Η Μάχη των Οχυρών

Ξεκίνησε από Vangelis, 16 Οκτ 2012, 20:50:37 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Vangelis

Με αφορμή τον επερχόμενο εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου, θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να επισημάνω την ιστορική συμβολή των -=Ελληνικών Οχυρών=- κατά την περίοδο του 2ου παγκοσμίου πολέμου.

Αν και ιστορικά τα γεγονότα που αφορούν τα "οχυρά", απέχουν χρονικά περίπου κατά 6 μήνες από την 28η Οκτωβρίου, παρόλα αυτά για λόγους ιστορικής συνέχειας έχει επικρατήσει να γίνεται αναφορά σε αυτά κατά τους εορτασμούς του ΟΧΙ.



Παραθέτω τα εξής:

Hellenic Army - Οχυρό Ρούπελ & Γραμμή Μεταξά [HD]

Πηγή: http://www.roupel.gr

ΥΓ. Κοιτάζοντας καλύτερα την Brochure.... σκεφτόμουν.... πόσο πολύ θα ταίριαζε σε ανακοίνωση σεναρίου Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου. 
Vangelis aka IronHawk



Τό νικάν σαυτόν πασών νικών πρώτη τε καί αρίστη.

spyros_pap

Πολυ ωραιο το post σου Βαγγέλη!!!
Always Faithful, Always Forward
Napalm son nothing else in the world smells like that.

KATADROMEAS

Συνχαρητίρια για το post που ανέβασες!!!
Καλό είναι να θυμούμαστε την Ιστορία μας και της ένδοξες σελίδες της!

Οι καιροί είναι ''περίεργοι'' και  όπως γράφει η φωτογραφία '' ΤΑ ΟΧΥΡΑ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΙΔΟΝΤΑΙ''.....

Albatros

πολυ καλο και πολυ επικαιρο... μπραβο φιλε μου
Έλεγε λοιπόν, κλαίων ο Ισοκράτης (436-338 π.χ.) Η δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος, διότι έμαθετους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ώς δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία...

WARBRO

Στον τυμβο τους αθανατους
οι μουσες τραγουδανε
εδω χορευουν σταυραετοι
κλαματα δεν χωρανε

nitrox

Μπράβο αγόρι μου ποτέ δεν πρέπει να ξεχνάμε και να παραδειγματιζόμαστε , οι λαοί γράφουν την ιστορία τους , κανίς δεν τους την υπαγορεύει .   

SAPPER