well L96

Ξεκίνησε από akis993, 22 Μαρ 2009, 22:52:18 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

akis993

ρε παιδιά δεν το πέτυχα σε σημείο να το σκοτόσω και εκτός αυτού δεν είχε και τόση δύναμη η μπίλια. βασικά έκανε 6 μέρες μαζί με σαβατοκύριακο να έρθει.

el_ninio

thanx skeftomai kai egw na parageilw ena...

sou irthe 170 me metaforika h xwris? an oxi poso sou irthe olo mazi\?


-Knights of Avalon-

akis

Παράθεση από: el_ninio στις  31 Μαρ 2009, 00:46:59 ΠΜ
thanx skeftomai kai egw na parageilw ena...

sou irthe 170 me metaforika h xwris? an oxi poso sou irthe olo mazi\?

@el_ninio , se pro'i'goumeno post sou sto idio "topic" exis dosi apantisi stin siggekrimeni sou erotisi , gia na min tin psaxnis stin para8eto pio kato....



Στάλθηκε από: el_ninio
@ vass
Πολωνια είπες?
170ευρώ+ 30 μεταφορικά (το πολύ)= 200 ευρώ
επειδή πρόσφατα ήμουν Πάτρα και έπαιξα ένα παιχνιδάκι είχα το l96 και το μετρήσαμε με 2 χρονογράφους με 20ares μπίλιες και έβγαζε 460-465 πολύ καλά για sniper
WARLORDS

giorgosak

Να γράψω και εγώ με την σειρά μου τις εντυπώσεις μου μετά από 2 εβδομάδες κατοχής και καθημερινής χρήσης του L96A1 της well. Καταρχήν, για τα λεφτά του είναι εξαιρετικό.Η διόπτρα που έχει μαζί κάνει καλά τη δουλειά της ,αλλά θα χρειαστεί λίγος χρόνος για να την ρυθμίσεις και να βρεις τα «κόλπα» της .Ο δίποδας βοηθαει ,μπαίνει και βγαίνει πανεύκολα ,ρυθμίζεται σχετικά εύκολα και είναι στιβαρός ,αλλά σχετικά ελαφρύς .Το όπλο είναι αρκετά καλό ,το κινητό ουραίο είναι σκέτη απόλαυση , βαραει αρκετά δυνατά , με 0,20 bbs χάνει λίγο σε ευθυβολία ,αλλά με 0,25 τα πράγματα είναι καλύτερα .Μετά από ώρες ρυθμίσεων και πειραματισμών ,το έχω φτάσει στο σημείο να πετυχαινω τσιγάρο στα 35 μετρα..Το hop up είναι λίγο δύσκολο να ρυθμιστεί ,λόγο της τοποθεσίας του ,ειδικότερα σε συνθήκες παιχνιδιού ,αλλά το allenακι του περιλαμβάνετε στην συσκευασία ,καθώς και τα αλλά 2 που χρειάζονται για την συναρμολόγηση του όπλου και την τοποθέτηση της διόπτρας .Με λίγα λόγια ,δεν θα απογοητεύσει τον επίδοξο sniper,ισα ισα που είναι ιδανικό για αρχάριο , λογω τιμής και απόδοσης .Κυκλοφορεί και ένα upgrade set,με ελατήριο ,πιστόνι και κάνη ακριβείας ,που ανεβάζει την απόδοση στα 500+ fps,και βελτιώνει αρκετά την ευθυβολία.

SaNJi

#24
Ναι ρε αλλα τώρα ο Πολωνος δεν το εχει στο stock....ασε που πιστευω συμφερει καλυτερα να παρεις απο το  ενα BAR-10 και να του αλλαξεις ελλατηριο και να το πας 460fps..Θα σου ερθει και πιο φθηνα ;D
-I Like GIRLS_I Like FOOD_but_I LOVE AIRSOFT-

giorgosak

Το L96 μου το αγορασα απο το airsoftcenter.... ;)

SaNJi

Παράθεση από: giorgosak στις  18 Απρ 2009, 16:04:06 ΜΜ
Το L96 μου το αγορασα απο το airsoftcenter.... ;)

Ναι και εγω σκεφτομουν να παρω το L96 αλλα απο οτι βλεπω οτι δε βρισκεις ευκολα ανταλλακτικα...Για αυτο εγω συνιστω ενα Bar-10 και του αλλαζεις το ελλατηριο και εισαι ΟΚ...Τωρα οτι θελει ο καθενας ;D ;D
-I Like GIRLS_I Like FOOD_but_I LOVE AIRSOFT-

SAPPER

Παιζει και ενα κολπακι με το BAR10 που ανεβαζει FPS ποιος θα το βρει...ποιος θα το βρει... :-*

Dulas εσυ μην πεταχτης θα το ξερεις σηγουρα... ;)

SaNJi

Οταν λες κολπακι;Χωρις να του αλλαξεις καποιο εξαρτημα;
-I Like GIRLS_I Like FOOD_but_I LOVE AIRSOFT-

SAPPER

Το ηξερα οτι δεν θα αντιστεκοσουν  :D
και ναι για το πρωτο λεω  :)

giorgosak

Το maruzen Type 96 ειναι απολυτα συμβατο με το well L96.Κυκλοφορουν σε αρκετα sites upgrade kits για βελτιωμενη ακριβεια,αντοχη και 500+fps,καθως και αρθρα σε διαφορα φορα σχετικα με το πως να κανεις την δουλεια μονος σου.

SaNJi

Τελικα το L96 της WELL ειναι τρομερο οπλακι.Αξιζει να το παρεις και αμα το αναβαθμισεις ειναι τουρμπο.Εγω το πηρα και βλεπω οτι ειναι πολυ καλο..και σε καλη τιμη ;D
-I Like GIRLS_I Like FOOD_but_I LOVE AIRSOFT-

cgwolf

 Και μετά απο αρκετο τσουξιμο και χρώμα (paintball),αποφάσισα να το γυρίσω σε κάτι πιο αληθοφανές...
Η αγαπημένη μου τεχνική/τακτική (sniping) δεν υφισταται ουσιαστικά στο paintball...
Έτσι σκέφτηκα να το γυρίσω σε κατι το όποιο μοιάζει αρκετά και έχει το ρόλο που μου αρέσει....airsoft...

Μετά τα όσα διάβασα,σκέφτομαι να αγοράσω το L96 της Well...
Το μόνο ερώτημα μου ειναι,ποιά η ποιό σωστή μέθοδος να ''στήσω'' τη διόπτρα?

P.S. : Σκοπευω να αγοράσω το συγκεκριμένο πακέτο μέσα στις επόμενες 2 βδομάδες...
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

cgwolf

 Θα αγοράσω και ενα Glock 18C...αλλά το sniper έιναι must για 'μένα...
Μέχρι να στηθεί σωστά,μπορεί να είμαι το μεζεδάκι με περίεργο χρώμα...αλλά practice makes better :P
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

giorgosak

Θα σου προτεινα να τοποθετησεις πρωτα τις βασεις της διοπτρας πανω στην ραγα,μετα την διοπτρα,και μετα να οπλιστεις με ενα αλφαδι,και πολυ,πολυ υπομονη....Βιδωνεις και αλφαδιαζεις,μεχρι να το φερεις εκει που πρεπει.Μετα,στηνεις εναν σταθερο στοχο,και προσπαθεις να ρυθμισεις και το hop up.Θα σου παρει μερικες ωρες,αλλα το βρισκεις,το δικο μου ειναι αρκετα ικανοποιητικο.Α,και για καλιτερα αποτελεσματα σου προτεινω να χρησιμοποιησεις 0,25γρ bbs.Χανεις λιγο σε εμβελεια,αλλα κερδιζεις σε ακριβεια.

SaNJi

Παράθεση από: giorgosak στις  27 Απρ 2009, 20:02:02 ΜΜ
Θα σου προτεινα να τοποθετησεις πρωτα τις βασεις της διοπτρας πανω στην ραγα,μετα την διοπτρα,και μετα να οπλιστεις με ενα αλφαδι,και πολυ,πολυ υπομονη....Βιδωνεις και αλφαδιαζεις,μεχρι να το φερεις εκει που πρεπει.Μετα,στηνεις εναν σταθερο στοχο,και προσπαθεις να ρυθμισεις και το hop up.Θα σου παρει μερικες ωρες,αλλα το βρισκεις,το δικο μου ειναι αρκετα ικανοποιητικο.Α,και για καλιτερα αποτελεσματα σου προτεινω να χρησιμοποιησεις 0,25γρ bbs.Χανεις λιγο σε εμβελεια,αλλα κερδιζεις σε ακριβεια.

Αυτο ισχυει... Θελει πολυ δουλεια το στησιμο της διοπτρας και το ρυθμισμα της..Αλλα οταν τη φτιαξεις θα σου φανει εξαιρετικα χρησιμο.Το μονο κακο αυτου του οπλου ειναι οτι ειναι βαρυ και θα πρεπει να εχεις ενα ελαφρυ οπλο για δευτερο..Επισης το δευτερο οπλο σου θα πρεπει να ειναι και αυτοματο..
-I Like GIRLS_I Like FOOD_but_I LOVE AIRSOFT-

cgwolf

 Το θέμα βαρους (λόγο φυσικής κατάστασης) δεν νομίζω να είναι πρόβλημα...εκτος αυτού,ένα όπλο sniper δεν πρέπει να είναι ελαφρύ.
Το βάρος μπορεί να κουράζει αλλα προσθέτει σε ευθυβολία...και μιας και μιλάμε για sniper,δεν θέλουμε οπλο ελαφρυ για να κάνω έλεγχω απο δωμάτιο σε δωμάτιο και να τρέχω ρίχνωντας απο τη λεκάνη (που λέει ο λόγος)...

Για δεύτερο όπλο (close combat συμπλοκή που καθιστά το sniper απαγορευτικό λόγο fps) έλεγα να πάρω ένα πιστόλι AEP...βολικό και για το πρωτεύοντα ρόλο γιατί δεν προσθέτει πολύ περισσοτερο βάρος και δεν έχει και μεγάλο όγκο. (έλεγα για το Glock 18C)

Στο μέλλον ίσως προσθέσω και ένα MP5 στο σύνολο... (αφού και στο paintball έκανα την ίδια βρωμοδουλειά...όπλο που μοιάζει με MP5 και λόγω φυσικής καταστασης και ταχύτητας τρέξιμο σχεδόν ως την αντιπαλη ομάδα...κλασσικά ήμουν/είμαι σχεδόν στους άλλους όσο οι υπόλοιποι δικοί μου έχουν στηθεί πίσω)

Βρήκα και 2 manuals της bfta για setup της διόπτρας...αν ενδιαφέρεσται μπορώ να βάλω links...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

SAPPER

ξεκίνησε με ένα L96 και τον βλέπω αποφασισμένο... 8)

cgwolf

 Ο νέος μεζές πήρε τ'όπλο του (όταν καταφέρει να το στήσει και σωστά θα είναι και πιο νόστιμος)  ;D
Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

SaNJi

#39
Παράθεση από: cgwolf στις  28 Απρ 2009, 07:44:03 ΠΜ
Το θέμα βαρους (λόγο φυσικής κατάστασης) δεν νομίζω να είναι πρόβλημα...εκτος αυτού,ένα όπλο sniper δεν πρέπει να είναι ελαφρύ.
Το βάρος μπορεί να κουράζει αλλα προσθέτει σε ευθυβολία...και μιας και μιλάμε για sniper,δεν θέλουμε οπλο ελαφρυ για να κάνω έλεγχω απο δωμάτιο σε δωμάτιο και να τρέχω ρίχνωντας απο τη λεκάνη (που λέει ο λόγος)...

Για δεύτερο όπλο (close combat συμπλοκή που καθιστά το sniper απαγορευτικό λόγο fps) έλεγα να πάρω ένα πιστόλι AEP...βολικό και για το πρωτεύοντα ρόλο γιατί δεν προσθέτει πολύ περισσοτερο βάρος και δεν έχει και μεγάλο όγκο. (έλεγα για το Glock 18C)

Στο μέλλον ίσως προσθέσω και ένα MP5 στο σύνολο... (αφού και στο paintball έκανα την ίδια βρωμοδουλειά...όπλο που μοιάζει με MP5 και λόγω φυσικής καταστασης και ταχύτητας τρέξιμο σχεδόν ως την αντιπαλη ομάδα...κλασσικά ήμουν/είμαι σχεδόν στους άλλους όσο οι υπόλοιποι δικοί μου έχουν στηθεί πίσω)

Βρήκα και 2 manuals της bfta για setup της διόπτρας...αν ενδιαφέρεσται μπορώ να βάλω links...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Εγω θα σου προτεινα για 2ο οπλο ενα Ρ90...Και καλυτερα μην συγκρινεις το Airsoft με το Paintball γιατι αυτο ειναι ιεροσυλια... ;D ;DΠερα απο τη πλακα σοβαρα μη τα συγκρινεις αυτα τα δυο γιατι δεν εχουν καθολου σχεση...Το L96 που λεμε ειναι 5+ κιλα και ειναι δυσκολο να μεταφερθει στη πλατη γιατι δεν ειναι και ομοιογενες...Ενω στο Paintball δε νομιζω τετοια πραγματα να επηρεαζουν..Και γενικα ειναι εντελως αλλη φαση..
-I Like GIRLS_I Like FOOD_but_I LOVE AIRSOFT-