τι μπαταρια προτιματε?

Ξεκίνησε από alex the fox, 18 Ιουν 2009, 21:07:11 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

τι μπαταρια προτιματε

8.4 βολτ
10 (25.6%)
9.6 βολτ
27 (69.2%)
10.8 βολτ
1 (2.6%)
12 βολτ
0 (0%)
7.2 βολτ
1 (2.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 18

alex the fox

τι μπαταρια προτειματε εγω 8.4
My first step was Dubstep

SAPPER

Για τα οπλάκια που χρησιμοποιώ είναι μια χαρά τα 9,6 Volt και δεν πουσάρω και πολύ το μοτέρ.

SAPPER

Παράθεση από: loyridas στις  19 Ιουν 2009, 14:07:17 ΜΜ
απο 8.4 σε 9.6 μπορει να δημιουργηθει προβλημα?
εμενα ας πουμε εχω μια μινι 8,4 ,1100  αν παω σε 9,6 στα 1500 η μεγαλυτερη  τι γινεται?

Η χωρητικότητα σε mAh δεν έχει σχέση με την τάση σε Volt στο παράδειγμα σου, τα Volt είναι αυτά που πρέπει να προσέχουμε, η ισχύς παραμένει αρκετή για την ζημιά στην περιέλιξη του μοτέρ μακροπρόθεσμα με υπερβολικά Volt πάνω από 9,6 δηλαδή για AEG με defolt τα 8,4.

Θάνος

Παράθεση από: loyridas στις  19 Ιουν 2009, 18:52:23 ΜΜ
αρα προτεινεις οτι οσοι εχουν 8,4 να μενουν και στα 8,4? και γενικα να μην τοποθετουμε μπαταριες με περισσοτερα volt απο το default ???
Πιστεύω ότι θέλει να πει, ότι από 8.4 (που φοράει από το εργοστάσιο κατασκευής) μπορείς να πάς άφοβα στα 9.6  ;)
keep safe distance...

Θάνος

Σωστά!  :)

offtopic: Κάτι ακόμα (σχετικό καί άσχετο), να μην προτιμάτε τις ριπές μεγάλης διάρκειας, (προτιμήστε μικρής διάρκειας με μεγαλύτερη συχνότητα), ειδικά με μεγαλύτερη μπαταρία, καθώς οι κινήσεις στο gearbox (γρανάζια, πιστόνι κ.λ.π.) είναι σαφώς περισσότερες σε σχέση με μικρότερη μπαταρία (στον ίδιο χρόνο) καί ταχύτερες.
keep safe distance...

OYK347

Αγαπητοί κύριοι,

προσωπικά προτιμώ τις μπαταρίες στα 9,6 Volt αφού:
1   και δεν επιβαρύνουν τα μοτέρ των "παιχνιδιών" μας
2   και καλύπτονται από την αντοχή των ασφαλειών που αυτά έχουν
3   και αποδίδουν πιο καλό rate of fire χωρίς να ανεβάζουν τα fps άρα
4   και χωρίς να αποκλείουν κάποιο όπλο λόγο υπέρβασης των ορίων.

Αν το όπλο κάποιου δεν "δείχνει" την αξιοπιστία που "δείχνει" με την εργοστασιακή μπαταρία των 8,4 Volt τότε προτείνω την παραμονή στην εργοστασιακή τάση.

Όσο για την χωρητικότητα της μπαταρίας πιστεύω ότι κάθε μπαταρία από 1100 - 1600 mAh υπερκαλύπτει τις ανάγκες κάθε παιχνιδιού και η ύπαρξη δεύτερης απλά επιβάλλεται για λόγους μόνο κάλυψης σε περίπτωση βλάβης ή ξαφνικής εκφόρτισης από αστοχία υλικού.
.
                          
.                      http://www.armageddons.gr

BEAST


ARMAGEDDON


Goodspeed

9,6 για ταχυβολία και χωρίς να κολλάει το δαχτυλο στη σκανδάλη. Και με 8,4 γίνεται ζημιά αν ρίχνουμε μεγάλες ριπές απλά με τις 9,6 αυξάνονται οι πιθανότητες.  8)
No flag, no uniform, ever stopped the bbs from my gun...




MitsoS_O_Yakuza

JapaN-PoweR-FroM-GreecE

MediCat

Παντρεμενη με τον Mitsos_O_Yakuza

Predator

Προτιμω της 8,4V.Ειμαι ευχαριστημενος απο την ταχυβολια που δινουν και εξαλου δεν θελω να αυξησω την πιθανοτητα βλαβης.

aroutha

Κι εγώ ψήφισα 9,6v για τους λόγους που προαναφέρθηκαν, μεγαλύτερη ταχυβολία χωρίς να επηρεάζεται καθόλου η ορθή λειτουργία του gearbox, και επίσης για έναν άλλο λόγω ότι ο ήχος που κάνει το aeg σε full auto είναι πολύ πιο πορωτικός από αυτόν που κάνει με μια 8,4v  ;D Το παν είναι η διασκέδαση φίλοι μου!

Θάνος

Παράθεση από: Predator στις  05 Σεπ 2009, 21:46:05 ΜΜ
Προτιμω της 8,4V.Ειμαι ευχαριστημενος απο την ταχυβολια που δινουν και εξαλου δεν θελω να αυξησω την πιθανοτητα βλαβης.
Αν δοκιμάσεις 9,6 είναι πολύ πιθανό να αλλάξεις γνώμη. Φιλικά.  ;)
keep safe distance...

Dadias

8,4 ψήφισα, έτσι και αλλιώς στο 95% του παιχνιδιού ρίχνω βολή κατα βολή

Powerplant

Ψήφισα 9,6 που χρησιμοποιώ και με καλύπτει έχοντας και περισσλοτερο ήσυχο το κεφάλι μου.
Η επόμενη πάντως θα είναι μπαταρία αυτοκινήτου για καλύτερο rate!!  ;D ;D (αντι για ΒΒ θα φτύνει γρανάζια ή θα γινει το όπλο ανεμιστήρας)!!  ;D  ;D  ;D