A&K SVD

Ξεκίνησε από Horseman, 04 Μαΐου 2012, 19:20:39 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Horseman

Καλησπέρα σε όλους,,

Θα ήθελα την βοήθειά σας και την συμβουλή σας ,,

Σκέφτομαι να αγοράσω (καινουργιο ή μεταχειρισμένο) ένα AEG SVD
Δεν αναφέρομαι φυσικά στο RS λόγω κόστους. Μάλλον στο Α&Κ ή JG.

Ti  λένε απο ευχρηστία-αξοιπιστία-ποιότητα-ανταλακτικά-κ.λ.π ?

Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν τίποτε βελιτώσεις για αυτά (απαραίτητες ή όχι) και >> αν υπάρχει τίποτε σε rails για να του βάλω.
Π.χ άλλος χειροφυλακτήρας  ή άλλο upper receiver κ.λ.π
Εγω δεν βρήκα τίποτε πάντως.

Πρέπει να σας πω ότι είμαι αριστερόχειρας και γιαυτό δεν μου κάθονται καλά τα ελατηρίου - κιν. ουραίου
Δεν βρίσκω και ελατηρίου για αριστερόχειρες πουθενά.

Οπότε καταλήγω σε κάτι τέτοιο ή σε  M14EBR (πολύ βαρυτερο ΚΑΙ πολύ ακριβότερο)  ή  SCAR SSR (πολύ ακριβότερο)

Μου αρέσουν τα μακρύκαννα όπλα γενικά (και λόγω προσωπικής ενασχόλησης με παρεμφερές χόμπυ) και ο  ρόλος του ακροβολιστού -  sharpshooter - marksman στο παιχνίδι .

Περιμένω τις απόψεις σας και τα σχόλια σας,,,
Αν έχετε και κάτι άλλο να προτείνετε είμαι όλος αυτιά ,,χεχε


Horseman

agent 47

Άν επιλέξεις τελικά να πάρεις svd μην πάρεις το JG για ένα και μόνο λόγο.....
Δεν είναι SVD.
Είναι ένα ΑΚ47  με διαφορετική κάννη, χειροφυλακτήρα και κοντάκι.... κατα τα άλλα έχει το ίδιο σώμα με ένα ΑΚ και το ίδιο gearbox......
Εν ολίγης σε θέμα svd οι μόνες επιλογές που υπάρχουν ειναι : Real Sword, A&K και Cyma.
To RS είναι πανάκριβο αλλα κατ' εμέ συλλεκτικό κομμάτι
Τα άλλα δύο είναι απλά φτηνές επιλογές για αυτους που δεν μπορούν να αγοράσουν ένα RS.

Σε γενικές γραμμές αναβαθμιστικά  απο πλευράς gearbox έχεις τις ίδιες επιλογές με ένα απλό aeg.
Απο πλευράς hop-up δεν γνωρίζω για κανένα απο τα δύο, είτε αν είναι το ίδιο με των ΑΚ ή αν είναι διαφορετικό, οπότε ας μιλήσουν οι κάτοχοι ενός απο αυτά....
if you can't beat them
DIE TRYING!!!!

Rebels Airsoft Team


agent 47

Τα handguards σίγουρα όχι γιατί το μπροστινό κομμάτι που "σφίγγει" στην θέση του τον χειροφυλακτήρα πάει σε συγκεκριμένο σημείο και είναι λόγο κατασκευής (όπως και σε όλα τα ρώσικα τυφέκια).....
Τα covers μάλλον κι αυτά όχι γιατί το cover για το svd πρεπει να είναι μεγαλύτερο.....

Γιατί δεν επιλέγεις αυτό http://www.airsoftclub.gr/eshop/product_info.php?cPath=67_70&products_id=940 και χαμηλά δαχτυλίδια για να μην έχεις πρόβλημα στην ρύθμιση της διόπτρας καθ' ύψος  ή πάρε μια PSO1 διόπτρα που κουμπώνει μια και καλή στο πλαινό rail στο σώμα του όπλου και τελείωνει η ιστορία......
if you can't beat them
DIE TRYING!!!!

Rebels Airsoft Team

Horseman

Έλα ,,

Ναι ,, απλά τα άλλα που είπα έχουν περισσότερες θέσεις,,
Αυτό εχει μόνο μια,, 
Εχω σκοπευτικά αρκετά ωστε να δοκιμάζω για καιρό.
Η PSO είναι ακριβή ,, και εχω καλύτερη  :-) γιαυτο θέλω picattiny

Απο την άλλη μεριά ,, αυτό δεν θα κάνει λες ?
http://www.ebay.com/itm/Tactical-AK-Picatinny-Rail-Side-Mount-System-Screw-Sty-/110502025693?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19ba6f19dd

http://www.ebay.com/itm/Tactical-AK-Serie-Picatinny-Rail-Side-Mount-Quick-Style-/130372878871?pt=UK_SportingGoods_Hunting_ShootingSports_ET&hash=item1e5ad44217

Κυττα προσεκτικά και πες μου αν βγάζεις άκρη φυσικά ...

Που θα βρω Hurricane dots στο Elladα ?
Φέρνει κανείς ?


Horseman

agent 47

Το δεύτερο σίγουρα, το πρώτο δεν ξέρω γιατί έτσι όπως το βλέπω δεν μπορώ να καταλάβω πώς σφίγγει πάνω στο πλαινό rail....(φαίνονται οι αλλενόβιδες αλλά δεν φαίνεται κάποιο κινούμενο κομμάτι.....).

Τώρα για dots, holos και για οποιοδήποτε άλλο σκοπευτικό δεν γνωρίζω..... προτιμώ τα iron sights..... μόνο ένα red-green dot έχω για το mp5 μου και αυτό για την παπάτζα τελείως..... έχει να παίξει σε παιχνίδι τουλάχιστον ένα 6μηνο....

Ας απαντήσει κάποιος ψαγμένος με το θέμα των dots γενικότερα.

Ελπίζω να βοήθησα!!! :) :) :)

if you can't beat them
DIE TRYING!!!!

Rebels Airsoft Team

Horseman

Καλησπέρα

Να κανω και ένα update,,

Μεταξύ SVD Α&Κ   και SVD Cyma   τι θα προτιμούσατε ? (ξύλο και τα 2)
Το πρώτο έχει και autο (ριπές) ενω το Cyma μόνο semiauto (καλύτερο μου φαίνεται για το είδος του όπλου) + low cap mag.

Θα ήθελα επίσης να μου προτείνετε πιθανές βελτιώσεις-αναβαθμίσεις προαιρετικές ή υποχρεωτικές που είτε θα πρεπει είτε ίσως θελήσω να κάνω.

Και κάτι σημαντικό >>  μπορώ να παίξω σε παιχνίδια με αυτά τα όπλα ?   σαν AEG ?  σαν  sniper ? που κατατάσσεται ? 
αν εχω το semi-auto (Cyma) είμαι οκ/καλύτερα μήπως ?      ή  >
αν απενεργοποιήσω το auto στο Α&Κ είμαι πάλι οκ ?   

Για πείτε μου ,, γιατί ο καιρός γαρ εγγύς μου φαίνεται,,,, χεχε

Horseman

Horseman

Κανείς ????

Βρε πού είστε ??/ χαχα


Horseman

Contrator101

Καλημερα
Κατα την γνωμη ειναι ισαξια εγω θα προτιμουσα
Το cyma λογω μπαταριας γιατι η οπλιση του επειδη
Δεν ειναι bolt action με εκνευριζει και επειδη εχω
cyma ak47 το εμπιστευομαι λιγο παραπανω απο a&k