AWSS M4A1 FDE

Ξεκίνησε από dimkatra, 07 Απρ 2012, 11:39:00 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dimkatra

Καλημέρα.
Είμαι κάτοχος ενός AWSS M4A1 FDE (WE M4 ), το οποίο άρχισε να παρουσιάζει το εξής πρόβλημα: όταν κάνω βολή (στην  ημιαυτόματη βολή) κατά κάποιον τρόπο είναι σαν να κολλάει η σκανδάλη και προκειμένου να μπορέσω να ξανά ρίξω, να χρειάζεται να ασφαλίσω πάλι και μετά ρίχνει κανονικά. Στην ουσία το όπλο ρίχνει μία-μία τις μπίλιες και προκειμένου να γίνει αυτό, να χρειάζεται να ασφαλίζω και να απασφαλίζω κάθε φορά! Κοίταξα μέσα στον μηχανισμό της σκανδάλης αν έχει σπάσει κάτι αλλά δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ

Koukos

Λεγετε κολημα του οπλου.. ;D..σε ολους  γινετε αυτο σχεδον καμια φορα..οταν παιζεις μονη βολη καποια στιγμη κολαει και γυρνας τον επιλογεα σε αλλη θεση (ριπη η safe) και ξεκολαει..δοκιμασε αρχικα να καθαρισεις το οπλο σου και ριξε του και λιγη σιλικωνη.ισως απλα θελει καθαρισμα..
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου

Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.

spirosleon

το ιδιο προβλημα μου παρουσιασε ενα jg g36 και λυθηκε με σπρει σιλικονης στον επιλογεα και στην σκανδαλη.

dtz

εάν το όπλο είναι close bolt, είχαν αυτό το θέμα μετά από κάποια χρήση.
Κι εγώ το αντιμετώπισα στο scar, και άλλαξα όλο το μηχανισμό της σκαλδάλης, και μέχρι τώρα δεν έχω κάποιο θέμα, με περιορισμένη χρήση βέβαια, καθαρά χαβαλέ και όχι παιχνίδια.
Οταν αντιμετώπισα το πρόβλημα, πρίν 3 χρόνια περίπου που είχαν πρωτοβγεί τα scar, δεν υπήρχαν aftermarket εξαρτήματα, και δυστυχώς χρυσοπλήρωσα τον μηχανισμό σκαλδάλης της WE Tech, και πολύ φοβάμαι ότι κάποια στιγμή, θα ξαναπαρουσιάσει το πρόβλημα.
Αν τελικά χρειάζεται όντως αλλαγή, ψάξε μηχανισμό ή εξαρτήματα της RA Tech, που έχουν πολύ μεγαλύτερη αντοχή.
Αναλυτικές πληροφορίες μπορείς να βρείς στο www.gasguns.info
don 't get mad, get even

dimkatra

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
Το όπλο όντως το έχω καθαρίσει με σπρέι σιλικόνης και πάλι έχω το ίδιο πρόβλημα. Επίσης έριξα ολόκληρη γεμιστήρα στην αυτόματη βολή και...τίποτα δεν άλλαξε...