Επιτρέπεται η χρήση προσαρμοσμένων Laser για σκόπευση στα παιχνίδια Airsoft;

Ξεκίνησε από XARAMADAS, 01 Ιουν 2009, 00:50:45 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

XARAMADAS

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει αν επιτρέπεται η χρήση προσαρμοσμένων Laser για σκόπευση στα παιχνίδια Airsoft, γιατί σκέφτομαι να αγοράσω ένα, για γρηγορότερη και ακριβέστερη  απόκριση στη σκόπευση.
Ο Θεός συγχωρεί τα λάθη, ο Χαραμάδας ποτέ...

SAPPER

Νομικά δεν επιτρέπονται, αν και μερικοί έχουν κάτι ψεύτικα που δεν μπορούν να μηδενιστούν και δεν έχουν στρατιωτικές προδιαγραφές.
Επομένως είναι πιο πολύ για παπάντζα. ;)

XARAMADAS

Το ξέρω ότι νομικά απαγορεύεται η κατοχή και χρήση σκοπευτικών laser όπως και των περισσοτέρων σκοπευτικών, αλλά η δική μου απορία πέρα από αυτό είναι αν επιτρέπονται και είναι θεμιτά στα παιχνίδια Airsoft. Ευχαριστώ.
Ο Θεός συγχωρεί τα λάθη, ο Χαραμάδας ποτέ...

skotostras

borei na mou metafrasei plz sta aglika ti einai skopeftika lazer ? Min mou peite oti einai afta pou poulane kai sta panigiria.. ....
mipos enoeite kati san PEQ?

SAPPER

Παράθεση από: skotostras στις  01 Ιουν 2009, 23:53:05 ΜΜ
borei na mou metafrasei plz sta aglika ti einai skopeftika lazer ? Min mou peite oti einai afta pou poulane kai sta panigiria.. ....
mipos enoeite kati san PEQ?
Δες εδώ τι είναι... http://airsoftclub.gr/eshop/index.php?cPath=67_71

skotostras

nai afta akrivos ixa sto kefali mou... ala den boro na katalavo giati na min ginete na valeis tetia? 
Kai lete nomika apagorevontai, ala tetia poulane padou, panigiria, supermarket, periptera....
Gia na sas doso na katalavo, na rotas ean boreis na fereis tetia lazer se pexnidi airsoft, mou fainotan san na rotas ean epitrepotan na fereis gileko maxis se ena paixnidi :/

XARAMADAS

Παιδιά ρωτάω, γιατί σε ένα παιχνίδι συνήθως κρυβόμαστε και προβάλουμε μόνο το κεφάλι για να ελέγξουμε το χώρο. Για φανταστείτε κάποιος που θα μας εντοπίσει και ενδεχομένως να έχει μοναδική ευκαιρία να μας ρίξει, να μας σκοπεύσει στο κεφάλι με κάποιο δυνατό laser, με ότι αυτό συνεπάγεται για τα μάτια μας. Γι'αυτό ρωτάω κατά πόσο είναι θεμιτά στα παιχνίδια τα laser.
Ο Θεός συγχωρεί τα λάθη, ο Χαραμάδας ποτέ...

ARMAGEDDON

απαγορεύονται δεν απαγορεύονται δε βαριέσαι άμα τα χρησιμοποιείς προσεκτικά δεν έχεις πρόβλημα . εγώ έχω πράσινο laser στα 30mv (το έχω για το καλοκαίρι που πάω στο χωριό για να βλέπουμε τα αστέρια).

edit

για να μην πάθουν τίποτα τα ματάκια μας πρέπει το laser να είναι μέχρι 10mv και κάτω, αναγράφονται αυτά τα χαρακτηριστικά πάνω στο αυτοκολητάκι που γράφει danger .

skotostras


ARMAGEDDON

ΠαράθεσηEgo exo ena pou leei
Max: Output Power <5mv
epitrepete?

αυτό είναι ακίνδυνο.

max output power να είναι μέχρι 10. το πέντε είναι το καλύτερο και για εμάς και τους γύρο μας.
tip:το πράσινο laser είναι εως 60φορές πιο δυνατό από το κόκκινο στα ίδια mv

να σας πω μια ιστορία
μια μέρα σε μια κατασκήνωση βγάζει ένας ένα laser 100mv (πράσινο) και μόλις το πάταγε ήταν λες και έβλεπες τον πόλεμο των άστρων live  ;D ;D ;D.

FanIsHere

Παράθεση από: ARMAGEDDON στις  02 Ιουν 2009, 21:53:43 ΜΜ
απαγορεύονται δεν απαγορεύονται δε βαριέσαι άμα τα χρησιμοποιείς προσεκτικά δεν έχεις πρόβλημα. [...]

Πολύ ανεύθυνη απάντηση. Ο νόμος είναι νόμος, δεν είναι δε βαριέσαι και δε τρέχει κάτι. Για το καλό σου στο λέω...
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

ARMAGEDDON


ΠαράθεσηΠολύ ανεύθυνη απάντηση. Ο νόμος είναι νόμος, δεν είναι δε βαριέσαι και δε τρέχει κάτι. Για το καλό σου στο λέω...

δεν είναι ανεύθυνη αυτή η απάντηση άμα υπολογίσεις τι γίνεται γύρο σου είναι πολύ σωστή. στην Ελλάδα υπάρχουν ένα σωρό νόμοι που η μισοί των μισών χρησιμοποιούνται, άμα δούλευαν όλα σωστά αυτή τη στιγμή αυτοί που είναι στις καρέκλες έπρεπε να έχουν πάει όλη μέσα αλλά βλέπεις έχουν το μαχαίρι και το καρπούζι και το κόβουν όπως θέλουν.

και κάτι άλλο στο εξωτερικό τα laser επιτρέπονται μέχρι 10mv να έχεις στη κατοχή σου τώρα τι θα το κάνεις δικό σου/μου πρόβλημα.


μια άλλη ερώτηση τα red dots και οι διόπτρες απαγορεύονται ???

SAPPER

Όταν νομοθετούσαν το κάνανε για τα  κυνηγετικά και τα πυροβόλα σκοπευτικά όπλα και όχι για παιχνιδάκια, και σιγά μην κάτσουν να ασχοληθούν με τα εμφανισιακά αντίγραφα και τα παιχνίδια τύπου red or green dot η LASER οι νομοθέτες για να μας κάνουν τροποποίηση κτλ.

Άμα σε δούνε με δίοπτρα να κυνηγάς θα ασχοληθούμε, άμα σε δούνε στο σκοπευτήριο η αν ακόμα είσαι και αστυνομικός στο όπλο σου απαγορεύετε, τώρα άμα σε δούνε με ένα ψεύτικο των 10 η 30 η 50 ευρώ την στιγμή που τα αληθινά με στρατιωτικές προδιαγραφές έχουν 1000 η 1500 ευρώ τι να σου πούνε, ας πάνε να τα κατασχέσουν από τα περίπτερα και το jumbo.

Είναι στην κρίση αυτού που θα σε τραβήξει και του εισαγγελέα, αν και είναι σπάνιο να ασχοληθεί κάποιος με παιχνίδια, πρέπει δηλαδή να έχεις κάνει μακακία η να του κάνεις ζοριλίκια.

FanIsHere

Ή να 'ναι "στραβόξυλο" εκείνος που θα σε πιάσει. Οπότε καλό θα είναι, εφόσον δεν καλυπτόμαστε απ' την κείμενη νομοθεσία, να μη τα χρησιμοποιούμε.

Το ίδιο ισχύει και για τα red dots και για τις διόπτρες και για οποιοδήποτε άλλο σκοπευτικό.
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

XARAMADAS

Παιδιά η ουσία της αρχικής μου ερώτησης είναι αν είναι συγκαταβατικοί όλοι οι συναθλητές μας να χρησιμοποιούμε μεταξύ μας στα παίγνια σκοπευτικά laser, και όχι αν απαγορεύονται από τη νομοθεσία. Με λίγα λόγια, θέλετε να χρησιμοποιούμε μεταξύ μας σκοπευτικά laser ή όχι;
Ο Θεός συγχωρεί τα λάθη, ο Χαραμάδας ποτέ...

FanIsHere

Αν το απαγορεύει ο νόμος, νομίζω πως δεν είναι θεμιτό να τα χρησιμοποιούμε στα παιχνίδια μας. :-\

Εκτός αυτού, μπορεί να προκαλέσουν και βλάβη στα μάτια μας, ειδικά αν αντανακλούν στα προστατευτικά γυαλιά.
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

skotostras

Παράθεση από: FanIsHere στις  03 Ιουν 2009, 16:27:17 ΜΜ
Αν το απαγορεύει ο νόμος, νομίζω πως δεν είναι θεμιτό να τα χρησιμοποιούμε στα παιχνίδια μας. :-\

Εκτός αυτού, μπορεί να προκαλέσουν και βλάβη στα μάτια μας, ειδικά αν αντανακλούν στα προστατευτικά γυαλιά.
ta red dots kai dioptres pou aneferes prin omos?

SAPPER

@ XARAMADAS  και υπόλοιποι καλύτερα να σταματήσει εδώ η κουβέντα γιατί δεν βγάζει πουθενά.
Είναι σαν να ρωτάς τους άλλους αν παρανομούν η αν πρέπει να παρανομήσουν και επειδή είναι θολό το τοπίο επί του θέματος ας μην το κάνουμε θέμα.

@ skotostras  Όλα στον ίδιο κουβά είναι "σκοπευτικά βοηθήματα" είναι και οι διόπτρες και τα red or green dot & LASER, ακόμα και οι φακοί που αναρτούνται σε όπλα.

Αν συνεχιστή θα διαγράψω το θέμα γιατί έχει να κάνει με νομικό αδιέξοδο.

BoBKiD

Παράθεση από: SAPPER στις  04 Ιουν 2009, 11:15:13 ΠΜ
Αν συνεχιστή θα διαγράψω το θέμα γιατί έχει να κάνει με νομικό αδιέξοδο.
Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν η κατηγορία " Σκοπευτικά όπλων, διόπτρες, συστήματα laser, red dot, φακοί", μιας και ΌΛΑ τα σκοπευτικά βοηθήματα (red dots, scopes, lazers, φακοί κλπ) απαγορεύονται βάση του Ν.2168/93, Άρθρο 1, παράγραφος 3, και συγκεκριμένα:
Παράθεση από: Ν.2168/93, Παρ. 1, Αρ. 3
3. Στις διατάξεις του παρόντος νόμου υπάγονται επίσης:

  • α. Σιγαστήρες, που τοποθετούνται σε οποιοδήποτε όπλο.
  • β. Συσκευές ή εγκαταστάσεις, που προορίζονται για το φωτισμό του στόχου ή του σκοπεύτρου του όπλου.
  • γ. Σκοπευτικές διόπτρες όπλων και πάσης φύσεως σκόπευτρα, ως και εξομοιωτές σκοποβολής.
  • δ. Ανταλλακτικά, μέρη και εξαρτήματα όπλων και εκρηκτικών μηχανισμών, ως και μέρη πυρομαχικών.
  • ε. Απομιμήσεις (REPLICA) πυροβόλων όπλων, εφόσον αυτές είναι δυνατό να μετατραπούν σε πραγματικά όπλα, ως και μη λειτουργούντα, λόγω ουσιώδους έλλειψης ή βλάβης, πυροβόλα όπλα.

Αν και αυτά που χρησιμοποιούμε είναι παιχνίδια, δεν παύει να λειτουργούν όπως τα κανονικά, και δυστυχώς αν γίνει η στραβή, κανείς δεν θα αναγνωρίσει τον παράγοντα "παιχνίδι".  :-\
Οπότε... προσοχή!

[EDIT]
ΒασίλοSAPPER θα πρότεινα να κρατήσεις το topic για αποφυγή παρεξηγήσεων στο μέλλον. (if you know what I mean να'ουμ  ;))

BoBKiD

Παράθεση από: Atsalakotos στις  04 Ιουν 2009, 14:49:28 ΜΜ
Φακοί???? Επιτρέπεται να είναι εκτός όπλου όμως έτσι?
Λογικά εάν δεν είναι πάνω στο όπλο δεν έχουμε πρόβλημα.
Πάντως, κατά την γνώμη μου, όλοι θα πρέπει να έχουν ένα μικρό φακό στην τσέπη ή στη ζώνη τους, για λόγους ασφαλείας. Όσοι έχουν παίξει στα υπόγεια του hotel ξέρουν τι εννοώ.  :-\