Όπλο αερίου

Ξεκίνησε από mpambis, 27 Οκτ 2008, 21:33:49 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mpambis

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενα πιστόλι αερίου.Μου έχουν προτείνει το  sig sauer p226 της ΤΜ.Θέλω να μου πεί κάποιος που το έχει δοκιμάσει πως του φάνηκε.Επίσης θέλω να μάθω τι το κάνει καλύτερη επιλογή απο κάποιο άλλο της ίδιας εταιρίας στα ίδια χρήματα και αν παίρνει κάτι επιπλέον όπως lazer.Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι αλλο γράψτε μου.

el_ninio

glock 17 αρκετα καλο και ΜARUI θα μεινεις ευχαριστημενος, αν και εγω θα σου προτεινα western arms ειναι τα καλυτερα gbbs στην αγορα....


-Knights of Avalon-

mpambis

Απο οτι ξέρω western arms δεν υπάρχουν στην ελληνική αγορά.Το glock φένεται αρκετά καλό.Πρίν ξέχασα να ρωτήσω τι είναι το double action.Ευχαριστώ

akridas07

Απ'όσο γνωρίζω το double action (διπλής ενέργειας) απευθύνετε στην σκανδάλη. Είναι η απόσταση της σκανδάλης από το κάλυμά της. (Τα κυνηγετικά όπλα είμαι μονής ενέργειας)
Αν κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε.

theon

double action ή αλλιώς DA είναι ως επί το πλείστον τα ημιαυτόματα πιστόλια(αν και υπάρχουν και ορισμένα περίστροφα,λίγα στον αριθμό) που κατά το τράβηγμα της σκανδάλης οπλίζουν την σφύρα του όπλου πρίν ο επικρουστήρας πυροδοτήσει το φυσίγγιο.
Δηλαδή πιό απλά βάζουμε τον γεμιστήρα στο πιστόλι απασφαλίζουμε και τραβάμε την σκανδάλη χωρίς προηγουμένως να έχουμε οπλίσει το πιστόλι!
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το πρώτο τράβηγμα της σκανδάλης να είναι πιο σκληρό διότι πρώτα τείνεται η σφύρα και μετά απελευθερώνεται!στην συνέχεια η τροφοδοσία της θαλάμης γίνετε με τον παραδοσιακό τρόπο !
Ενα από τα πιο γνώστα πιστόλια DA είναι και το Αυστριακό GLOCK το οποίο όμως μέσα από ένα σύστημα διπλών ελατηρίων έχει καταφέρει να εξαλείψει την δυσκολία κατά την πρώτη βολή όπου και γίνετε η όπλιση της σφύρας!
ΑΝΔΡΩΝ ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΠΑΣΑ ΓΗ ΤΑΦΟΣ!

mpambis

Ναι αλλά στα airsoft πιστόλια απο οτι ξέρω δεν χρειάζεται να οπλίσεις.Αυτό το σύστημα δίνει κάτι παραπάνω στο όπλο ή οχι?

theon

Στα blowback πιστόλια όταν τραβάς πίσω το slide οπλίζεις την σφύρα και κατα την διάρκεια της ολισθισής του μπροστά παρασύρει το πρώτο bb απο την γεμιστήρα και το τοποθετεί στην υποτειθέμενη θαλάμη,δηλαδή μπροστά απο τον μηχανισμό του hopup!
Tώρα η χρήση ενός DA  είναι καθαρά θέμα χρήσης του όπλου απο τον καθένα.
Μπορείς να οπλίσεις την σφύρα μόνος χωρίς την χρήση του slide και η σκανδάλη να κάνει πολύ μικρή διαδρομή, δινοντάς σου την δυνατότητα για στοχευμένη βολή ακριβείας, χωρίς το όπλο να επανοπλίσει!
Στην συνέχεια δεν χρειάζεται να οπλίσεις ξανά ,γιατί αυτό θα το κάνει ο DA μηχανισμός της σκανδάλης μόλις την τραβήξεις!
Καλές και ασφαλείς βολές! :) :) :)
ΑΝΔΡΩΝ ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΠΑΣΑ ΓΗ ΤΑΦΟΣ!

Spirit

Χαίρετε! Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και γενικότερα στο χώρο του airsoft.  Μόλις αγόρασα ένα Μ.Ε.U. και κάπου διάβασα ότι χρειάζεται να ρυθμίσω το hop up και τα σκοπεύτικα. Ισχύει?

akis

@Spirit

den to diabases malon sto ipan apo to katastima pou to agorases,

nai prepi efoson den ise ikanopiimenos apo tis boles pou kani sta 10-15 metra .
WARLORDS