Ημαστε καρβελισταν !!!!!!!!!!!!!!

Ξεκίνησε από ampelift, 16 Mar 2011, 15:48:07 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ampelift

Λοιπόν, το κείμενο που ακολουθεί ειναι ενός φίλου,και είναι καταγγελία που θα κατατεθεί στην τροχαία Αττικής οδού.

Κούρνης Μιχαήλ του Δημητρίου
Χαλκίδα





Προς: α) Τροχαία Αττικής Οδού - Υπ' όψη Διοικητού

β) Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη

Την 13 - 3 - 2011 και περίπου στις 17:00 σταματάω με το υπ' αρίθμ: ΧΑΑ 4183 αυτοκίνητό μου στο σταθμό διοδίων Αττικής Οδού στο ύψος της Μεταμόρφωσης και δηλώνω στην ταμεία ότι δεν έχω χρήματα μαζί μου για να πληρώσω το αντίτιμο των διοδίων και ζητάω να μου εκδώσει απόδειξη επί πιστώσει. Η υπάλληλος μου ζήτησε να περιμένω, έκλεισε το παράθυρο του κουβουκλίου του ταμείου χωρίς να μου πει κάτι άλλο.

Στην αδικαιολόγητη καθυστέρησή της ερωτώ επανειλημμένως το πότε θα μου εκδώσει το στοιχείο της αποδείξεως και μου απαντά: "περιμένετε, ελέγχω το όχημα". Η αναμονή μου αυτή κράτησε περί τα 10 - 15 λεπτά, κατά τη διάρκεια των οποίων παρέμενα μέσα στο αυτοκίνητο μπροστά στο ταμείο και μπροστά μου ήταν η κατεβασμένη μπάρα. Στη συνέχεια βλέπω πίσω μου, πριν το σταθμό να φθάνουν και να σταθμεύουν περιπολικά της αμέσου δράσεως και της τροχαίας. Ένα αστυνομικό όργανο μου είπε να κατευθυνθώ στο σημείο που στάθμευσαν τα δυο περιπολικά, περί τα 30 μέτρα πριν τα διόδια. Ακολούθως μου δηλώνουν από το περιπολικό της τροχαίας ότι ειδοποιήθηκαν επειδή εγώ αρνούμαι να πληρώσω και μου ζήτησαν τα χαρτιά μου (άδεια - δίπλωμα - ασφάλεια ) τα οποία και τους παρέδωσα προς έλεγχο. Κι εγώ δηλώνω ότι ουδόλως αρνήθηκα να καταβάλλω το ποσό των διοδίων, αλλά δήλωσα αδυναμία πληρωμής επειδή δεν είχα χρήματα μαζί μου, ζήτησα απόδειξη επί πιστώσει και μάλιστα η ταμίας δεν αρνήθηκε, μου είπε να περιμένω και με άφησε να περιμένω περί τα 15 λεπτά περίπου. Το όργανο της τροχαίας πλησίασε την ταμεία, συνομίλησαν, δεν γνωρίζω τι είπαν, μου δηλώνει ότι αρνούμαι να πληρώσω. Ερωτώ τους πέντε παρόντες εξαρχής και καθ' όλη τη διάρκεια του επεισοδίου (δυο εκ των οποίων ήταν συνεπιβάτες μου) και επιβεβαίωσαν μπροστά στα δύο όργανα της τροχαίας και τα δύο όργανα της αμέσου δράσεως, που είχαν συγκεντρωθεί γύρω μας ότι δεν αρνήθηκα την πληρωμή και επιβεβαίωσαν τη σειρά των πραγματικών περιστατικών που προηγήθηκαν, όπως τα εξέθεσα παραπάνω. Ακολούθως το όργανο της τροχαίας επικοινώνησε με το τμήμα του. Μου δηλώνει, μετά, ότι: "κύριε, περάσατε χωρίς να πληρώσετε" ενώ το Β' όργανο της τροχαίας αρχίζει να μου εκδίδει κλήση. Έκπληκτοι όλοι οι παρευρισκόμενοι του εφιστούμε την προσοχή στο πραγματικό γεγονός ότι το αυτοκίνητο εξακολουθεί να είναι σταθμευμένο μπροστά στο ταμείο και πίσω από την κατεβασμένη μπάρα (ήδη μισή ώρα από τη στιγμή που πρωτοέφθασα μπροστά στο ταμείο) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ.


Βλέποντας την απροκάλυπτα μεροληπτική στάση των τροχονόμων υπέρ της εταιρείας ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ και εναντίον εμού απευθύνομαι στο πλήρωμα του περιπολικού της αμέσου δράσεως και ζητώ τα στοιχεία του υπευθύνου του σταθμού των εκεί διοδίων, προκειμένου να ακολουθήσω τα νόμιμα. Μου δηλώνει ότι τα έχει και να πάω να τα πάρω σε δέκα ημέρες από την Γ.Α.Δ.Α. Στη συνέχεια το πλήρωμα της αμέσου δράσεως αποχωρεί. Εν τω μεταξύ ο συνεπιβάτης μου Ελευθέριος Παπαδόπουλος επικοινωνεί με το Σ.Δ.Ο.Ε στο τηλέφωνο καταγγελιών 1517 και καταγγέλλει ότι η υπάλληλος του ταμείου διοδίων ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ - Μεταμόρφωσης αρνείται παράνομα την έκδοση νόμιμου φορολογικού στοιχείου.


Τα όργανα της τροχαίας έρχονται δεύτερη φορά σε αμηχανία από το γεγονός του τηλεφωνήματος στο Σ.Δ.Ο.Ε και από το γεγονός ότι δεν έχει περάσει την μπάρα το αυτοκίνητό μου και επικοινωνούν πάλι με το διοικητή του τμήματος μέσω του κινητού τους τηλεφώνου. Στη συνέχεια μου δηλώνουν ότι επικοινώνησαν με το διοικητή τους και ότι έχουν σαφής εντολές να πιστοποιήσουν παράβαση διότι αρνήθηκα να πληρώσω τα διόδια και σύμφωνα με το νόμο Ρέππα θα πρέπει να μου κόψουν κλήση και μου ζήτησαν να περάσω τα διόδια και να παρκάρω μετά την μπάρα δεξιά. Στο σημείο αυτό τους επισήμανα ξανά μετ' επί τάσεως και ενώπιον πέντε μαρτύρων ότι δεν αρνήθηκα να πληρώσω το αντίτιμο αλλά ότι δεν έχω αυτή τη στιγμή χρήματα μαζί μου για να το πληρώσω κι ότι δεν επιθυμώ να διαπράξω παράβαση του Κ.Ο.Κ αλλά να μεταθέσω την υποχρέωση της πληρωμής μου προς την εταιρεία σε επόμενη ημέρα. Έχοντας πια κρίνει από την παράλογη συμπεριφορά τους ότι αποσκοπούν στο να με εξωθήσουν σε παράνομη, με βάση την τροπολογία Ρέππα, πράξη για να καλύψουν εκ των υστέρων τις εντολές του διοικητή τους, ζήτησα από τα όργανα της τροχαίας να μετακινήσουν το αυτοκίνητό μου οι ίδιοι περνώντας την κλειστή μπάρα. Εκείνη τη στιγμή καταφθάνει και δεύτερο περιπολικό της τροχαίας και το όργανο που εξήλθε του περιπολικού μου ζήτησε να μετακινήσω εγώ το αυτοκίνητό μου περνώντας την κλειστή μπάρα, αλλιώς θα έρθει γερανός γιατί το όχημα μου παρακωλύει την κυκλοφορία. Επαναλαμβάνουμε έκπληκτοι εγώ και οι πέντε μάρτυρες στο συμβάν ότι όλη αυτήν την ώρα μέχρι και τη στιγμή που μιλάμε η υπάλληλος εξακολουθεί να μην μου δίνει απόδειξη και η μπάρα παραμένει κατεβασμένη μπροστά από το αυτοκίνητό μου και αυτονόητο και προφανές ότι αυτό το εμπόδιο και ο χειριστής του παρακωλύουν τη συγκοινωνία. Εξακολουθούμε να ρωτάμε και τον νεοησελθόντα στο συμβάν τροχονόμο να μου εξηγήσει ποια είναι η παράβαση που διέπραξα καθώς ούτε το αυτοκίνητο έχει περάσει τα διόδια χωρίς την καταβολή διοδίων και μπροστά από το αυτοκίνητο υπάρχει εμπόδιο το οποίο δεν του επιτρέπει να μετακινηθεί. Ακολουθεί και νέα επικοινωνία του τροχονόμου αυτού με το τμήμα του ή το διοικητή του (δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αλλά πάντως φαινόταν ότι μιλούσε από το προσωπικό του κινητό και αυτός) και μετά μου δηλώνει ότι: "έχω ξεκάθαρες εντολές να πιστοποιήσω παράβαση με βάση την τροπολογία Ρέππα, ακόμη και με αυτές τις συνθήκες" και μου ζήτησε να μετακινήσω το αυτοκίνητό μου αλλιώς θα καλέσει γερανό. Εγώ δηλώνω ότι το αυτοκίνητο δεν θα το περάσω χωρίς απόδειξη και σηκώνω τα χέρια "ψηλά" αφού έχουν "τέτοιες εντολές"!


Τότε λοιπόν ο τροχονόμος αυτός δίνει εντολή να ολοκληρώσουν την κλήση που είχαν αφήσει στη μέση και ενώ στο σημείο φτάνει και γερανός , τα όργανα της τροχαίας αφαιρούν τις πινακίδες μου, από το πάντα σταθμευμένο αυτοκίνητο στο αρχικό σημείο, μπροστά στο ταμείο, μου παραδίδουν τις βίδες και μου ζητούν να υπογράψω την κλήση! Εγώ παρέλαβα τη κλήση και πριν την υπογραφή μου έγραψα "με την επιφύλαξη για τη νομιμότητα..." της διαδικασίας, ήθελα να ολοκληρώσω αλλά σε αυτό το σημείο, μου πήρε ο τροχονόμος το χαρτί από το χέρι και δεν μου επέτρεψε να θέσω την υπογραφή μου, δηλώνοντάς μου να κάνω τα παράπονά μου εντός τριών ημερών στην τροχαία Αττικής Οδού που βρίσκεται στην έξοδο 18. Απεχώρησαν. Αποχωρήσαμε.


Όλα αυτά διήρκεσαν μία ώρα περίπου, κατά τη διάρκεια της οποίας εγώ και οι συνεπιβάτες μου ήμασταν καθηλωμένοι στο ταμείο μπροστά με υπαιτιότητα των τροχονόμων και της υπαλλήλου του ταμείου της Αττικής Οδού. Η μεροληπτική στάση της τροχαίας που αναμείχθηκε στην οικονομική διαφορά μου με την εταιρεία ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟΣ, πέραν του προστίμου, της ταλαιπωρίας και της ματαίωσης λόγω καθυστερήσεως εξ' αιτίας των του προγράμματος μας τόσων ανθρώπων, αφαιρώντας μου και τις πινακίδες και το δίπλωμά μου, μου στέρησε δύο πολύτιμα εργαλεία για τη δουλειά μου για είκοσι ημέρες.


Ζητώ να μεταβιβαστεί άμεσα στον αρμόδιο εισαγγελέα η ως άνω μαρτυρική μου κατάθεση και να πραχθούν τα νόμιμα προς κάθε κατεύθυνση και δηλώνω τα στοιχεία των παρευρισκομένων στο συμβάν μαρτύρων:


α) Παπαδόπουλος Ελευθέριος

β) Παπαδόπουλος Λάζαρος (Συνεπιβάτες μου)


και


γ) Καρέγλης Αντώνιος

δ) Χατζηλιάδης Παντελής

ε) Κουρμπάς Εμμανουήλ

BladeGT

χαχαχα, δεν υπαρχουν οι ανθρωποι.... Δεν μπορω οταν εχω παραλογισμο γυρω μου και επιμενουν...
Χωρις να περασει την μπαρα, χωρις να αρνηθει την χρεωση και θα του κοψουν παραβαση???
Απο που κι ως που?!?!?!? Συγχιστηκα μονο που το διαβασα!
Δηλαδη εαν ο Χ/Ψ οδηγος τυχαινε να ξεχναγε τα χρηματα του η να τον ειχαν ληστεψει η το οτιδηποτε τελος παντων που θα τον απετρεπε να πληρωσει τα διοδια και να το διαπιστωνε εκεινη την στιγμη τι θα γινοταν?
Δηλαδη τα ζωα δεν μπορουσαν να τον αφησουν εστω να κανει οπισθεν και να φυγει ξανα προς τα πισω? Δεν με νοιαζει το πως,που! Να του ανοιγαν δρομο.
Μπραβο του και χαρα στο κουραγιο του που κρατηθηκε.Πονοκεφαλιασα μονο που το διαβασα! Θα χα ριξει κατι καντηλια και στην ταμεια και στους αστυνομικους με τη συμπεριφορα τους!
Θελω ενα open game. Διχως κανονες διχως ορια που οι μονοι που δεν χωρανε σ αυτο να ειναι οι αθανατοι... :P


PanPan

Χαρά στην υπομονή σου πάντως!

mirrage

Το συμβάν, αν έγινε όντως έτσι (είμαι επιφυλακτικός γιατί απλά δεν ήμουν μπροστά), είναι δείγμα του ότι η αστυνομία ενεργεί
υπέρ των συμφερώντων κάποιων και απλά αδιαφορεί για την ουσία και την νομιμότητα.Πως είναι δυνατόν νοήμων άνθρωπος
να προβεί σε έκδοση κλήσης και επιβολή προστίμου όταν ΔΕΝ υπάρχει παράβαση?Μετά απορούν ορισμένοι για τις αντιδράσεις
του κόσμου....

Απορία...Κατάφερες να φανείς τόσο ψύχραιμος όσο κατάλαβα από το κείμενο?
Αν ναι είσαι ήρωας!!!Δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα.

1T2X1

Α. Πήρε τα νούμερα από τα ταμπελάκια που έχουν στον ώμο τους οι αστυνομικοί;(Α.Μ. αν θυμάμαι καλά)
Β. Γιατί δεν πήρε τηλέφωνο ένα κανάλι να μαγνητοσκοπηθεί η όλη τραγελαφική διαδικασία;

Τελικά σε αυτή τη χώρα της διαφθοράς και του παραλόγου δυο πράγματα σε σώζουν.Το να είσαι μετανάστης ή να έχεις γνωστό πολιτικό,δημοσιογράφο ή δικηγόρο..

BladeGT

επρεπε να ανοιξει κανα κινητο με καμερα η ηχογραφηση ετσι ...νταξει βεβαια τετοια στιμη που να του ερθει η σκεψη του καθενος πανω στην θολουρα του...
Θελω ενα open game. Διχως κανονες διχως ορια που οι μονοι που δεν χωρανε σ αυτο να ειναι οι αθανατοι... :P


ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ

Νομος πλεον=οτι εξυπηρετει το κεφαλαιο..Αν αυτο που ζουμε σημερα ονομαζεται δημοκρατια και εχει εστω 1%σχεση με αυτο που διδαξαν οι αρχαιοι Ελληνες τοτε μαλλον εγω ειμαι ο Mohamed Ali....
But who are ye, in rags and rotten shoes,You dirty-bearded, blocking up the way?

We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further...

pipilas

ενταξει παιδια οντως πονοκεφαλος
οντως παραλογια στο φουλ.....
αλλα μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο καζανι και τα βραζουμε.....
εγω πιστευω απλα οτι πεσατε σε καραπεριπτοσαρα σε κανα μπρουτζοβλαχαδερο μπατσακο .......
περαστικα παντως καταλαβαινω πως ειναι να μην εχεις τπτ να στα εχουν παρει ολα τα εχω περασει και εγω ......

Demon

Παράθεση από: ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ στις  16 Mar 2011, 21:58:53 ΜΜ
Νομος πλεον=οτι εξυπηρετει το κεφαλαιο..Αν αυτο που ζουμε σημερα ονομαζεται δημοκρατια και εχει εστω 1%σχεση με αυτο που διδαξαν οι αρχαιοι Ελληνες τοτε μαλλον εγω ειμαι ο Mohamed Ali....
Απλά +100 στον φίλο Μελά
Αρα για ποιο δημοκρατία μιλάμε???τι να πώ...
Εγω εκτός απο αυτήν την κλήση σίγουρα θα ήμουν στο αυτόφορο γιατι όλο και κάποιον θα είχα βουτήξει με τα νευρα που θα είχα!!! >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
ΕΛΕΟΣ δηλαδη....
Ηρωας που το αντεξε...

Powerplant

#9
Χωρίς να λέω ότι συμφωνώ ή να διαφωνώ διαβάστε και το παρακάτω:

το πρωί (16.3.2011) συναγωνιστές των ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ ΑΓΩΝΑ «ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ» δέχθηκαν τηλεφωνήματα από την Τροχαία...
της Αττικής οδού, προκειμένου να παραλάβουν τις πινακίδες αυτοκινήτου που τους είχαν αφαιρεθεί. Οι συγκεκριμένοι συναγωνιστές είχαν ζητήσει από τους υπαλλήλους της Αττικής οδού πιστωτικά σημειώματα ΛΟΓΩ αδυναμίας πληρωμής, κατά την διέλευση τους. Οι υπάλληλοι είχαν αρνηθεί την έκδοση τους.

Η τροχαία της Αττικής οδού, μέχρι σήμερα, όταν παρευρίσκετο στους σταθμούς διοδίων της Α.Ο. , λειτουργούσε σαν Ιδιωτική Security της πολυεθνικής. Επέβαλλε πρόστιμο 200 ευρώ (ΝΤΡΟπολογία Ρέππα) και αφαίρεση πινακίδων και διπλώματος για 20 ημέρες σε όσους δήλωναν αδυναμία πληρωμής και ζητούσαν νομότυπα ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ.

Επισημαίνουμε ότι στις καταγγελίες μας να δεχθούν μηνύσεις σε βάρος των ανθρώπων της εταιρίας για παράνομη κατακράτηση και παρακώληση συγκοινωνίας, αδίκημα που διώκεται ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΑ ισχυρίζονταν ότι δεν το γνώριζαν!!!.

Παράλληλα σε όσα περιστατικά έχουμε καταγράψει και καταγγείλει, η τροχαία της Αττικής οδού, δρώντας κατά παράβαση κάθε έννοιας δικαίου και κατά παράβαση των καθηκόντων της, καλούσε τους μη δυνάμενους να πληρώσουν οδηγούς να περάσουν την μπάρα (την οποία άνοιγαν οι ίδιοι οι υπάλληλοι) και να πάνε 50 μέτρα πιο εκεί να συζητήσουν το θέμα. Εκεί , χωρίς καμιά εξήγηση έβγαζαν μπλοκάκια και κατσαβίδια , επιβάλλοντας πρόστιμα και ξηλώνοντας πινακίδες!!!

Απαντήσαμε σε αυτή τη στάση με μηνύσεις τόσο σε αστυνομικά όργανα της τροχαίας για παράβαση καθήκοντος και παράνομη κατακράτηση, όσο και στους υπευθύνους της Αττικής οδού.

Τα καθημερινά προγραμματισμένα αλλά και αιφνιδιαστικά ανοίγματα της Αττικής οδού από μέλη των ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ ΑΓΩΝΑ η παράσταση διαμαρτυρίας στο Αστυνομικό Τμήμα Παπάγου, και η κατακραυγή ολόκληρης της κοινωνίας για την συμπαιγνία κυβέρνησης – μεγαλοεργολάβων και τροχαίας της αττικής οδού για τα συμφέροντα των Πολυεθνικών εταιριών εκμετάλλευσης των δημόσιων δρόμων υποχρέωσε την Τροχαία Αττικής οδού να αλλάξει την απαράδεκτη στάση της.

Έτσι μετά την επιστροφή πινακίδων, άδειας κυκλοφορίας κ.λ.π. στους συναγωνιστές, οι αξιωματικοί της Τροχαίας ΥΠΕΒΑΛΛΑΝ ΕΡΩΤΗΜΑ στα αρμόδια κρατικά όργανα περί νομιμότητας της μη έκδοσης πιστωτικού, που αποτελεί νόμιμο και υποχρεωτικό φορολογικό στοιχείο, αλλά και περί της νομιμότητας επιβολής προστίμου του ΚΟΚ σε όσους δηλώνουν ότι αδυνατούν να πληρώσουν.


το κείμενο είναι copy/paste από ειδησεογραφικό blog αλλά από όσο είδα έχει αναρτηθεί και αλλού.

L-96

Ελλας το μεγαλειο σου ............

remali

Μετά και από την δημοσίευση σε ΦΕΚ της (ν)τροπολογίας Ρέππα
ισχύουν νέες οδηγίες διέλευσης από τα διόδια ΧΩΡΙΣ ΠΛΗΡΩΜΗ.

Αναλυτικά:
Ζητάμε έκδοση Επί πιστώσει
απόδειξης.

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ - ΠΩΣ
ΠΕΡΝΑΜΕ;

Δηλώνουμε στον υπάλληλο ότι «δεν
μπορούμε να πληρώσουμε» δίνοντας
τον αριθμό κυκλοφορίας του
οχήματός μας. Ζητάμε να εκδοθεί
απόδειξη με πίστωση και να
ανοίξουν την μπάρα.
Αν καθυστερούν προειδοποιούμε
ότι:
α) αν δεν ανοίξουν αμέσως την
μπάρα καταστρατηγούν το
συνταγματικό μας δικαίωμα για
ελεύθερη μετακίνηση και
διαπράττουν το ποινικό αδίκημα της
παράνομης κατακράτησης.
β) αν δεν εκδώσουν την απόδειξη
διαπράττουν το φορολογικό αδίκημα
της άρνησης εκδόσεως επί πιστώσει
φορολογικού στοιχείου.
γ) αν αρνηθούν να ανοίξουν
διαπράττουν και το αδίκημα της
πρόκλησης για εκτέλεση παράνομης
πράξης. Εάν καθυστερεί το άνοιγμα
της μπάρας και διαπιστώσουμε ότι
δεν υπάρχει τροχαία ανοίγουμε την
μπάρα με απλή ώθηση προς τα εμπρός και συνεχίζουμε την πορεία μας. Εάν
καθυστερεί το άνοιγμα της μπάρας και υπάρχει τροχαία τότε ζητάμε την
συνδρομή του αστυνομικού ώστε να κοπεί πιστωτικό και να ανοίξει η μπάρα.
Αν μας ζητηθεί να συμπληρώσουμε έντυπο αδυναμίας πληρωμής πριν από την
υπογραφή μας γράφουμε: «Με επιφύλαξη της νομιμότητας καταβολής του
τέλους». Σε περίπτωση που ο τροχονόμος δηλώσει αναρμόδιος ή αρνούνται να
μας ανοίξουν την μπάρα καλούμε την αστυνομία στο 100 και ζητάμε να
συλληφθεί ο ταμίας και ο υπεύθυνος των διοδίων και να οδηγηθούν στη
δικαιοσύνη με την αυτόφορη διαδικασία για παράνομη κατακράτηση.

2
Τι άλλαξε στον ΚΟΚ;
Στον κώδικα οδικής κυκλοφορίας προστέθηκε η εξής παράγραφος:
«Απαγορεύεται η κυκλοφορία οχημάτων σε αυτοκινητοδρόμους, οδούς ταχείας
κυκλοφορίας, σήραγγες και γέφυρες που διακρίνονται με ειδικές πινακίδες
σήμανσης χωρίς την καταβολή διοδίου τέλους, όταν και όπου προβλέπεται η
καταβολή αυτή. Για την καταβολή του διοδίου τέλους είναι υπόχρεοι εις
ολόκληρον ο κύριος και ο οδηγός του οχήματος. Η βεβαίωση της παράβασης
γίνεται από τα αρμόδια αστυνομικά όργανα που τη διαπιστώνουν
αυτοπροσώπως.»
Μπορεί ο παραχωρησιούχος να βεβαιώσει την τροχαία παράβαση ή να
μου επιβάλλει πρόστιμο; Μπορεί ο παραχωρησιούχος να διαβιβάσει
στην τροχαία ποιοι δεν πλήρωσαν και να κοπεί κλήση;
Όχι, ο παραχωρησιούχος είναι ιδιωτική εταιρία και δεν μπορεί να βεβαιώσει
τροχαία παράβαση ούτε μπορεί να επιβάλει πρόστιμο. Ρητά προβλέπεται από την
τελευταία διάταξη του νόμου, ότι πρόστιμο επιβάλει μόνο ο τροχονόμος και
μάλιστα όταν διαπιστώσει την παράβαση αυτοπροσώπως.
Ποιά είναι τα αρμόδια αστυνομικά όργανα;
Αρμόδια να βεβαιώσει παραβάσεις του ΚΟΚ είναι η τροχαία.
Μπορεί να με σταματήσει μετά τα διόδια τροχονόμος και να μου ζητήσει
απόδειξη ότι πλήρωσα;
Δεν υπάρχει κάποια διάταξη που να μας υποχρεώνει να κρατάμε τις αποδείξεις.
Εξάλλου αν έχουμε περάσει με ΤΕΟ-pass ή με e-pass δεν θα έχουμε απόδειξη.
Επίσης η βεβαίωση της παράβασης πρέπει να γίνει «αυτοπροσώπως», δηλαδή
να μας δει ο ίδιος ο τροχονόμος να μην πληρώνουμε.
Μπορεί ο τροχονόμος να μου κόψει κλήση στηριζόμενος σε μαρτυρία
άλλου ότι δεν πλήρωσα;
Όχι, ο τροχονόμος μπορεί να βεβαιώσει την παράβαση μόνο αν έχει διαπιστώσει
ο ίδιος «αυτοπροσώπως» να μην πληρώνουμε.
Μπορεί να βεβαιωθεί η τροχαία παράβαση από τις κάμερες που
υπάρχουν στα διόδια;
Όχι, διότι οι κάμερες που ο παραχωρησιούχος έχει τοποθετήσει, είναι
παράνομες, έχουν τοποθετηθεί χωρίς άδεια της Αρχής προστασίας προσωπικών
δεδομένων και ως εκ τούτου, τα προϊόντα τους αποτελούν παράνομα
αποδεικτικά μέσα, που απαγορεύεται να χρησιμοποιηθούν για οποιαδήποτε
νόμιμη ενέργεια. Επιπλέον η διάταξη λέει ότι ο τροχονόμος το διαπιστώνει
«αυτοπροσώπως» και όχι μέσω της χρήσης τεχνικών μέσων.
Μπορεί ο παραχωρησιούχος να αρνηθεί να μας επιτρέψει να
χρησιμοποιήσουμε την οδό;
Όχι, δεν μπορεί να μας απαγορεύσει να χρησιμοποιήσουμε την υποδομή ακόμα
κι αν δεν έχουμε χρήματα να πληρώσουμε.

3
Έχω δικαίωμα να χρησιμοποιήσω την οδό χωρίς να πληρώσω εκείνη τη
στιγμή;
Ναι, έχουμε το δικαίωμα να πληρώσουμε αργότερα. Συγκεκριμένα ο Ν. 3535
(Κύρωση Σύμβασης Παραχώρησης άρθρο 3ο, παρ.2 ΦΕΚ 41Α 23/2/2007)
αναφέρει:
«Ο υπόχρεος δικαιούται να καταβάλει το οφειλόμενο τέλος, χωρίς άλλη
επιβάρυνση, εντός της προθεσμίας των δεκαπέντε ημερών από την έκδοση της
βεβαιώσεως του Παραχωρησιούχου με τον τρόπο που θα υποδείξει ο
τελευταίος.»
Μπορεί ο παραχωρησιούχος να αρνηθεί να μας κόψει επί πιστώσει
απόδειξη αν για οποιοδήποτε λόγο δεν πληρώσουμε;
Όχι, πρέπει να μας κόψει επί πιστώσει απόδειξη. Αν δεν κόψει απόδειξη
διαπράττει το φορολογικό αδίκημα της άρνησης έκδοσης επί πιστώσει
φορολογικού στοιχείου. Καταγγελία του φορολογικού αδικήματος μπορούμε να
κάνουμε στη ΣΔΟΕ καλώντας το 1517.
Δίνουμε τα στοιχεία μας;
Όχι, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να δώσουμε τα στοιχεία μας. Αν υποχρεωθούμε
να τα δώσουμε για να ξεμπερδέψουμε καλό είναι να δώσουμε τα κανονικά μας
στοιχεία γιατί σε περίπτωση που η υπόθεσή μας δικαστεί θα είναι εις βάρος μας
να έχουμε δώσει ψευδή στοιχεία.
Υπογράφουμε;
Όχι, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να υπογράψουμε κανένα έγγραφο. Αν
συμπληρώσουμε έντυπο αδυναμίας πληρωμής, υπογράφουμε, πριν όμως από
την υπογραφή μας, γράφουμε: «Με επιφύλαξη της νομιμότητας καταβολής του
τέλους».
Αν δεν υπάρχει τροχαία μπορώ να σπρώξω την μπάρα όπως και πριν;
Ναι. Σπρώχνουμε την μπάρα όπως και πρίν.
Αν είμαι απρόσεκτος και με δει ο τροχονόμος να μην πληρώνω τι μπορεί
να μου συμβεί;
Το πρόστιμο είναι 200 ευρώ και είναι στην κρίση του τροχονόμου το αν θα
αφαιρέσει τις πινακίδες, την άδεια και το δίπλωμα για 20 ημέρες.
Αν ο τροχονόμος με γράψει ενώ έχω ακολουθήσει τις οδηγίες τι γίνεται;
Με αντίγραφο της επί πιστώσει απόδειξης καταθέτουμε αναφορά στον
διοικητή του τμήματος της τροχαίας για κατάχρηση εξουσίας και
παράβαση καθήκοντος, με την ένδειξη «Κοινοποίηση στον Υπουργό Προστασίας
του Πολίτη» και ζητάμε την ακύρωση της κλήσης και την επιστροφή πινακίδων,
άδειας και διπλώματος.
Τι θα συμβεί αν μου στείλουν ειδοποίηση να πληρώσω;
Αν το έγγραφο μας το επιδίδουν με δικαστικό επιμελητή τότε απευθυνόμαστε σε
δικηγόρο, αν δεν έχουμε τηλεφωνούμε στα μέλη των επιτροπών αγώνα για να
μας συστήσουν κάποιο δικηγόρο μέλος των επιτροπών αγώνα. Αν το έγγραφο
μας το στέλνουν με ταχυδρομείο μπορούμε να το στείλουμε για ανακύκλωση.

4
Που μπορώ να απευθυνθώ για διευκρινήσεις ή για βοήθεια;
Ηλεκτρονικά στο e-mail [email protected] ή καλώντας στα
τηλέφωνα των μελών του πανελλαδικού συντονιστικού των επιτροπών αγώνα
κατοίκων, πολιτών και εργαζομένων ενάντια στα διόδια που είναι αναρτημένα
στο site www.oxidiodia.gr και epitropesdiodiastop.blogspot.com

MιχαληςΚ

καλησπέρα , είμαι ο οδηγός που έμπλεξε με το κράτος του μπόμπολα στην αττική οδό

με την ένσταση που δημοσιεύσατε στο forum σας , πέτυχα να πάρω τις πινακίδες μου πίσω 2 ημερες μετά την αφαίρεση τους

ενώ το πρόστιμο τέθηκε υπό αμφισβήτηση και ο διοικητής τις αττικής οδού ,δήλωσε πως περιμένει σχετικές εντολές σε ερώτηση που κατέθεσε προς τα "κεντρικά "

σήμερα έληγε το 10ήμερο μέσα στο οποιο αν πλήρωνα τι κλίση , θα είχα 50% έκπτωση

επικοινώνησα με το δήμο μεταμόρφωσης και τους ρώτησα σχετικά και μου απάντησαν πως αν πληρώσω σήμερα το πρόστιμο και δικαιωθώ αύριο , τα χρήματα δεν θα τα πάρω πίσω ή να οπλιστώ με υπομονή και να το κυνηγήσω καθώς θα πρέπει να ζητήσω να περάσει από δημοτικό συμβούλιο και μερικές άλλες πολύμηνες διαδικασίες
(ο δήμος ωρωπού έχει δηλώσει πως δεν θa εισπράξει οποιοδήποτε πρόστιμο προκύψει)

πέρα άπαυτα , για να βρεθεί η υπόθεση μου σε δικαστική αίθουσα (εφόσον δε κινείται αυτεπάγγελτα κάποιος εισαγγελέας) , πρέπει να καταβάλω 600e παράβολο


το θετικό τις υπόθεσις είναι το test που έγινε και δείχνει τα εξής:

a)είναι πολιτική τις Αττικής οδού να μην εκδίδει πιστωτικό καθώς μετά δεν μπορεί πουθενά να διεκδικήσει το αντίτιμο επειδή η σύμβαση τις μπάζει.
στις αφίδνες εκδίδουν

b) σε αντίθεση πχ με τι τροχαία φθιώτιδας η οποια δήλωσε πως τα διόδια είναι πάρεργο και δεν είναι πρόθυμη να αναλάβει , η τροχαία αττικής οδού είναι σε άμεση συνεργασία με την εταιρεία αυτή ενώ συστεγάζονται κιόλας ,τροχαία και κεντρικά αττικής οδού, στην έξοδο 18

c) αυτό που ισχύει σίγουρα είναι , δεξιά λωρίδα ,κοιτας  αν υπάρχει μπλόκο τροχαίας κι αν δεν , σηκώνεσαι και φεύγεις χωρίς καμια απόλυτος κύρωση.