Το μωρό μου βάφτηκε,ντύθηκε και είπε να φωτογραφηθεί....L96

Ξεκίνησε από cgwolf, 19 Μαΐου 2009, 20:56:36 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

cgwolf

Πρώτα βάφτηκε και μετά είπε να ρίξει κάτι ελαφρύ επάνω του....  :P

Edit: Επειδή κάποιοι δεν μπορούν να δουν τις φωτογραφίες όπως αναρτήθηκνα προσθέτω 2 links απο imageshack:
Πρώτα το βάψιμο :

Και μετά το ντύσιμο :


Ελπίζω τώρα να τις βλέπουν όλοι...
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

nick

ποπο φιλε.....μ'αυτο το οπλο και το καταληλο guillie suit θα φας πολυ κοσμο... ;D
σε ζηλευω ;D


cgwolf

Είναι αυτό : http://airsoftclub.gr/eshop/product_info.php?cPath=43&products_id=764
Με την γνωστή μικρή πατέντα να ανεβάζει λιγο τα fps...
Περιμένω τα upgrades που θα φέρει το  για να το ολοκληρώσω...Αν και είμαι ήδη αρκετά ικανοποιημένος.
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

Dadiaki

"Οι ευφυείς άνθρωποι λύνουν τα προβλήματα Οι ιδιοφυΐες τα προλαμβάνουν."
Αλβέρτος Αϊνστάιν

cgwolf

 Θα του βάλω μάλλον και στο κυρίως σώμα κάποια...τα οποία όμως θα είναι εύκολα να βγούν για να μπορώ να το λύνω όποτε χρειάζεται...
Λέω να πάρω μια Ghillie suit 4 κομματιών...το τέταρτο είναι ένα μικρό κομμάτι για το όπλο,οπότε και μάλλον θα χρησιμοποιώ αυτό για
τον κορμό του όπλου....είπαμε...τώρα είναι ντυμένο πρόχειρα  :P
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

cgwolf

 Sidearm (αν μπορείς να πείς έτσι το P90) θα πάρω με την επιστροφή μου απο βδομάδα...
Το Ghillie suit είναι μια περίεργη κατάσταση...ειδικά στην Ελλάδα...έχουμε τόσο διαφορετικά τοπία
που πρέπει να εχουμε 2-3 για να καλύπτουμε την μορφολογία του εδάφους...αλλά υπομονή και υγεία να έχουμε και όλα τ'άλλα....
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

cgwolf

 Το P90 μ'αρέσει γιατί έχει πολύ ''συμπαγή'' κατασκευή...δλδ δεν έχει πολλά μέρη να εξέχουν οπότε και δεν έχει πολλά να μπλέκονται πάνω σου
την ώρα που το θές άμεσα στο χέρι σου (για παράδειγμα το MP5 σαν πιο μικρό σε όγκο έχει τη γεμιστήρα και τον κειροφυλακτήρα ενώ το P90
είναι μία ενιάια μάζα)...
Το scorpion ήταν και η πρόταση του Sapper,αλλά δεν μ' αρέσει σαν εμφάνιση καθόλου...σίγουρα λόγο όγκου βοηθάει...αλλά θα προτιμούσα αντί
για το Scorpion να έχω ένα Glock 18C AEP...έστω κι αν έχει πιο λίγες BBs.


P.S.:Την πατέντα δεν είμαι σίγουρος αν επιτρέπεται να την γράψω στο forum...αν μου δώσουν το ΟΚ οι mods ευχαρίστως να το μοιραστώ με όλους.
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

skotostras

8elo na sou rotiso kati file m cgwolf :D
boreis na mou peis pos ekanes afta ta camo pano apo to oplo? enoo to ifasma, pires ena komati kai toskises se rages?
pos tokanes? :D
bravo poli oreo!

cgwolf

 Ακριβώς αυτό...για να ντυθεί το L96 την πλήρωσε μια παραλλαγή (ενα χιτώνιο)...
Με αρκετή υπομονή και αρκετό κόψε-ράψε/δέσε βγήκε το αποτέλεσμα που βλέπεται...
Πιστεύω οτι θέλει βεβαια ακόμα δουλίτσα...αλλά σιγά-σιγά!
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

SAPPER


cgwolf

#11
Θα το βάλω σε 2 μέρη για να μπούν και οι εικόνες (έφαγα ήδη την ήττα του να χάσω ότι εγραψα γιατί οι εικόνες ήταν μεγάλες  :-[ )
Την συγκεκριμένη πατέντα την είδα στο airsplat (δεν κάνω διαφημιση αλλά πρέπει να αναφέρω την ''πηγή''...αν δεν επιτρέπεται παρακαλώ να διαγραφεί το όνομα)

Σημείωση : Επειδή ακριβώς είναι πατέντα,ο καθένας αν θέλει να την κάνει,την κάνει δική του ευθύνη...Επειδή παρεμβαίνουμε έμμεσα στο ελατήριο δεν ξέρω αν θα έχει μακροπρόθεσμα άλλα αποτελέσματα (εγώ το έκανα γιατι όυτως ή άλλως σκοπεύω να αναβαθμίσω το όπλο με τα parts που θα φέρει το )
H συγκεκριμένη πατέντα προσθέτει κάποια fps στο όπλο...το δικό μου μετρήθηκε στην Ελευσίνα...οι 3 βολές του ήταν 492,481 και 485 fps.

Ξεκινάμε λοιπόν...
Αυτό που πρέπει να γίνει πρώτα είναι να αφιρέσουμε το μηχανησμό της σκανδάλης ( το όπλο είναι ήδη λυμένο στα 2 μέρη του,κορμός/κάνη-μηχανισμός)
Γίνεται αρκετά ευκολα ξεβιδώνοντας τις 2 βιδες που υπάρχουν στο μπρός και πίσω μέρος του μηχανισμού σκανδάλης. φωτο.ΜΒ05-26

Στη συνέχεια πρέπει να τραβήξουμε και την ασφάλεια που έχει ακριβώς μπροστά απο την σκανδάλη. φωτο.ΜΒ05-27

Θέλει λίγη δύναμη...αυτή η ασφάλεια ''κλειδώνει'' τη θέση του οδηγού του ελατηρίου και κρατάει σταθερό τον κύλινδρο.
Μόλις αφαιρέσουμε τον μηχανισμό της σκανδάλης,τραβάμε το κλείστρο σαν να οπλίσουμε και έτσι αφαιρείται όλος ο κύλινδρος-τρόμπα. φωτο.ΜΒ05-30

Στη συνέχεια πρέπει να ξεβιδώσουμε την κεφαλή του κυλίνδρου. φωτο. ΜΒ05-31


Τέλος πρώτου μέρους...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Δέυτερο μέρος...

Η κεφαλή ξεβιδώνει αρκετά εύκολα με μία πένσα (χρησιμοποιήστε ένα πανί αν δε θέλετε να γδαρθεί η κεφαλή...δεν της κάνει ζημιά αλλά γιατί να μην την προστατεύσουμε ούτως ή αλλώς)
Προσοχή όταν ξεβιδώνεται την κεφαλή προς το τέλος...κρατήστε την με λίγο δύναμη (μην σφίγγεται την πένσα) ώστε να μην εκτοξευθόυν τα ''εντόσθια'' λόγο του ελατηρίου.
Αφου την ξεβιδώσεται,μπορείται να βγάλετε απο μέσα όλο τον μηχανισμό...πιστόνι-ελατήριο-οδηγό ελατηρίου. φωτο ΜΒ05-33


Μπορείται να το καθαρίσεται κι απο το πολύ γράσσο και να βάλεται λαδι σιλικόνης.
Η πατέντα λοιπόν γίνεται στον οδηγό του ελατηρίου...αφου αφαιρέσουμε το ελατήριο και καθαρίσουμε το γράσσο απ'τον οδηγό,δημιουργούμε με μωνοτική ταινία μια βάση για το ελατήριο πιο ψηλά απο την βάση του οδηγού.  φωτό ΜΒ05-34

Εγώ προτίμησα να βάλω Leukoplast...αποδέιχθηκε πιο δυνατό στο να κρατήσει αντισταση στο ελατήριο και δημιουργεί μια συμπαγή μάζα για βάση.
Το μήκος του πρέπει να είναι κοντά στο 1 εκατοστό...αν βάλεται περισσότερο θα δυσκολεύει πολύ στην όπλιση.
Το πάχος πρεπει να έιναι αρκετό ώστε να κρατάει το ελατήριο (να μην μπορέι το ελατήριο να περάσει απο πάνω/γύρω του) αλλά και να μπορεί να μπεί ο οδηγός στον μηχανισμό του πιστονιού.
Στη συνέχεια βάζουμε πρρώτα τον οδηγό του ελατηρίου πίσω στον κύλινδρο...επειδή υπάρχει ένας οδηγός,ένα πολύ μικρό αλλεν μπορεί να βοηθήσει τον οδηγό να μπεί στην τρύπα του οδηγόυ του ελατηρίου.
Μετα μπαινει το ελατήριο και το πιστόνι...Εδώ έιναι το λίγο παίδεμα της υπόθεσης που πρέι να βιδωθεί πάλι η κεφαλή...Εγώ κρατάω σταθερή την κεφαλή και στην ουσία γυρίζω σιγά-σιγά τον κύλινδρο μέχρι να πιάσει τις πρώτες βόλτες...απο'κεί και πέρα βιδώνει εύκολα..

Αφού συναρμολογήσουμε πάλι το όπλο,η συγκεκριμένη πατέντα δίνει λίγο παραπάνω δύναμη...

The End   :D

EDIT : και οι φωτογραφίες σε links για όσους δεν μπορουν να τις δουν μέσω forum.
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

padelos

ευχαριστουμε για τις πληροφοριες φιλε μου οπως και τον συντονιστη που μας επιτρεπει να μοιραζομαστε τα παντα.πριν το ειχες μετρησει το οπλο?

cgwolf

 Απ'το κουτί του έρχεται στα 470fps κατα μέσο όρο...όπως βλέπεις δεν έιναι η τεράστια αλλαγή στη δύναμη...
Αυτο που πιστέυω οτι θα κάνει την αλλαγή είναι τα νέα ανταλλακτικά...κάνη ακριβείας 6.01mm,νέο ελατήριο και ίσως νέος οδηγός-νέο πιστόνι για να αντέχουν
την δύναμη του ελατηρίου.
Περιμένω πως και πως να δω τι θα φέρει το ....έρχονται έξοδα στο μέλλον λέει η Πυθία  :D
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

padelos

σωστος ο cgwolf!η κανει ακριβιας τι διαφορα εχει?γιατι να κανει κατι διαφορετικο απο αυτην εφοσων ειναι μονο μια σωληνα?για δωσε καμια πληροφορια να μαθουμε και εμεις οι νεοι ;)

padelos


fanioles

Μπράβο για τη πατέντα και για μένα πιο σημαντικό, η προσωπική πινελιά του ελέυθερου σκοπευτή στο όπλο του!

Συγχαρητήρια φίλε! και πιο πού για το μεράκι σου!

TOYRKOFAGOS

Πω πω το εκανες το οπλακι... Φυσαει!!!  Πορωση ειναι...!


για τη πατεντα αυτη απο το utube που λες, εγω ειδα και μία που ηταν να κοψεις το αεροφρενο και να το μικρύνεις... ετσι το πιστόνι κανει μεγαλύτερη διαδρομη και αυξανονται τα fps..
Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ

cgwolf

 Αυτή με το αερόφρενο την είδα κι εγώ...Μετά απο πολύ ψάξιμο,κατάλαβα ότι στην ουσία απλώς τρώς το γύρω-γύρω λίγο ώστε να μειωθεί η αντίσταση-φρένο.
Απ'ότι λένε δεν κάνει μεγάλη διαφορά...Άσε που αναφέρονται στο Bar-10G...Στο L96 δεν μου φάνηκε αρκετά μεγάλο ώστε να χρειάζεται αλλαγή.

EDIT: Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λογιά!
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

EL-SPARTAN