Mobile Main Menu

Dungeons and Dragons

Ξεκίνησε από Maleficus, 10 Δεκ 2009, 19:43:41 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dash

Ravenloft,Planescape... 2nd..TSR απλα.αυτη ηταν εταιρια mε fluff.wizards of the coast   και εμπορικες βλακειες

Maleficus

ναι αλλα και παλι ειναι πολυ ωραια και κανενας δε μπορει να το αρνηθει!!!!!!!!!

WAR ANGEL

Παράθεση από: dash στις  26 Δεκ 2009, 12:18:18 ΜΜ
Ravenloft,Planescape... 2nd..TSR απλα.αυτη ηταν εταιρια mε fluff.wizards of the coast   και εμπορικες βλακειες
+1
Παράθεση από: Maleficus στις  26 Δεκ 2009, 12:25:36 ΜΜ
ναι αλλα και παλι ειναι πολυ ωραια και κανενας δε μπορει να το αρνηθει!!!!!!!!!
+1

kaliostro

2nd edition rulez.Ravenloft με κάυτη DM δεν βγάζει το 5 session 1 party.Απλά η TSR ήταν η κορυφή.Απο την στιγμή που η HASBRO αγόρασε την Wizards of the Coast πήρε την κάτω βόλτα ποιοτικά(σύμφωνα με την γνώμη πολλών παλιών παιχτών) κ την άνω βόλτα εμπορικά(σύμφωνα με τις αδιαψευτες πωλήσεις).
Όμως....... που είναι το THAC0 ρεεεεεεεεεεεεεεε...χεχεχε
Φίλοι είναι...τα αδέρφια που επιλέγεις!!!

Έρχονται όσοι θέλουν.... Μένουν όσοι μπορούν!!!

WAR ANGEL

Παράθεση από: kaliostro στις  31 Δεκ 2009, 15:41:47 ΜΜ
Όμως....... που είναι το THAC0 ρεεεεεεεεεεεεεεε...χεχεχε
*Περνοντας το υφος του επιζωντα*
Οh Emperor οχι αλλο Thac0 OXI ΑΛΛΟ Thac0

Maleficus

πως να εχει παρει την κατω βολτα ?
αμα ο ΔΜ δεν ξερει να πει το κοσμο δε ξερει να πει το κοσμο
απλως το μονο π αλλαζει ειναι οι κανονες αντε και κανα δυο ξορκια

περιττο να πω πως ολοι συμφονουμε ποσ το συμβαν απο 3 σε 3.5 ειναι η μεγαλυτερη αποτυχια και πως ακομα τους βριζουμε(για οσους ακολουθουν τις εκδοσεις αναφερομαι)

kaliostro

Maleficius το λέω αυτό γιατί το Ravenloft είναι ,ίσως,ο ποιό ζόρικος κόσμος κ αν ο DM θέλει να σου την κάνει...δεν έχεις καμιά επιλογή.O priest μου εφυγε απο το Ravenloft με όχι κ τόσο σώα τας φρένας...
πως έλεγαν τον black knight που τριγυρνά στην περιοχή κ σέρνει τα bunshee απο πίσω του θυμάστε...???
Φίλοι είναι...τα αδέρφια που επιλέγεις!!!

Έρχονται όσοι θέλουν.... Μένουν όσοι μπορούν!!!

johnaras77

Δεν το εχω δοκιμασε ποτε αλα μου εχουν πει οτι ειναι πολυ καλο....

Maleficus

σαν το δικο μου σαδιστικο μυαλο δεν ειναι τιποτα

απλως βαλε τα παιδια σε ενα λαβυρινθο (εχω ενα χαρτη που οταν τον ειδα εκανα 8 μερες να κλεισο το στομα μου απο το δεος) και αστους εκει να περιπλανιουνται


προσοχη: το απο πανω να χρησιμιποειται μονο ως τελευταια λυση και μονο ως τιμωρια επειδη το παρτυ ηταν ανωριμο παραπανω απο το κανονικο

ακολουθει ανακοινωση 
ΤΟ DND EINAI EΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΘΙΣΤΙΚΟ ΕΝΘΑΡΥΝΝΕΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΧΩΡΙΣΕΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΣΕΤΕ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΖΩΗ!!!

WAR ANGEL

Παράθεση από: Maleficus στις  06 Μαρ 2010, 21:30:38 ΜΜ


ακολουθει ανακοινωση 
ΤΟ DND EINAI EΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΘΙΣΤΙΚΟ ΕΝΘΑΡΥΝΝΕΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΧΩΡΙΣΕΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΣΕΤΕ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΖΩΗ!!!


ΧΑΑΑΑΑΑΑ ανηκω σε αυτην την μικρη προνομιακη ελιτ να εχω παντρευτει γυναικα Druid (συνηθως παιζει Druid και εγω Cleric ετσι για την μουρμουρα) ;D ;D ;D

Maleficus

Παράθεση από: WAR ANGEL στις  06 Μαρ 2010, 22:30:56 ΜΜ
ΧΑΑΑΑΑΑΑ ανηκω σε αυτην την μικρη προνομιακη ελιτ να εχω παντρευτει γυναικα Druid (συνηθως παιζει Druid και εγω Cleric ετσι για την μουρμουρα) ;D ;D ;D

δεν πιστευω αυτο που διαβαζω !!!!!!!!!

χαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Ghillie

τι ευχαριστη εκπληξη να βλεπω ολοκληρο τοπικ για το DnD! θα συμφωνησω με τον dash, 2η, 3η και 3.5 με καταλληλο "κουρεματακι" των υπερβολικα ανισσοροπων κανονων που κανουν τους παικτες υπερηρωες που εκτοξευουν κεραυνους και με το φταρνισμα! 4η επαιξα την πρωτη μερα κυκλοφοριας της και απο τοτε αλλαζω πολη οποτε πεσει βιβλιο 4ης στο οπτικο μου πεδιο. Τα εχουν κανει ολα πολυ αυτοματοποιημενα και κατα την αποψη μου αυτο βλακεια, πρεπει ο παικτης να χρησιμοποιει και λιγο το μυαλο του και οχι μονο το ζαρι. WAR ANGEL περριτο να αναφερω ποσο σε ζηλευω καθως οσο καιρο παιζω εχω φτασει στο συμπερασμα οτι το γυναικειο DNA περιεχει καποιου ειδους αλλεργια προς το DnD :p

Maleficus

στη δικη σου περιπτωση τζουνιορ πρεπει να θες να παιζεις πολυ ρολο διοτι στην 3.5 ειχα φτιαξει Feral Barbarian 1και στο κριτικαλ εσκαγε 45 μαχιμουμ αρα εκει επαιζε ποιος ειχε τα ποιο πολλα βιβλια να χρησιμοποιησει και οχι το μυαλο τοσο ....
και το αλλο ομως ... στη 3.5 ειναι κριμα να σκοτωνεις το Δρακο με Constitution Damage να πεφτει στα παραλυτος σα κουτσουρο και να πηγαινει ο Raistlin Majere II Coup de Grace ----->crit------>death<-----instant death<-----20 20 20<--------Coup de Grace

δεν περιεχει αλλεργια το γυναικειο DNA towards D&D....εμεις τις παραμελουμε για να παμε να παιξουμε και μετα μας λενε ξενερωτους ....

Teacherdick

Τελικά είμαστε πολοί οι RPGαδες που παίζουμε airsoft.Ξεκίνησα με 2nd Edition σαν barbarian.Ο καλύτερος χαρακτήρας που έχω παίξει είναι Bard και Cleric στν 3rd.Μου αρέσει τρομερά το Forgotten Realms κασι το Planescape, ενω έχω παίξει και λίγο Alternoty.Χαίρομαι που βρίσκω άτομα να μοιραζόμαστε πάνω απο ένα χομπυ.Όλη η ομάδα μου επίσης παίζει DnD!!!!
Si Vis Pacem, Para Bellum.

Ghillie

ΧΑΧΑ... με πηρες πρεφα μαλεφικους! Για την ακριβεια το ολο σκηνικο των overpowered χαρακτηρων ξεκινησε με τον arcane archer και τα βελη που προσθεταν το μαγικο τους "+" σε αυτο του οπλου (3η εκδοση) και απογινε με την 3.5 και τα 12376352 "complete ταδε" βιβλια. εκανα κι εγω μερικους σπασμενους (rogue που εριχνε καμια  20αρια d6 dmg, με touch attack και xωρις να ειναι flanked ο αλλος) και το τελικα το σιχαθηκα. επισης τα charisma skills εφταναν καποια στιγμη σε εξωφρενικα μη ρεαλιστικο επιπεδο. Οποτε με κατι φιλους το γυρισαμε σε 2η και modified 3.5. Τελος να δωσω ενα λινκ για οσους δεν εχουν ανακαλυψει ακομα το Order of the stick: http://www.giantitp.com/comics/oots.html

(Ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα με αυτο το συνδεσμο και το forum, ειναι τελειως ασχετο με το airsoft. ;))

Emperor

Με διαφορά η 2nd edition είναι ακόμα αυτή που προσφέρει τη μεγαλύτερη ευχαρίστηση για κάθε "old school" dndά. Από τη 3,5 και έπειτα το θέμα έγινε σχεδόν shoot em up game για pc.Το chapter του κόσμου του Ravenloft είναι ένα από τα αγαπημένα μου. Ειδικά για τον "μυστήριο" silver elf mage μου ήταν ο παράδεισος του. Έχω πολύ καιρό να παίξω πλέον, η παρέα δεν μπορεί εύκολα να αφιερώσει χρόνο για αυτό και δυστυχώς μένουν μόνο οι υπέροχες αναμνήσεις από τις "αρχαίες" περιπλανήσεις μας στους διάφορους φανταστικούς και μαγικούς κόσμους. Μακάρι να μπορέσουμε κάποτε να κάνουμε κανένα session...
Peace is a lie. There is only passion. Through passion i gain strength. Through strength i gain power. Through power i gain victory, Through victory i gain meaning. My chains are broken, the Force shall free me...


Maleficus

μιας και το ανεφερες

το επομενο σαββατοκυριακο πραγματοποιω ενα Home Made Campaign Setting Personal Settings

ακουστε υποθεση
"σε ενα αρχαιολογικο σαιτ ενας κληρικος του Gilean βρηκε ενα στεμμα και αναγνωρισε απανω του σκοτεινη μαγεια
υστερα απο προσεκτικη εξεταση ανακαλυψε οτι ειναι το Regalia Croςn of Evil (+20 Bluff +10 insight and the target cannot tell truths 'Home Made item ")
μετα απο τιν ελευση των PC στην πολη του Kilkish τους ζητειται να μεταφερουν το αντικειμενο στη Βιβλιοθηκη για φυλαξη και παιρετερο μελετη
αλλα αμ στο δρομο που τους το κλεψανε ....."
END OF TEASER

και μετα αν δεν ειναι τα κεφαλια τους σε παλουκια και δε χορευει το Pit Fiend πανω απο τα πτωματα τους θα τους δωσω και δωρο 1ΧΡ ....
mua ha ha ha ha ha ha ha

πως σασ φαινεται για αρχη....?
10 lvl τα παλικαρια μας ....

WAR ANGEL

Παράθεση από: Maleficus στις  21 Μαρ 2010, 15:15:22 ΜΜ
μιας και το ανεφερες

το επομενο σαββατοκυριακο πραγματοποιω ενα Home Made Campaign Setting Personal Settings

ακουστε υποθεση
"σε ενα αρχαιολογικο σαιτ ενας κληρικος του Gilean βρηκε ενα στεμμα και αναγνωρισε απανω του σκοτεινη μαγεια
υστερα απο προσεκτικη εξεταση ανακαλυψε οτι ειναι το Regalia Croςn of Evil (+20 Bluff +10 insight and the target cannot tell truths 'Home Made item ")
μετα απο τιν ελευση των PC στην πολη του Kilkish τους ζητειται να μεταφερουν το αντικειμενο στη Βιβλιοθηκη για φυλαξη και παιρετερο μελετη
αλλα αμ στο δρομο που τους το κλεψανε ....."
END OF TEASER

και μετα αν δεν ειναι τα κεφαλια τους σε παλουκια και δε χορευει το Pit Fiend πανω απο τα πτωματα τους θα τους δωσω και δωρο 1ΧΡ ....
mua ha ha ha ha ha ha ha

πως σασ φαινεται για αρχη....?
10 lvl τα παλικαρια μας ....

Αριστος.....μ αρεσει πολυ....Τι συστημα θα παιξετε?Με προβληματιζει λιγο το Lvl 10 , παντα μ αρεσε να αρχιζω απο το LvL 1 ωστε να μπορεσω να αισθανθω το χαρακτηρα μου να μεγαλωνει....

Maleficus

D20 system, RPGA table Rules, 4th edition, swiss format for character creation (40 minutes to create on Sheet)

εχουμε τρεξει καθε χαρακτηρα απο το 1-10 ο καθενας μας και ετσι δεν ειναι προβλημα η δημιουργια ενος 10αριου .....
εκτος απο την Athens που για καποιο περιεργο διεστραμμενο λογο δεν ξεκολλαει απο τον Eladrin Wizard

ακουστε ενα αλλο αντικειμενο

Nymph Gem
"the subject holding this purple gem of flawless purity seems incredebly beauytiful and crowds seeing him cry out of realising their aglyness "
+10 Diplomacy +2 bluff +40 Charisma
a true seeing Spell Or stone has no effect on seeing the target's true face or identity unless succeding on the following DC's
a subject failing a Will DC17 dies by the cause of suicide in two days realising that there is no place in the world for someone as ugly as him/her leaving behind a note saying"let the best of you live and let me die in solitude for being aglier than a raped goblin"
a subject scoring more than 17 and lower than 30 has to obey tha target in minor tasks if being of the oposite sex for one week
anyone who success on these checks can see the holders true face and interact him as any other ....


Maleficus

οποιος ενδιαφερεται το πασχα να σουβλισει Δρακο να μου στειλει  π.μ