Ποιο ειναι το πιο ρεαλιστικο υποκαταστατο?

Ξεκίνησε από KOYKOYRAS, 07 Νοε 2012, 11:10:27 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

KOYKOYRAS

Καλως σας βρηκα.  :)
Σαν νεος στον κοσμο του Airsoft θα εκτιμουσα ιδιαιτερα τις παρατηρησεις σας και τις συμβουλες σας πανω στο συλλογισμο μου.
Ειμαι κατοχος ενος Para-Orndance P14.45 και ενος GLOCK 21 σε .45 ACP και ενος HK USP Compact σε 9mm parabellum. Eιναι τα υπηρεσιακα μου οπλα και οπως καταλαβαινετε λογω κρισης και αυξημενων οικονομικα απαιτησεων απο αποψη αγορας φυσιγγιων, η συνεχης εξασκηση ειναι εξαιρετικα δαπανηρη.
Ειχα αγορασει ενα φτηνο πλαστικο 1911 Airsoft ελατηριου το οποιο αν και δεν ειχε καμια σχεση με ρεαλιστικο υποκαταστατο πραγματικου οπλου, εξυπηρετησε σε ικανοποιητικο βαθμο καποιες εκπαιδευτικες ανησυχιες μου αλλα και ηταν και αρκετα διασκεδαστικο!
Σκεφτομαι λοιπον, μετα απο ερευνα της αγορας να προχωρησω σε αγορα αντιστοιχων GBB ωστε να μπορεσω να μειωσω τα εξοδα της εξασκησης μου. Με ενδιαφερει κυριως η πιο ρεαλιστικη προσεγγιση στο χειρισμο του πραγματικου οπλου, οπως βαρος, ανακρουση και τραβηγμα σκανδαλης. Αν και τα 2 πρωτα νομιζω οτι ειναι σχετικα κοινα σε οπλα καποιας κατηγοριας, για το τριτο (σκανδαλη) δεν εχω καποιες σχετικες αναφορες.
Ποια GBB πιστολια θα μου προτεινατε (αντιστοιχα των δικων μου) για την εξασκηση μου?
Υπαρχει τροπος παραμετροποιησης ή αλλαγης του βαρους της σκανδαλης ωστε να πλησιαζει περισσοτερο (η και να υπερβαινει ακομα καλυτερα) το βαρος της πραγματικης?
Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας. :)

nitrox

Είμαι κάτοχος ενός HK USP 45 της KSC και η προσωπική μου γνώμη είναι έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά για GBB και θα σου πρότεινα το αναζητήσεις , όπως επίσης και το 1911 της ιδίας εταιρίας είναι πολύ καλό .Το 1911 δεν το έχω εγώ αλλά φίλος μέσα στην ομάδα πράγμα που με κάνει να φέρω γνώμη .           

SAPPER

Σε βάρος υπολόγισε τα περισσότερα μοντέλα πλησιάζουν τα ανάλογα αληθινά τους χωρίς φυσίγγια. (μιλάμε για τα full metal)
Σε ανάκρουση δεν έχουν καμιά σχέση κανένα από τα Airsoft.
Σε σκανδάλη πλησιάζουν κατά το ήμισυ.
Σε λύση αρμολόγηση είναι ίδια τα GBB για τα βασικά μέρη εκτός μηχανισμούς σκανδάλης και επικρουστήρα.

KOYKOYRAS

Eυχαριστω για τις απαντησεις σας. Υπαρχει καποιος τροπος να τροποποιηθει η σκανδαλη ωστε να πλησιαζει το βαρος της αληθινης? Καποια aftermarket εξαρτηματα ισως??

kemosabe

Φίλε μου εγώ αν έψαχνα κάτι πιο ρεαλιστικό θα πήγαινα σε αεροβόλο πιστόλι που πετάει μολυβένιες βολιδες 4.5χιλ με σύστημα ανάκρουσης. Πχ gamo με σκανδάλη διπλής ενέργειας. Βέβαια αυτά είναι για σκοποβολή μόνο ενώ με ένα πιστόλι airsoft μπορείς να ρίχνεις και τους φίλους σου. Αν θες να πας σε custom λύση για airsoft πιστόλι ψάξε για iaps.

ACIDBLACK

ουσιστικα ο ναθρωπος θελει να κανει την εκπαιδευση του οσο ποιο ανωδυνα μπορει στην τσεπη
επειδη εκτος απο αιρσοφτας ασχολουμε και με τα κανονικα χρονια .....ειναι η μερα με την νυχτα .
ακομα και στο βαρος δεν πλησιαζει ενα καλο gbb ενα para ordnance P14-45 .
Kαι επειδη εδω απαγορευται να μιλαμε καν για κανονικα οπλα και για να κλεισει η συζητηση εδω
σου προτεινω να παρεις dry fire caps και να κανεις την εκπαιδευση σου με τα κανονικα εργαλεια και οχι με τα υποκαταστατα
αλλωστε αυτα θα σου σωσουν την ζωη και οχι τα ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ .

θα σου στειλω ενα ΠΜ γιαν ξερεις περιπου τι σου χρειαζεται .
ΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΟΡΗ ΑΡΧΟΝΤΑΣ
ΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΔΟΥΛΟΣ
ΝΑ ΤΟΝ ΘΩΡΕΙΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ
ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΟΥΛΟΣ.

ACIDBLACK

δεν ξερω αν αντεχει ο μηχανισμος σε hicapa το ελασμα του κανονικου

μονο μια δοκιμη θα σου δειξει !
ΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΟΡΗ ΑΡΧΟΝΤΑΣ
ΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΔΟΥΛΟΣ
ΝΑ ΤΟΝ ΘΩΡΕΙΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ
ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΟΥΛΟΣ.

alphacharlie

#7
Φιλε μου ειμαι γραμμενος σε σκοπευτηρια και αγωνιζομαι κανονικα απο το '99. Εκτος απο την εμφανιση το οπλο airsoft δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σχεση με το αληθινο! Καταλαβε οτι το μοναδικο πραγμα που μπορεις να κανεις practice με ενα οπλο airsoft ειναι διαφορες τεχνικες για να το βγαζεις γρηγορα απο την θηκη. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ (απο σκοπευτικης αποψεως -τωρα αν θες να κανεις practice σε τακτικες δεν χρειαζεσαι καν λειτουργικο οπλο.Στην αμερικη χρησιμοποιουν κοκκινα και μπλε πιστολια απο συμπαγες πλαστικο-)
Απο την στιγμη που ενα π.χ. πιστολι airsoft δεν πλησιαζει τις περισσοτερες φορες ουτε καν στο ελαχιστο το βαρος,τις διαστασεις,το κλωτσημα και τον θορυβο του αληθινου,τοτε σε καμμια περιπτωση δεν μπορουμε να μιλαμε για λειτουργικη αληθοφανια ,παρα μονο εμφανισιακη!
Θα συμφωνησω με τον ACIDBLACK,μπορεις να αγορασεις φυσιγγια αδρανειας απο ενα οπλοπωλειο ωστε να μπορεις να κανεις προπονηση στο πατημα της σκανδαλης.
Σταματαω εδω γιατι δεν ειναι θεμα που απτεται του airsoft.

YΓ. Συγχαρητηρια για τα οπλα που εχεις,ειναι ολα πολυ καλα (μονο στο usp εχω ενα θεματακι με την λαβη οσες φορες το χρησιμοποιησα  ;) )

Φιλικα,
alphacharlie
Τριτο ενικο με ΑΙ πχ τωρα παιζετΑΙ ενα παιχνιδι
Δευτερο πληθυντικο με Ε πχ εσεις παιζετΕ ενα παιχνιδι

Δεν ειναι τοσο δυσκολο.Ας σεβαστουμε λιγο την γλωσσα μας!

sparvar

θα συμφωνησω με τον alphacharlie , τωρα για το πιο ''κοντινο'' σε πραγματικο , κατα την γνωμη μου.., παμε σε umarex airsoft guns π οι τιμες τους ειναι τσιμπημενες αλλα ειναι εγγυηση . παντως οσο πιο πιστο αντιγραφο σε διαφορα μερη του οπλου η κ ολοκληρου του οπλου ψαχνεις ,τοσο θα ανεβαινουν κ οι τιμες .
INDEPENDENT GUN -----> KATΩ ΤΑ ΓΙΩΤΟ-ΚΟΜΜΑΝΤΑ <------

muninja

Φίλε μου για να έχεις υπηρεσιακό glock 21 πρέπει να είσαι στην ΕΚΑΜ ;D ;D

Ως χρόνια σκοπευτής συμφωνώ κι επαυξάνω με τους προλαλήσαντες 8) Μόνο για dry αξίζει!

KOYKOYRAS

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια!
Θα διαφωνησω παντως οτι δεν αξιζει. Πηρα το glock 17 gen4 της WE , εβαλα την μεγαλη λαβη να προσομοιαζει περισσοτερο το 21 και σας πληροφορω οτι κανει πολυ καλη δουλεια στην εξασκηση στο τραβηγμα. Εχοντας κανει εξασκηση και στα F.A.T.S. της υπηρεσιας, δε διακρινω σχεδον καμια διαφορα στην ανακρουση αλλα και στην ευστοχια (για μικρες αποστασεις παντα, εως 7 μετρα). Επισης στο target acquisition ειναι πολυ καλυτερο απο οποιαδηποτε dry firing ασκηση. Απο την αλλη, το θεμα σκανδαλης που ειναι πολυ βασικο εχει αρκετη διαφορα και στο βαρος και στη λειτουργια αλλα επισης μπορει να βελτιωθει αλλαζοντας το ελατηριο του setup με ενα βαρυτερο (απ' ο,τι ειδα οταν ελυσα το οπλο, ειναι πολυ ευκολο να αλλαχτει και δεν εχει επιπτωσεις πουθενα στον μηχανισμο).
Σαφως, τιποτα δεν ειναι πιο εκπαιδευτικο απο το "the real thing" (το οποιο εννοειται οτι λαμβανει χωρα αρκετα συχνα) αλλα μεχρι στιγμης ειναι το πιο ρεαλιστικο υποκαταστατο και σαφως απειρως οικονομικοτερο...

kaiser_soze0307

Η ανάκρουση, ο κράτος καιρό φόβος αληθινού περιστατικού δεν μοιάζει με τπτ. Ολα τα υπόλοιπα ειναι απλα για μάθηση κίνησης, δηλαδή πρώτη ανταπόκριση στη θέα αντιπάλου όπλου.δηλαδη να μην πάγωσεις. Επίσης επειδή ανάλογα με τον αντίπαλο οπλισμό το επίπεδο κάλυψης διαφέρει, το μόνο που οκτώ να πω ειναι οτι σε cqb βοηθάει ενα πιστόλι αέριο για την κίνηση στο χώρο κτλ
Ο αριθμός των μεταλλίων στο πέτο ενός αξιωματικού είναι αντιστρόφως ανάλογος του τετραγώνου της απόστασής του από την πρώτη γραμμή.
Charles Edward Montague