Mobile Main Menu

REVIEWS

Ξεκίνησε από Dadias, 11 Ιουν 2009, 11:39:40 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Θα θέλατε να δημιουργηθεί νέος τομέας ο οποίος θα περιλαμβάνει Reviews από AEG,GBB,εξοπλισμό και projects ?

ναί
61 (77.2%)
όχι
18 (22.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 18

Dadias

καλησπέρα καιρό σκεφτόμουν ότι καλό θα ήταν να δημιουργηθεί ένας καινούργιος τομέας με reviews από AEG,GBB,εξοπλισμό και projects, όπου θα αναρτούνται οι ανασκοπήσεις με φοτογραφίες, σύσταση προς αγορά , και φυσικά πλήρη ανασκόπηση του προιόντος, για να υπάρχουν σαν αρχείο και για να ανατρέξει ο εκάστοτε παίκτης που ενδιαφέρετε για το αγοράσει, ευχαριστώ,

σκοπός της ψηφοφορίας είναι να δούμε αν θέλουμε όλοι κάτι τέτοιο και να γίνει πρόταση στους Admins

καλό είναι να εκφράσετε και την γνώμη σας με λίγες λέξεις  :)

ARMAGEDDON

το σκεφτόμουνα και εγώ να το προτείνω (αλλά με πρόλαβες DADIA  ;)). είμαι σύμφωνος 100% για τη δημιουργία χώρου για reviews aeg...... θα ήταν πάρα πολύ πρακτικό για αυτόν που θα ήθελε να αγοράσει κάποιο aeg κτλ.

Dharry

Και εγω συμφωνω.Ενα link με reviewsθα ειναι πολυ χρησιμο ....

Θάνος

Σαφώς καί ναι! Πολύ καλή ιδέα, αρκεί να έχει συμμετέχοντες.  ::)
keep safe distance...

nick

εννοειται πως ναι...θα ηταν πολυ χρησιμο αλλα θα πρεπει οπως λεει και ο φιλος Θανος να εχει και συμμετασχοντες....εγω ειμαι προθυμος να συνεργαστω και να γραφω το review καποιου οπλου που αγοραζω ωστε να βοηθησω και μελλοντικους αγοραστες του ιδιου οπλου..... ;D

Aquiline

#5
Είναι πάρα πολύ καλό να έχει κανείς μια κατα το δυνατόν πιο ολοκληρωμένη άποψη και πληροφόρηση πριν επενδύσει κάπου τα χρηματά του.
Και τι καλύτερο να βρίσκει κάποιος τις πληροφορίες αυτές μέσα απο αυτό το forum παρά να ψάχνει δεξιά αριστερά για να καλυφθεί.
Είναι όντως μια πάρα πολύ καλή ιδέα.Συμφωνώ. ;)

Gus


 Πολυ καλη ιδεα και πολυ πραχτικη μιας και θα βοηθαει τον κοσμο να μαθει τις λεπτομερειες που θελει για το εκαστωτε "οπλο" και θα περιορισει την ασκοπη δημιουργια θεματων τα οποια πολλες φορες εχουν την ταση να επαναλαμβανονται και να γινονται κουραστικα! Νομιζω οτι ειναι κατι που λειπει απο το φορουμ...

FanIsHere

Κι εγώ συμφωνώ. Είναι πολύ χρήσιμο να μπορούμε να διαβάζουμε μια άποψη κάποιου που έχει εμπειρία πάνω στο εκάστοτε AEG/AEP/GBB/Vest κ.λπ.

Επίσης θα μπορούμε να έχουμε μια πλήρη αναφορά πάνω στα χαρακτηριστικά του. ;)
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

Falcon

Και βεβαια ναι. Προσοχη ομως απο ολους μας - να γινεται ομως και αναφορα (ενδιαμεσα στο βιντεο ή γραπτως σε κειμενακι απο κατω) οτι προκειται μονο για AEG/GBB/SPRING ect κι σε καμια περιπτωση η χρηση της λεξης οπλου. Βιντεο ειδικα ειναι ευκολο να παρεξηγηθουν απο τριτους (που δεν εχουν ουδεμια σχεση με το hobby μας/airsoft)...

(τη γνωμη μου λεω)

Dadias

θα παρακαλούσα τα παιδία που λένε όχι, να μας εξηγούσαν και τους λόγους τους για να καταλάβουμε τι το αρνητικό κατ'αυτούς θα είχε μία τέτοια διευκόληνση για όλους μας

loubamboo

  Πολύ καλή ιδέα. Τα reviews θα βοηθούν όλους τους παίκτες, νέους και παλιότερους, να
αποφεύγουν άστοχες αγορές.
Freedom is more important than peace. USMC!

liongreek

καλή ιδέα, θα βοηθούσε στο να μειωθούν οι ατέλειωτες ώρες ψαξίματος, και συν τοις άλλοις θα ήταν πιο έγκυρο, αφού τα AEG θα ελέγχονταν σε πραγματικές συνθήκες για τον Έλληνα airsofter...

2 προυποθέσεις μόνο...

1. Να μην επιβαρύνουμε τους δημιουργούς του forum με έξτρα δουλειά

2. Να υπάρχουν συγκεκριμένοι άνθρωποι που θα κάνουν τα reviews, ή τουλάχιστον να υπάρχει σκελετός με συγκεκριμένες πληροφορίες που πρέπει να καλύπτει το review και, κατά συνέπεια, ειδικές γνώσεις που πρέπει να έχει ο γραφών...

assassin...

Eγω οπως και οι περισσοτερο ημουν θετικος στην αποφαση εξαλλου το μονο που εχει να προσφερει ειναι θετικα ε το μονο αρνητικο ειναι οτι οι δημιουργοι του foroum θα εχουν λιγη (ισως και πολυ, δεν ξερω δεν ειμαι γνωστης τετοιων θεματων) δουλεια παραπανω

Dadias

σχετικά με τα Reviews κτλ. η ιδέα μου είναι να γίνετε η ανασκόπηση από οποιοδήποτε παίκτη με εμπειρία πάνω στο αντικείμενο, να γράφει αρνητικά,θετικά,ευθηβολία,αντοχή κτλ η ανασκόπηση να έχει καθαρά ρόλο ενημέρωσης και αφού δημοσιευτεί να μάσει κάποιο αριθμό συν για να διατηρηθεί ως έγγυρη  αλλιώς να διαγράφετε, φυσικά να γίνετε μία ανασκόπηση για κάθε αντικείμενο για να μην γίνει μπέρδεμα, η μόνη επιβάρηνση που πιστεύω θα υπάρξει για τους δημιουργούς του forum είναι η δημιουργία του τομέα και απλά να τηρούνται οι κανόνες και σε αυτό το νήμα, τίποτα άλλο, εκτός εαν θέλουν οι ίδιοι να δημοσιεύσουν κάποια ανασκόπηση

Haroth

και εγώ ψηφίζω ναί, πολύ καλή ιδέα

alex the fox

Παράθεση από: Dadias στις  11 Ιουν 2009, 11:39:40 ΠΜ
καλησπέρα καιρό σκεφτόμουν ότι καλό θα ήταν να δημιουργηθεί ένας καινούργιος τομέας με reviews από AEG,GBB,εξοπλισμό και projects, όπου θα αναρτούνται οι ανασκοπήσεις με φοτογραφίες, σύσταση προς αγορά , και φυσικά πλήρη ανασκόπηση του προιόντος, για να υπάρχουν σαν αρχείο και για να ανατρέξει ο εκάστοτε παίκτης που ενδιαφέρετε για το αγοράσει, ευχαριστώ,

σκοπός της ψηφοφορίας είναι να δούμε αν θέλουμε όλοι κάτι τέτοιο και να γίνει πρόταση στους Admins

καλό είναι να εκφράσετε και την γνώμη σας με λίγες λέξεις  :)
θα προτειμουσα ενα περιοδικο αιρσοφτ στην ελλαδα
My first step was Dubstep

Jocker

ευκολα ΝΑΙ!

ειδικα τωρα που αρχιζει το αθλημα και εξαπλωνεται...!!!(λεω εγω τωρα) ::)
But who are ye, in rags and rotten shoes,You dirty-bearded, blocking up the way?

We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further...

Dadias

Παράθεση από: alex the fox στις  18 Ιουν 2009, 21:09:40 ΜΜ
θα προτειμουσα ενα περιοδικο αιρσοφτ στην ελλαδα
και εγώ το ίδιο θα ήθελα αλλά ξεχνάς το ότι δεν είμαστε καμμιά 100000 παίχτες για να μην πέσει έξω η επιχήρηση που θα το έκδιδε γιατί τα κέρδη θα ήταν λιγότερα απο ότι θα πλήρωνε για ρεπορτάζ,reviews και λοιπά έξοδα, για εμένα προτιμότηερη είναι μία μόνιμη βάση δεδομένων με review που θα αξιολογούνται για την εγκηρότητα τους προκειμένου να αποφευχθεί παραπληροφόρηση και να είναι ανα πάσα ώρα διαθέσιμα για εμάς όλους , στο εξωτερικό έχει λειτουργήσει αυτό το σύστημα

Ozymandias

#18
Εγω παλι θα διαφωνησω με την υπαρξη ενος τομεα με reviews στο forum, τουλαχιστον αμεσα.

O λογος ειναι οτι ελαχιστοι, μετρημενοι ισως στα δαχτυλα του ενος χεριου (αντε δυο χεριων), αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα ειναι ικανοι να αξιολογησουν επαρκως ενα AEG εσωτερικα και εξωτερικα και να γραψουν δυο γραμμες που θα εχουν ουσιαστικο περιεχομενο και νοημα για αυτον που θα θελει να χρησιμοποιησει τα reviews αυτα για να ενημερωθει πριν δωσει τα λεφτακια του για να αγορασει ενα AEG η καποιο ειδος εξοπλισμου. Ειναι διαφορετικο να ποσταρεις "Τι μαματο ειναι το AEG που πηρα" και διαφορετικο να γραψεις μια ολοκληρωμενη δοκιμη του εξοπλισμου που εχεις η οποια θα καταχωρηθει και που ο καθενας θα ανατρεχει.

Μια αναδρομη σε παλιοτερα ποστ αυτου του φορουμ θα μας δωσει παραδειγματα ανθρωπων που εβγαιναν και εκφραζαν αποψεις για πραγματα που εμφανως δεν γνωριζαν, πολλες φορες απατωντας σε ερωτησεις αλλων για συμβουλες. Οταν τους ειπαμε οτι αυτο ειναι λαθος και δυνειτικα επιζημιο για αυτον που ζηταει συμβουλη περισσοτεροι απαντησαν οτι στην τελικη ο ενδιαφερομενος εχει την ευθυνη της αγορας του, και αυτοι δεν εχουν καμμια ευθυνη. (Με λιγα λογια γραφουμε και καμμια να περναει η ωρα)

Η υπαρξη ενος επισημου τομεα reviews στο φορουμ σημαινει οτι το φορουμ πλεον αναλαμβανει την ευθυνη για τα γραφομενα του καθενος που κανει την review, ως φορεας που την δημοσιευει και πλεον θα εκτιθεται και θα κρινεται πανελληνιως για την ακριβεια της δοκιμης. Ειναι σαν να γραψω εγω ο δημοσιογραφος μια κριτικη αυτοκινητου ή μια ειδηση η οποια ειναι λαθος και μια μεγαλη εφημεριδα ή περιοδικο να την δημοσιευσει. Ευθυνη πλεον φερει η εφημεριδα και κατα αυτης στρεφονται οσοι θιγουν.....το ιδιο ισχυει με ενα φορουμ, αν οχι στο οικονομικο μερος (ακομα) τουλαχιστον στο ηθικο μερος καθως και στον τομεα σοβαροτητας/αξιοπιστιας. Και μην πει κανεις "ελα μωρε τι εγινε...στην τελικη ο αγοραστης φερει την ευθυνη της αγορας του."
Η ΟΛΗ ΙΔΕΑ μιας δοκιμης ειναι ενας ειδικος να μετριασει αυτην την ευθυνη και να ελαφρωσει το βαρος

Αν εγω πχ που ειμαι ασχετος/βλακας/ανωριμος/βαλτος/κτλ γραψω μια δοκιμη που λεει οτι το ταδε οπλο/κρανος/γιλεκο/μαγαζι ειναι μαματο και δημοσιευτει και παει ο καημενος ο Sapper και 2-3 αλλοι και το παρει, βασιζομενος στην κριτικη μου, και του βγει πατατα, τοτε εκτιθεται το φορουμ ολοκληρο που τη δημοσιευσε. Στην καλυτερη θα βγουν ασχετοι, στην χειροτερη βαλτοι. Θα πρεπει πλεον οι συντονιστες, αναμεσα στα αλλα, να ελεγχουν και να λογοκρινουν τις δοκιμες, ποιες δλδ θα δημοσιευτουν και ποιες οχι.

Για τους λογους αυτους νομιζω οτι η υπαρξη ενος χωρου δοκιμων/reviews εξοπλισμου δεν ειναι του παροντος

Spartan

Ψηφισα ΝΑΙ!
Παρα πολυ καλη ιδεα!
Αλλα καλο θα ηταν αρχικα να ποσταρουν οι πιο εμπειροι στο χορο!
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ