GBBR Maintainance

Ξεκίνησε από Carnifex1900, 06 Μαρ 2011, 13:44:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Carnifex1900

Αυτο το τοπικ δημιουργηθηκε για να ρωτησουν οι "νεοι" στον χωρο των GBBR, οτι θελουν σχετικα με την συντηρηση των οπλων τους.

Κατ' επεκτασην (και οσον αφορα εμενα) θα ηθελα να ρωτησω καποιον εμπειρο κατοχο GBBR (οχι πιστολιου --> gas blowback rifle) σχετικα με την συντηρηση του. Οποιος εχει χρονο και ειναι κατοχος τετοιου οπλου παρακαλω να φτιαξει ενα guide σχετικα με την  συντηρηση του!

Ευχαριστω
Pete a.k.a Carnifex

mirrage

Google it.Θα γλυτώσεις χρόνο.
Αλλιώς θα περιμένεις να φτιάξει κάποιος οδηγό...

Carnifex1900

Παράθεση από: mirrage στις  06 Μαρ 2011, 15:29:46 ΜΜ
Google it.Θα γλυτώσεις χρόνο.
Αλλιώς θα περιμένεις να φτιάξει κάποιος οδηγό...


1. Αυτη η απαντηση ποτε δεν βοηθησε κανεναν αφου προφανος πριν καταληξει εδω εχει κανει ερευνα στο google χωρις αποτελεσμα

2. Φυσικα και θα περιμενω για οδηγο, θα βοηθησει πολλους ουτος η αλλος διοτι δεν εχω βρει ουτε ενα αθρο στο ιντερνετ για gbbr maintainance
Pete a.k.a Carnifex

Engineer

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη συντήρηση για  τα όπλα αυτά.
Το κάθε όπλο είναι διαφορετικό έχουν το κάθε ένα τα δικά τους ελαττώματα και διαφορετικά σημεία προσοχής
Σαν βασική συντήρηση έχουν:
Εξάρμωση του όπλου
Απολίπανση
Καθαρισμός
Έλεγχος στα σημεία προσοχής για πρόωρες φθορές που μπορεί να οδηγήσουν στην καταστροφή(πχ Scar Bolt carier,Hamer bearing,Valve locker.Sear κλπ)
Λίπανση στα σημεία προσοχής με κατάλληλο λιπαντικό
Λίπανση κινούμενων μερών με λάδι σιλικόνης
Έλεγχος σύσφιξης  όπου υπάρχουν βίδες
Αρμωση του όπλου
Δοκιμή βολών

Για ποιο όπλο σε ενδιαφέρει?

Carnifex1900

Ευχαριστω πολυ φιλε engineer, εχω ενα WE M16. Ξερω οτι εχει διαφορετικο συστημα οποτε αν ξερεις κατι πες το :)
Pete a.k.a Carnifex

mirrage

Παράθεση από: Carnifex1900 στις  06 Μαρ 2011, 15:42:38 ΜΜ
1. Αυτη η απαντηση ποτε δεν βοηθησε κανεναν αφου προφανος πριν καταληξει εδω εχει κανει ερευνα στο google χωρις αποτελεσμα

2. Φυσικα και θα περιμενω για οδηγο, θα βοηθησει πολλους ουτος η αλλος διοτι δεν εχω βρει ουτε ενα αθρο στο ιντερνετ για gbbr maintainance

Η απάντηση αυτή ενίοτε βοηθάει ειδικά όταν αυτός που ρωτάει βαριέται.Είναι πολλοί αυτοί...
Εγώ πάντως το είπα ώστε να μην περιμένεις άδικα.

Με μία μικρή έρευνα που έκανα βρήκα αυτό...
Blowback Armory Cleaning Video: WE M4 GBB Platform
και αυτό...
WE-Tech SCAR-L Maintenance Menu
Το πρώτο νομίζω πως είναι καλύτερο.

Carnifex1900

-.-   :o τοτε sorry σε παραδεχομαι κΑι ευχαριστω πολυ
Pete a.k.a Carnifex

mirrage