Αιωνιοι αντιπαλοι!!!

Ξεκίνησε από EKAMenos, 13 Οκτ 2009, 17:18:13 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΡΩΣΙΑ η ΑΜΕΡΙΚΗ    ΠΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ???

ΑΚ-47
65 (52.4%)
Μ-16
59 (47.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 114

EKAMenos

Ολοι μας ξερουμε πως η Ρωσια και η Αμερικη ειχαν παντα μισος ο ενας για τον αλλο ωστοσο και οι δυο διουργησαν απο ενα οπλο που εγιναν παγκοσμιως γνωστα ως παγκοσμιοι αντιπαλοι εσεις πιο θα ψηφιζατε ως το καλητερο?????????????????

ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ

Μ-16 FOREVERRRRRRRRR ;D


διευκρινιση οταν λεω Μ-16 ενοω ολη την οικογενοια (Μ-4,Μ16 Α1 κτλ)

το ιδιο ισχιει και για το ΑΚ (krinkov, AK-74 )



και ενα βιντεακι


http://www.youtube.com/watch?v=G6BpI3xD6h0
ΜΕ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ ΑΜΥΝΣΘΕ ΠΕΡΙ ΠΑΤΡΙΣ  ΓΙΑΤΙ    Ο  ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ

http://www.rbgungraphics.com/thompson6in.jpg

MitsoS_O_Yakuza

ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ
JapaN-PoweR-FroM-GreecE

Predator

Απο την δικια μου μερια ο ψηφος παει στο Μ16!!!

Θάνος

Ψήφισα ΑΚ, όχι ότι τα έχω δοκιμάσει καί τα δύο (καί μου αρέσουν καί τα δύο, σε σημείο που να μην μπορώ να διαλέξω ποιό μου αρέσει περισσότερο), αλλά έχω διαβάσαι ότι το ΑΚ, είναι κορυφαίο.  8)
keep safe distance...

jumbo

ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

skotostras

το ΑΚ μπορει να θεοριθει και οπλο 2ου παγκοσμιου πολεμου αφου δημιουργηθηκε πολυ λιγα χρονια μετα τον 2ο παγκοσμιο. και για την εποχη που φτιαχτεικε ειναι πολυ καλο.

παντος ψηφηζω μ16 αφου δεν διευκρινισες Α1 Α2 κτλ χεχεχε  8)  8)
μ16Α4  ΠΕΤΑΕΙΙΙ!!!

jumbo

το ΑΚ 47 οντως ξεκινησε να σχεδιαζεται το 1945 και μπηκε σε γραμμη παραγωγης το 1947, αλλα εκτοτε εχουν σχεδιασθει και μπει σε γραμμη παραγωγης πολλες εξελιγμενες παραλαγες του.... απλως το ΑΚ δεν σπαει, δεν χαλαει..... και παραμενει ακομα σε υπηρεσια σε μπολικους στρατους ανα τον κοσμο.....
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

SAPPER

#7
Από τα δυο ψηφίζω ΑΚ ως καλύτερο όπλο δοκιμασμένο σε οποιεσδήποτε συνθήκες, έχω ρίξει και με τα δυο, τα Σέρβικα και Ρώσικα έχουν πολύ καλύτερα μέταλλα και συμπεριφορά από τα κινέζικα που έχουν στην Αλβανία και είναι σαν αυτά που κυκλοφορούν παράνομα στην Ελλάδα...

Το Μ4 είναι ομολογουμένως καλύτερη πλατφόρμα και με βολεύει καλύτερα προσωπικά, αλλά αν υπήρχε επιλογή θα έπαιρνα και θα του πέρναγα το κιτ της ΗΚ 416 δηλαδή του Μ4 που το πήραν η Γερμανοί και το έκαναν όπλο... ;D

Βέβαια υπάρχει και μια σημαντική διαφορά στα δυο όπλα που είναι το διαμέτρημα, όπου ιδίως σε αντάρτικα πόλεως βλέπε ΙΡΑΚ, ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ παίζουν μεγάλο ρόλο, και κατ' εμε είναι η μελλοντική πρόκληση και οι μελλοντικοί πόλεμοι όπου εδώ το Μ4 μειονεκτεί λόγο περιορισμένης διατρητικότητας σε αντίθεση με το ΑΚ που περνάει τον τοίχο εύκολα και επιφέρει πλήγμα.  ;)

GeR^PEZONAUTHS


nikoaloy.

m16 ή τιποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΤΑ ΑΔΕΙΑ ΟΠΛΑ ΣΚΩΤΟΝΟΥΝ

http://www.youtube.com/watch?v=1uDrTT-GCJE

Scharfschütze

Deutsche Wehrmacht Scharfschütze


vipergr

AK ειναι παντου σε οποια χωρα κα να πας, το πετας στο νερο και βαρας και ειναι τοσο ευκολο στη λειτουργια, που παιζουν μαζι του 12χρονα στην Αφρικη....το Μ16 εχει ξεπεραστει απο καιρο, αλλα ακομα το πουλανε σε φιλιες χωρες ως το οπλο του συχρονου στρατιωτη(5.56mm).....βλεπε Ελλαδα.

Falcon

M16 και συγκεκριμενα M16A2.

Dadias

#13
ψήφισα ΑΚ47 για τους λόγους που ανέφερε ο Sapper, άσχετα αν και χρησημοποιώ M733  ;D ;D

και να συμπληρώσω επίσης ότι το ΑΚ είναι περισσότερο προς της φιλοσοφίας του τυφεκίου εφόδου , ενώ το Μ16 της φιλοσοφίας της αραβίδας και τα 2 είναι αξιόλογα όπλα για την δουλεία που το θέλεις αρκεί να είναι και η σωστή για αυτό, αλλά καμία σχέση δεν έχουν αυτά με το Airsoft μας.. το Μ16 είναι καλήτερη πλατφόρμα αυτό είναι και το μοναδικό που του βάζει +1 για Α.Ε.G.

Jocker

επειδη το ειδαμε το θεμα σαν Αμερικη VS Ρωσια....

ψηφιζω ΑΚ!
But who are ye, in rags and rotten shoes,You dirty-bearded, blocking up the way?

We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further...

WAR ANGEL

αν μιλαμε για τα πραγματικα οπλα τοτε θα επερνα το Μ4 μου καθε μερα ολη μερα...Να στηρηξω και την γνωμη μου...
1 Διαμετρημα...ελαφρυ και ευθηβολο στις αποστασεις εως και 400μ.
2. Αριστη συγκεντρωση ακομα και σε ριπες των τριων φυσιγκιων.
3.ταχυβολια ταχυβολια και ταχυβολια χωρις να χανετε ο ελενχος του οπλου.
4.κοντο μικρο βολικο και ελαφρυ για μακρες ποριες χωρις να σου γινετε αμεσως βαρος.
5.Φλογοκρυπτης για εμας που ξερουμε ειναι ΑΝΕΚΤΙΜΙΤΟΣ την ημερα ο καπνος που βγαζει το οπλο ειναι μηδαμινος την νυχτα η λαμψη ειναι η ελαχιστη δυνατη
5.ταχητητα και τεχνολογια της βολιδας
6.Οδηγος εισαγωγης γεμιστηρα...απλα προσπαθιστε να αλλαξετε γεμιστηρα οταν τρεχετε να γλιτωσετε με ενα ΑΚ (Priceless)
7.Aνακρουση.....
8.Σκοπευτικα (αν και αυτο ανηκει στις προτιμησεις του χρηστη)

Γενικα στα χερια ενος Ελληνα κληρωτου ενα ΑΚ ειναι μια χαρα...ενα ΑΚ ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ καλυτερο απο το G3 η FN που πιθανα κραταγατε.Παρολα αυτα επειδη εχω την ταση να ζηταω ΠΑΝΤΑ extra πυρ/κα το ελαφρο 5,56 ειναι οτι πρεπει...για φουκαραδες σαν και εμενα.
Παρακαλω ΠΡΙΝ αποφασισετε να με απορριψετε αναλογιστητε λιγο οτι το 5,56 στην Ελλαδα εχει υποστει την λασπη απο μεγαλη μεριδα του ειδικου τυπου για εμενα ομως και αρκετους αλλους του συναφιου μου , ανθρωποι δηλαδη που εχουμε ψαξει αρκετα το θεμα προτιμαμε το μικρο και πιστο μας Μ4Ε η Μ4Α1

ΠΡΟΣΩΧΗ:Δεν προσπαθω για κανεναν λογο να μειωσω την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ σειρα ΑΚ τρεμω στην ιδεα ενος Βουλγαρικου ΑΚ και του τρομερου σιγαστηρα του η του ευθηβολου εκτοξευτη βομβιδων του, απλα  ζηταω απο εσας να αναλογιστιτε και λιγο το οπλο μου και να μην βιαστητε να το κατακρινετε οπως εχουν κανει ορισμενοι "ειδικοι"

Ελπιζω να μην προσβαλα κανεναν και σας ευχαριστω που ανεχτηκατε την πολυλογια μου.  :) :) :)

Hornet

Ψηφισα ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ ΑΚ!!!!δεν ξερω οταν βλεπω ΑΚ παθαινω παρακρουση το θελω σαν τρελος,το μ4 και αυτο πολυ ομορφο αλλα ειναι αμερικανικο....ουστ!Επιλεγω δηλαδη το ΑΚ και διοτι ειναι ΡΩΣΣΙΚΟ αλλα και διοτι ηταν ειναι και θα ειναι το απολυτο οπλο....Καθε ανταρτης,ταλιμπανεζος θελει απο ενα ;D ;D ;D ;D και δεν το αλλαζει με τιποτα.Εχει τρομοκρατικο look και λεει!!!!Το μ4 εχει τεραστια γκαμα βελτιωσεων,εχει ιδιαιτερα καλα στοιχεια που τονισε και ο WAR ANGEL,αλλα ο συγχρονος πολεμος απαιτει αυτο που λεμε crash down the enemy ;D κατι που το ΑΚ το εχει και οι Αμερικανοι προσπαθουν να βελτιωσουν με το ΗΚ416/417 καθως και με το barret 468.Και για τα δυο τους βγαζω το καπελο....απιστευτα οπλα....Ομως και το ΑΚ εχει καποια μειονεκτηματα που σιγα σιγα οι Ρωσσοι τα εξαλειφουν....ΑΚ και τα μυαλα στο μπλεντερ!!!!
you'll fire your musket but l'll run you through...

alekoukos_kalashnikov

AK γιατι για μενα ειναι σαφως ανωτερο λογω συντησης,λειτουργιας κατω απο αντιξοες συνθηκες,γιατι εχει αυτο το κατι εμφανισιακα που το κανει απιστευτα sexy :-* και γιατι δεν ειναι τυχαιο που λενε : ''when you hear that 'click' you know you got 30 rounds of pure rock and roll'' ;D
why so serious...?

pakatsao

Νομίζω ότι η ερώτηση πάσχει. Δεν νομίζω ότι έχουμε τις γνώσεις για να κρίνουμε πολεμικά τουφέκια. Άς το κρίνουμε ως σχολιαστές μόδας. Ποιο σχήμα σας αρέσει καλύτερα ή ποιο ΑΕΓ θα θέλατε να έχετε από τα δύο. Ψήφισα ΑΚ. Γιατί μου΄αρέσει το στύλ. Γιατί είμαι παλαιομοδίτης, γιατί τα ανατολικού τύπου έχουν ένα ιδιαίτερο στύλ. Όσο για το διαμέτρημα που λέει ο War Angel χωρίς να το κόβω κιολας , αλλα νομίζω το μικρό διαμέτρημα το βγάλαν όλοι τελικά 

SAPPER

Υπάρχει μια παρεξήγηση ως προς τα αληθινά και τα AEG, στο Airsoft χρησιμοποιώ ένα υβρίδιο που έχω φτιάξει και στηρίζετε πάνω σε πλατφόρμα Μ4 με 3 διαφορετικά upper receiver, αυτό με βολεύει αφάνταστα ανάλογα με το που θα παίξω τραβάω ένα πίρο και αλλάζω receiver, στην πραγματικότητα ώμος θα έπαιρνα ένα ΑΚ από τον πρώτο τυχόντα όπως πολλοί άλλοι δυτικοί στις εμπόλεμες ζώνες (δεν μιλώ για τακτικό στρατό)  ;)

Όταν λέμε ΑΚ στους περισσότερους πάει στο μυαλό ένα χάλια παλιό όπλο ενώ δεν είναι έτσι, πχ με το παρακάτω που έχω παίξει μια άλλη εποχή σε μια άλλη χώρα ήτανε κορυφαίο και αποτελεσματικό χωρίς εμπλοκές και προβλήματα.


Γίνετε λόγος για το διαμέτρημα, το 5,56 ξεκίνησε σαν ψυχολογικό πυρομαχικό με μια φιλοσοφία περίεργη με τα θετικά που ανέφερε ο WAR ANGEL ελαφρύ, χαμηλότερη ανάκρουση καθότι λιγότερα grain κλπ.

Αργότερα ώμος δεν απέδωσε η ιδέα γιατί το πολιτικό κόστος και η πίεση της κάθε εκστρατείας εξαρτάτε από τους νεκρούς.
Επίσης το συμβατικό πυρομαχικό του Μ4 δεν έχει την απαιτούμενη διατριτηκότητα σε αντίθεση με τα ΑΚ που σε κάνει να μετακινήσε πολύ προσεκτικά και μόνο σε καλά οχυρωμένα σημεία.
Πιστεύω ότι πρέπει να αναπτυχθεί ένα νέο πυρομαχικό ανάμεσα στο 5,56 και το 7,62 και να πάμε σε πολύ καλύτερες σειρές και παραγωγούς όπως η Fabric Nationale η την Heckler & Koch για το μέλλον.

Ξεπερνώντας κάθε εμπάθεια η συμπάθεια σε χώρες προέλευσης, πρέπει να είμαστε ρεαλιστές με τα εργαλεία που μας κρατάνε στην ζωή πάνω στο πεδίο.
Φοβάμαι ώμος ότι το αναλύουμε πολύ και δεν έχει νόημα, μιας και δεν έχουν σχέση και τόσο με το Airsoft που θα λέγαμε πολύ απλά M4 Version 2 Gearbox η ΑΚ Version 3 Gearbox  :D οπότε ας κρίνουμε σαν σχολιαστές μόδας όπως είπε και ο pakatsao και έχουμε και λέμε... μεταξωτό ριχτάρι λευκό με τουρμπάνι Desert σε συνδυασμό με σανδάλι timperlanden σε koyote brown και ΑΚ74U, μια μοναδική δημιουργία του οίκου μόδας talimpafashion το οποίο είναι All weather και φοριέται παντού...  :D :D :D