A&K SVD SPRING RIFLE

Ξεκίνησε από georgeSK, 29 Ιουλ 2011, 16:44:37 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

georgeSK

καλησπερα παιδια! θα ηθελα καπιες γνωμες για το παραπανω sniper.. ευχαριστω εκ των προτερων

Dulas

Αν έχεις την δυνατότητα και θέλεις να επενδύσεις σε ένα sniper rifle που θα είναι ελατηρίου και στην όψη SVD, πάρε καλύτερα ένα ATOZ και όχι A&K.
Eχω και τα δύο και το A&K το πήρα δεύετερο γιατί είχε προίκα μαζί του, και για ανταλλακτικά.

Κάποια στιγμή θα κάτσω να να κάνω ένα συγκριτικό γιατί μοιάζουν αλλά έχουν μερικές λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορα.
Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

georgeSK

Φιλε μου κατ αρχας ευχαριστω για την απαντηση σου.. επειδη ειναι το πρωτο sniper που θα κρατησω στα χερια μου λεω να μην διαθεσω μεγαλο ποσο για αρχη.. μονο και μονο για να δω το ρολο του ελευθερου σκοπευτη και αργοτερα βλεπουμε

Dulas

Επειδή ο ρόλος είναι λίγο ιδιότροπος, θα σου πρότεινα όχι για να σε αποτρέψω αλλά για να βάλω στο τριπάκι να ψαχτείς κυρίως.

Αν παίζεις συχνά, και έχεις την δυνατότητα ακόμα και με ένα AEG απλά, δούλεψε το σαν να έχεις sniper rifle, τι εννοώ, κάνε ότι θα έκανες σαν σκοπευτής, αλλά με ένα απλό AEG και χωρίς κουστούμι ή άλλα παρελκόμενα που θα χρησιμοποιούσες αν έπαιρνες το ρόλο.

Παίζω εντατικά εδώ και πέντε+++ χρόνια και χθεσινός δεν ήμουν πριν από το airsoft σε αντικείμενο όπως το παιχνίδι που κάνουμε τώρα, αν έχεις έστω και λίγο το μικρόβιο στο sniping ισχύει το ότι μία φόρα sniper για πάντα sniper αργά ή γρήγορα.

Από τον όσο κόσμο ξέρω προσωπικά, και από όσους γνωρίζω από τις αποψεις που εκφράζουν μέσα από τα forum δύσκολα, και με υποχωρήσεις ξεχωρίζω 8-10 άτομα στο σύνολο από την Αττική που να είναι σε θέση να επωμισθούν το ρόλο με την hard core έννοια του.



Για ότι βοήθεια χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτάς, μπορεί να αργήσουν λίγο οι απαντήσεις αλλά όλο και κάποιος θα προσφέρει κάτι σε γνώση.

Και να θυμάσαι ότι sniper είναι ο παίχτης όχι το λιανοντούφεκο που κρατάμε.



Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

georgeSK

φιλε συμφωνω απολυτα με αυτα που λες!!! ναι το μικροβιο το ειχα και ειπα να το δω και στη πραξη. σε ευχαριστω πολυ να σαι καλα!

Demon

Φίλε μου καλησπέρα
Ενδιαφέρομαι και ψάχνω αρκετο καιρο για το συγκεκριμενο οσον αφορα τα τεχνικά του χαρακτηριστικα,
και δυστηχως  εχω ακουσει κακες κριτικές οσον αφορα το hop up του...και αυτο με εχει κρατησει μεχρι στιγμης.αυτο που δεν ξερω ειναι αν υπάρχει συμβατότητα με άλλης εταιριας (βλεπε marui vsr)
Οπου στην προκειμενη περιπτωση με νεο hop up,bucking  και φυσικα κάνη ακριβειας 6.01,το όπλο θα πετάει...δε ξέρω αν βοήθησα,αλλα that's all i know!

Φιλικά
Ghost Rider

georgeSK

φιλε η καθε αποψη με βοηθαει!! σε ευχαριστω!

Dulas

#7
Στα γρήγορα.

Το όπλο έχει από κατασκευής του μπόσικο στην κάννη του, σε συνδυασμό με το μπόσικο της εσωτερικής κάννης μην περιμένεις βολές ακριβειας, αν δεν ασχοληθείς με το περιορισμό του τζόγου.
Ακόμα και 1mm τζόγος στην κάννη είναι πολύ, γιατί στα 70-80-100m μπορεί να έχει αρκετή χασούρα στην βολή.

Το hopup είναι αντιγραφεί του ATOZ και δεν είναι συμβατό με vsr κτλ, το πιστόνι σε A&K τουλάχιστο θέλει τόρνο για να φτιαχτεί κάτι που να κρατήσει στο μέλλον και όχι μερικά παιχνίδια ή δοκιμες-προπονήσεις.

Για τα λεφτά του, και το σχήμα του καλό είναι, αν κάποιος επιμένει για SVD ελατηρίου, αλλά από εκεί και πέρα πρέπει να ασχοληθεί πολύ.

Tο bolt co2 έχει πολλές αυξομειώσεις στην βολή οπότε για sniping είναι άκυρο, μιας και μία βολή θα είναι ~430 και η επομενη 390 και μετά 410 κτλ, που σημαίνει οι BBs πάνε μία πάνω μία κάτω σε σχέση με το στόχο.

Mέχρι στο πως οπλίζεις θέλει προσοχή γιατί χαρακώνονται οι BBs από το nozle όπως τις σπρώχνει στο hop up και η πτήση τους είναι για κλάματα.


Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

georgeSK

οντως αυτο το μποσικο ειναι ενα θεματακι.. αλλα πιστευω λυνετε.. ευχαριστω φιλε!

Dulas

Όλα γίνονται και όλα φτιάχνονται, θέλει διάβασμα, και να σου πιάνουν λίγο τα χέρια.

Επένδυσε πιο πολύ στον εαυτό σου και μετά στο όπλο. :)
Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

georgeSK

πολυ σωστο αυτο που πες!!  :)

Dulas

Παράθεση από: Dulas στις  30 Ιουλ 2011, 12:14:58 ΜΜ


Επένδυσε πιο πολύ στον εαυτό σου και μετά στο όπλο. :)

Πρώτα μαθαίνουμε να περπατάμε, μετά να μιλάμε, και να αντιλαμβανόμαστε το χώρο και να κάνουμε επιλογές σημείου, και στόχου.

Τότε μπαίνει το όπλο στην μέση να κάνει την δουλειά του.
Για τους fps-όφοβους...
Προτιμώ να με πετύχει 1 ΒΒ με max 2.8Joules απο τα 25+ μέτρα παρά μία ριπή 1.87J σε 25- ή μια ριπή 1J στα 15-(οι 2 δυνάμεις αντιστοιχούν στην αρχική ενέργεια που έχει το BB 0.20gr με 550,450 και 350fps αντίστοιχα

georgeSK

σε ευχαριστω πολυ φιλε! να σαι καλα!