Mobile Main Menu

Dungeons and Dragons

Ξεκίνησε από Maleficus, 10 Δεκ 2009, 19:43:41 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Maleficus

Παιζω απο τα 8 μου και ειμαι 18
ολα αρχισαν διοτι το 1999 τα τσογλανια του μεγαλυτερου τεκνου της οικογενειας "πατησαν" ενα δρακο στη 2nd Edition και πηγαν στο ψυγειο και εριξαν critical στα μπυρονια!!!!!
ετσι ηθελα και εγω μπυρα
σημερα λοιπον μετα απο 10 χρονια ειμαι μελος της RPGA ( Role Palying Games Assossiation) me  το βαθμο του Herald
DCI# 1212916949(οποιος εχει το γραφει)
αγαπημενη Class : Cleric

εδω ας ανταλαξουμε ιδεες για το οτιδηποτε εχει να κανει με το ποιο διαδεδομενο παιχνιδι ρολων
μιας και εχο ξεμεινει απο campaign ideas  εδο και 9 μηνες!!!!!!

dash

ξεκινησα απο 2nd edition(στα τελη της) συνεχισαμε 3 και 3.5 . η 4η θεωρω ειναι αισχος εχουμε γυριζει παλι σε 2η .Ravenloft και Planescape ΠΑΝΤΑ

Maleficus

Ravenloft has too much violence in it
Underdark για παντα .....
Ξερει κανεις π μπορω να βρο το μεγαλο πακετο του π εχει μεσα βιβλιο με περιπετεια 700 σελιδον πιονια και χαρτες?
ουτε στη χαλκιδα δεν το εχουν και ο τυπας μαλιστα εχει και ΑDnD second edition (DragonLance was the first ADnD ever) σε αριστη κατασταση

dash

σε καισσα πηγες? ebay θα το βρεις στανταρ

Frostmeister

Ενταξει.. τι να λεμε τωρα...!
Δινω το παρων, ως πορωμενος RPGας κι εγω, με πιο ενεργα χρονια απο 3η Γυμνασιμου εως 2ο Χρονο ΤΕΙ...
Απο Dungeons and Dragons, μονο 2nd Edition φανατικα (ως Assasin κυριως..) και βασικο plane τα Forgotten Realms απο 'κει μετα επεσα με τα μουτρα στα White Wolf... Vampire: The Masquerase, Werewolf: The Apocalypse, Hunter: The Reconing, και ενιοται ¨τραβαγαμε¨ κι ενα crossover-αχταρμα με Vampires, Werewolves και Mages να σοζουν ο ενας το τομαρι του αλλου και μετα ανταλλασσουν σφαλιαρες!

Ολα αυτα με τελευταιο session πριν εναμιση χρονο, αφου ¨εσπασε¨ η RPG-ο παρεα... καταραμενη "ενηλικιωση"! (αυτα εχει αν οι μισοι "δεν προλαβαινουν"και οι αλλοι μισοι  βαριουνται (κοινως βαριουνται τοσο πολυ, που ουτε δικαιολογια δεν βρισκουν!)
"If it bleeds, I can kill it. If it broke, I can fix it"

dash

μιας και πιασαμε τα rpg σκεφτομαι να αρχισω call of cthulhu campaign (d100 system oxi d20).αν ψηνεται κανεις το συζηταμε

Maleficus

d100 δινει μεγαλυτερο ρεαλισμο στη μαχη μιας και εκει βρισκεις ανοιγμα στην αμυνα του εχθρου και δεν ειναι pokemon
Pendragon kaneis?

kaliostro

Κ εγώ κ εγώ...ξεκίνησα απο 2η έκδοση λίγο 3η κ δεν τρελάθηκα να πω την αλήθεια...αγαπημένη class: Specialty priest fo Tempus (Battleguard)
Βέβαια επειδή είμαι λίγο λάτρης της τεχνολογίας το έριξα σε Vampire κ μετά ανακάλυψα έναν νέο έρωτα... Alternity...ξεκινάς να παίζεις απο το σήμερα κ φτάνεις να πετάς διαστημόπλοια..τρελό παιχνίδι που έχει κανόνες για τα πάντα.Ένα δεύτερο PRG που με έκανε να τα χάσω κ να μην κοιμάμε για μέρες με συνεχόμενα sessions ήταν το Robotech...απο το γνωστό κ πολυαγαπημένο μας anime με τροποποιημένους κανόνες απο εμάς σε D100 system.
Τί μου θυμίσατε τώρα...έχω να παίξω 2 χρόνια περίπου λόγω...παντρειάς...δεν γίνετε να αφίσεις την γυναίκα σου για να παίξεις ολονύχτιο Session. :(
Φίλοι είναι...τα αδέρφια που επιλέγεις!!!

Έρχονται όσοι θέλουν.... Μένουν όσοι μπορούν!!!

Maleficus

Παράθεση από: kaliostro στις  11 Δεκ 2009, 20:40:41 ΜΜ
δεν γίνετε να αφίσεις την γυναίκα σου για να παίξεις ολονύχτιο Session. :(

βαζεις στοιχημα?
εδο ανθρωπος 45 ετον π εχουμε αφηνει γυναικα και παιδι για να παει να παιξει παρακαλω????.....Διημερα sessions!!!!!!!

kaliostro

Εγώ είμαι νιόπαντρος ακόμα...το 1ο παιδί έρχετε σε λίγες μέρες οπότε δεν παίζει να την αφήσω για τόσο καιρό.Πάντως να πω την αλήθεια σε χαίρομε που σε αυτή την ηλικία δεν έχεις παρατήσει ένα τόσο όμορφο χόμπι.
Φίλοι είναι...τα αδέρφια που επιλέγεις!!!

Έρχονται όσοι θέλουν.... Μένουν όσοι μπορούν!!!

Maleficus

τωρα τα χριστουγεννα να δεις τι εχει να γινει !!!! παλι θα βαραει με τι σκουπα η απο κατω θα παραπονιεται το παιδι της οτι ειμαστε φλωροι π παιζουμε τετοια παιχνιδια
φωνες για τους κανονες διοτι ειμαστε ολοι στην RPGA, παλι ονλαιν τεστ στο ιντερνετ για να ανεβουμε ρανκ και να μας στειλουν κι αλλες μινιατουρες περιπετειες

υπνο μονο 5 ορες την ημερα και μετα παλι DnD , fast food για ζαρι τυχερο, εγκαταλειψη της ζωης και φυσικα δεν μπορουσε να λειπει η απληστια του κληρικου μ που καποια στιγμη θα προδωσει τους δικους του για ενα ασημενιο νομισμα και καμμια καραμελιτσα

χαχαχαχααχαχαχαα παλι εγω θα φταιω π θα πεθανει το παρτυ!!!!!!!!!
εγω ειμαι εκεινος π θα παει να κανει bluff στο δουκα να του παρει λεφτα
και φυσικα ο καλος μας rogue παλι θα την πατησει π θα παει να κλεψει το spellbook tou wizard ( και θα χαστει απανω του μολις δει αυτο -μια ιδεα π ειχα πριν απο δυο χρονια για να σταματησουν περιεργοι μα πειραζουν τα συμπρακαλα μας-)
"Property of Raistlin Majere.If YOU find this I WILL find YOU"
δοκιμαστε το δεν θα χασετε!!!!!

dash

"i am the master of the past and the present"

Maleficus

πλακα πλακα το εχει διαβασει κανεις το καινουριο βιβλιο με το τιτλο: drogons of the hourglass ?

dash

πηρα ηδη κολλητο μου που δουλευει καισσα τον ξυπνησα και αυριο το χω παρει ;D

Maleficus

μην με κανεις να ζηλευω dwarf διοτι θα σου κοψω τα μουσια και θα πλεξω σωβρακακια για τα παιδια μ στο Palanthas!!!!!

Maleficus

εδω και 6 ωρες εχει αρχισει το χριστουγεννιατικο ....κανουμε διαλλειμα για φαγητο και πληροφορηση ....
αντιο κοσμε!!!!!

WAR ANGEL

Ω Tempus εχω καιρο να παρω την καλη αρματωσια μου και το καινουργιο μου Greatsword και να ψαξω την τυχη μου στα Realms
Καλο κυνηγη μαγγες.

Maleficus

o cleric μου δεν ειναι απληστος αυτη τη φορα....
ειναι ελλεινος τρακαδορος απο τους ναους αλλα οχι....
παλι πρεπει να εχουν προβλημα οι αλλοι...
LAH!!!!!!!!!!!!!!!

Banath

Αααα μάλιστα Rpg....Παίζω  DnD 4 χρονάκια πιο πολύ Forgotten Realms Campaigns.Αγαπημένο race: Dwarf και class:Fighter και μια μόνο φορά(αν και είχα ενθουσιαστεί) Dwarf Defender.Ξεκίνησα 3.5 και ευτυχώς δεν έπαιξα καθόλου 4!Το βιβλίο ελπίζω να το έχω σε 5-6 μέρες στα χεράκια μου αν και δεν ελπίζω πολλά.

Maleficus

4th edition is pretty much restricting
δηλαδη δεν μπορεις ποια να σκας Constitution dmg στο Δρακο και μετα να κανεις κουπ
ειναι ποιο ισσοροπημενο οσον αφορα το κοσμο αλλα αυτο που με ανυσηχει σε αυτη την εκδοση ειναι πως οτισηποτε ειναι σπασμενο κανει και μεγαλη ζημια
τωρα θα μπορουσε να ειναι σπασμενο και να εχει και ενα AC 28 για το πεμπτο Level
Forgotten Realms is Good BUT DragonLance Kicks Ass!!!!!!!!!!!
γιατι δε κρατησες το Defender και μερα να κανεις CrossClass War Priest να κανεις το Healing ακομα καλυτερο?