Συμβουλή γιά τις Ασφάλειες

Ξεκίνησε από hargyr, 04 Νοε 2008, 21:02:59 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

hargyr

Οι ασφάλειες προστατεύουν από απότομη εκφόρτιση της μπαταρίας, που μπορεί να προκαλέσει βλάβη στο μοτέρ ή σε άλλες ηλεκτρικές επαφές στο κιβώτιο γραναζιών. Αν για οποιοδήποτε λόγο το όπλο σας σταματήσει απότομα να λειτουργεί, το πρώτο που θα πρέπει να ελέγξετε είναι η ασφάλεια. Αν το μεταλλικό συρματάκι στην ασφάλεια δεν είναι άθικτο, αντικαταστήστε την με μια καινούρια (που μπορείτε να αγοράσετε από κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών) και δοκιμάστε να ρίξετε και πάλι. Η πιο κοινή αιτία που καίγονται οι ασφάλειες είναι η ανεπαρκής φόρτιση της μπαταρίας. Στην περίπτωση αυτή, το μοτέρ δεν μπορεί να περιστραφεί λόγω έλλειψης ενέργειας, αλλά η μπαταρία έχει ακόμα επαρκή τάση ώστε να θαρμάνει τις καλωδιώσεις και να κάψει την ασφάλεια. Αντικαταστήστε την ασφάλεια, επαναφορτίστε τη μπαταρία σας και ξαναδοκιμάστε να ρίξετε. Αν το όπλο σας έχει μπλοκάρει, δηλαδή δε ρίχνει ούτε με πλήρως φορτισμένη μπαταρία, συμβουλευτείτε τον αντιπρόσωπο και βεβαιωθείτε ότι δεν υπάρχει βλάβη σε εξαρτήματα του πλαισίου γραναζιών. Μπορείτε να αντικαταστήσετε μια καμένη ασφάλεια με μια που έχει προδιαγραφή μέχρι 30 Αμπέρ.
PLAY FAIR

Editor

Σχετικα με το θεμα τον ασφαλειων,συχνα εκει που παιζουμε σταματαει ενα οπλο να παιζει,αλλαζουμε ασφαλεια και ξανα λειτουργει και ξανα και ξανα.Που μπορει να οφειλετε αυτο?

SAPPER

Κάπου βραχυκυκλώνει η καλωδίωση σου η έχει πρόβλημα το μοτέρ η ακόμα και η μπαταριά μπορεί να εκφορτίζεται απότομα.
Αυτό καλύτερα να το δει ένας τεχνικός.

nikoaloy.

ΘΑ ΣΥΜΦΟΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟΝ SAPPER ΜΑΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΕΡΙΠΤΟΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΕΙ ΜΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

π.χ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΑΙΖΕΣ ΣΕ ΒΡΟΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΡΕ ΝΕΡΟ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟΔΙΟ
ΤΑ ΑΔΕΙΑ ΟΠΛΑ ΣΚΩΤΟΝΟΥΝ

http://www.youtube.com/watch?v=1uDrTT-GCJE

SAPPER

Φιλε nikoaloy.  μην γράφεις με κεφαλαία, εκλαμβάνεται ότι φωνάζεις διεθνώς.  ;)

skotostras

Παράθεση από: SAPPER στις  30 Απρ 2009, 11:43:04 ΠΜ
Φιλε nikoaloy.  μην γράφεις με κεφαλαία, εκλαμβάνεται ότι φωνάζεις διεθνώς.  ;)
xaxaxaaxxa sapper fadazome 8axeis kourastei na to les afto xD toses fores toxeis pei xaxaxaaxaxaxaax
Btw oreo rank :D

nikoaloy.

ΤΑ ΑΔΕΙΑ ΟΠΛΑ ΣΚΩΤΟΝΟΥΝ

http://www.youtube.com/watch?v=1uDrTT-GCJE

nick

re paidia exoume pei oti apagoreuontai tetoiou eidous apanthseis opws "lol" h "ok" giati gemizei to forum me posts kai den einai kai wraio na phgainei kapoios na dei ena kainourgio munhma pou dimosieuthke kai na vlepei ena "lol" ,"ok" k.l.p. :-\

sugnwmh gia to off-topic pantws ::)

aroutha

Καλησπέρα παιδιά, την κυριακή  μου συνέβη κάτι τέτοιο. Εκεί που έριχνα ξαφνικά σταματά το όπλο να ρίχνει εντελώς, ούτε κενές ούτε τίποτα. Δοκίμασα άλλη μπαταρία μήπως φταίει αυτό αλλά τίποτα πάλι. Μετά κοίταξα την ασφάλεια και μου φαινόταν οκ αλλά την πήγα και σε ένα μαγαζί να την ελέγξω και μου είπαν ότι δεν έχει καεί. Μήπως έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Stathis

Εαν δεν κανει κανενα θορυβο ειναι ηλεκτρικο το προβλημα, ισος βραχυκυκλωμα η καμενο μοτερ
Airsoft is Life!

aroutha

Ναι δεν κάνει κανένα θόρυβο και επίσης όταν συνδέω την μπαταρία μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θερμαίνονται πάρα πολύ οι καλωδιώσεις, το μοτέρ και η μπαταρία.

Θάνος

#11
Παράθεση από: aroutha στις  24 Νοε 2009, 23:04:50 ΜΜ
Ναι δεν κάνει κανένα θόρυβο και επίσης όταν συνδέω την μπαταρία μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θερμαίνονται πάρα πολύ οι καλωδιώσεις, το μοτέρ και η μπαταρία.

1. Αν ζεσταίνονται το μοτέρ, οι καλωδιώσεις καί η μπαταρία χωρίς να πατάς την σκανδάλη, κάπου έχουμε βραχυχκύκλωμα στην καλωδίωση.

2. Αν ζεσταίνονται το μοτέρ, οι καλωδιώσεις καί η μπαταρία όταν πατάς την σκανδάλη καί δεν λειτουργεί, πρέπει να έχεις πρόβλημα στο gearbox.
keep safe distance...

aroutha

Μάλλον ανήκω στην πρώτη κατηγορία..  ;D γιατί λίγα δευτερόλεπτα μετά αφού συνδέσω την μπαταρία αρχίζει να ζεσταίνεται είτε πατήσω τη σκανδάλη είτε όχι. Τώρα που βρήκαμε τι είναι και σας ευχαριστώ για την βοήθεια μπορεί κάποιος να μου πει τι χρειάζεται να κάνω και βασικά πόσο θα κοστίσει, διότι τα έξοδα είναι περιορισμένα μιας και σκέφτομαι να πάρω δεύτερο όπλο. Ευχαριστώ και πάλι. :)

Θάνος

Αυτά που σου είπα βέβαια, είναι η θεωρία, είναι πολύ πιθανόν να συμβαίνει κάτι άλλο που δεν το γνωρίζω.  ;)

Μου κάνει εντύπωση όμως, (το ξανασκέφτηκα), που ζεσταίνεται το μοτέρ όταν δεν πατάς την σκανδάλη. Αν υπάρχει βραχυχύκλωμα στην καλωδίωση, είναι λογικό να ζεσταίνονται η μπαταρία καί τα καλώδια, αλλά όχι καί το μοτέρ, αφού στην ουσία δεν φτάνει ρεύμα εκεί.

Εάν δεν έχεις κάποιον φίλο γνώστη, θα σου πρότεινα να το πας μιά βόλτα από το .
keep safe distance...

aroutha

Τελικά ήρθε ένας φίλος μου και το κοίταξε και το πρόβλημα λύθηκε όταν βγάλαμε και ξαναβάλαμε το μοτερ. Από ότι φαίνεται το μοτερ δεν εφαπτόταν όπως θα έπρεπε στο gearbox με αποτέλεσμα το ρεύμα που έδινε η μπαταρία να μην διοχετεύεται και να γυρνά πίσω, γι' αυτό και η υπερθέρμανση του συστήματος. Πάντως τώρα δουλεύει μια χαρά το "μωρό" μου και είμαι έτοιμος να ξαναγυρίσω στα πεδία  ;D ! Ευχαριστώ πάντως για την όλη διάθεση να βοηθήσετε παιδιά.  :)