Green Laser MW

Ξεκίνησε από nikos1990, 07 Μαρ 2011, 14:22:45 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nikos1990

http://www.airsoftclub.gr/eshop/product_info.php?cPath=67_71&products_id=2461 ξερει κανεις ποσα mw ειναι το συγκεκριμενο laser ???
I can see you but you can't if you run you will only die tired and one shot is enough for one kill

mirrage

ernestos
Αυτό είναι η ένταση της μπαταρίας!Και στο συγκεκριμένο προϊόν δεν
αναφέρεται στην τροφοδοσία του laser αλλά στο είδος της μπαταρίας
που μπορεί να δεχτεί το κουτί αν το κρατήσεις ως battery box.

nikos1990
Πάρε τηλ στο center και ρώτα.Κανονικά τα laser πρέπει να έχουν επάνω
όλες τις πληροφορίες σχετικά με την ισχύ τους ώστε να μπορεί να κρίνει
κάποιος αν είναι επικίνδυνα για την όραση.Επίσης πρέπει να έχουν την
ένδειξη CE.

Τα lasers που μπορούν να χρησιμοποιηθούν με ασφάλεια είναι τα Class2.
Τα συγκεκριμένα δεν αποσοβούν πλήρως την πιθανότητα βλάβης αλλά
σίγουρα την περιορίζουν αν χρησιμοποιηθούν σωστά.
Κοινώς αν δεν φωτίζουμε τα μάτια των αντιπάλων-συμπαικτών ηθελημένα
η άθελά μας δεν πρόκειται να στραβωθούν.

Τα Class2 εκπέμπουν στα 400–700 nm και η ισχύς τους δεν ξεπερνά το 1mW.

Βέβαια τα παραπάνω ισχύουν για τα ΚΟΚΚΙΝΑ lasers.Τα πράσινα,τα μπλε
και τα υπέρυθρα είναι άλλη ιστορία και σίγουρα είναι πιο επικίνδυνα.

Το συμπέρασμα είναι πως κατά πάσα πιθανότητα το laser που ψάχνεις είναι από
400-700mW.

nikos1990

Mirrage φιλε μου αν ηταν 400-700mW δεν θα ειχε 57 ευρω αλλα 557ευρω  γιατι ενα 400αρακι δες τι κανει ειμαι σχετικος με τα Light Amplification by Stimulated Emission of Radination=LASER

400mW Green Laser  :)
I can see you but you can't if you run you will only die tired and one shot is enough for one kill

mirrage

#3
OK...
Έμεινες στην τελευταία σειρά με το λάθος και εσύ! :)
Έγραψα 400-700mW αντί 400-700nm...

Τεσπα...Αφού ξέρεις από lasers τότε δεν χρειάζεται
περαιτέρω κουβέντα για κινδύνους κτλ.



Καλύτερα πάρε το center να σου πουν για σιγουριά.
Κανονικά πρέπει να ξέρουν η να μπορούν να το βρουν.

Engineer

Class:3B

Output: Visual <5 mW / IR 35 mW
Wave length: Visual 650nm / IR 830nm
8)

nikos1990

Ναι αλλα τα <5mw ειναι αρκετα για την μερα ενοω θα φεναιται αλλα επιδη ειναι πρασινο την νυχτα θα φεναιται σιγουρα
I can see you but you can't if you run you will only die tired and one shot is enough for one kill

dragon236

εγω παλι θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σε ολους οσους χρησιμοποιουν πρασινο lazer.
ποιος ο λογος να βαλεις ενα σκοπευτικο βοηθημα (που πολλοι κιολας δεν ρυθμιζουν ωστε να ειναι βοηθημα απλα το εχουν για την παπατζα και καλα κανουν) το οποιο σου προσφερει μεν ευκολοτερη  σκοπευση αλλα προδιδει την θεση σου σε ολους τους αντιπαλους μιας και χαρακτιριστηκα μπορεις να δεις ολο το trail του lazer. ?
το κοκκινο δηλαδη δεν κανει την ιδια δουλεια? και χωρις να προδιδει την θεση σου κιολας?
και τα 5 mW ειναι αρκετα να κανουν (οχι μονιμη ευτυχως) ζημια στο ματι απο οσο ξερω.
προσωπικα λοιπον δεν θα χρησιμοποιουσα πρασινο παρα μονο αν ηθελα να τραβηξω την προσοχη των αντιπαλων για να μπορεσουν να κινηθουν τα ατομα της ομαδας μου ανενοχλητα η απλα για εκφοβισμο και τιποτα αλλο.

εννοειται βεβαια οτι τα παραπανω ειναι απλα η γνωμη μου οποτε δεν παει να -πει πτι ειναι και σωστα ετσι? ;)
always forgive but never forget!!

nikos1990

Οχι εγω το θελω και για να το χρησημοποιο για βοηθημα να στοχευω ποιο ευκολα σε κληστους χορους κυριως να φερνω το λειζερ στο σωμα του αντιπαλου και να ρηχνω κατευθηαν χωρις να πρεπει να στοχευω μεσα απο τα στοχευτρα του οπλου αμμα ηθελα διακοσμητηκο θα επερνα θηκη μπαταριας
I can see you but you can't if you run you will only die tired and one shot is enough for one kill

dragon236

πολυ σωστα Νικο. αν ρυθμισεις σωστα το lazer τοτε ειναι πολυ καλο βοηθημα βεβαια με την λεπτομερεια που προανεφερα οτι δηλαδη θα δειχνει και την θεση σου  ;)

παντως μια φιλικη συμβουλη ειναι η εξης : επειδη υπαρχει και ο κανονισμος της "τυφλης βολης " θα σου προτεινα να εχεις λιγο τον νου σου για να μην βρεθει κανα εξυπνοπουλι και σου την πει.
παντως πιστευω οτι με ενα 5mW θα κανεις την δουλεια σου.
always forgive but never forget!!

theon

η μεγαλύτερη χρηστικότητα του πράσινου laser στο airsoft,για ομάδες και παίκτες που χρισιμοποιούν επικοινωνίες και αναπτύσονται τακτικά στα πεδία,είναι η ταχεία και εύκολη κατάδειξη στόχων,αντιπάλων και σημείων ενδιαφέροντος!Σε καταστάσεις CQB ενέχονται κίνδυνοι αντανακλάσεων και δαιθλασεων σε επιφάνειες ,που αυτομάτως μειώνουν την αποτελεσματικότητα χρήσης του μέσου! ;)
ΑΝΔΡΩΝ ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΠΑΣΑ ΓΗ ΤΑΦΟΣ!

nikos1990

Με προβλιματιζει το οτι θα αποκαληπτω την θεση μου αλλα ξερει κανεις ποια ειναι τα λειζερ που φενονται μονο με γυαλια νυχτερινης ορασης
I can see you but you can't if you run you will only die tired and one shot is enough for one kill

mirrage

Μόνο IR αλλά είναι ακριβά όσα βγαίνουν σε airsoft replicas.
Δες και στο ebay πάντως...Πουλάνε modules και μπορείς να
κάνεις πατέντες... ;) ;) ;) ;)

nikos1990

I can see you but you can't if you run you will only die tired and one shot is enough for one kill

mirrage

Αυτά δεν είναι laser sights αλλά ilumintators.Δλδ φωτίζουν έναν "στόχο" ώστε να τον δεις μέσα από τα nvg σου.
Σε απλά ελληνικά πρόκειται για IR φακούς.

Εγώ έλεγα για κάτι σαν αυτά...
http://cgi.ebay.com/1x-780nm-5mW-Infrared-IR-Laser-diode-Module-Pattern-DOT-/360333344540?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item53e58a7f1c

Δεν ξέρω πόσο αποδοτικά (εμβέλειες κτλ)είναι αλλά ένα κόκκινο που χτύπησα πριν καιρό δουλεύει άψογα.
Το έβαλα σε battery box Peq-15 και έφτιαξα κύκλωμα για το laser και ένα high brightness άσπρο LED.Έβαλα και
2 διακόπτες, μπαταρίες και είναι κουκλί!
Δεν νομίζω ότι θα χάσεις τπτ..

Υπάρχουν και καλύτερα από αυτό που σου έβαλα!

Nick_the_Greek

Αν στο Laser δεν φενετε η ακτινα πως θα προδοσει την θεση σου?
Ο θάνατος δεν είναι το χειρότερο πράγμα, το χειρότερο είναι να ζεις μια ζωή που δεν επέλεξες

nikos1990

Οταν ειπα οτι θα προδιδα την θεση μου μιλουσα για τα πρασινα τα ορατα
I can see you but you can't if you run you will only die tired and one shot is enough for one kill

mirrage

Αν κάποιος έχει nvg παίζει να δει και το ΙR...
Δλδ να σε εντοπίσει.
Το θέμα είναι πως λίγοι έχουν nvg και πως αυτό πάει ανάλογα το laser.

Nick_the_Greek

Ο θάνατος δεν είναι το χειρότερο πράγμα, το χειρότερο είναι να ζεις μια ζωή που δεν επέλεξες

nikos1990

Λεω μαλον να παρω ενα απλο πρασινο σαν αυτο που εδιξα στην αρχη γιατι ειναι δυσκολο να βρω IR και Νick nvg=night vision googles
I can see you but you can't if you run you will only die tired and one shot is enough for one kill

mirrage

Nvg και IR laser βρίσκεις το θέμα είναι με τι κόστος και πώς
θα κοτσάρεις το nvg στο κράνος.Το κόστος ενός πολιτικού nvg
πάει γύρω στα 200-300 ευρώ για τα φθηνά.
Αλλά πέρα από το κόστος είναι και το πάλεμα που πρέπει να ρίξεις
μέχρι να αναρτήσεις το πολιτικό nvg στο κράνος...