή γνωστός που είμασταν μακριά απο το σπίτι και μας έλεγε.. "Τι κάνετε εδώ πέρα, θα σας ψάχνουν οι δικοί σας" χαχα.. Ποδηλατικές συμμορίες, πετροπόλεμοι, κουκουναροπόλεμοι.
Πηγαίναμε σε ένα χρωματοπολείο της γειτονιάς και παίρναμε σωλήνα με το μέτρο και φτιάχναμε φυσοκάλαμα.. παίρναμε στόκο ή πλαστελίνη και την στήναμε σε ένα γιαπί βάζοντας σημάδι τους περαστικούς.. τρελλό κυνήγι!!
Ένας φίλος που είχε ένα ηλεκρονικό παιχνίδι σπίτι του ήταν βέβαιος προορισμός.
Ωραία περάσαμε κι εμείς.. πάντα οι παιδικές αναμνήσεις του κάθε ενός θα είναι πιο καταπληκτικές απο οποιοδήποτε μέλλον.

tristan

το καλιτερω ηταν ο πετροπολεμος πανω γιτονιας με κατω γιτονιας χορις κρανι τοτε και ας τρεχαν τα αιματα επρεπε να καταλαβουμε την αντιπαλι γιτονια

ποις δεν εχει πεξει το περιβοιτα τενεκεδακι - σκατουλακια -μονοτερμα - μακρια γαιδουρα κτλ   ααααρρρρεεεεε  χρονια ;D ;D ;D ;D ;D ;D

BladeGT

ampelift,ποσο δικιο εχεις!  Εδω και καιρο λεω οτι μακαρι να ειχα γεννηθει 10 χρονια νωριτερα! Να ζησω σαν εφηβος το 1990-2000....
Η εστω να μην τα γνωριζα ολα αυτα κ να γεννιομουν 10 χρονια αργοτερα!
Εγω τα εζησα λιγο αυτα (ισως γι αυτο δεν εχω μεγαλωσει ακομα κ ας ειμαι 25)  Και κατα βαση προλαβα αν οχι να τα ζησω σαν εφηβος , να τα βλεπω στους αλλους.
Καθωτι σαν παιδι 8-9-10-12 χρονων περιπου εβλεπα τους αλλους εφηβους στη γειτονια τα αγορια 14-15-16-17 -18 που τα ζουσαν ολα αυτα! 
Θυμαμαι τα παιδια τοτε σ αυτες τις ηλικιες τοτε ...εγω πιτσιρικας και αυτοι εφηβοι με τις σχεσεις και τα ολα τους και τα ποδηλατα τους
και να φτιαχνουν φωλιες κατω απο δενδρα και να καθονται εκει τα βραδια, αγορια να την πευτουν σε κοριτσια να συναντιουνται καθε τοσο..
. Να αποφευγουν εμενα τον μικρο μην δω καποια πραγματα (ξερετε πιο γουτσου γουτσου η καμια σκανδαλια μην καρφωσω τιποτα σε γονεις σαν μικρουλης)

Ακομα θυμαμαι 8-10 ετων με το Springer USP .45 μου και ενας φιλος με δικο του αεροβολο να παιζουμε μονοι μας στην γειτονια και να βαζουμε την κατα 1 χρονο μεγαλυτερη αδερφη του θελει δεν θελει να παιζει την κακια μαγισσα στην οικοδομη διπλα που πηγαιναμε να την σκοτωσουμε! χαχαχ (οχι δεν της ριχναμε μπιλακια don't worry! ζει ακομα ! )

Τεχνολογικα αυτα που προλαβα ειναι απο τα 4 μου κατοχος ενος ATARI αυτο που για 1η φορα επαιζε και χωρις κασσετα με πολλα games στην μνημη..
Amstrad cpc
Commodore 64
και πολλυ υστερα το πρωτο μου καλο ηλεκτρονικο το οποιο εχω ακομα!!!!!!! Game Gear!!!!

Ποσο ζηλευω οοοολα αυτα που εγραψες , ποσο θα θελα να τα ζησω.
Θελω ενα open game. Διχως κανονες διχως ορια που οι μονοι που δεν χωρανε σ αυτο να ειναι οι αθανατοι... :P


Prom81

Μαζι με τα παραπανω, θυμαμαι και κατι ξεχωριστο. Ενα καλοκαιρι διαβασα το βιβλιο "Ο πολεμος των Κουμπιων" και ως αποτελεσμα ειχε να σπειρω μικροβια και να οργανωθουμε πανω vs. κατω Γειτονια στο χωριο και να γινει το ελα να δεις.. Σπαθια απο ξυλα, μπαζουκα απο σωληνες "δανεικες"απο οικοδομες, τουφεκια απο κλαδια δεντρων που θυμιζαν τα πραγματικα..
Κουμπια δεν ειχαν τα ρουχα μας, οποτε απλα περιοριζομασταν στο να "αρπαζουμε" κορδονια παπουτσιων ως λαφυρα.
Το σχεδιο θα ακολουθουσε το βιβλιο, με μια δολιοφθορα σε καποιο σημειο του διπλανου χωριου, αλλα ευτυχως μας προλαβε ο Σεπτεμβρης ;)

salomon_says

Athens Core Omega  Salomon [ACO/002]

BladeGT

το κακο με αυτες τις γενιες που εχουμε μεχρι και τη δικη μου πιστευω ειναι οτι μεγαλωσαμε με αλλα προτυπα, καναμε αλλα ονειρα...ονειρευομουν οτι θα ζησω και γω αυτη την εφηβεια, και το παιδι μου ... και τωρα λεω...τι να κανω παιδι? που να το φερω σ αυτη τη σαπιλα...
Εδω τωρα γεννιουνται και την επομενη μερα ζωης τους εχουν και facebook account! ( κ αληθεια λεω! σιγουρα θα χετε δει γονεις να ανοιγουν account του τυπου  γιωργακης γεωργιου junior )

στο πρωτο του ετος θα πρεπει να του παρω ipad !  (οκ το παρακανα... αλλα ...)
Θελω ενα open game. Διχως κανονες διχως ορια που οι μονοι που δεν χωρανε σ αυτο να ειναι οι αθανατοι... :P


ampelift


ampelift

Παράθεση από: BladeGT στις  05 Μαΐου 2011, 20:29:10 ΜΜ
το κακο με αυτες τις γενιες που εχουμε μεχρι και τη δικη μου πιστευω ειναι οτι μεγαλωσαμε με αλλα προτυπα, καναμε αλλα ονειρα...ονειρευομουν οτι θα ζησω και γω αυτη την εφηβεια, και το παιδι μου ... και τωρα λεω...τι να κανω παιδι? που να το φερω σ αυτη τη σαπιλα...
Εδω τωρα γεννιουνται και την επομενη μερα ζωης τους εχουν και facebook account! ( κ αληθεια λεω! σιγουρα θα χετε δει γονεις να ανοιγουν account του τυπου  γιωργακης γεωργιου junior )

στο πρωτο του ετος θα πρεπει να του παρω ipad !  (οκ το παρακανα... αλλα ...)
Κατά ενα μεγάλο ποσοστό ετσι είναι,αλά φταίμε και εμείς οι γονείς που το επιτρέπουμε να γίνετε χωρίς μέτρο, όσο είναι σε ηλικίες που μπορούμε να επέμβουμε θα το κάνουμε,και εμένα ο μικρός είναι 10 χρόνον,και αν τον αφήσεις θα είναι όλη την μέρα στον υπολογιστή κ στο PSP,επαναλαμβάνω πως τα παιδιά δεν φταίνε σε τίποτα... σάμπως έχουν και καμιά αλάνα να τρέξουν?να παίξουν μπάλα?να κυλιστούν να γδαρθούν να ματώσουν σαν παιδιά? 
Και το ipad και το facebook καλά είναι,αρκεί να υπάρχει μετρό.   

1T2X1

salomon +1 για τη Βαβούρα..

ΥΓ.Καλά Αγόρι δεν διάβαζε κανείς;Νταν Ντεαρ,Στρατός της Τσέπης,Ευχή για Θάνατο,ο Εξουσιαστής και πόσες άλλες ιστορίες..

Prom81

Αγορι ναι, αγαπημενη ιστορια ο "Ἁνυπότακτος", που μου πηρε καμποσα χρονια να εντοπισω τον αγγλικο του τιτλο για να διαβασω την συνεχεια..

tristan

αρε  φιλε Prom81 h αγαπημενημου ιστορια ο ανυποτακτος απο το αγορι και την εχω κρατισι ολοι  ;D ;D ;D ;D ;D

1T2X1

Εμένα μου άρεσε πολύ το Ευχή για Θάνατο.
ΥΓ.Μια ιστορία με ένα τύπο με αυτιά τύπου Σποκ(νομίζω λεγόταν Άσσος) και διαδραματιζόταν στο διάστημα την θυμάται κανείς.Ψάχνω ένα συγκεκριμένο τεύχος με ένα γουρουνόμορφο πρωταγωνιστή που γύριζε το διάστημα κι επισκεφθηκε ένα γευσιγνώστη.
..και τελικά τον έφαγε ;D

tristan

απο το αγορι ηταν και η ιστορια του Σλειν και του gohn rent

Prom81




Για οποιον θελει να το κοιταξει παραπανω στα αγγλικα ο τιτλος ειναι Rogue Trooper

grenadier

Παράθεση από: 1T2X1 στις  05 Μαΐου 2011, 21:11:07 ΜΜ
ΥΓ.Καλά Αγόρι δεν διάβαζε κανείς;Νταν Ντεαρ,Στρατός της Τσέπης,Ευχή για Θάνατο,ο Εξουσιαστής και πόσες άλλες ιστορίες..
...Δικαστή Ντρεντ;;; Για κοίτα στην προηγούμενη σελίδα, μάλλον δεν είδες προσεκτικά. Και Αγόρι και Μπλεκ.  ;)

και κάποια άλλα από εικονογραφημένα.
ΚΡΑΝΟΣ, ΜΑΧΗ, ΕΦΟΔΟΣ, ΔΡΑΣΙΣ, ...

   



 

 

ΖΑΚΟΥΛΑ!!!!! Που την θυμήθηκες ρε Χάρη; Είχαμε με τον ξάδελφό μου μια ολόκληρη σακούλα. Κάποια στιγμή μας τα βρήκαν ο μπάρμπας και ο πατέρας μου και μας τα πήραν και τα έκαψαν.  ;D

Μερικά ακόμα από αναμνήσεις, έτσι σκόρπια ...
 

 



   





COMBAT TV Show Intro

















BladeGT

εμενα ποτε δεν μου αρεσαν ολα αυτα που λετε :P μονο απο cartoon τα looney tunes,duck tales,bugs bunny και ολη η παρεα αυτη...coyote κλπ..
Θελω ενα open game. Διχως κανονες διχως ορια που οι μονοι που δεν χωρανε σ αυτο να ειναι οι αθανατοι... :P