Συμβουλή, Η φροντίδα του όπλου κατά τη χρήση

Ξεκίνησε από hargyr, 04 Νοε 2008, 21:04:34 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

hargyr

Μεταχειρίζεστε το όπλο σας με προσοχή. Παρόλο που τα προϊόντα αυτά είναι κατασκευασμένα κυρίως από μεταλλικά μέρη και θεωρούνται πολύ ανθεκτικά, δεν είναι σχεδιασμένα να αντέχουν στην καταπόνηση που μπορεί να αντέξει ένα πραγματικό πυροβόλο όπλο. Αν το όπλο airsoft χτυπηθεί δυνατά, μπορεί να προκληθεί βλάβη που θα επηρεάσει την απόδοσή του, ή μπορεί το όπλο να σπάσει. Αποφύγετε τα χτυπήματα στην κάνη και στο σώμα του όπλου. Η κάννη μπορεί να λυγίσει και να αχρηστευτεί το όπλο. Προσοχή να μην μπαίνουν βρωμιές μέσα στην κάννη. Αν η κάννη σας μαζέψει υπερβολική βρωμιά, είναι καλύτερα να το δώσετε για καθαρισμό σε επαγγελματία τεχνικό.
Χρησιμοποιείστε αορτήρα (λουρί) για να μη σας πέφτει κάτω το όπλο.
Μετά από τη χρήση, καθαρίζετε προσεκτικά το όπλο, όπως περιγράφεται στο εγχειρίδιο χρήσης. Πολλά εξωτερικά εξαρτήματα του όπλου συγκρατούνται με βίδες. Πριν και μετά από τη χρήση, ελέγξτε να δείτε μήπως κάποιες βίδες έχουν ξεσφίξει. Σε τέτοια περίπτωση, σφίξτε τις απαλά, χωρίς να τις ζορίσετε, γιατί μπορεί να προκληθεί βλάβη στις στροφές τους. Αν σπάσει ή υποστεί βλάβη οποιοδήποτε εξάρτημα του όπλου, μπορείτε να απευθυνθείτε στον αντιπρόσωπο για ανταλλακτικά.
PLAY FAIR

p4ck3r

Νομίζω πως πρέπει να τονιστεί η ανάγκη για λίπανση του όπλου, πέραν των ανωτέρω. Τέτοιες συμβουλές δεν πρέπει να παιρνούν απαρατήρητες και πρέπει αν είναι δυνατόν να ακολουθούνται γιατί μετά ακολουθεί ο νόμος του Murphy!!!
"Όταν κάτι πρόκειται να πάει στραβά, θα πάει στραβά τη χειρότερη χρονικά στιγμή!"
Κανείς μας δεν θέλει να παρουσιαστεί για να λάβει μέρος σε παιχνίδι και τελικά να μείνει απλώς... παρατηρητής!
Θα εξακολουθήσω να τονίζω την ανάγκη για λίπανση. Πέρα από την εύρυθμη λειτουργία, τα σπρέϋ λίπανσης με σιλικόνη έχουν την ιδιότητα να στεγανοποιούν και να μην επιτρέπουν σκόνες και σκουπιδάκια να κάνουν ζημιά στα κινούμενα μέρη.
Όταν αρχίσει η κατάβαση δε θα μπορέσετε να μου ξεφύγετε.
Θα είμαι εγώ ή κάποιος άλλος...
Αντίο!


Falcon

Για τι ακριβως λιπαντικα μιλαμε, και καθε ποσο πρεπει να καθαριζουμε τ'οπλο?
Ρωτω, γιατι ειμαι  καινουργιος σε θεματα AEG...

panosmaster

Ειμαι κενουριος στο χωρο του airsoft.Να ρωτησω, καθε ποτε πρεπει να λιπενουμε το οπλο μας και που?
Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΟΙΚΤΟ Ο PANOSMASTER OXI

Stathis

Καθε 6 μηνες περιπου. Δωστο σε εναν τεχνικο εαν δεν ξερεις απο mechbox  ;)
Airsoft is Life!

aroutha

#5
Σωστά τα λέτε παιδιά, σίγουρα η φροντίδα του aeg  πρέπει να είναι από τις πρώτες προταιρεότητες μας. Θα ήθελα όμως αν μπορείτε να μας πείτε λίγο ποιο συγκεκριμένα πράγματα. π.χ. Κάθε φορά που χρησιμοποιούμε  το aeg θα πρέπει ύστερα να το αποσυναρμολογούμε, να  το καθαρίζουμε και να το συναρμολογούμε ξανά; Που μπορούμε να προμηθευτούμε τέτοια λιπαντικά; Υπάρχουν άλλα πράγματα που πρέπει να προσέχουμε κατά την χρήση και φύλαξη του όπλου; Παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος που ξέρει γιατί θα είναι πολύ χρήσιμο για όλους τους νέους παίχτες airsoft. Ευχαριστώ.

Edit
Σόρρυ παιδιά δεν είχα δει ότι υπάρχει ήδη τόπικ για το θέμα καθαρισμού τού όπλου. Πάντως καλό θα ήταν να τα ανέφερε όλα μαζεμένα κάποιος.

alegolas

Η λίπανση και ο καθαρισμός που αναφέρεται χρειάζεται να γίνει και πριν την πρώτη χρήση του όπλου? Περιμένω τις επόμενες μέρες το πρώτο μου airsoft και με ενδιαφέρει να γνωρίζω αν υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω πριν το χρησιμοποιήσω.
Kefalonia Airsoft Club
http://airsoftkefalonia.com