σιγαστηρας σε g36

Ξεκίνησε από Scylla89, 09 Απρ 2013, 00:47:46 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Scylla89

 Παιδια καλησπερα. Εχω διαβασει ενα σωρο θεματα περι σιγαστηρων αλλα ακομα κανενα δεν μου ελησε την απορια που εχω. Λοιπον εχω ενα g36c και θελω να του μεγαλωσω το μηκος διοτι θελω να του βαλω την διοπτρα του g36k και πιστευω πως δεν θα ταιριαζει σε αυτο το μεγεθος του οπλου(εμφανισιακα παντα). Οποτε σκεφτηκα να του βαλω μια σιγαστηρα 200mm και να του βγαλω την μικρη φλογοκρυπτη που εχει.αν κανω κατι τετοιο θα αλλαξει η λειτουργια και οι αποδοσεις του οπλου???ειναι καθαρα θεμα εμφανισης η αλλαγη που θελω να του κανω.

mirrage

Με δεδομένο ότι θα αλλάξεις κάννη και θα βάλεις μεγαλύτερη ΝΑΙ θα
αλλάξουν και οι επιδόσεις σου.
Συνήθως υπάρχει μία ελαφρά μείωση στα fps και αύξηση στην ευστοχία.
Αλλά αυτά εξαρτώνται από το μήκος και το διαμέτρημα της κάννης.

Scylla89

Παράθεση από: mirrage στις  09 Απρ 2013, 08:31:27 ΠΜ
Με δεδομένο ότι θα αλλάξεις κάννη και θα βάλεις μεγαλύτερη ΝΑΙ θα
αλλάξουν και οι επιδόσεις σου.
Συνήθως υπάρχει μία ελαφρά μείωση στα fps και αύξηση στην ευστοχία.
Αλλά αυτά εξαρτώνται από το μήκος και το διαμέτρημα της κάννης.
Δηλαδη αμα δεν αλλαξω κανη και αφησω την δικια του (248mm) και βαλω απλα τον σιγαστηρα 200mm για να μακρινει λιγο μπροστα θα αλλαξει κατι???εγω μονο εμφανισιακα θελω να γινει η αλλαγη.γιαυτο ρωταω αμα δημιουργηθει κανα προβλημα στα fps και στην ευστοχια του οπλου αμα βαλω τον σιγαστηρα...

paliou

Το αν θα σου δημιουργησει ο σιγαστηρας προβλημα σε ευστοχια/εμβελεια υπαρχει μονο ενας τροπος να μαθεις....Δοκιμασε τον.
Γενικα μιλωντας, η τοποθετηση σιγαστηρα σημαινει οτι για 15-20 εκ. μετα την εξοδο, η μπιλια θα "πεταει" σε εναν περιορισμενο χωρο οπου ο αερας δεν θα κινειται στρωτα οπως μεσα στην καννη, αλλα εχει εκτονωθει και στροβιλιζεται, οποτε ενδεχομενως να επηρεασει τα χαρακτηριστικα πτησης του ΒΒ.
Υπαρχουν παραδειγματα οπου ο σιγαστηρας δεν επηρεασε καθόλου, αλλες φορες οπου η μειωση επιδοσεων ηταν λιγοτερο η περισσότερο εντονη και ακραιες καταστασεις οπου η μπιλια χτυπαγε(!!!) στα "χειλη" στην εξοδο του σιγαστηρα και...αντε γεια.
Βρες καποιον συμπακτη με σιγαστήρα ή ακομα καλύτερα σιγαστηρες, πειραματίσου με διαφορα μοντελα και μήκη και μετα αποφασισε.
Κανόνας δεν υπαρχει αλλα σαν γενικη αρχη, οσο πιο κοντος ο σιγαστηρας, τοσο μικροτερη η εκθεση της μπιλιας σε στροβιλισμους και αντιστοιχα μικροτερη η μειωση των επιδοσεων.
Αν επιμενεις σε σιγαστηρα και δεν βρισκεις μοντελο που δεν επηρεαζει, τοτε σκεψου την λυση της μακρυτερης καννης
Ελπιζω να σε βοήθησα

Φιλικα Paliou

tristan

φιλε scylla89 το αδελφακιμου (κολημενος με g36 ) την μετατροπι απο g36c to κανη g36k την εκανε πραξη ληγω υπομονη μεχρι το βραδυ για της σχετηκες πληροφοριες

Scylla89

Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες ολους.Φιλε  tristan περιμενω και την δικη σου απαντηση μεχρι το βραδυ για να αποφασισω τι θα κανω τελικα.γιατι και γω ξαφνικα επαθα κολημα με το g36k και θελω να το πλησιασω οσο μπορω στην εμφανιση χωρις να αλλιωσω τα τεχνικα χαρακτηριστικα του οπλου μου. ;)

Vangelis

Παράθεση από: Scylla89 στις  09 Απρ 2013, 00:47:46 ΠΜ
Λοιπον εχω ενα g36c και θελω να του μεγαλωσω το μηκος διοτι θελω να του βαλω την διοπτρα του g36k και πιστευω πως δεν θα ταιριαζει σε αυτο το μεγεθος του οπλου(εμφανισιακα παντα).

Καλησπέρα Scylla89,

Είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου.  ;)

Δες τις παρακάτω φωτογραφίες από τα δικά μου G36c Custom:

G36c με rail G36K:


G36c Custom με Large Handguard:


G36c custom με σιγαστήρα:


Σχετικά με την χρήση σιγαστήρα:
Εγώ προσωπικά δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα χρησιμοποιώντας σιγαστήρα... ή τουλάχιστον δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου η οποιαδήποτε δραματική αλλαγή στην απόδοση της βολής. Χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να έχει υπάρξει "θέμα" και απλά να μην το εχω αντιληφθεί.

Καλή συνέχεια,
Vangelis
Vangelis aka IronHawk



Τό νικάν σαυτόν πασών νικών πρώτη τε καί αρίστη.

tristan

φιλε scylla89 λογο κοληματος του αδελφουμου τα σχετηκα θα τα εχεις αυριο

Scylla89

Παράθεση από: Vangelis στις  09 Απρ 2013, 22:21:11 ΜΜ
Καλησπέρα Scylla89,

Είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου.  ;)

Δες τις παρακάτω φωτογραφίες από τα δικά μου G36c Custom:

G36c με rail G36K:


G36c Custom με Large Handguard:


G36c custom με σιγαστήρα:


Σχετικά με την χρήση σιγαστήρα:
Εγώ προσωπικά δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα χρησιμοποιώντας σιγαστήρα... ή τουλάχιστον δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου η οποιαδήποτε δραματική αλλαγή στην απόδοση της βολής. Χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να έχει υπάρξει "θέμα" και απλά να μην το εχω αντιληφθεί.

Καλή συνέχεια,
Vangelis
Φιλε βαγγελη με εφτιαξες πραγματικα με την συλογη σου!!!!τελικα και με την κοντη φλογοκρυπτη ειναι σκετη κουκλα το οπλο!!!πολυ ωραια δουλεια μπραβο σου!!!τελικα ψηθηκα,θα παρω και γω την σιγαστηρα και ο θεος βοηθος!ααα και κατι ακομα,αυτη η σιγαστηρα που εχεις ποσα mm ειναι και πες μου αν ειναι ειδικη στο να μην επηρεαζει τα φπς και αν κανει στροβιλισμους??ευχαριστω προκαταβολικα...

Vangelis

Παράθεση από: Scylla89 στις  09 Απρ 2013, 23:12:04 ΜΜ
ααα και κατι ακομα,αυτη η σιγαστηρα που εχεις ποσα mm ειναι και πες μου αν ειναι ειδικη στο να μην επηρεαζει τα φπς και αν κανει στροβιλισμους??ευχαριστω προκαταβολικα...

Δεν εχω αντιμετωπίσει προβλήματα "στροβιλισμού" ούτε διαπίστωσα κάποια αξιόλογη μείωση στην απόδοση του όπλου.
Βέβαια πρέπει να σου αναφέρω ότι εχω κάνει υποβάθμιση ελατηρίου με αποτέλεσμα η μέγιστη απόδοση του όπλου να  μην υπερβαίνει τα ~330fps.
Έχω επίσης τοποθετήσει κάννη ακριβείας MadBull Black Python 6.03mm ή οποία ήταν ελάχιστα μεγαλύτερη και για αυτό τον λόγο χρησιμοποιώ μεγαλύτερο Φλογοκρύπτη και αρκετά ποιο σπάνια σιγαστήρα.

Ο σιγαστήρας είναι:
Element 14mm Clockwise & Anti Clockwise silencer (19cm) <Black Water>, Model: SI-09-BK
Εσωτερικά περιβάλλεται από το κλασσικό <κυκλικό αφρολέξ> και όπως φυσικά καταλαβαίνεις δεν διαθέτει τίποτα το εξαιρετικό ή ιδιαίτερό να επιδείξει.
Vangelis aka IronHawk



Τό νικάν σαυτόν πασών νικών πρώτη τε καί αρίστη.

Scylla89

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.Θα επιχειρησω και γω με εναν σιγαστηρα για αρχη και αμα δω να αλλαζει κατι η τον βγαζω η θα μακρινω την κανη.βλεποντας και κανοντας λοιπον...

nekhun1980

Καλησπέρα κι απο εμένα !!!!
Οι φωτογραφίες είναι υπέροχες ...... αλλά η ΝΟ. 3 είναι φωτιάααααααα!!!!!!
Ελπίζω να το κάνω κι εγώ ετσι .... όταν με το καλό το πάρω !!!
ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ.....ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΠΟΤΕ

G.E.A.R.  (GREEK - ELITE - AIRSOFT - RANGERS)

el.cind

αυτο ειναι και το δυκο μου g36c το οποιο εγεινε g36k με προεκταση εξωτερηκης κανης και με εσωτερηκη κανη ακρηβιας...