KJW KP Series

Ξεκίνησε από ivdimentia, 27 Δεκ 2012, 20:31:25 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ivdimentia

Γεια χαρά παιδιά και χρόνια πολλά σε όλους. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τα παρακάτω μοντέλα της kjw. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

KP01 & KP02 (Sig Sauer): Δεν έχω βρει ιδιαίτερες πληροφορίες και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας. Απ' όσο ξέρω όμως είναι από τα παλαιότερα μοντέλα της εταιρείας και ίσως δεν αξίζει κάποιος να ασχοληθεί.

KP 05 (1911 tactical): Πολύ όμορφο οπλάκι κατά τη γνώμη μου. Γενικά έχω δει αρκετά review για το συγκεκριμένο μοντέλο. Δύο μεγάλα αρνητικά... Σε όσα review διάβασα, όλοι αναφέρουν αρκετά αισθητό τζόγο μεταξύ του slide και της κάνης. Επίσης έτυχε να δω ένα βίντεο που κάνανε shooting test και το όπλο με απογοήτευσε μιας και σε γρήγορες βολές, είχε την τάση να ρίχνει 2-3 ριπές μαζί. Αυτό που δεν μπόρεσα να βρω, ήταν αν είναι γενικό το πρόβλημα με το συγκεκριμένο όπλο ή αν έτυχε σε εκείνο το συγκεκριμένο να είναι ελλατωματικό. Κάτι τελευταίο, δεν βρήκα κάποιο βίντεο/review που να γίνεται μέτρηση του όπλου σε χρόνογράφο. Όχι τόσο για να διαπιστώσω τα fps αλλά κυρίως για να δω το cool down factor.

KP07 (MEU tactical): Το συγκεκριμένο όπλο, είναι και το μόνο που έχω πιάσει στα χέρια μου σε κατάστημα. Σαν πρώτη επαφή μου έκανε αρνητική εντύπωση ο μοχλός της ασφάλειας ο οποίος είναι λίγο περίεργος για να μπει στην θέση safe. Επίσης κατί άλλο που δεν μου άρεσε είναi ότι πατώντας το κουμπί απελευθέρωσης της  γεμιστήρας χρειαζόταν και λίγο βοήθεια με το χέρι, καθώς απο μόνη της δεν ήθελε να πέσει (ίσως αυτό να μην θεωρείται και πολύ αρνητικό στο πεδίο μιας και υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που γεμιστήρες πέφτουν από τα όπλα χωρίς να το πάρεις χαμπάρι). Αυτό που έχω δει σε review είναι ότι η γεμιστήρα του συγκεκριμένου μοντέλου (green gas, γιατί υπάρχει και co2), δεν είναι και ιδιαίτερα αποδοτική. Έχει μικρή χωριτικότητα σε αέριο και στην ουσία ρίχνει 20-22 βολές, όσο περίπου είναι δηλαδή και ή χωρητικότητα της γεμιστήρας σε bbs. Με λίγα λόγια αν έχει λίγο κρύο δεν μπορείς να κάνεις γρήγορες βολές. Και κάτι τελευταίο που επιβεβαιώνει αυτό που ανέφερα παραπάνω, σε μέτρηση που έχει γίνει στο όπλο από γνωστό κατάστημα της Αμερικής, με αργό ρυθμό βολών, ο χρονογράφος έδειχνε 330 στην πρώτη βολή και 290 στην δέκατη. Κατ' εμέ αυτό θεωρείται μεγάλη απώλεια ειδικά όταν η μέτρηση γίνεται σε κλειστό χώρο που λογικά επικρατεί θερμοκρασία δωματίου.

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας ή ακόμη και τις εμπειρίες σας αν κάποιος απο εσάς είναι κάτοχος ενός μοντέλου. Ό,τι αναφέρω παραπάνω είναι πληροφορίες που έχω βρει από το διαδύκτιο και επομένως αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω παρακαλώ διορθώστε με. Δύο από τους κυριότερους λόγους που με προσελκύουν τα πιστόλια της KJW, είναι ότι πρώτον είναι οικονομικά και αξιοπρεπή (για κάποιον που τουλάχιστον δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να πάει σε KWA/KSC ή σε MARUI) και δεύτερον ότι είναι πλήρως συμβατά με ανταλλακτικά και γεμιστήρες MARUI. Και επειδή στο προσεχές μέλλον σκέφτομαι να χτυπήσω κάποιο από αυτά, αν έχετε να μου προτείνετε κάτι αντίστοιχο από άλλη εταιρεία στο ίδιο οικονομικό εύρος θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Καλές γιορτές και καλή χρονία σε όλους.
Say Hello To My Little Friend...