Ανθεκτικότητα red-dot?

Ξεκίνησε από FanIsHere, 09 Mar 2009, 23:22:51 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

FanIsHere

Κατά πόσο αντέχουν τα red-dot του εμπορίου? Κυρίως θα ήθελα να μάθω σε πρόσκρουση μπίλιας πάνω στο τζαμάκι τους. ???
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

CostasV

Χμμμ αυτό δεν το ξέρω.. Αλλά ίσος να μπορούσες να κάνεις μια πατεντούλα για το συγκεκριμένο θέμα δλδ να προσθέσεις ένα κομμάτι plexy glass μπροστά ή ακόμα καλύτερα κομμάτι από αντιβαλλιστικό airsoft γυαλί...
Defeat isn't when you fall down, defeat is when you refuse to stand up!

SAPPER

Το δικό μου την έχει αρπάξει κάνα δυο φορές αλλά δεν κατάλαβε τίποτα, τώρα θα μου πεις είναι tasco και πανάκριβο αλλά ποτέ δεν ξέρεις, προς το παρόν έχω δει κυψελοτό μεταλλικό κάλυμα μόνο για Acog.

Spook

Υπάρχουν προστατευτικά φτιαγμένα για αυτή την δουλειά στο εμπόριο αλλά στο εξωτερικό, αποτελούνται απο ένα κομμάτι plexiglass σε βάση που μπαίνει επάνω στην ράγα του όπλου προστά απο το σκοπευτικό και "λειτουργούν" καλύτερα για reflex σκοπευτικά. Μπορεί να κάνει ο καθένας καποια δική του πατέντα αν θέλει αφού διαπιστώσει βέβαια ότι έχει την απαραίτητη αντοχή κάνοντας ένα βαλλιστικό τεστ. Προσωπικά έχω τοποθετήσει προστατευτικά σε όλα τα σκοπευτικά και φακούς που έχω. ;)
The circle is a perfect form...
in nature is repeated without end...
The power of the world always works in circles...

Dadiaki

Παράθεση από: SAPPER στις  10 Mar 2009, 02:00:14 ΠΜ
προς το παρόν έχω δει κυψελοτό μεταλλικό κάλυμα μόνο για Acog.
egw exw dei kai se elcan
"Οι ευφυείς άνθρωποι λύνουν τα προβλήματα Οι ιδιοφυΐες τα προλαμβάνουν."
Αλβέρτος Αϊνστάιν

Falcon

Εμενα του δικου μου  red dot το γυαλι, εσπασε... Λετε να 'ταν απο μπιλια? ? ? ? ? ? ?? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?? ?? ? ? ?   

SAPPER

Αν δεν σου έχει πέσει κάτω πολύ πιθανό να είναι from BBs

Falcon

Παράθεση από: SAPPER στις  11 Mar 2009, 17:12:00 ΜΜ
Αν δεν σου έχει πέσει κάτω πολύ πιθανό να είναι from BBs

Λες ρε, εξακολουθω να μη το πιστευω.... :'( :'( :'( :'( :'(

Τοσο αδυναμο ειναι το red dot  μπροστα στη μπιλια??

FanIsHere

Όσο αδύναμο είναι το κάθε λεπτό γυαλί μπροστά στην κινητική δύναμη της μπίλιας.
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

OYK347

Αγαπητέ,

η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν κάποια μπίλια έσπασε το γυάλινο κάλυμα του red dot.

Εξαρτάται από την απόσταση βολής, από την γωνία κρούσης και φυσικά από την ποιότητα του red dot.

Λυπάμαι για την απώλεια.
.
                          
.                      http://www.armageddons.gr

Falcon

Παράθεση από: OYK347 στις  12 Mar 2009, 21:53:06 ΜΜ
Αγαπητέ,

η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν κάποια μπίλια έσπασε το γυάλινο κάλυμα του red dot.

Εξαρτάται από την απόσταση βολής, από την γωνία κρούσης και φυσικά από την ποιότητα του red dot.

Λυπάμαι για την απώλεια.


Χαχαχαχαχαχα.!!!!!!!!!!!!!!!!!! Καμια απωλεια. Το red dot ειναι ακομη σε μαχιμη κατασταση και χωρις ελατωματα!!

SAPPER

Παράθεση από: Falcon στις  11 Mar 2009, 16:23:00 ΜΜ
Εμενα του δικου μου  red dot το γυαλι, εσπασε... Λετε να 'ταν απο μπιλια? ? ? ? ? ? ?? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?? ?? ? ? ?   
Δηλαδή μας δουλεύεις  ???

Falcon

εσπασε με την εννοια πως δεν ειναι πια ΕΝΑ εχει αποκοπει κατα καποιο τροπο το κομματι, αλλα παραμενει πανω στη βαση. Δηλαδη, ενταξει, αφου θελετε, ας το πουμε ρωγμη, αν και ειπα, πως αποκοπηκε,... Ευτυχως η "ρωγμη" ειναι κατω αριστερα και δε πεφτει στο κεντρο, οποτε συνεχιζει να λειτουργει το σκοπευτικο.  ;)

SAPPER

Όπως και στα περισσότερα πράγματα ότι πληρώνεις παίρνεις.
Μετά από ψάξιμο στο e-bay βρήκα κυψελοτά καλύμματα για όσους ενδιαφέρονται γύρο στα 10 ευρώ.

Dadiaki

"Οι ευφυείς άνθρωποι λύνουν τα προβλήματα Οι ιδιοφυΐες τα προλαμβάνουν."
Αλβέρτος Αϊνστάιν

SAPPER


Dadiaki

gia ta EOtech den uparxoun kati tzamakia pou koubonoun ape3w gia na prostateuoun to mesa?
"Οι ευφυείς άνθρωποι λύνουν τα προβλήματα Οι ιδιοφυΐες τα προλαμβάνουν."
Αλβέρτος Αϊνστάιν

el_ninio

yparxoun...

@falcon
enas apo tous reckies eixe authentiko fako surefire... me thn bilia espase..... (300 eyrw ton eixe plirwsei...)


-Knights of Avalon-

Falcon

Ποπο πολυ κριμα ρε c. να τον πληρωσει τοσο ακριβα και να σπασει... Μεγαλη απωλεια και κριμα το χρημα (μολις εκανα μια ριμα?)  ;D

Dadiaki

#19
Παράθεση από: el_ninio στις  22 Mar 2009, 13:10:01 ΜΜ
enas apo tous reckies eixe authentiko fako surefire... me thn bilia espase..... (300 eyrw ton eixe plirwsei...)
άμα έσπασε το τζαμάκι υπάρχουν ανταλλακτικά,δεν πιστεύω να έσπασε το σώμα:P
"Οι ευφυείς άνθρωποι λύνουν τα προβλήματα Οι ιδιοφυΐες τα προλαμβάνουν."
Αλβέρτος Αϊνστάιν