Αναβάθμιση L96 WELL;

Ξεκίνησε από Condor, 12 Απρ 2012, 16:35:18 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Condor

Καλησπέρα κύριοι, σκεφτόμουν σε λίγο καιρό να κάνω αναβάθμιση στο L96 της well -αλλά όχι τα fps- και ερωτώ: Ξερει κανείς τι διάμετρο κάνης έχει και τί μήκος; Είναι 500μμ; Μπαίνει σιγαστήρας (με κάποιο αντάπτορα) ωστε να βάλω πιο μεγάλη κάνη; Έχετε καμία πρόταση για καλή κάνη; Να κάνει διαφορά, όχι απλά να λέω ότι έχει κανη ακριβείας! Δεν είμαι νέος στο αιρσοφτ (είμαι νέος στο ρόλο σναιπερ), οπότε δν περιμένω να γίνει θαύμα και να βαράω στα 80μ κέρμα με αλλαγή μίας κάνης, απλά για μεγαλύτερη συγκέντρωση βολών.
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες
   οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες
                  "ΠΕΡΣΕΥΣ"

spirosleon

#1
μεγαλη ιστορια ανοιγεις....

φοραει κανη μηκους 496mm και διαμετρημα ...αγνωστο. μπορεις να βαλεις και πιο μακρυα κανη με τον αντιστοιχο ανταπτορα και σιγαστηρα αλλα ηδη εχεις ενα μακρυ οπλο, για βαλε ακομα 10-15 ποντους....   ξεκινας λοιπον  με μια κανη ακριβειας κατα προτιμηση pdi 6.01, λαστιχακι ,και hopup δεν σου λεω παλι για pdi γιατι θα παθεις συγκοπη μερες που ειναι με την τιμη του, μπορεις να βρεις και συμβατικα καλα και πιο φθηνα, αλλα για αρχη μπορεις να κρατησεις και της μανας του.stabilizers ή αλλιως αποστατες μεταξυ εσωτερικης και εξωτερικης κανης, φθηνα σχετικα το ζευγαρι. και εχεις ενα ικανοποιητικο τουφεκι...για αρχη....

Dulas

Είχα 6.01 PDI και την άλλαξα με 6.03, αν έβρισκα 6.05 ή 6.08 μπρούτζινες πίστεψε με θα τις δοκίμαζα.

Μήκος δεν θα άλλαζα, η 6.03 είναι 51cm και βγαίνει για περίπου 4-5mm έξω από την τάπα, δεν την έκοψα γιατί, το φρεζάρισμα στην άκρη της κάννης έχει διαφορά στην βολή ακόμα και σε πυροβόλα όπλα, πόσο μάλλον σε airsoft και κυρίως σε ρεπλίκα που το ζητούμενο είναι η ακρίβεια.

Το θέμα μήκος, διάμετρος, υλικό κατασκευής, fps και βάρος BBs είναι πολύ πονεμένος συνδυασμός στο sniping.


Το θέμα σιγαστήρα θα σου πρότεινα να ψάξεις ένα post από συμπαίχτη μας σε αντίστοιχο φόρουμ που εξηγεί τι συμπεριφορά της BBs μέσα σε αυτόν, κοινός μην το σκέφτεσαι για χρήση.

Λαστιχάκι και hopup το συζητάμε, αλλά πρώτα θα δοκιμάσεις βολές με γυαλισμένη κάννη, και καλές BBs αφού πρώτα τις έχεις πλύνει καλά όπως έχει επίσης συζητηθεί σε άλλη σελίδα
Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

Condor

Μαλιστα... Ευχαριστώ πολύ. Με καθαρή κανη ρίχνω και καλές ΒΒ αλλά θέθω κάτι καλύτερο, γι αυτό. Γιατί δε σε βόλεψε η 6,01;
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες
   οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες
                  "ΠΕΡΣΕΥΣ"

Dulas

Με την 6.01 έριχνε απίστευτα μακριά ΑΛΛΑ, η συγκέντρωση στις BBs για sniper rifle ήταν ΔΡΑΜΑ-ΤΡΑΓΩΔΙΑ.-

Αν έχεις διαβάσει και σε ξένα forum για το sniping θα δεις ότι όλοι προτείνουν 6.03-6.04-6.05
Γενικότερα ένας άτυπος κανόνας είναι... όσο πιο στενή τόσο πιο κοντή, κοινός για πιστόλι και M-4 άντε και κάτι κάνεις, στους 50cm μην περιμένεις θαύματα.

Και αναφέρομαι για απίστευτη διαφορά στην βολή (προς το καλύτερο) με την 6.03 σε σχέση με την 6.01

H 6.01 θα σου δώσει απόσταση και συγκέντρωση στα κοντινά, η πιο μεγάλη διάμετρο θα σου κόψει λίγα μέτρα, αλλά θα σε καλύψει από συγκέντρωση σε μακρινές βολές.

Αν αλλάξεις hopup με κάποιο ΡDΙ, δοκίμασε το με μια δανική κάννη από AEG  στα 51cm
Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

Condor

Οπότε εγώ που θέλω συγκέντωση βολών πάω για 6,03 με 6,05... Με την 6,03 είσαι ικανοποιημένος; Τελικά είναι πολύ πιο ψαγμένη επιστήμη απ' όσο πίστευα... Πρέπει να "διαβάσω" περισσότερο...   :( Από χοπ απ που να κάνει καλή διαφορά μου προτείνεις μόνο PDI ε;
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες
   οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες
                  "ΠΕΡΣΕΥΣ"

Dulas

Το ΡDΙ καλο είναι και βολεύει γιατί παίρνει κάννες από AEG οπότε έχεις πολύ μεγαλύτερη ποικιλία σε διάμετρο και υλικό κατασκευής.

Για την ώρα έτσι όπως μου εχει κάτσει με βολεύει, είναι από τις περιπτώσεις που έτσι και το πειράξει κάποιος αντί για καλό το χαλάει, είναι λίγο θέμα τύχης να σου ταιριάξει το μοντάρισμα.


Στο δικό μου του έβαλα λίγο χέρι στο τρόπο που δουλεύει το ΡDΙ, και ασχολήθηκα λίγο στο πως δίνει το φάλτσο στην BBs, και σε το υλικό της γόμας, με λίγα λόγια δεν έχω γόμα εμπορίου, και το hopup από την μαμά δεν είναι πια το ίδιο ;)


Γενικότερα εκτος από τη ζωγραφική στο σώμα του, έπεσε και χέρι με απλά καθημερινά υλικά που δεν δίνουμε σημασία, ανεβάζοντας μας απόδοση και αξιοπιστία, και γλιτώνοντας μας φράγκα από αναβαθμίσεις σε πρώτο χρόνο
Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

Condor

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις όλους σας... Πάντως πονοκέφαλος σε πιάνει με τις αναβαθμίσεις... :D
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες
   οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες
                  "ΠΕΡΣΕΥΣ"

Dulas

Παράθεση από: Flying Dragon στις  12 Απρ 2012, 23:36:29 ΜΜ
Πάντως πονοκέφαλος σε πιάνει με τις αναβαθμίσεις... :D

Πίστεψε με, από ένα σημείο και έπειτα, και αφού περάσεις το στάδιο που δεν υπάρχει γυρισμός, τότε απλά σταματάς να ασχολείσαι και ησυχάζει το πορτοφόλι σου.

Κάποτε είχαμε πλακωθεί όλοι στην αναβάθμιση για περισσότερα FPS, μετά το γυρίσαμε με υποβάθμιση αυτών, άντε δώσε πάλι για κάννες ακριβειας και τελικά οι μαμά παίζει να δουλεύουν και καλύτερα, οπότε η λύση είναι απλή, μαθαίνεις να δουλεύεις το κάθε τι που έκατσε στο χέρι σου και ησυχάζεις. ;)

Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

Condor

Σωστός! Μεγάλη κουβέντα!  ;)
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες
   οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες
                  "ΠΕΡΣΕΥΣ"

Dulas

Ακριβοπληρωμένη είναι, δεν είναι μεγάλη  ;D
Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

morfeus1712

Καλησπερα και απο εμενα  :D !!! Μονιμος χρηστης Bolt action Sniper 3 χρονια τωρα  κατοχος Well MB01
Και φυσικα οπως και οι συνχομπιστες πιο πανω ειπαν δεν θα σου ελεγα να ασχοληθεις σε πρωτη φαση με τα fps στο οπλο αυτο !! οπως θα εχεις δει ειναι απο την μαμα του ικανοποιητικο !! με λιγη καλη δουλιτσα στο hopup και κυριως στην κανη το εν λογω οπλο αλλαζει συμπεριφορα !!
εγω στο δικο μου δεν πηγα λογω κοστους και out of stock στο PDI αλλα στο μαμα του L96 της Maruzen το οποιο ζοριστηκα να το βρω και σε λογικοτερο κοστος απο Japan !! απο κανη εχω μεσα 6.03 495mm Madbull Black Python V.2 και ειναι η τριτη που αλλαζω μιας και οι 2 πρωην 6.01 μια PDI και μια που δεν θυμαμαι δεν ηταν ικανοποιητηκες... η στενη κανη ειναι για μικρο μηκος!
εμεις την εχουμε 50cm σχεδον με το συμπαθειο  ;D
επεισης φοβερη δουλεια θα σου κανει και ενα ατσαλινο inner barrel Front Stabilizer απο την Vanaras (δουλευει και ως ανταπτορας σιγαστηρα) ..
σε ενδοιαφερει ναι μεν να εχεις μια καλη κανη (και καθαρη) αλλα και να ειναι σταθερη επεισης !!
τα inner spacers καμια φορα δεν κρατανε επαρκως την κανη ειδικα σε δυνατα οπλα λογω κραδασμων !!
απο λαστιχακι βρηκα απο εναν γνωστο το σκληρο της Laylax και κραταει φοβερα ...

Μετα απο ολα αυτα ασχολειθηκα με τα fps να τα φερω εκει που θελω με 1002 πργματακια και με την σκανδαλη η οποια ειναι μεγαλη ιστορια  ;D ;D
υπομονη και ορεξη να εχεις !!!!! 2 οπλα εφτιαξα με αυτην την σκανδαλη η οποια εφαγε τονους μετατροπης και ξυλου  ;D ;D
οπως ομως και ο Dulas ειπε μαθε να δουλευεις αυτο που εχεις στο χερι σου  ;D ;D
αλλα μια κανη την θελει το ατιμο χαχα ...
παντως πολλα δεν εχω δωσει απλα εχω φαει ωρες σε πατεντες και σε σχεδια !! οπωσ στρωσει κανεις  8)

Condor

Ωραία πράγματα...! Όπως είπες κι εσύ φίλε μου, σαν FPS βγαζει καλα, οπότε δν τα κυνηγάω... Αυτήν όμως την κάνη και το χοπ απ, είπα θα τα αλλάξω και θα το κάνω!  ;D
Έχω κι ένα θέμα... οι βολές μου επιμένουν με τρομερό πείσμα να πηγαίνουν προς τα αριστερά και όπως βλέπω από την διόπτρα πάνε σε συγκεκριμένο σημείο... Υπάρχει περίπτωση να έχει βγει στραβή η κάνη από το εργοστάσιο, ή ελατωματικό το χοπ απ; Η εξωτερική κάνη μου φαίνεται λίγο απίθανο να είναι στραβιά, δν το έχω χτυπήσει πουθενά... Είναι περίεργο που πάνε όλες οι μπίλιες προς τα εκεί (δν παίρνουν κλίση όσο είναι στον αέρα, από την έξοδό τους από την κάνη πάνε στραβά)... Περίεργα πράγματα συμβαίνουν  ???
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες
   οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες
                  "ΠΕΡΣΕΥΣ"

Dulas

Αν δοκιμάσεις σε ένα X στόχο πχ χαρτόνι σε χώρο με πλήρη άπνοια, απόσταση περίπου τα 25m και γωνία βολής 0, και ρυθμίζοντας την διόπτρα να φτάσει στο σημείο που χτυπάνε οι BBs γίνετε τίποτα? αν όχι κάνε το κόπο και βγάλε μία τη κάννη με το hopup κομπλέ, λύσε λίγο την κάννη και στρίψε την μία ιδέα προς την μεριά που τραβάνε οι βολές σου, χωρίς να μηδενίσεις το hopup.

Το έχω πάθει πολλές φορές με τα λύσε-δέσε κάννες και δοκιμες, και έτσι ρυθμίζω μετά από πολλά μπινελίκια και ώρες δουλειάς το που θα δώσω φάλτσο
Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

paliou

Λυσε την διοπτρα, βγαλε τα δαχτυλιδια απο την ραγα και στην συνεχεια τοποθετησέ την ξανα. Θα δεις οτι κατα 99% το προβλημα με την αποκλιση εντοπιζεται στο οτι η διοπτρα δεν καθεται καλα.
Αν το προβλημα επιμεινει τοτε αλλαζοντας κανη και Χοπαπ θα λυθει απο μονο του καθως ουσιαστικα αποκτας ενα νεο οπλο απο πλευρα βαλλιστικων χαρακτηριστικων.

Condor

Παράθεση από: paliou στις  18 Απρ 2012, 20:44:48 ΜΜ
Λυσε την διοπτρα, βγαλε τα δαχτυλιδια απο την ραγα και στην συνεχεια τοποθετησέ την ξανα. Θα δεις οτι κατα 99% το προβλημα με την αποκλιση εντοπιζεται στο οτι η διοπτρα δεν καθεται καλα.
Αν το προβλημα επιμεινει τοτε αλλαζοντας κανη και Χοπαπ θα λυθει απο μονο του καθως ουσιαστικα αποκτας ενα νεο οπλο απο πλευρα βαλλιστικων χαρακτηριστικων.
Φίλε, η διόπτρα είναι ρυθμισμένη ΑΚΡΙΒΩΣ... Οποτε δν είναι αυτο... Ευχαριστώ για το ενδιαφερον και την απάντηση...   :)
Παράθεση από: Dulas στις  18 Απρ 2012, 20:37:44 ΜΜ
Αν δοκιμάσεις σε ένα X στόχο πχ χαρτόνι σε χώρο με πλήρη άπνοια, απόσταση περίπου τα 25m και γωνία βολής 0, και ρυθμίζοντας την διόπτρα να φτάσει στο σημείο που χτυπάνε οι BBs γίνετε τίποτα? αν όχι κάνε το κόπο και βγάλε μία τη κάννη με το hopup κομπλέ, λύσε λίγο την κάννη και στρίψε την μία ιδέα προς την μεριά που τραβάνε οι βολές σου, χωρίς να μηδενίσεις το hopup.

Το έχω πάθει πολλές φορές με τα λύσε-δέσε κάννες και δοκιμες, και έτσι ρυθμίζω μετά από πολλά μπινελίκια και ώρες δουλειάς το που θα δώσω φάλτσο
Η διόπτρα ευθυγραμμισμένη οπότε μπορεί να παίζει αυτό που λες με το λυσε δέσε (εμ, με τρωει κι εμενα ο ... να τα πειραζω και να τα ψαχνω όλα! ). Οπότε αύριο έχω δοκιμαστικες βολες! Ευχαριστώ φίλε!
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες
   οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες
                  "ΠΕΡΣΕΥΣ"

Dulas

Αν πάρεις ένα οποιοδήποτε hopup δεμένο σε μία κάννη και το τεζάρεις τέρμα μέσα ώστε αν γινόταν βολή η BBs θα τσαρουχονε ή θα κόλλαγε μέσα, και το δεις στο φως πως πατάει την BBs, και σε συνέχεια λύσεις και στρίψεις λίγο την κάννη, τότε θα παρατηρήσεις ότι ο τρόπος που πατάει την BBs παίρνει διαφορετικό πάτημα άρα και φάλτσο.
Αυτό μπορεί να συμβεί ακόμα και χωρίς να το βλέπει το μάτι, γιατί μιλάμε για κάτι το οποίο δεν είναι μετρήσιμο με το μάτι απόλυτα, αλλά το βλέπουμε στην βολή μας.

Κανε το κόπο με την ησυχία σου, ΑΛΛΑ, κάντο σε χώρο "αποστειρωμένο" από εξωτερικούς παράγοντες, ώστε να μπορείς να παρατηρήσεις αλλαγές χωρίς σφάλμα από αέρα κτλ.

Οπλίσου με υπομονή γιατί μετά από κάθε λάθος δοκιμη έχει λύσιμο-δέσιμο ξανά και ξανά.
Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

morfeus1712

Καλησπερα !! εβαλες την Madbull Τελικα ?? διορθοθηκαν οι βολες??? να θυμασαι οτι μεγαααλοο ρολο στην διοπτρα σου θα παιζουν παντα οι γιαρδες (χαρη στο φαινομενο  PARALAX) !! εχω μια διοπτρα αυτην την στιγμη οπου το οπλο ριχνει πανω απο τις  ΜΑΧ γιαρδες της με αποτελεσμα να στοχευω παντα 2.5 mildot πανω ... περιμενω μια ωραια BSA (ρεπλικα φυσικα) ρυθμιζομενη σε γιαρδες .. φυσικα αυτα ειναι συστηματα που απευθυνονται στα αληθινα οπλα αλλα και τα airsoft βρησκουν βοηθημα  !!!

Condor

Παράθεση από: morfeus1712 στις  27 Απρ 2012, 00:01:00 ΠΜ
Καλησπερα !! εβαλες την Madbull Τελικα ?? διορθοθηκαν οι βολες??? να θυμασαι οτι μεγαααλοο ρολο στην διοπτρα σου θα παιζουν παντα οι γιαρδες (χαρη στο φαινομενο  PARALAX) !! εχω μια διοπτρα αυτην την στιγμη οπου το οπλο ριχνει πανω απο τις  ΜΑΧ γιαρδες της με αποτελεσμα να στοχευω παντα 2.5 mildot πανω ... περιμενω μια ωραια BSA (ρεπλικα φυσικα) ρυθμιζομενη σε γιαρδες .. φυσικα αυτα ειναι συστηματα που απευθυνονται στα αληθινα οπλα αλλα και τα airsoft βρησκουν βοηθημα  !!!
Ακόμα είναι μαμά (αλλά όχι για πολύ)... Πάντως η διόπτρα είναι μηδενισμένη και παρόλο που έκανα αυτό με το χοπ απ κτλ οι βολές πάνε με ακρίβεια 2 mildot αριστερά και με μηδενισμένο χοπ απ... Οι απορίες παραμένουν!  ;D
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες
   οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες
                  "ΠΕΡΣΕΥΣ"

morfeus1712

στα hop up των sniper ποτε το λαστιχακι δεν ειναι τερμα κατω ... σκεψου οτι εγω ριχνω με 0 hop up  οσο για το αριστερα η μαμα κανες το κανουν αυτο και ολα αλλαζουν με μια πιο στενη (οχι πολυ ομως) !!