βαρος bb για πιστολια αεριου

Ξεκίνησε από $rEiCk, 21 Νοε 2011, 14:40:18 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

$rEiCk

ρε παιδια αν 8ελησω να αυξησω λιγο την ακριβεια του πιστολιου μου τι βαρος μπιλιας μπορω να χρησιμοποιησω ετσι ωστε και να εχω καλη ακριβεια και να μην κατεβαινουν πολυ τα fps????(το δικο μου ριχνει με 300 fps με μπιλια .20)

metallpontios

μια χαρα ειναι η 0.20 για πιστολι το καλιτερο πραγμα ειναι να βαλεις μια κανει ακριβιασ στο πιστολισοθ και ενα καλιτερο ελατιριο

Falcon

0,20 γ.

Καννη ακριβειας 6.03 και 6.01


$rEiCk

σε αυτο με την κανη ακριβειας 8ελω να ρωτησω κατι,κανη ακριβειας υπαρχει αποκλειστικα για καθε μοντελο η απλα βρισκω κανη που εχει το καταλληλο μηκος  που παιρνει το δικο μου οπλο?

$rEiCk

Παράθεση από: metallpontios στις  21 Νοε 2011, 14:50:06 ΜΜ
μια χαρα ειναι η 0.20 για πιστολι το καλιτερο πραγμα ειναι να βαλεις μια κανει ακριβιασ στο πιστολισοθ και ενα καλιτερο ελατιριο

λεγοντας καλυτερο ελατηριο ενοεις το ελατηριο που εχει ο οδηγος ελατηριου?και αν ενοεις αυτο σε τι θα χρησιμευσει ενα καλυτερο ελατηριο?

$rEiCk

και κατι ακομα....οι μπιλιες .23 8α ειχαν καλυτερη ακριβεια?

tristan

αν θελης καλυτερη ακριβεια βαλε καννη ακριβειας με τα ββς δεν εχεις ακριβεια

περιμενο απο εξοτερικο καννη ακριβειας για 1911 της ματπουλ και δηνει το ληγοτερο 350 φπς μεχρι  380 φπς μολεις θα ειναι ετημω θα αναφερω εντηποσης

Falcon

Παράθεση από: $rEiCk στις  24 Νοε 2011, 17:32:46 ΜΜ
σε αυτο με την κανη ακριβειας 8ελω να ρωτησω κατι,κανη ακριβειας υπαρχει αποκλειστικα για καθε μοντελο η απλα βρισκω κανη που εχει το καταλληλο μηκος  που παιρνει το δικο μου οπλο?

υπαρχει διαφορετικη για καθε οπλο....

Παράθεση από: $rEiCk στις  24 Νοε 2011, 17:34:28 ΜΜ
λεγοντας καλυτερο ελατηριο ενοεις το ελατηριο που εχει ο οδηγος ελατηριου?και αν ενοεις αυτο σε τι θα χρησιμευσει ενα καλυτερο ελατηριο?

Καλυτερο οπλισμα , καλυτερη ανακρουση.. Αλλά δεν ειναι κατι που σε αφορα αμεσα, μιας και ρωτας για μπιλιες.

salomon_says

Παράθεση από: tristan στις  24 Νοε 2011, 22:00:46 ΜΜ
αν θελης καλυτερη ακριβεια βαλε καννη ακριβειας με τα ββς δεν εχεις ακριβεια

περιμενο απο εξοτερικο καννη ακριβειας για 1911 της ματπουλ και δηνει το ληγοτερο 350 φπς μεχρι  380 φπς μολεις θα ειναι ετημω θα αναφερω εντηποσης

1911 πιανις εταιρείας ? γιατι βγάζει μόνο για SocomGear & WE.
Athens Core Omega  Salomon [ACO/002]

Falcon

Παράθεση από: salomon_says στις  25 Νοε 2011, 14:55:28 ΜΜ
1911 πιανις εταιρείας ? γιατι βγάζει μόνο για SocomGear & WE.

Την εχω αυτη τη κανη που αναφερει ο tristan. Ταιριαζει σε Μ1911(Α1)  WE, Marui, CA, KJW

salomon_says

Παράθεση από: Falcon στις  25 Νοε 2011, 17:33:53 ΜΜ
Την εχω αυτη τη κανη που αναφερει ο tristan. Ταιριαζει σε Μ1911(Α1)  WE, Marui, CA, KJW
Είσαι Σίγουρος Falcon....γιατί έστειλα μαιλ στην madbul κ μου είπε αυτά:
ΕΡΩΤΗΣΗ:

Comments: SOCOMGEAR WE M1911 Tactical ver. 6.03 Tight BoreModel: SG1911TTB

http://madbull.com/catalog/index.php?main_page=product_info&products_id=215

Hi is this Barrel suitable for : 1911 M.E.U Tokyo Marui or 1911 KJworks or Beretta 92F Tokyo Marui ?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

For WE and Socomgear only.
Thanks
Best regards,

Customer Service Dept.
Taipei, Taiwan
Athens Core Omega  Salomon [ACO/002]

Falcon

Παράθεση από: salomon_says στις  26 Νοε 2011, 11:16:42 ΠΜ
Είσαι Σίγουρος Falcon....γιατί έστειλα μαιλ στην madbul κ μου είπε αυτά:
ΕΡΩΤΗΣΗ:

Comments: SOCOMGEAR WE M1911 Tactical ver. 6.03 Tight BoreModel: SG1911TTB

http://madbull.com/catalog/index.php?main_page=product_info&products_id=215

Hi is this Barrel suitable for : 1911 M.E.U Tokyo Marui or 1911 KJworks or Beretta 92F Tokyo Marui ?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

For WE and Socomgear only.
Thanks
Best regards,

Customer Service Dept.
Taipei, Taiwan


Κι ομως...
Λες να ποσταρα κατι για Μ1911 αν δεν ημουν σιγουρος ? Ποσο μαλλον οταν το εχω δοκιμασει και πρακτικα !!

salomon_says

Παράθεση από: Falcon στις  26 Νοε 2011, 16:39:15 ΜΜ
Κι ομως...
Λες να ποσταρα κατι για Μ1911 αν δεν ημουν σιγουρος ? Ποσο μαλλον οταν το εχω δοκιμασει και πρακτικα !!
k η  madbul γιατι λεει οτι δεν τεριαζει?:-P εχεις αλαξει κ HopUp?
Athens Core Omega  Salomon [ACO/002]

tristan

salomon_says  kai  falcon  η καννη ειναι της madBull  (assassins 235mm berrel set for socom/we  1911)  και θελει 120μμ σιγαστηρα

οταν θα ειναι ετημο θα το δειτε στο πεδειο και με την αναλογη δοκημη θα δουμε το αποτελεσμα   ;D ;D ;D

για εσας  50 euro η δοκημη  χαχαχαχα  ;D ;D ;D ;D   

$rEiCk

ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες  :D. και κατι τελευταιο...
κανη ακριβειας για kjw p226 μπορω να πας στο καταστημα να τν παρω απευ8ειας η πρεπει να τν παραγγειλω?

CTALKER

Φίλε $rEiCk,

Η ακρίβεια των βολών του όπλου σου εξαρτάται από πάρα πολλούς παραμέτρους όπως:

- Δύναμη περιβάλλοντος αέρα
- Ρύθμιση hop up
- Βάρος της μπίλιας
- Fps του όπλου σου

Θεωρώντας ότι δεν βάλεις με 7 μποφόρ..! και ότι επίσης έχεις ρυθμίσει σωστά το hop up του όπλου σου, αυτά που εσύ επιπλέον μπορείς να επηρεάσεις είναι τα υπόλοιπα 2.
Βαρύτερη μπίλια θα σου δώσει πιο ευθεία βολή καθώς μειώνεται κατάτι η επιρροή του περιβάλλοντος αέρα πάνω στην μπίλια. Από την άλλη όμως θα χάσεις λίγο από την εμβέλειά σου. Η συντριπτική πλειοψηφία παίζει με μπίλιες 0.20 και 0.23. Σε κάθε περίπτωση το βάρος που θα διαλέξεις είναι και συνάρτηση του τρόπου παιξίματός σου αλλά και του τύπου παιχνιδιού (CQB, Urban, Woodland)

Η κάνη ακριβείας λόγω της μικρότερης διαμέτρου εξ' ορισμού θα σου δώσει παραπάνω  fps αφού μειώνονται οι απώλειες αέρα εσωτερικά στην κάνη. Θα πρότεινα να κοιτάξεις για κάνη διαμέτρου 6.03 και όχι μικρότερη η οποία θα σου δώσει γύρω στα 15 με 20 fps παραπάνω. Ακόμη όμως και στα 6.03 πόσο μάλλον στα 6.01, έχουν παρατηρηθεί μπουκώματα της κάνης χρησιμοποιώντας 'φθηνές΄ μπίλιες καταστρέφοντας πολλές φορές μέχρι και το hop up!

Τέλος σε κάθε μετατροπή του όπλου σου θα πρέπει να έχεις κατά νου και τα όρια των fps. Τα σοβαρά παιχνίδια που διοργανώνονται ανά καιρούς θέτουν όρια στα fps ανά τύπο όπλου. Το σύνηθες όριο είναι τα 328fps + 5% απόκλιση= 344fps ή αλλιώς 1 Joule.

Falcon

Παράθεση από: tristan στις  26 Νοε 2011, 17:52:59 ΜΜ
salomon_says  kai  falcon  η καννη ειναι της madBull  (assassins 235mm berrel set for socom/we  1911)  και θελει 120μμ σιγαστηρα

οταν θα ειναι ετημο θα το δειτε στο πεδειο και με την αναλογη δοκημη θα δουμε το αποτελεσμα   ;D ;D ;D

για εσας  50 euro η δοκημη  χαχαχαχα  ;D ;D ;D ;D   

Η καννη για την οποια μου μιλουσε ο salomon ειναι η κανονικη οπως δειχνει και στο link...  :-\

Και μιας που το ανεφερες.... Τι θα τη κανεις τοσο μακρια καννη ? Δε προκειται να δεις τρομερα αποτελεσματα απο αποψη ευθυβολιας κι εμβελειας..
Με το δικο μου 1911 χτυπαω στοχο στα 32 μετρα. Με το να επεκτεινεις το μηκος του πιστολιου σε καθυστερει στο τραβηγμα (Συνηθως οταν η θηκη βρισκεται στο υψος της μεσης και του θωρακα σε γιλεκα), εκτος κι αν δεν σε ενδιαφερει αυτη η λεπτομερεια.

$rEiCk

#17
Παράθεση από: CTALKER στις  27 Νοε 2011, 12:19:53 ΜΜ
Φίλε $rEiCk,

Η ακρίβεια των βολών του όπλου σου εξαρτάται από πάρα πολλούς παραμέτρους όπως:

- Δύναμη περιβάλλοντος αέρα
- Ρύθμιση hop up
- Βάρος της μπίλιας
- Fps του όπλου σου

Θεωρώντας ότι δεν βάλεις με 7 μποφόρ..! και ότι επίσης έχεις ρυθμίσει σωστά το hop up του όπλου σου, αυτά που εσύ επιπλέον μπορείς να επηρεάσεις είναι τα υπόλοιπα 2.
Βαρύτερη μπίλια θα σου δώσει πιο ευθεία βολή καθώς μειώνεται κατάτι η επιρροή του περιβάλλοντος αέρα πάνω στην μπίλια. Από την άλλη όμως θα χάσεις λίγο από την εμβέλειά σου. Η συντριπτική πλειοψηφία παίζει με μπίλιες 0.20 και 0.23. Σε κάθε περίπτωση το βάρος που θα διαλέξεις είναι και συνάρτηση του τρόπου παιξίματός σου αλλά και του τύπου παιχνιδιού (CQB, Urban, Woodland)

Η κάνη ακριβείας λόγω της μικρότερης διαμέτρου εξ' ορισμού θα σου δώσει παραπάνω  fps αφού μειώνονται οι απώλειες αέρα εσωτερικά στην κάνη. Θα πρότεινα να κοιτάξεις για κάνη διαμέτρου 6.03 και όχι μικρότερη η οποία θα σου δώσει γύρω στα 15 με 20 fps παραπάνω. Ακόμη όμως και στα 6.03 πόσο μάλλον στα 6.01, έχουν παρατηρηθεί μπουκώματα της κάνης χρησιμοποιώντας 'φθηνές΄ μπίλιες καταστρέφοντας πολλές φορές μέχρι και το hop up!

Τέλος σε κάθε μετατροπή του όπλου σου θα πρέπει να έχεις κατά νου και τα όρια των fps. Τα σοβαρά παιχνίδια που διοργανώνονται ανά καιρούς θέτουν όρια στα fps ανά τύπο όπλου. Το σύνηθες όριο είναι τα 328fps + 5% απόκλιση= 344fps ή αλλιώς 1 Joule.

ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε μου αλλα αυτο το τελευταιο που ειπες με τα fps δεν με πολυενδιαφερει,μιας και το οπλο το εχω για σκοποβολη και οχι για παιχνιδια(αν και θελω να ασχοληθω με το airsoft).επισης μηπως 3ερεις που μπορω να ωρω τετοια κανη γιατι θελω να παρω

CTALKER

Εγώ έχω πάρει για το SCAR-L της VFC την 6.03 της Madbull (Black phython εάν θυμάμαι καλά). Αν και γράφει ότι είναι για το M4 έκανε μια χαρά στο SCAR!
Τώρα για αγορά τι να σου πω. Κοίτα στα μαγαζιά που υπάρχουν εν Ελλάδι. Εάν δεν την έχουν σε stock πιθανόν να μπορούν να στην παραγγείλουν.