Συμβουλή, Ο καθαρισμός του όπλου airsoft

Ξεκίνησε από hargyr, 04 Νοε 2008, 20:57:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

hargyr

Ποτέ μη χρησιμοποιείτε λιπαντικά πετρελαίου ή ισχυρούς διαλύτες ή απορρυπαντικά για τον καθαρισμό του όπλου σας. Χρησιμοποιείτε μόνο ένα υγρό, μαλακό ύφασμα για να καθαρίσετε τα εξωτερικά μέρη του όπλου και σπρέι ελαίου σιλικόνης 100% για να καθαρίσετε την κάννη. Η συντήρηση των εσωτερικών μηχανισμών θα πρέπει να γίνεται μόνο από έναν εκπαιδευμένο επαγγελματία. Μην βυθίζετε ποτέ το όπλο σε οποιοδήποτε είδος λιπαντικού ή στο νερό! Τα υγρά και ο ηλεκτρισμός δεν πρέπει να έρχονται σε επαφή! Τα ηλεκτρικά όπλα airsoft χρειάζονται μόνο ήπιο καθαρισμό. Το πιο σημαντικό είναι να καθαρίζετε τακτικά την κάννη.
Για να καθαριστεί σωστά η κάννη, πάρτε τη ράβδο καθαρισμού και προσαρμόστε στο άκρο της ένα πανάκι κατάλληλου μεγέθους. Ψεκάστε μια μικρή ποσότητα σπρέι σιλικόνης στο πανάκι. Πριν εισάγετε τη ράβδο καθαρισμού στην κάννη, απενεργοποιείστε το μηχανισμό hop-up. Αν τον αφήσετε ενεργοποιημένο, υπάρχει κίνδυνος να του κάνετε ζημιά και να σφηνώσετε τη ράβδο καθαρισμού στην κάννη. Εισάγετε προσεκτικά τη ράβδο καθαρισμού στην κάννη. Σκουπίστε απαλά με μια κίνηση εμπρός-πίσω την κάννη. Αλλάξτε πανάκι και επαναλάβετε τη διαδικασία, ώστε να καθαρίσετε όλα τα υπολείμματα από την κάννη. Όταν τελειώσετε τον καθαρισμό, κάντε μια δοκιμαστική βολή με το όπλο και κατόπιν ενεργοποιείστε και πάλι το μηχανισμό hop-up.
Σας συνιστούμε να επιστρέφετε το όπλο σας στην αντιπροσωπεία για επαγγελματικό καθαρισμό, λίπανση και συντήρηση μια φορά κάθε έξι μήνες περίπου.
PLAY FAIR

RAMIREZ

συγγνώμη αλλά πώς απενεργοποιείται ο μηχανισμός hop up?

akis

Παράθεση από: RAMIREZ στις  12 Φεβ 2009, 12:40:05 ΜΜ
συγγνώμη αλλά πώς απενεργοποιείται ο μηχανισμός hop up?


midenizontas ton , to girnas me anapodi fora ap'oti dixni to belaki.
WARLORDS

alex the fox

EGW EXW NA TO KATYHARISW APTO KALOKAIRI THA TO EPIREASEI KATHOLOU AUTO ALLA RIXNW KATHE MER APO DYO TREIS KAI TO KSESKONIZW
My first step was Dubstep

SAPPER

Παράθεση από: alex the fox στις  15 Φεβ 2009, 00:59:37 ΠΜ
EGW EXW NA TO KATYHARISW APTO KALOKAIRI THA TO EPIREASEI KATHOLOU AUTO ALLA RIXNW KATHE MER APO DYO TREIS KAI TO KSESKONIZW
;D ;D ;D εγραψες

Θάνος

#5
Άκουσα/διάβασα, ότι καλό είναι να λιπαίνονται καί οι γεμιστήρες με λιπαντικό σιλικόνης. Αυτό αναφέρεται γιά όλους τους τύπους γεμιστήρων (low cap, high cap)?
1. Η λίπανση γίνεται από το σημείο εισαγωγής/εξαγωγής των BBs?
2. Στις high cap θέλει καί από την κάτω πλευρά στο ροδάκι?
3. Κάθε πότε περίπου χρειάζεται να γίνεται αυτό?
Ευχαριστώ.

Edit! Δεν το είχα δει φίλε @Dadias, ευχαριστώ.  :)
keep safe distance...


nick

πωλουνται μηπως ειδικα πανακια καθαρισμου καννης στο μαγαζι?? ???

Falcon

Τι να τα κανεις? Μια κοντη και μικρη λοριδα απο πανι/υφασμα κοψε, και κανεις ανετα τη δουλεια σου.

Emperor

Αυτό με το hop-up και τη κάννη δε πολύ κατάλαβα. Έχω "λύσει" το όπλο αρκετές φορές στα μέρη του και δε διαπίστωσα να εμποδίζει ή να χαλάει κάτι εκεί. Ρίχνει κανονικά όπως πριν. Θα προσπαθώ να το θυμάμαι όμως αυτό τις επόμενες φορές. "Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά".
Peace is a lie. There is only passion. Through passion i gain strength. Through strength i gain power. Through power i gain victory, Through victory i gain meaning. My chains are broken, the Force shall free me...


The Hawk 1

καλησπερα;
το δικομου το οπλο το εχω 2 χρονια εχει ριξει πανω απο 6000 αλλα δεν το εχω καθαρισει ποτε.
επισης εχωπαντα το γεμιστηρα με ββ ετοιμο για να ριξει.
μηπως το παρακανω>> χρειαζεται σερβισ????

Falcon

Παράθεση από: The Hawk 1 στις  13 Μαρ 2010, 20:11:39 ΜΜ
καλησπερα;
το δικο μου το οπλο το εχω 2 χρονια εχει ριξει πανω απο 6000 αλλα δεν το εχω καθαρισει ποτε.
επισης εχω παντα το γεμιστηρα με ββ ετοιμο για να ριξει.
μηπως το παρακανω>> χρειαζεται σερβισ????

Καθε 5-6 μηνες θελει ανοιγμα το gearbox για καθαρισμο. Επισης, καθαρισμος της κανης σε τακτα χρονικα διαστηματα 2-3 βδομαδων.
Το hop-up επισης, πρεπει να μηδενιζεται αφοτου τελιωσεις με την οποια χρηση που κανεις (π.χ. σκοποβολη, παιχνιδι). Αν δεν μηδενιζεται, το λαστιχακι, μεσα στο hop-up chamber, ζοριζεται με αποτελεσμα να φθειρεται γρηγοροτερα.
Τις γεμιστηρες πρεπει να τις αδειαζει εντελως μετα απο καθε χρηση, διοτι αφηνοντας μεσα τις μπιλιες, το ελατηριο που τις ωθει προς τα πανω, μενει πιεσμενο με αποτελεσμα να χανει τη δυναμη του και μετα να ειναι δυσλειτουργικη η γεμιστηρα.

Emperor

Σχετικά με αυτό που ειπώθηκε με το νερό στην αρχή... φαίνεται ότι κάποιο όπλο αψηφά κάποιες αρχές:

VFC SCAR water test
Peace is a lie. There is only passion. Through passion i gain strength. Through strength i gain power. Through power i gain victory, Through victory i gain meaning. My chains are broken, the Force shall free me...


Maleficus

το red dot δουλευει ακομα?
τα ηλεκτρολογικα στο gearbox δεν θα παθουν τιποτα με το καιρο?
αυτος πεταξε και την μπαταρια μεσα στο νερο ....δεν ειναι καλα σας λεω...!
τεμπελιδες παρτε VFC .....
καποιος να μας πει πως μπορεσε και εγινε αυτο?
εδω στη βροχη καλυβαμε την φλογοκρυπτη με κανα πλαστικο  μην περασει νερο μεσα και καει καμμια ασφαλεια (οχι οτι κοστιζουν τιποτα αλλα γιατι να αλλαζεις την ωρα που παιζεις?) ....

asimazeftos

Ρε παιδιά το όπλο μήπως είναι αερίου?δεν είδα πουθενά καλώδιο και δεν έβγαλε καμία φύσα όταν το έλυσε.
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΘΑΡΡΟΣ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Hornet

Στα πιστολια πως καθαριζουμε την καννη αφου δεν εχουν ραβδο καθαρισμου?Και δευτερον ειχα ρωτησει στο center για το αν χρειαζεται συντηρηση το gearbox και μου ειπαν πως δεν χρειαζεται.Αλλα εδω διαβαζω πως χρειαζεται..... τι να κανω τελικα ??? ??? ???
you'll fire your musket but l'll run you through...

vipergr

GBB είναι οπότε δεν έχει κανένα πρόβλημα με το νερό.....για  ΑΕG δε το συζητάμε καν να ακουμπίσει νερό.

Teacherdick

Παιδιά νομίζω οτι είναι ηλεκτρικό!!!!!! Δε βλέπω να έχει blowback σαν αλλα αερίου......
Si Vis Pacem, Para Bellum.

Kallistos

Το οπλο είναι ηλεκτρικό.
Η VFC εχει κανει πατεντα και η μεταφορά του ρευματος δεν γίνεται με τον συνηθισμένο τρόπο. Επισης στο 1:05 μπορειτε να δείτε καθαρά τον εξωτερικό μηχανισμό του Gearbox.

Το οπλο ειναι πολυ καλη κατασκευή και το αποδεικνύει, αλλα αυτο που εκανε το παιδί δεν το έκανα με τιποτα.

Συντήρηση θελει εννοειται και αυτό οπως όλα τα οπλα.
Ready... Steady... Fire...!!!

SW1GEORGE

λοιπον ειναι το MK 16 της VFC και ειναι το AEG.

για οσους γνωριζουν και εχει περασει απο τα χερια τους ειναι το

καλυτερο SCAR που υπαρχη.
ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ

GOOD MORNING VIETNAM !!!!!!!!!!!!!