ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ AIRSOFT

Ξεκίνησε από fanioles, 08 Mar 2009, 17:40:45 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Πρεπει να θεσπίσουμε τη χρήση ΜΟΝΟ βιοδιασπώμενων BBs στα παιχνιδια μας ?

Σιγουρα ΝΑΙ
69 (313.6%)
ΟΧΙ
11 (50%)
Δε με πολυπειράζει...
10 (45.5%)
Θα μας τα πληρώνεις εσύ τα οικολογικά μπαλάκια ?
22 (100%)
Παλι γκρινιάζει αυτος...
13 (59.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 22

fanioles

Μπορείτε να αφήσετε 2 απαντήσεις. Μπορείτε επίσης να ΑΛΛΑΞΕΤΕ την απάντηση σας.  (Αυτο γιατι ισως καποιοι αναθεωρήσουν)


Αγαπητοί φίλοι, σήμερα ήταν για εμένα η τελευταία φορά που έπαιξα με συμβατικα bbs.

Τις τελευταίες φορές στη Καισαριανη, ξενερώνω με την εικόνα όλο και περισσότερο.

Παρακαλώ θέλω τις απαντήσεις αλλα και την αιτιολόγηση σας.

Ας το κουβεντιάσουμε..

Φιλικά
Χρήστος

Dadiaki

psifisa prwtos!!
prepei na katalavoume oti xwris dasoi den 8a exoume woodland!! ;D ;D ;D
"Οι ευφυείς άνθρωποι λύνουν τα προβλήματα Οι ιδιοφυΐες τα προλαμβάνουν."
Αλβέρτος Αϊνστάιν

CostasV

Το κόστος είναι θέμα... γιατί είναι euro, και τα euro είναι πολύτιμα. Έχω δώσει ένα τσουβάλι χρήματα για να πάρω όπλα και τα έχω δώσει από το υστέρημα μου. Το να δώσω πέντε φράγκα παραπάνω για να σεβαστώ τον χωρο που παίζω νομίζω ότι είναι η σοφότερη κίνηση που θα έκανα ποτέ...

Οι περισσότεροι από εμάς πιθανότατα δεν έχουν σκεφτεί ποτέ το θέμα, γιατί ίσος δεν έχουν σκεφτεί καλά ότι το μπαλάκι που θα εκτοξεύουν είναι ένα σκουπίδι και μισό... Δυστυχώς εμείς οι άνθρωποι έχουμε την συνήθεια να καταστρέφουμε την φιλοξενία της φύσης και να την βάζουμε σε δεύτερη μοίρα. Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα μετά από 10-20 χρόνια να παίζω πάνω σε ένα άσπρο χαλί.

Η ψήφος μου είναι μία και μοναδική ...Σίγουρα ΝΑΙ
Μελοδραματικός σίγουρα είμαι ... αλλά ακόμα περισσότερο είμαι υπεύθυνος απέναντι σε κάτι που μου έδωσε την χαρά να το χρησιμοποιήσω.
Defeat isn't when you fall down, defeat is when you refuse to stand up!

kinmid

Ψήφισα την πρώτη επιλογή (αν και έχω μεγάλο απόθεμα πλαστικών BB's), αλλά σε πρώτη φάση δεν μπορούμε να πιέσουμε τον κόσμο να προσαρμοστεί άμεσα και υποχρεωτικά.

Για όσους ενδιαφέρονται εγώ σήμερα έπαιζα με βιοδιασπώμενες, ενώ με την κατανάλωση που κάνω προσωπικά δεν τίθεται θέμα κόστους για μένα... πηγή να υπάρχει βέβαια για αγορά...

fanioles

Πιστέυω πως αν όλοι καταναλωνουμε με τους ιδιουσ ρυθμούς βιοδιασπώμενες, το κατάστημα θα φέρει άμεσα !   ;D

Kinmid πιστευω οτι πρεπει να υποχρεώσουμε άπαντες να χρησιμοποιουν μόνο τετοιες μπίλιες.

ΝΑ μπεί σα θεσμός και ασυζητητί !   κατι σαν τα γυαλια ενα πραγμα ..

grenadier

Χωρίς σκέψη και δεύτερη συζήτηση κι εγώ ψηφίζω βιολογικά

Falcon

Αν φερει το airsoftcenter ΚΑΙ 0.25 γραμμ., τοτε  σιγουρα ναι....

wolfish

Συμφωνώ μαζί σας αρκετά ταλαιπωρούμε τη φύση, πρέπει να σκεφτούμε και τι αφήνουμε πίσω μας.
Συγχαρητήρια για αυτό το post.
Από αύριο και εγώ θα παίζω με βιοδιασπώμενες και θα προτείνω σε όσους ξέρω να ακολουθήσουν τη συμβουλή σας γιατί σε τελική φάση είναι για το δικό μας καλό.

hargyr

Συμφωνώ απόλυτα.

Στην νέα παραλαβή Tokyo Marui στο  θα έρθουν και BIO BBs 0,20 1700pcs το σακουλάκι.
Λίγο υπομονή γιατί έρχονται με το καραβάκι
PLAY FAIR

Falcon

Παράθεση από: hargyr στις  08 Mar 2009, 23:31:38 ΜΜ
Συμφωνώ απόλυτα.

Στην νέα παραλαβή Tokyo Marui στο  θα έρθουν και BIO BBs 0,20 1700pcs το σακουλάκι.
Λίγο υπομονή γιατί έρχονται με το καραβάκι

0.25 ? ? ? ?

fanioles

Ο Φιλος που ψήφισε ΟΧΙ, καλό θα ήταν να μας αιτιολογήσει την απάντηση του..

ZINJA

παιδια μεσα και εγω!!!!!!!τα παντα για τη φυση (και τα ζωα)
ΠΡΟΧΩΡΑ ΚΑΙ ΓΟΗΤΕΥΕ!!!!!!!!ΠΟΛΕΜΑ ΚΑΙ ΓΟΗΤΕΥΕ!!!!!!!!!
                                                                                                               
                                Ι-4

http://i-4team.blogspot.com/

Falcon

Παράθεση από: fanioles στις  09 Mar 2009, 09:56:59 ΠΜ
Ο Φιλος που ψήφισε ΟΧΙ, καλό θα ήταν να μας αιτιολογήσει την απάντηση του..

Παντως οχι εγω, αληθεια, εγω ψηφησα το πρωτο που ελεγε Σιγουρα ναι.

DCat1980

Ψήφισα την πρώτη επιλογή, όχι γιατί είμαι οικολόγος ούτε νοιάζομαι και τόσο για μερικά έως μπόλικα μπιλάκια τα οποία θα διασπαστούν μετά 10 χρόνια.
Αλλά όποιος έχει την παραμικρή συνείδηση, σέβεται τον εαυτό του και εν τέλι το περιβάλλον γύρω του. Σε αυτό το μέρος πάμε συχνά και αν δεν το προσέχουμε τότε  θα φτάσει και η ώρα που θα μετανιώσουμε που παίξαμε, διότι σε έναν τρίτο φαίνεται σαν να πήγαμε εκεί για να αφήσουμε τις βρωμιές μας και να κάνουμε τα δικά μας.
Και όταν λέω τρίτος, εννοώ και συμπαίκτη μας.
Respect !!
Και από την άλλη πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι κάποιο από αυτά τα μπιλάκια δεν σε έχει πάρει ξώφαλτσα, είναι παντού !!

Φυσικά και υπάρχει και το θέμα της τιμής και το θέμα του βάρους των bb's.
Κάποιος όμως που θέλει να πετύχει, πρέπει να πληρώσει το τίμημα, και εγώ θέλω να πετύχει το παιχνίδι. Ψηφίζω τις βιοδιασπώμενες με διαφορετικό βάρος, έως και 0.3 για snipers.
Kill Me

fanioles

Παράθεσημπόλικα μπιλάκια τα οποία θα διασπαστούν μετά 10 χρόνια.

Δυστυχώς ο χρόνος αποσύνθεσης των πλαστικών δεν εχει ακομα υπολογιστεί. Τα πρωτα πλαστικα που δημιουργήθηκαν βρίσκονται ακόμα αναμεσα μας..

Οι επιστήμονες εκτιμούν οτι ο χρόνος αποσύνθεσης κυμαίνεται ανάλογα τη συνθεση φυσικα, πάνω απο 1000 χρονια.


DCat1980

Η φιλοδασική έχει την τελευταία κουβέντα. Πάντως αν κάποιος μου έφερνε στο κήπο μου μπιλάκια με χρόνο διάσπασης 1000 χρόνια και με βροχή, θα τα μάζευα, όχι γιατί με πειράζει, αλλά για να τα βάλω στο μουσείο.
100 με 200 χρόνια είναι η διάσπαση, για το λόγο αυτό προσπαθούν να το αντικαταστήσουν με κάτι άλλο, αν και πιστεύω ότι τα bb's φτιάχνονται με ανάλογες προϋποθέσεις.
Kill Me

alexz

περα απο το θεμα των βιοδιασπωμενων για το οποιο συμφωνω με τους προλαλησαντες θα ήθελα να θεσω και κατι που επισης αφορα περιβαλλοντικα τον χωρο στον οποιο παιζουμε.....λιγη προσοχη με τα σκουπιδια που απο απροσεξια αφηνουμε...ισως και ένα γενικο μαζεμα (καθαρισμός πεδιου) που & που να ηταν χρησιμο...

z_snap

Κάθε συζήτηση για την προστασία του περιβάλλοντος έχει μεγάλη σημασία και καλά κάνουμε και συζητάμε τα θέματα αυτά. Airsoft δεν έχουμε μονάχα στην Ελλάδα και φυτεύονται στο έδαφος χιλιάδες BBs παγκοσμίως κάθε στιγμή. Αλλά αυτό δε συμβαίνει παρά σε συγκεκριμένα πεδία (fields) που παίζονται τα games και γι' αυτό δεν ανησυχώ τόσο πολύ και όσο μπορούμε όλοι θα χρησιμοποιούμε τα οικολογικά BBs.

Εκείνο που δεν μένει σε ένα σημείο παρά διαχέεται στην ατμόσφαιρα είναι τα αέρια με τις σιλικόνες που εμένα μ' ανησυχούν περισσότερο. Ίσως θα είχε περισσότερο νόημα μια συζήτηση για τα GASes παρά για τα BBses μια και τα GASes τα εισπνέουμε κιόλας.

...pointman

...re-think and do
   (pointman)

SAPPER

Συμφονώ και εγώ με τον γκρινιάρη fanioles  :D
Για να μην έχουμε πρόβλημα στα όπλα μας θα έρθουν καλής ποιότητας Tokyo Marui BBs και η τιμή θα είναι λογική ;)
0,25 δεν θα έρθουν προς το παρόν γιατι δεν είναι διαθέσιμα απο ΤΜ. :(

fanioles

Βρήκα κατι ακόμα στο ιντερνετ


υλικό                      χρόνος αποσύνθεσης
Γυάλινο μπουκάλι     1.000.000 χρόνια
Πετονιά                    600 χρόνια
Πλαστικό μπουκάλι    450 χρόνια
κουτί αλουμινίου    80 έως 200 χρόνια
Λαστιχένια σόλα    50 έως 80 χρόνια
Πλαστικό ποτήρι    50 χρόνια
κουτί κονσέρβας    50 χρόνια
νάυλον ύφασμα    30 έως 40 χρόνια
Πλαστική σακούλα    10 έως 20 χρόνια
φίλτρο τσιγάρου    1 έως 5 χρόνια
μάλλινο ρούχο    1 έως 5 χρόνια
χάρτινη συσκευασία (υγρών)    3 μήνες
μήλο                    2 μήνες
φλούδα πορτοκαλιού    2 έως 5 εβδομάδες
εφημερίδα            4 εβδομάδες
χαρτοπετσέτα            2 έως 4 εβδομάδες