G36 ΤΗΣ VFC H G39C THΣ WE???

Ξεκίνησε από manthosgr, 10 Αυγ 2012, 19:38:41 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

manthosgr

Καλησπερα φιλοι ετοιμαζομαι να παραγγειλω ενα απο τα 2 καλουδια 8) αλλα δεν μπορω να αποφασιω ποιο απο τα δυο καθως ειμαι νεος στον χωρο του airsoft και δεν εχω την απαιτουμενη εμπειρια για να κρινω σωστα,υποψην τα βρισκω στην ιδια τιμη οποτε με απασχολει μονο το θεμα ποιοτητας-λειτουργικοτητας

Nick_the_Greek

VFC G36c

Καλησπέρα.
Το VFC G-36C Gbbr  είναι ένα εύχρηστο και προσεγμένο όπλο που πιστεύω ότι δεν πρόκειται να σας  απογοητεύσει στο πεδίο. Η VFC  το λανσάρει μέσω της UMAREX η οποία έχει την αντιπροσωπεία και την άδεια να κάνει χρήση των marks της HK.
Αν ξεκινήσουμε από την συσκευασία το κουτί είναι πανέμορφο με το λογότυπο της H.K. και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του. Το όπλο είναι συσκευασμένο σε πλαστική σακούλα, η γεμιστήρα σε ξεχωριστό κουτί και  το γεμιστηράκι των bbs  σε συσκευασία μαζί με το manual.Προσοχή μην χαθεί το ανταπτοράκι για τη γεμιστήρα.
Σαν πρώτη κίνηση του τοποθέτησα τρία rails μπροστά για την τοποθέτηση διαφόρων καλουδίων  (φακό – laser- χειρολαβή εφόδου -red dot κλπ) στο μέλλον και αορτήρα μονού σημείου για γρήγορη ανταπόκριση στην σκόπευση.
Η γεμιστήρα του είναι διαφανής και  εσωτερικά έχουμε την ψευδαίσθηση των πυρομαχικών των 5.56mm και του ελατηρίου της. Το γέμισμα της έχει ένα θεματάκι  καθώς  προσωπικά δεν έχω καταφέρει να τοποθετήσω πάνω από 20 bbs. Ενώ η κατασκευάστρια εταιρεία δίνει ότι χωρά 30 bbs. Πιστεύω ότι με τον καιρό και με αρκετή λίπανση θα λυθεί το ελατήριο και θα έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα των 30 bbs. Πάντως δοκίμασα να την ζορίσω με 22 bbs. και το αποτέλεσμα ήταν να μου μπλοκάρει το όπλο καθώς μία βολίδα σφηνώθηκε κάτω από τον επικρουστήρα και χρειάστηκε να το λύσω για να του βγάλω την βολίδα.
Το όπλο λύνεται όπως και το κανονικό, ξεκινώντας από μπροστά βγάζουμε τον πρώτο πύρο τον οποίο τον τοποθετούμε σε οπή κάτω από το κοντάκι. Τραβάμε προς τα εμπρός τον χειροφυλακτήρα ο οποίος φέρει τα rails και μας αποκαλύπτει την κάνη. Έν συνεχεία αφαιρούμε τον δεύτερο πύρο ο οποίος συγκρατεί το προφυλακτικό σημείο της εισόδου της γεμιστήρας και την σκανδάλη τον οποίο και αυτόν τον βάζουμε στο κοντάκι στην δεύτερη οπή. Τέλος  αφαιρούμε με τον ίδιο τρόπο και τον τρίτο πύρο ο οποίος απελευθερώνει πλήρως την σκανδάλη και το πτυσσόμενο κοντάκιο. Πιέζοντας προς τα μέσα και κάτω απελευθερώνεται όλο το κλείστρο με το επανατατικό ελατήριο. Η αποσυναρμολόγηση έχει τελειώσει και το δέσιμο του όπλου γίνεται ανάποδα στα στάδια που έχουμε προαναφέρει.

Μέχρι στιγμής έχω ρίξει γύρω στις 470 bbs και το όπλο πραγματικά σε κερδίζει ,τόσο από την ανάκρουση Blowback τον ήχο αλλά και από την συγκέντρωση των βολίδων στον στόχο. Με δύναμη 1J και 352 fps μετρημένο  πραγματικά κεντάει και χωρίς (over hop)!!.
Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος από το συγκεκριμένο τυφέκιο, με εξαίρεση την χωρητικότητα της γεμιστήρας. Σύντομα θα αγοράσω άλλες δύο για να έχουμε αξιοπρέπεια στο πεδίο. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα καθώς η σχέση ποιότητας κατασκευής και τιμής για την συγκεκριμένη εταιρεία είναι άριστη.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

WE G36c

Είμαι ένας υπερήφανος χρήσης του G39C.

Το έχω από τον Ιανουάριο του 2011. Έχει παίξει σε 4 παιχνίδια και έχει ρίξει και γύρω στα 800 ΒΒs.

Είχα σκοπό να κάνω ένα review αλλά ο χρόνος μου είναι περιορισμένος.

Περιληπτικά λοιπόν.

Το «όπλο» έχει ωραίο βάρος, καταπληκτικό Blowback και «σωστές διαστάσεις». Δεν υπάρχει κανένα σημείο που να φαίνεται ότι είναι ασταθές ή προβληματικό και έχει καλή αίσθηση όταν το κρατάς. Έρχεται βέβαια με τα Rail του μπροστά

Στα πεδίο δεν με έχει πουλήσει ποτέ και έχει δουλέψει ασταμάτητα μια χαρά.

Τώρα επειδή έχω βίτσιο με την τελειότητα έχω να πω τα εξής.

Πρώτων υπάρχει ένα ελάχιστο τρέμουλο στο χειροφυλακτήρα. Επίσης δεν έχει τα σωστά markings και οι γεμιστήρες βεβαίως δεν έχουν αυτοκόλλητο ή εσωτερικά την ψευδαίσθηση των σφαιρών (τα λέω αυτά γιατί η VFC έχει κάνει καταπληκτική δουλειά σε αυτό).

Το θέμα του γεμίσματος των γεμιστήρων είναι λίγο θέμα (το γεμιστηράκι που δίνει η WE δεν μπορώ να πω ότι είναι τέλειο (το γεμηστηράκι που δίνει η KSC για το M4A1 πχ είναι καταπληκτικό)

Έχω 3 γεμιστήρες από τις οποίες μόνο η μια μου παρουσίασε απώλειες το οποίο το διόρθωσα με σιλικόνη.

Το μεγαλύτερο «πρόβλημα» είναι το Over hop που παρατηρείται. Τα BBs μετά από 30 περίπου μέτρα παίρνουν την ανιούσα.. Προσπάθησα με ρύθμιση στο hopup... Προσπάθησα και με βαρύτερα ΒΒs, τίποτα. Υπάρχουν και άλλες λύσεις που προτείνουν σε ξένα forum αλλά είμαι υπερ της άποψης να βάζεις χέρι μόνο αφού το έχεις χρησιμοποιήσει αρκετά οπότε στα πλαίσια συντήρησης του κάνεις και «ανακαίνιση». 

Συνολικά μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά και φαίνεται ότι θα κρατήσει στο χρόνο (εφόσον το συντηρείς σωστά).

Τα κείμενα ειναι γραμμένα απο τους Alexgreek ( το δευτερο ) και Nireas ( το πρωτο )
Ελπίζω να βοήθησα.
Ο θάνατος δεν είναι το χειρότερο πράγμα, το χειρότερο είναι να ζεις μια ζωή που δεν επέλεξες

manthosgr


Nick_the_Greek

Ο θάνατος δεν είναι το χειρότερο πράγμα, το χειρότερο είναι να ζεις μια ζωή που δεν επέλεξες