sniper ελατηρίου... βοήθεια απο τους εμπειρότερους...

Ξεκίνησε από Dardagan, 28 Απρ 2013, 22:00:42 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Dardagan

καλησπέρα σε όλους.
Λέω να κάνω μια δοκιμή στο snipping μιας και η ερευνά μου έχει καταλήξει στο ότι τα ελατηρίου είναι η καλύτερη αρχή. δεν έχουν τα προβλήματα του αερίου που γνωρίζω απο τα άλλα όπλα, έχουν σταθερά fps πράγμα καλό για τουφέκι ελευθερου σκοπευτή και είναι οικονομικά σε σχέση και με τα αερίου και τα aeg!

είμαι ανάμεσα στο Α&Κ SVD dragunov και στο U.S socom M24 SW04 της snow wolf.

το dragunov είναι λίγο πιο δυνατό... το m24 μου αρέσει περισσότερο εμφανησιακά και μου φαίνεται πιο βολικό...

ακούω γνώμες ή και προτάσεις για κάποιο άλλο τουφέκι που μπορεί να μη γνωρίζω...


ευχαριστώ

Condor

Καλησπέρα φίλε! Αν θέλεις να ασχοληθείς με το σναιπινκ τότε θα πρέπει να ξέρεις οτι θα σκάσεις αρκετά λεφτά και χρόνο... Και σημαντικό: Αν είσαι νέος παίκτης το sniping δεν ενδείκνυται διότι δεν είναι αληθεινά... Τα Aeg βαράνε στα 50 μέτρα, ένα σναιπερ μαμά βαράει το ίδιο ακριβώς και ενα φτιαγμένο στα 80.
Άλλα όπλα είναι L96 και VSR σαν καλές πλατφόρμες να δουλέψεις με αυτές με ένα σορό ανταλλακτικά και αναβαθμίσεις. Όπλα τύπου Barrett δεν ενδείκνυνται διότι είναι ασήκωτα!
Καλύτερα να πάρεις ένα μεταχειρισμένο ήδη φτιαγμένο από άλλον σε καλή κατάσταση για να μη σκάσεις άπειρα λεφτά. Εκτός και αν τα έχεις και γουστάρεις να ασχοληθείς...
Φιλικά Flying Dragon
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες
   οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες
                  "ΠΕΡΣΕΥΣ"

Dardagan

ευχαριστώ για τις προτάσεις. Ναι, ξέρω και οτι δεν ειναι αληθινά και οτι χρειάζονται μετατροπές που κοστίζουν, αυτό είναι άλλωστε και το πρώτο πράγμα που σου λένε όλοι όταν λες οτι θέλεις να ασχοληθείς με το sniping! παίζω κάποιους μήνες, οπότε ναι, είμαι καινούριος παίχτης, αλλά παρόλο που έχω δεί πως λειτουργεί το πράγμα, οτι δηλαδή ο ελεύθερος σκοπευτής είναι κατα μια έννοια "εκτός δράσης" και οτι είναι εύκολος στόχος γιατί δεν έχει τη διαφορά βεληνεκούς που θα είχε στην πραγματικότητα.... εξακολουθεί να μου ασκεί γοητεία και να θέλω να δοκιμάσω.

πίσω στα τουφέκια τώρα...
υπάρχει ενα vsr της marui που μ'αρέσει πολύ, αλλά επειδή θα ΔΟΚΙΜΑΣΩ όπως είπα, νομίζω οτι είναι ακριβό για πρώτο...
τα l96 δε μου αρέσουν εμφανισιακά... (προσωπική λόξα)

το να έβρισκα ένα ήδη φτιαγμένο περίπου στα λεφτά μου, θα ήταν όντως το καλύτερο.... αλλά θα πρέπει να περιμένω αν.... και όταν....

από τα δύο που πρότεινα αρχικά, μπορεί κάποιος να μου πεί πιο θεωρεί καλύτερο? (και γιατί...)

paliou

#3
Καλως ορισες φιλε στον κοσμο του airsoft sniping.
Αν συνεχισεις θα δεις οτι εχει λιγα hit, πολυ μεγαλη ικανοποιηση, θελει απειρη υπομονη και επιμονη αλλα και αρκετα χρηματα.
Στο θεμα μας τωρα.

Μ 24... Ικανοποιητικη πλατφορμα χωρις να προσφερει το κατι παραπανω κατευθειαν απο το κουτι. Βολικο και ελαφρυ ΑΛΛΑ... δυσκολο στο upgrade καθως δεν ειναι ακριβης κλωνος των 2 κυριαρχων μοντελων στην αγορα - L 96 Maruzen & VSR Tokio Marui -  και ετσι ψαχνεις απο εδω και απο εκει κιτ που να ταιριαζει ή προσπαθεις να βρεις συμβατα ανταλακτικα απο Laylax και PDI με μεγαλο ρισκο.

SVD... Oπως γραφεις, δυνατοτερο απο το κουτι και σημπληρωνω οτι μπορεις να το κανεις θηριο (σε οτι αφορα τα fps) με ενα απλο ισχυροτερο ελατηριο. Η κατασκευη του μεσα -εξω ειναι αρκετα στιβαρη ωστε να ανtεχει απροβληματιστα τα 550 χωρις να χρειάζεται κανενα αλλο upgrade.
Η αναβαθμιση του ειναι αρκετα απλη αλλα ολα τα κομματια προερχονται απο μια και μονο πηγη που ειναι ουσιαστικα μονοπωλιο: http://www.airsoftpro.cz/
Αποτελεσματα....χμ...προχωρας με πιστη και ελπιδα φιλε μου. Εχω αγορασει Χοπ Απ και μου βελτιωσε σημαντικα το οπλο και εχει αγορασει το ιδιο φιλος και εκλαιγε τα λεφτα του  :( χωρις να υπαρχει καμμια προφανης διαφορα). Εχω βαλει custom πιστονι - και καλα για βελτιωση - και το οπλο εγινε νεροπιστολο.  :P
Τελος παντων η ουσια ειναι οτι με ενα ελατηριο, ενα σκληρο λαστιχακι, μια κανη ακριβειας και καλη - προσεκτικη συναρμολογηση και ευθυγραμμιση το οπλο μπορει να σταθει αξια διπλα σε πανακριβες αναβαθμισμενες πλατφορμες.

VSR...Δεν μπαινω καν στην  διαδικασια να σου μιλησω για αναβαθμισεις καθως οι επιλογες ειναι απειρες. Ο Flying Dragon μιλωντας για VSR προφανως αναφερόταν σε καποιον απο τους κινεζικους κλωνους οι οποιο και φτηνοι ειναι και απολυτα συμβατοι με ανταλλακτικα για αναβαθμιση. Εκει ομως φιλε μου ετοιμασου να βαλεις βαθια - διορθωνω...βαθύτατα ;) το χερι στην τσεπη, αλλα και να ξοδεψεις πολυ χρονο για να σεταρεις το συνολο. Αν σου βγει ομως κεντας τα αρχικα σου σε πλατανοφυλο στα 80-90 μετρα.
Διαλεγεις και παιρνεις.
Ελπιζω να σε βοηθησα

Φιλικα Paliou

Υ.Γ. Οπλο με ιδιαιτερο σχημα που δεν μοιαζει με L96 αλλα ειναι εσωτερικα απολυτα συμβατο με το μοντελο αυτο, ειναι το Mauser SR PRO. Googlαρισε το να δεις.

Dardagan

φίλε paliou οι πληροφορίες σου με βοήθησαν πάρα πολύ και σ' ευχαριστώ!
θα σκεφτώ προσεκτικά πρίν την αγορά, αν και απ' οτι κατάλαβα με τα λιγότερα λεφτά το καλύτερο αποτέλεσμα έρχεται απο το svd....

Kostas Papadakis

Καλησπέρα φίλε μου.

Όπως προείπαν οι 2 συμπαίχτες Airsofters από επάνω εαν θες να γίνεις ένας καλός και εν ενεργεία sniper συνεχώς θα πρέπει να αναβαθμίζεις να λύνεις και να δένεις καθώς και να τροποποιείς συνεχώς το όπλο που θα διαλέξεις έτσι ώστε να το κάνεις να ρίχνει όπως ΕΣΥ και μονο ΕΣΥ θες να ριχνει.

Η επιλογή σου σε όπλο Ελατηρίου θα σε σώσει από 2 κύρια πράγματα σε σχέση με τα αντίστοιχα gbb ή aeg

Το ένα είναι πώς δε θα χρειάζεσαι καλή θερμοκρασία για να μπορείς να παίξεις πάντα με τα υποσχόμενα fps των εταιρίων καθώς το Green Gas δυσκολευεται να διοχετευθει  απο τους γεμιστηρες

Το άλλο ειναι πως ποτε δε θα χρειαστεις κατι σαν μπαταρια η φορτιση αυτης η αγορα αεριου για καθε σου game.Που σημαινει πως παιρνοντας ενα οπλο ελατηριου σαν πρωταρης ΣΩΖΕΣΑΙ από κούνια.

Επιπρόσθετα όσον αφορά τις επιλογές σου για το μοντέλο SVD της  Α&Κ ή το Snow Wolf M24  ΝΑ ΞΈΡΕΙς ΠΩς ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝες διαθεσιμες αναμαθμισεις στο εξωτερικο η στον Ελλαδικο χωρο όπως επίσης και το Μ24.
Τα upgrades γι αυτα τα οπλα ειναι σχετικα δυσκολο να βρεθούν.
Το καλό είναι πως αφου μπορεις να διαθεσεις τοσα χρηματα ωστε να παρεις ενα Μ24 τσεκαρε και τις αλλες επιλογες όπως τα μοντελα  L96-VSR-BAR 10 τα οποία είναι εξίσου καλά και έχουν απίστευτα πολλά αντικείμενα σε περίπτωση που θες να το αναβαθμίσεις.
Η εταιρία WELL η οποία είναι Κινέζικη φτιάχνει μέχρι στιγμής τα καλυτερα αντίγραφα τουφεκίων για ελευθερους σκοπευτες βασιζώμενη στα μοντέλα της αντίχτοιχης Ιαπωνικής εταιρίας Tokyo Marui .

Μη κάνεις βιαστικές κινήσεις και ψάξε πολύ τόσο σε μαγαζιά εδώ στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό για να βρεις το όπλο που σου αρέσει και σε αντιπροσωπυει όσο και σαν  επιλογές για αναβθμίσεις αργότερα στο μέλλον. Τσέκαρε και την ομάδα μας στο facebook που ασχολούμαστε μονάχα με sniper τοουφέκια Airsoft και συνεπώς τις αναβαθμίσεις τους και πολλά άλλα.   -->  https://www.facebook.com/groups/566523856720733/

Να σαι πάντα καλά και καλή συνέχεια!
SAFETY FIRST :)
The healthy human mind doesn'k wake up in the morning thinking this is its last day on earth !

Giotis-svd

Εδώ και μία βδομάδα φίλε dardagan πήρα το Svd (και εγω πρωταρις στο airsoft),έχει τρομερή ακρίβεια και δύναμη.το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν είχε διοπτρα απο το εργοστάσιο,αλά ακόμα και έτσι, ενό ένιωθα στην αρχη ότι θα είμαι σαν Ταλιμπάν τελικά είναι όμορφο όπλο.