SVD Dragunov

Ξεκίνησε από Smygul, 03 Νοε 2008, 01:37:03 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Smygul

Κακα τα ψεματα το Dragunov ειναι ενα πολυ εντυπωσιακο sniper rifle...Εχει βγει και μια καινουργια εκδοση του η οποια ειναι υψηλης ποιοτητας,αλλα κοστιζει περιπου 700€...
Δεν μπορω ομως να βρω με τιποτα ρωσικο καμουφλαζ...

akis

Παράθεση από: Smygul στις  03 Νοε 2008, 01:37:03 ΠΜ
Κακα τα ψεματα το Dragunov ειναι ενα πολυ εντυπωσιακο sniper rifle...Εχει βγει και μια καινουργια εκδοση του η οποια ειναι υψηλης ποιοτητας,αλλα κοστιζει περιπου 700€...
Δεν μπορω ομως να βρω με τιποτα ρωσικο καμουφλαζ...


ti na to kanis to rosiko kamouflaz stin ellada?
WARLORDS

Smygul

Γιατι νομιζεις οτι εμεις εχουμε δικο μας καμουφλαζ? Οπου εχω ψαξει για στρατιωτικα ρουχα ολα woodland του US army ειναι,στο ιντερνετ...Εσυ κατα την γνωμη σου τι καμουφλαζ θα επαιρνες? Και απο που,απτο ιντερνετ η απο καποιο μαγαζι στο μοναστηρακι για παραδειγμα?

el_ninio

to diko mas kamouflaz einai amerikaniko?


-Knights of Avalon-

kinmid

@Smygul

Μήπως αν γινόσουν λίγο πιο σαφής στο τι ακριβώς εννοείς με τον όρο "καμουφλάζ";
Εννοείς βαφή για το όπλο αρχικά στα σχόλια σου, και για ρουχισμό παραλλαγής κατόπιν;
Ή και τα δύο;

Στο Μοναστηράκι, αλλά και σε σχεδόν όλα τα καταστήματα με είδη ρουχισμού για κυνήγι ή στρατό & σώματα ασφαλείας θα βρεις Ελληνική παραλλαγή.
Υπάρχουν 2-3 διαφορετικές αποχρώσεις της Ελληνικής παραλλαγής με ελάχιστες διαφορές μεταξύ τους, ενώ το patern τους ονομάζεται lizard.
Πάντως αν ενδιαφέρεσαι να καμουφλάρεις όπλο με ύφασμα, τότε αγόρασε 1-2 φανελάκια Ελληνική παραλλαγή και με λίγη κοπτοραπτική είσαι οκ!

Smygul

Ρουχισμο εννοω...Καλως...
Εχω στο μυαλο μου να φτιαξω δικη μου ομαδα airsoft με τους φιλους μου που θα εχουμε ολοι Ρωσικα οπλα-ρουχισμο ή εστω ρουχισμο...
Για το δικο μου καμουφλαζ εχω σκεφτει : vest UCP digital
                                                                  επιγονατιδες-αγκωνες UCP digtal
                                                                  Holster UCP digital
                                                                  και απο μεσα καποια στολη jungle h kati tetoio παντως οχι US army woodland
                                                                  πολυ ωραιο ειναι και το marpat καμουφλαζ
Συγνωμη που βγηκα εκτος θεματος διοτι αυτη η στολη δεν ειναι για σναιπερα,αλλα εφοδου...

Ως σναιπερας θα διαλεγα ενα jacket jungle με κουκουλα,και παντελονι ιδιου χρωματος εννοειτε...

kinmid

Για ίντερνετ πηγή Ρωσικών στολών δηλώνω άγνοια, πάντως ελαφρά χρησιμοποιημένες στολές από Ρωσία έχω δει κατά καιρούς στο Μοναστηράκι.
Αν σε πάει ο δρόμος μπορείς να ρωτήσεις-ζητήσεις από κάποιον Ρωσοπόντιο στο παζάρι, μήπως και μπορέσει να σου καβαντζώσει μία στολή απ'έξω. ;)

akis

psaxe sto ebay 8a bris se kales times.
WARLORDS

Smygul

Ετχαριστω πολυ παιδια για τις πηροφοριες σας...Το εκτιμω πολυ... ;)

Husher

Τα πάντα για Ρώσικο εξοπλισμό : http://www.soviet-propaganda.com/
We are the pilgrims master
We shall go always a little further
It may be beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea

Spook

@Smygul
Αν και νομίζω έχουμε βγεί εκτός θέματος...
Οι UCP (Universal Camouflage Pattern) παραλαγές αναφέρονται στο ψηφιακό σχέδιο (Digital Pattern) των Αμερικανικών BDU (Battle Dress Uniform). Απο αυτές λοιπόν η MARPAT (MARine corps PATtern) προσφέρεται για τις συνθήκες της Ελλάδας και προσομοιάζει με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα το Ελληνικό περιβάλλον. Για τον ρώσικο ρουχισμό που αναφέρεσαι δεν διευκρινίζεις τι ακριβώς θες. Για παράδειγμα ο τέως Σοβιετικός στρατός και νυν Ρώσικος  είχε και έχει στις τάξεις του αμέτρητες φόρμες εκστρατείας και άλλα τόσα πάτερν και χρώματα όπως είναι φυσικό μια και κάλυπτε και καλύπτει σχεδόν μια ήπειρο με διαφορετικό κλίμα και συνθήκες στην δυτική πλεύρά για παράδειγμα απο ότι στην ανατολική πλευρά της χώρας.
Για να βοηθήσω λοιπόν η παραλαγή που χρησιμοποιεί τώρα ο Ελληνικός στρατός και βασίζεται στο lizard Pattern είναι σχεδόν ίδια με μια απο τις παραλαγές των Ρώσικων στρατευμάτων με μια μικρή διαφορά στα χρώματα. Για παράδειγμα το καφέ της είναι πιό ανοικτό απο της Ελληνικής.
Τώρα όσο αφορά το DRAGUNOV SVD είναι ένα κλασσικό όπλο "ελεύθερου σκοπευτή" ή ακροβολιστή ομάδος  με μια πολύ καλή διόπτρα σκόπευσης x8 και το πλεονέκτημα της ημιαυτόματης βολής που σημαίνει ότι δεν χάνω χρόνο και τον στόχο στην επανόπλιση.(Αυτά φυσικά για το πραγματικό όπλο).
Σαν sniper ρουχισμός τώρα δεν υπάρχει καλύτερη παραλαγή απο κάποιο guile suit έτοιμο ή custom made πάνω απο σχεδόν οποιαδήποτε BDU φορέσεις.
The circle is a perfect form...
in nature is repeated without end...
The power of the world always works in circles...

Dadiaki

Edo 8a breis poles pleirofories http://tantal.kalashnikov.guns.ru/bst.html mexri kai rosiki gulie suit exei ;)
"Οι ευφυείς άνθρωποι λύνουν τα προβλήματα Οι ιδιοφυΐες τα προλαμβάνουν."
Αλβέρτος Αϊνστάιν

SAPPER

οι πραγματικοι sniper φτιάχνουν την παραλαγη τους σύμφωνα με το έδαφος που επιχειρουν (custom guile suit)
η lizard, η tiger stripe, και αλλες παραλλαγες, ταιριαζουν σε διαφορετικες συνθηκες αλλα για τακτικο στρατο η ειδικα τμηματα.
ρωσικες παραλλαγες υπαρχουν στο μοναστηράκι οπως η "ΤΥΕΝ"
επισης θα βρεις και guile suit. (για το airsoft μια χαρα ειναι  ;))

Falcon

#13
Παράθεση από: SAPPER στις  15 Δεκ 2008, 02:06:38 ΠΜ
οι πραγματικοι sniper φτιάχνουν την παραλαγη τους σύμφωνα με το έδαφος που επιχειρουν (custom guile suit)

     ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



-Ναι, οπως ο φιλος μας ο Παναγιωτης.  :) :) :) ;D


-Edit:
Διορθώθηκε το quote

filakio 8

Falcon efxaristo gia ta kalasou logiai i aliheia einai pos mou pire poli xrono kai kopo na to ftiaxo kai mpori tin kiriaki na min erixa pola BB alla kai kanena na min erixna fxaristihika poli tin paralagi.kai to videaki pou traBixame me ton Kinmid itan poli kalo

Spook

Παρακαλώ να μην βγαίνουμε εκτός θέματος...λίγο προσοχή ! Ευχαριστώ !
The circle is a perfect form...
in nature is repeated without end...
The power of the world always works in circles...

charisteas3

re smy to diko camo den einai amerikaniko...

Dadias


skotostras

ego 8alega ksexna to camo kai pare to SVD opos ine, ine telio emfanisiaka den 8elei tpt alo :D :D:D:D

Dadiaki

Mias kai milame gia dragunov to kainourgia ths real sword ti sas leei?
elpizw na min sas leei ta kalanta :P :P :P ;D ;D
"Οι ευφυείς άνθρωποι λύνουν τα προβλήματα Οι ιδιοφυΐες τα προλαμβάνουν."
Αλβέρτος Αϊνστάιν