ACOG or Holographic Multi 4 reticle red\green dot

Ξεκίνησε από kimbo, 06 Οκτ 2011, 02:48:41 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kimbo

«O καθένας μπορεί να θυμώσει  αυτό..... είναι εύκολο. Αλλά το να θυμώσει κανείς με το σωστό άτομο, στο σωστό βαθμό και στη σωστή στιγμή, για τη σωστή αιτία και με το σωστό τρόπο......, αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο»
Αριστοτέλης, Ηθικά Νικομάχεια

SAPPER

Τα σκοπευτικά βοηθήματα είναι σαν τις γκόμενες, για να καταλάβεις αν σου κάνει πρέπει να το στήσεις και να δεις αν σε βολεύει...

Εναλλακτικά σε κάποιο πεδίο μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε πολλά AEG που παίζουν με διαφορά σκοπευτικά βοηθήματα
δεν νομίζω να σου το αρνηθούν να επομίσεις και να δεις την διαφορά του καθενός, από εκεί και πέρα είναι καθαρά τι σε βολεύει
και όχι τι ταίριαζε πάνω στο AEG.

georgeSK


kimbo

Εχει δικιο ο SAPPER...πρεπει να τα δοκιμασω και τα δυο για να καταλαβω ποιο μου κανει!!!αν και με το δευτερο εχς παιξει μια φορα ηταν βεβαια στο πτωτο μου παιχνιδι και δεν μπορουσα να κρινω αν με βολευει, δυστυχως με το δευτερο δεν ετυχε να συναντηθω σε καμια πιστα!!!με μια μικρη αναζητηση στο φορουμ και γενικα στο ιντερνετ διαπιστωσα πως το μεγαλυτερο ποσοστο χρησιμοποιει red dot  τυπου acog...παρ' ολα αυτα αποφασισα και πηρα το holographic multi 4 reticle red/green dot ελπιζω να με βολεψει αλλιως τον επομενο μηνα θα αλλαξω!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΣΟΥΣ ΜΠΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΝ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ!!!!!ΚΑΛΕΣ ΜΑΧΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ...
«O καθένας μπορεί να θυμώσει  αυτό..... είναι εύκολο. Αλλά το να θυμώσει κανείς με το σωστό άτομο, στο σωστό βαθμό και στη σωστή στιγμή, για τη σωστή αιτία και με το σωστό τρόπο......, αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο»
Αριστοτέλης, Ηθικά Νικομάχεια

Nick Babouinos

εγω παιζω με χολογκραφικ δηλ κατι σαν το δευτερο κ με βολευει πολυ γιατι δε χρειαζεται να κλεινω ματια κ τετοια κ μπορω να το βλεπω κ απο μακρια κ οχι να βαζω μεσα το ματι,τωρα απο εκει κ περα δυστυχως τα ποιο πολλα μαζι κ το δικο μ ειναι κυριως για τη παπατζα λιγοτερο βοηθανε στη σκοπευση,αλλα παρολα αυτα εγω το γουσταρω μετραει!!!
ΕΩΣ ΑΝ ΤΟ ΕΤΕΡΟΝ ΠΡΟΠΕΣΕΙΝ...

Sierraxray

#5
Έχω δοκιμάσει Διόπτρα, Acog, Holo και απλό ανοικτό red-dot. Και προς μεγάλη μου έκπληξη βρήκα ότι το πιό βολικό, η να το θέσω αλλιώς το σκοπευτικό που σίγουρα-θα-αγοραζα-και-μετα-βλεπουμε είναι το απλό ανοικτό red-dot.
συγκεκριμένα μιλάω γι'αυτό:
http://www.airsoftclub.gr/eshop/product_info.php?cPath=67_69&products_id=645

Θετικά του είναι η τιμή, και κυρίως ότι έχει πολύ μικρό σκελετό γύρω από το τζάμι οπότε δεν σου κόβει καθόλου ορατότητα και ευθυγραμμίζεσαι πολύ πιό γρήγορα πάνω στον πανικό της μάχης.

Γενικά όμως μιλώντας θετικά των Red Dot είναι τα:
1) χαμηλότερες τιμές
2) το θέμα του σκελετού που ανέφερα (αν είναι ανοικτό Red dot)
3) Μπορείς να βλέπεις και με το αριστερό έξω από το σκοπευτικό και με το δεξί μάτι μέσα από το σκοπευτικό και η κουκίδα να φαίνεται και από τα   2 μάτια... (είναι ζήτημα οπτικής αντίληψης και επικόλλησης των 2 εικόνων μέσα στο μυαλό σου. Γίνεται μετά από λίγη εξάσκηση και για αρχή χρειάζεται να ταπώνεις το ρεντ ντότ από μπροστά με μαύρο καπάκι - κυρίως γίνεται στα κλειστού τύπου ρεντ ντοτ.
4) δεν έχουν ζούμ που για το αιρσοφτ το ζουμ το βρίσκω περιττό και δεν βολεύει πέρα από το σκανάρισμα περιοχών.

Την ACOG δέν θα τη μετρήσω σαν red dot γιατί περισσότερο θα την υπολογίζεις σα διόπτρα με μικρό ζούμ εώς καθόλου, και με κουκίδα αντί για σταυρόνημα.
Το Ηολο είναι οκ (θεωρητικά το καλύτερο) αλλά προσωπικά με ενοχλεί το παχύ περίβλημα γύρω από το τζάμι.
Τα υπόλοιπα κλειστά ρεντ dot είναι αρκετά στενά για να βλέπεις με άνεση από μέσα οπότε συνήθως θα κάνεις το κόλπο με το μαυρισμένο τζάμι και τη χρήση των 2 ματιών για ταχύτητα.

το άλλο πιό βολικό (και όχι αμελητέο) είναι τα ίδια τα σκοπευτικά (ακίδας) που έχει το όπλο.
Πάντως οι στρατοί χρησιμουποιούν ρεντ ντότ ανοκτού τύπου ή Holo για κοντινές αποστάσεις....και οι δικές τους κοντινές , ειναι στο airsoft  οι δικές μας......μακρυνές...

Γενικά σου παράθεσα τις σκέψεις μου γύρω από την επιλογή των σκοπευτικών μου. Μπορεί ένα κριτήριο μου να σε βρίσκει σύμφωνο ή ένα άλλο να θεωρείς ότι δεν σε επηρεάζει. Απλά λάβε τα υπ'όψη.
Και τελεφταίο: Οπως έίπαν παραπάνω ΚΥΡΙΟ κριτήριο είναι η παπάτζα. Αν γουστάρεις οπτικά να έχεις ακόμα και μία διόπτρα... Τότε να πάρεις ακόμα και διόπτρα.  ;D
"Ο ύπνος της λογικής γεννάει τέρατα" - Goya.