ΕΚΕΊ ΚΑΤΑΝΤΉΣΑΜΕ !!!!!!!!!!!!!!

Ξεκίνησε από ampelift, 14 Mar 2011, 14:30:36 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ampelift


Palladin

Κατά τη γνώμη μου το βίντεο είναι τελείως άκυρο. Δεν νομίζω να υπάρχει νοήμων ενήλικας που δεν θα υπερασπιζόταν το κορίτσι και απλά θα καθόταν να βγάζει φωτογραφίες...

el.cind

φιλε palladin θα συνφονησω μαζι σου στο κομματι που αφορα στην υπερασπιση του κοριτσιου απο εναν νοημον ενηλικα...
θα συνφονησης και εσυ οτι υπαρχουν και πολλοι  νοημων ενηλικες που εκμετελεβονται τον καθε λογης ανθροποινω πονω για να δυξουν την δουλεια τους η να βγαλουν απο αυτον κερδος
με τον Α η Β τροπω...
να αναφερω πρην χρονια στην tv και συγκεκρημενα σε ειδησης εβλεπα video επεισοδια παλεστηνιον με ισραιληνων και κανανεν σκοποβολοι πανω σε ενα παιδι παλεστηνιου και ενας ενηλικας το πειρε στην αγκαλια του τραυματησμενω να το σωση απο τα πειρα και τελεικα σκοτοθηκαν και η δυο αγκαλιασμενη τραβοντας του η καμερα ενος ρεπορτερ χωρης να μπωρεση κανεις να του σωση απο τους νοημων ενηλικες...η αυτη ρυχναν τησ σφερες η τραβαγαν τον εφιαλτηκο θανατο τους μπροστα στης καμερες...
ο νοημων ενηλικας πρεπει να εχει καρδια και θαρος γεια να νικηση τον θανατο εστω και αν πρειπη να πεθανη και ο ιδειος
παντα φιληκα el.cind

fanioles

#3
Το έχω δεί καιρό τώρα λόγω της ενασχόλησης μου με τη φωτογραφία και έχει συζητηθεί πάρα πολύ στα φωτογραφικά φόρουμ.

Υπάρχει και στο youtube με τιτλο ONE HUNDRENTH OF A SECOND.
(αυτός ο bugun player είναι αμφιβόλου ασφαλείας)

Το 1/100 του δευτερολέπτου είναι ο χρόνος που μενει ανοιχτό  το διάφραγμα.
υπάρχουν απο 1/4000 του δευτερολέπτου μέχρι 30'' και λειτουργία που μενει ανοιχτό μέχρι να το ξαναπατήσουμε. Ανάλογα πόσο φώς θέλουμε να περάσει.


Το βίντεο δείχνει κάτι που κανείς μας δε μπορεί να αντιληφθεί. Την αγωνία και το διχασμό που αντιμετωπίζει ο φωτορεπόρτερ ή ο πολεμικός ανταποκριτής.  Και τον εσωτερικό του πόλεμο..

Μπορείτε να βρείτε στο δίκτυο διηγήσεις του μεγάλου Έλληνα φωτογραφου και φωτορεπόρτερ κου Μπεχράκη.  Ανταποκριτής του REUTERS με βραβευμένες φωτογραφίες, πολλές απο τις οποίες έχουν φιλοξενηθεί και στο National Geographic κλπ κλπ..

Η πρώτη δεν είναι του Μπεχράκη. Είναι ενα αληθινό στιγμιότυποο για το πως είναι ο επαγγελματίας φωτορεπόρτερ εν ώρα εργασίας.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/763743.stm
http://www.ajr.org/Article.asp?id=2566







Οχι .. πείτε μου με το χέρι στη καρδιά. Αν βλέπατε μπροστά σας αυτό το σκηνικό με τον τσετσένο, θα είχατε τα κουράγια να σηκώσετε τη μηχανή?  Δε μιλάω να τον σταματήσεις την ώρα που σκοτώνει.. Δε το συζητάμε αυτό καν δηλαδή..

Ας μη βλέπουμε τα πράγματα μόνο απο τη δική μας προοπτική...  

Νομίζω (είμαι σίγουρος) πως κανείς απο όλους εμάς που έχουμε το θράσος να παίζουμε με πιστολάκια ενω δίπλα μας σκοτώνονται με αυτά άνθρωποι, θα είχαμε τα cojones να περάσουμε ούτε δίπλα απο τη πόλη του βίντεο.

Φίλε Πάλαντιν, αν ήσουν εσύ εκεί, σα νοήμων, θα έκανες κάτι?
Εγώ προσωπικά θα έτρεχα να γλυτώσω το τομαρι μου. Και  είμαι νοήμων.  Δε στο λέω σα μομφή. Είναι το αυτονόητο να θέλεις να προστατέψεις το κοριτσάκι. Κι εγώ το ίδιο ένιωθα όταν το έβλεπα. και την ίδια αηδία με εσάς.  Η πραγματικότητα όμως είναι πολύ μακρυά...



Αυτή τη φωτογραφία πρέπει να την έχετε δεί όλοι...

Είναι του Kevin Carter και έχε πάρει βραβείο Πούλιτζερ το 1994.

Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη στο Σουδάν το 1993. Το σκελετωμένο από την πείνα κοριτσάκι κατευθύνεται σε ένα κέντρο βοήθειας όπου μπορεί να βρεί τροφή και έχει σταματήσει εξαντλημένο να μαζέψει τις δυνάμεις του μέχρι να φτάσει εκεί. Ο γύπας περιμένει υπομονετικά το θύμα του.
Ο φωτογράφος έχει δει την σκηνή και περιμένει για 20 λεπτά να πετύχει τον γύπα με ανοικτά τα φτερά. Τελικά δεν πετυχαίνει την σκηνή που θέλει, τραβάει αυτή την φωτογραφία, διώχνει το πουλί και φεύγει.
Αργότερα ο φωτογράφος δέχτηκε δριμύτατη κριτική ότι δεν βοήθησε το παιδί να φτάσει στον προορισμό του και ενδιαφέρθηκε μόνο για την λήψη της φωτογραφίας.

Το 1994 ο συγκεκριμένος φωτογράφος αυτοκτόνησε αφήνοντας πίσω του το εξής σημείωμα

"I am depressed ... without phone ... money for rent ... money for child support ... money for debts ... money!!! ... I am haunted by the vivid memories of killings and corpses and anger and pain ... of starving or wounded children, of trigger-happy madmen, often police, of killer executioners...I have gone to join Ken

(εναν συνάδελφο που έχασε σε μάχη)

Συμφωνώ λοιπόν με τη τοποθέτηση του  ελ. σιντ.  Δε θέλει λογική για να σώσεις το κοριτάκι, αλλά ΚΑΡΔΙΑ  και αν τη διαθέτεις, ΔΕΝ θα γίνεις πολεμικός ανταποκριτής γιατί κινδυνεύεις να τη χάσεις.

Αυτά... ελπίζω να σας έδωσα μια προοπτική λίγο διαφορετική.

Palladin

Συμφωνώ με τον el cind  και το θυμάμαι και εγώ το περιστατικό, μόνο που ήταν πατέρας με το παιδί του, αλλά εδώ μιλάμε για το συγκεκριμένο βίντεο. Μα το θεό θα του πέταγα τη φωτογραφική στο κεφάλι για να το γλιτώσω το κοριτσάκι. Τουλάχιστον θα είχα (αν ζούσα μετά) την συνείδηση μου ήσυχη ότι προσπάθησα και δεν κάθισα άπρακτος να βλέπω τη δολοφονία ενός παιδιού. Fanioles καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις και το ίδιο θα έκανα και εγώ, δεν θα πέρναγα ούτε απ' έξω από την πόλη, το χωριό, τη γειτονιά κλπ. αλλά αν τύχαινε να βρεθώ σε τέτοιο περιστατικό λόγω του χαρακτήρα μου πάλι θα αντιδρούσα όπως έγραψα (με τις όποιες συνέπειες).

mirrage

Ποιος βάζει το σώμα του και την ασφάλειά του μπροστά σε ένα όπλο?
Δεν το κάνεις εύκολα αυτό το πράγμα ειδικά για κάποιον που δεν γνωρίζεις (αυτό για να εξαιρεθούν συγγενείς παιδιά κτλ).
Προσωπικά συγκρίνω τους επαγγελματίες φωτορεπορτερ με τους γιατρούς.Από ένα σημείο και μετά αντιμετοπίζουν την
δουλειά τους με ψυχρότητα και απεριόριστο επαγγελματισμό.Όπως κάνουν και οι μισθοφόροι γιατί αυτό είναι και οι
φωτορεπορτερ ουσιαστικά.
Αν θεωρήτε κατάντια την απόφαση της φωτογράφου διαβάστε αυτό... Πριν από 4-5 εβδομάδες στην Πειραιώς κοντά στην
Ομόνοια την έπεσαν σε μία φίλη.Ο θύτης αφού την πλησίασε πέρασε γρήγορα το χέρι του γύρω από τον λαιμό της και την 
σήκωσε στον αέρα με αποτέλεσμα να μην μπορεί εκείνη να αναπνεύσει.Περνούσε κόσμος και δεν έκανε κανείς τπτ!!!
Ο τύπος έψαχνε τις τσέπες της και εκείνη προσπαθούσε να αναπνεύσει!!!Τελικά ένας παππούς τον χτύπησε από πίσω και τότε
εκείνος την άφησε να πέσει και έφυγε τρέχωντας.Το περιστάτικό ήταν στο ΚΕΝΤΡΟ όχι σε καμιά εμπόλεμη ζώνη και όμως
κανείς δεν έκανε κάτι γιατί όλοι κλάσανε μέντες.
Είναι φυσιολογικό πράγμα ο φόβος.

Και ναι δεν θα έκανα ούτε βήμα σε αληθινή μάχη.Άλλο το airsoft και άλλο μία αληθινή 5.56, 7.62, η 9mm.

el.cind

φιλοι μου και συνχομπιστες δεν χρειαζεται να τσακονομαστε το πως θα αντηδρουσε ο καθενας μας μπρωστα στον οποιοδυπονται κυνδινω ειται αφορα πολεμω η τσουναμι η φοτια η ακομα και το θανατο ενος αωθροπου και εγω μπορη και εκανα την κοτα μπροστα σε εναν ενυλικα με καθε μαρκας οπλου σε οποιδυποτε περειστατικο ( λυστια - πολεμος ) απλος πρεπει να μαθουμε να πολεμαμε τους φοβους μας για να μπορεσουμε να επειβιοσουμε και εμεις και οι συναθροποι μας ( στο μαγαζι που δουλεβω εχουν πεθανη 3 ατομα μπροστα στα ματια μου αλλα παρολο της προσπαθιες που καναμε να τους σοσουμε δεν τα καταφεραμε )...
θα συνφονησω με τον fanioles.. και αν θυμαμαι καλα πρεπει να ηταν στον πολεμω του ιρακ με την πολεμηκη ανταποκριτρεια κυρ. καρχειλακη ( δεν θυμαμαι καλα ωμος ) αεροπλανω ερειξε πυραβλο σε κατηκιμενη περειοχη σε σπιτη με κατικους και ετειχε να ειναι εκει και ενο η ντοποι κατικοι φευγανε πεταξε το μηκροφονω και μπικε στο σπιτη ποθ ακομα επεφτε γεια να βγαλουν τον κοσμω εξω και η καμερα εγραφε η ντοποι το ελεγαν και το ξανα ελεγαν γεια την ελληνιδα ρεποετερ που αψιφισε τον θανατο γεια να σωση εναν συναθροπω που δεν γνωρηζε καν.. ( θα μου πειτε η καμερες γραφανε ναι γραφανε αλλα δεν λυγοψυχησε γεια να σωση τον οποιο συναθροπω της )
φιλε μου palladin αν ποτε κατση καμια φαση με τετειου ειδους νουμον ενυλεικα και μπεις στην μεση να του ρυξεις και απο μενα μερεικες ( πολλες ) και της μπυρες της κερναω εγω
φιλε μου mirrage να αναφερθω στο περειστατικο με την φιλη σου μια και το αναφερες
( προτων ευχομαι να ειναι καλα η φιλοι σου και σοματικα και ψυχηκα γιατη αφηνουν και πλυγες που δεν φενοντε ποτε τετεια περειστατικα ) με αυτο που θα πω θα δεις την νουμων διαφορα απο τους νουμων ενοιλικες ... ???
παλλοι στην ομονια πρην χρονια ( δεν εχει σημασια ) το ξακουστω καναλη αλτερ με ασημαντω ρεπορτερ τραβανε σκηνες απο ενα νεκρο παληκαρη που κυτεται νεκρο σε καποια γωνεια εδω και 8 ωρες και δεν κανουν καν στον κοπω να φοναξουν ενα ασθενοφορω να μαζεψουν το νεκρο σωμα του παληκαριου το πεζη ζοντανα στα προινα γεγωνατα το νεκρο σωμα ειχε ονομα σας πληροφορω τον λεγανε γιαννη ηταν 20 χρονων τοτε και φανταρος στην προεδρεικη φρουρα.. ΗΤΑΝ Ο ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ που τον αντηκρηζα μπραστα στην εκμπομπι καποιον νοθμων ενοιλικων γεια να πουλησουν καποια πρωινα νουμερα και οταν τελειοση η εκπομποι το σωμα του νεκρου μου εξαδερφου ηταν μια ακομα πετειχημενη εκμποποι με πολλα νουμερα..... ( ο ξαδερφος μου πεθανε απο τα ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΑ ΝΑΡΚΟΤΙΚΑ και ειναι θαμενως στο 1 νεκροταφειω ) τον ψαχναμε ολλο το βραδι...
παντα ο ανθροπως εχει 2 οψοις σαν το νομησμα απλος πρεπει να διαλεξης την σωστη γεια να κερδησης...
συγνομη γεια την φλιαρεια μου ( δεν την λεο σε κανεναν απλος δειαβαστε και βγαλτε τα συνμπερασματα σας σαν νουμων ενυλοικες )
παντα φιλοικα el.cind

scarface

Φιλε  Χαρη πραγματι πολυ δυνατο το βιντεο τουλαχιστον για μενα , θα συμφωνισω ομως με τον φιλο Fanioles γιατι πιστευω οτι απο την μερια του φωτογραφου το θετει σωστα το θεμα , θα συμφωνισω ομως και με τον φιλο Palladin αφου θεωρω οτι σκεφτεται απο την μερια του γονιου , πατερας και εγω δυο παιδιων , θεωρω ομως οτι σε μια κατασταση σαν αυτη δεν ξερεις εαν θα σου βγει το ενστικτο , η  λογικη , ο φοβος η το θαρρος , εμενα προσωπικα μου βγηκε η πικρα μου οτι σκεφτομαι πως θα αγορασω την επομενη παπατζα μου και εαν μου πει η γυναικα μου να στειλουμε καποια χρηματα στους γιατρους χωρις συνορα , η στη unisef θα αρχισω να λεω για την κριση για τις δουλειες που δεν πανε καλα και ενα καρο μαλακιες και θα τρεξω να αγορασω την παπατζα μου μην τυχον και την προλαβει καποιος αλλος σαν και εμενα , πως μπορουμε να κρινουμε τους αλλους οταν εμεις συγκινουμαστε πλεον μονο εαν δουμε ενα τετοιο βιντεο και αυτο για κανα πενταλεπτο  :-X :-X :-X :-X  συγνωμη εαν κουρασα
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

mirrage

Παράθεση από: scarface στις  14 Mar 2011, 21:14:52 ΜΜ
.............εμενα προσωπικα μου βγηκε η πικρα μου οτι σκεφτομαι πως θα αγορασω την επομενη παπατζα μου και εαν μου πει η γυναικα μου να στειλουμε καποια χρηματα στους γιατρους χωρις συνορα , η στη unisef θα αρχισω να λεω για την κριση για τις δουλειες που δεν πανε καλα και ενα καρο μαλακιες ................

Υποκλίνομαι!!!

salamine153

Τωρα που ειχε γινει εκθεση φωτογραφικων ειδων στον Ελληνικο, διπλα ειχε κατι φωτογραφιες με το τι τραβουν οι δημοσιογραφοι και ειδικα οι φωτογραφοι στην "ισυχη" Αθηνα...Ειχε ενα πλανο με τον φωτορεπορτερ να καιγεται απο μολοτωφ σε καποια φαση, και αυτο στο Συνταγμα, οχι σε τιποτα Εξαρχεια. Πραγματικα, παιδες, περιμενετε να αρχισει καποιος εκει να σωζει παιδια; Ειδικα οταν γινεται μαχη και οχι μεμονομενα γεγονοτα; Στη μαχη πεφτουν οχι μονο σφαιρες αλλα και πυρα πυροβολικου και πολλα αλλα ακομα. Εκτως απο αυτο σκεφτητε οτι παρα πολλες φωτογραφιες ειναι στημενες, οπως πχ η διασημη απο τον πολεμο στην Ισπανια, με τον μαλακα, υποτιθεται "χτηπημενο απο φασιστικη σφαιρα" να πεφτει. Εκτως απο αυτο ειναι και το στησιμο που εχει αλλαξει τροπο απο τοτε, οπως πχ στο πολεμο στην Οσετια, με τους μεν να παρουσιαζουν δικα τους πλανα σαν πλανα απο τη δραση του εχθρου :-X
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

MAKISL

Παράθεση από: scarface στις  14 Mar 2011, 21:14:52 ΜΜ
Φιλε  Χαρη πραγματι πολυ δυνατο το βιντεο τουλαχιστον για μενα , θα συμφωνισω ομως με τον φιλο Fanioles γιατι πιστευω οτι απο την μερια του φωτογραφου το θετει σωστα το θεμα , θα συμφωνισω ομως και με τον φιλο Palladin αφου θεωρω οτι σκεφτεται απο την μερια του γονιου , πατερας και εγω δυο παιδιων , θεωρω ομως οτι σε μια κατασταση σαν αυτη δεν ξερεις εαν θα σου βγει το ενστικτο , η  λογικη , ο φοβος η το θαρρος , εμενα προσωπικα μου βγηκε η πικρα μου οτι σκεφτομαι πως θα αγορασω την επομενη παπατζα μου και εαν μου πει η γυναικα μου να στειλουμε καποια χρηματα στους γιατρους χωρις συνορα , η στη unisef θα αρχισω να λεω για την κριση για τις δουλειες που δεν πανε καλα και ενα καρο μαλακιες και θα τρεξω να αγορασω την παπατζα μου μην τυχον και την προλαβει καποιος αλλος σαν και εμενα , πως μπορουμε να κρινουμε τους αλλους οταν εμεις συγκινουμαστε πλεον μονο εαν δουμε ενα τετοιο βιντεο και αυτο για κανα πενταλεπτο  :-X :-X :-X :-X  συγνωμη εαν κουρασα


+1000000000000000000
A.K.A.  ΑΝΩΔΥΝΟΣ

fanioles

Παράθεση από: Palladin στις  14 Mar 2011, 17:12:13 ΜΜ
Συμφωνώ με τον el cind  και το θυμάμαι και εγώ το περιστατικό, μόνο που ήταν πατέρας με το παιδί του, αλλά εδώ μιλάμε για το συγκεκριμένο βίντεο. Μα το θεό θα του πέταγα τη φωτογραφική στο κεφάλι για να το γλιτώσω το κοριτσάκι. Τουλάχιστον θα είχα (αν ζούσα μετά) την συνείδηση μου ήσυχη ότι προσπάθησα και δεν κάθισα άπρακτος να βλέπω τη δολοφονία ενός παιδιού. Fanioles καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις και το ίδιο θα έκανα και εγώ, δεν θα πέρναγα ούτε απ' έξω από την πόλη, το χωριό, τη γειτονιά κλπ. αλλά αν τύχαινε να βρεθώ σε τέτοιο περιστατικό λόγω του χαρακτήρα μου πάλι θα αντιδρούσα όπως έγραψα (με τις όποιες συνέπειες).


Γι αυτό είσαι Palladin ρε φίλε! καλός μέχρι αηδίας ..  Κι εγώ χαζοPalladin ήμουν παλιά στα DnD...  Κι εγώ έτσι νοιώθω όπως εσύ και δεν έχω και παιδιά..  Αν η ρημάδα η τύχη μας έφερνε σε ενα τετοιο περιστατικό μπορεί και να τη κάναμε τη βλακεία μας..  ;)

el.cind με  τσακισες με την ιστορία του ξαδέρφου.. Δυστυχώς έτσι είναι η πραγματικότητα.