L96 WELL πρόβλημα με bb's

Ξεκίνησε από Condor, 03 Απρ 2012, 17:41:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Condor

Καλησπέρα φιλαράκια! Μόλις απόκτησα το L96 της WELL (το οποίο είναι πανέμορφο) και αφού έριξα 5-6 βολές επιτυχώς, οι επόμενες μπίλιες κολαγανε στη θαλάμη. Του καθάρισα την κάνη, έριξα άλλες 4 επιτυχώς και πάλι αρχισαν να κολλάνε. το ξανακαθάρισα και το φαινόμενο επαναλήφθηκε. Οι μπίλιες κολλάνε ακριβώς στη θαλάμη και όχι μέσα στην κάνη, αφού όταν τραβάω το κλείστρο, πέφτουν από εκεί που μπαίνει η γεμιστήρα. Οι μπίλιες είναι καλής ποιότητας σχετικά (BB KING). Σίγουρα ο μηχανισμός του κλείστρου πρέπει να έχει γράσο (ή αυτό το λάδι που βάζουν τελος πάντων) για να λειτουργεί σωστά και να μη φθήρεται, αλλά μηπως έχουν ρίξει πάρα πολύ με αποτέλεσμα να πέφτει στην κάνη και να κολλάνε οι μπίλιες; Είχε κανείς άλλος τέτοιο πρόβλημα; Όποιος γνωρίζει τπτ επί του θέματος, ας βοηθήσει.
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες
   οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες
                  "ΠΕΡΣΕΥΣ"

barbaros

φιλε μου το προβλημα σου ειναι οι μπίλιες.... οι ΒΒ king δεν ειναι καλη ποιοτητα (να φανταστεις σχεδον οι μισες μεσα σε καθε σακουλακι δεν ειναι ολοστρογγιλες) εχουν περισσότερο το σχημα του αυγού.. θα σου προτεινα να δοκιμασεις καποιες αλλες οπως G&G Marui Madbull και να δεις αν θα στο ξανα κανει που δεν νομιζω αλλα αν το ξανα κανει κατι δεν παει καλα με το οπλο...




φιλικα Κωστας 

Condor

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση. Είναι όμως περίεργο που το καθαρίζω, ρίχνει και μετά κολλάνε, το ξανακαθαρίζω και ρίχνει και μετά πάλι τα ίδια. Και οι μπίλιες που πετάει από μέσα έχουν μαύρα στιγματα... Θα κάνω κι αυτό που είπες, θα ρίξω με κάτι Tokyo Marui που έχω... Thank's
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες
   οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες
                  "ΠΕΡΣΕΥΣ"

Koukos

για κειτα και το hop up για να λες μαυρα στιγματα μαλλον καπου βρισκει..μηπως το hop up εχει κανα προβληματακι η ειναι πολυ σφιγμενο η μηπως το λαστιχακι εχει προβλημα..για να κολανε οι μπιλιες μεσα εγω αυτο σκευτομαι παντως λογικα.. ;)
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου

Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.

Condor

Φίλε μου, κολλάνε και με μηδενικό hop up και δν κολλάνε μέσα στην κανη νομίζω, με το που τραβάω το κλείστρο πέφτουνε (από εκεί που μπαίνει ο γεμιστήρας)... Περίεργα πράγματα συμβαίνουνε!
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες
   οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες
                  "ΠΕΡΣΕΥΣ"

spirosleon

εχω το ιδιο φιλε μου.

πρωτα απόλα αλλαξε μπιλιες. αυτες που χρησιμοποιεις ειναι οτι χειροτερο για μενα.... εαν παλι με μπιλιες ποιοτητας εχεις το ιδιο προβλημα, hopup λαστιχακι και εισαι κομπλε.

Condor

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κύριοι. Θα κάνω ότι είπατε και αν δν βελτιωθεί η κατασταση, εδώ ήμαστε πάλι!  :D
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες
   οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες
                  "ΠΕΡΣΕΥΣ"

Condor

Μία τελευταία ερώτηση. Τι χοπ απ παίρνει αυτο; έχει κάποιο ιδιαίτερο, ή ταιριάζει κι αυτό για το VSR; κάτι να προτείνετε σε περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξω χοπ απ... Κάτι καλό...
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες
   οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες
                  "ΠΕΡΣΕΥΣ"

Koukos

εεε βασικα εξαρτατε τι θα ειναι χαλασμενο αν ειναι χαλασμενο..
αμα ειναι χαλασμενο και δεν αλαζει καποιο εξαρτημα τοτε μονο απο καποιον αλλον αν βρεις hop up..πιστεψε με ειχα φαει ολο το κοσμο και το μονο που βρισκεις ειναι της PDI απο γνστο μαγαζι που εχει κυριως για σνιπερ  τα παντα..το καλο με αυτο το hop up ειναι οτι περνει οτι κανη 8ες μετα..και AEG..
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου

Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.

spirosleon

δες λαστιχακι ρωτα με 5 € ....μην βιαζεσαι....

paliou

Φιλε μου αν βλεπεις μαυρο στις μπιλιες το προβλημα βρισκεται κατα 99% στο Χοπ Απ.
Δοκιμασε να αλλαξεις λαστιχακι.
Εχε υποψην οτι οι BB KING ειναι απλα απαραδεκτες και ειδικα για οπλο ελατηριου με υψηλα φπς. Εμενα μου εχει σπασει μπιλια μεσα στο Χοπ Απ και μου εκανε μεγαλη ζημια.
Αν παρολαυτα δεν διορθωνεται το προβλημα με αλλαγη σε λαστιχακι, υπαρχει και φτηνοτερη λυση σε σχεση με το PDI για αλλαγη.
http://www.cobraairsoft.com/product_info.php?products_id=5791
Καλη  τυχη

stratos

οι bb king ειναι οτι χειροτερο εχουμε δοκιμασει σαν ομαδα.
κολλουσαν παντου σε Μ14 ΤΜ σε G&G M4 σε οτι οπλο τις δοκιμασαμε.
κ σε σναιπερ που τις βαλαμε δεν εριχνε καλα κ μολις τις αλλαξαμε
εριχνε κανονικα.

Condor

Παιδιά, είχατε απόλυτο δίκιο... Οι μπίλιες φταίγανε. Το Μ4 τις έριχνε κανονικά με ΒΒ κινκ, στο σναιπερ κολλούσανε! Εριξα με κάτι Perfect Hit (μάλλον της Μαρουι είναι) που είχα και ρίχνει. Μόνο που είναι 0.20 γιατί τις είχα πάρει για άλλο λόγο και πάνε όπου να 'ναι! Ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση και τις απαντήσεις σας!  ;)
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες
   οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες
                  "ΠΕΡΣΕΥΣ"