Μ14 Socom ASG

Ξεκίνησε από plwtarxhs, 09 Δεκ 2010, 17:02:45 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

plwtarxhs

καλησπέρα! εχω ενα κολημα με τα m14 γενικοτερα και σκεφτομαι να αγορασω ενα springer m14 socom της asg και να το χρησιμοποιω σαν οικονομικο σνιπεροτουφεκο παρεα με το glock18c μου για κοντινες συμπλοκες
εχω ομως μερικες αποριες και θα ηθελα εαν καποιος εχει το συγκεκριμενο οπλο ή γνωριζει σχετικα να με βοηθησει

1) ειναι καλο σαν φθηνο σνιπερ; εννοω σε παιχνιδι ειναι αρκετα ευστοχο ωστε να βγαζεις κοσμο;
2) μπορεις να του αλλαξεις ελατηριο; ή να το αναβαθμισεις γενικοτερα;
3) αποτι εχω δει εχει ρειλ για διοπτρες κτλ χρειαζεται κατι περετερω για να του βαλεις μια πχ μια φθηνη διοπτρα ή red dot;
4)τι γεμιστηρες παιρνει (εννοω ειναι συμβατο με γεμιστηρες απο αλλες εταιριες;)
5) πουλαει κανεις το δικο του;  8)

metallpontios

γιατι δεν αγοραζεις καλιτερα ενα ca m14

plwtarxhs

γιατι της CA κανει 270€ ενω το σπρινγκερακι κανει 50€  ;)  (αν και αληθεια ειναι πως αν ειχα πουλησει το mp5 μου και το glock μου αυτο θα αγοραζα αλλα τελος παντων  :-\

metallpontios

ναι αλλα ετσι ποσ ειναι οι κανονεσ στην αθηνα τα οπλα ελατιριοθ δεν εχοθν καμια τυχει ποια για αυτο σου το λεω.Επεισεισ το ca ειναι μια πολυ καλη πλατ8ομα

plwtarxhs

μου επιτρεπεις να διαφωνισω εδω. το οπλακι ειναι πολυ χαμηλο στα φπς (250 περιπου). εγω θελω να του βαλω ελατηριο 90αρι ισα ισα για μην αναγκαστω να του βαλω 12αρες μπιλιες για να εχει αξιοπρεπη ταχυτητα.
το οτι το CA ειναι κλασεις ανωτερο δεν αντιλεγω αλλα δεν ειμαι διατεθημενος να δωσω 300€ απλα επειδη μου αρεσουν τα μ14 και θελω να παιζω καμμια φορα με σνιπερ. και τα 50€ που θα δωσω για το ASG πολλα μου φαινονται  ;D

elricd

Τοτε μη δωσεις καθολου....12αρες μπιλιες? Δεν εχεις να κερδισεις τπτ με αυτες...Εγω με το δικο μου παιζω με 30αρες σκεφτομαι πολυ σοβαρα να βαλω ακομα μεγαλυτερες...Αν επισης τα 50 σου φαινονται πολλα μην τα δωσεις ουτε αυτα....Εκτος αν το θες να το κρεμασεις πανω απο το τζακι σου...Εκει παω πασο...
'Well, you know huntin' wabbits, like?... well it's the same 'xept dem wabbits fire back at ya

plwtarxhs

#6
καλα 30αρες μπιλιες σε πεδια της αττικης πολυ λιγα οπλα στο 1 joule υπαρχουν για να τις υποστηριξουν (αλλιως θα επαιρνα ενα κανονικο bolt action sniper) εγω το οπλακι αυτο το θελω πιο πολυ σαν μια ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ λυση στο σαρακι μου για αποκτηση μ14. ενδεχεται και να καταληξει και στον τοιχο μου στολισμενο. για αυτον ακριβως το λογο κανω τις ερωτησεις στο αρχικο ποστ μου. δηλαδη αξιζει τον κοπο να παρω το συγκεκριμενο φτηνο σπρινγκερ (και να δωσω ισως αλλα 10ευρω για ελατηριο) για να το εχω σαν σνιπεροτουφεκο; ποιο πολυ ρωταω οσους το εχουν ηδη ή ατομα που το εχουν πιασει στα χερια τους ή γνωριζουν αρκετα σχετικα με το οπλο αυτο. δυστηχως στο google δεν εχω βρει κανενα review (αναμενομενο για τοσο φθηνο οπλο)

επισης στο φορουμ τα μονα στοιχεια που εχω ειναι απο αυτο το ποστ http://www.airsoftclub.gr/forum/index.php?topic=371.0 (2ο ποστ)

Vangelis

Καλησπέρα,

Ας εκφράσω και εγώ την άποψη μου σαν κάτοχος ενός Μ14 SOCOM της ASG.



Θα πρέπει να σου εξηγήσω λίγα πράγματα που πρέπει να τα γνωρίζεις πριν το αγοράσεις.

1ον - Η δύναμη του είναι πολύ περιορισμένη που για να πεις ότι θα έχεις κάποιο αποτέλεσμα σε μακρινές βολές, θα πρέπει δυστυχώς να χρησιμοποιήσεις σφαιρίδια των 0.12. Αν χρησιμοποιήσεις σφαιρίδια των 0.20, τότε θα έχεις ένα σοβαρό θέμα με την αποτελεσματικότητα σε μακρινές αποστάσεις.

2ον - Η ποιότητα κατασκευής δεν είναι καλή και μάλλον θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω  μέτρια προς χαμηλή.  (Εδώ ισχύει το γνωστό γνωμικό «ότι πληρώσεις παίρνεις»

3ον - Το βάρος του όπλου δεν είναι ίσα μοιρασμένο και διανεμημένο. Να σκεφτείς ότι έχουν τοποθετήσει περισσότερο τεχνητό βάρος στο κοντάκι. Αυτό το καταλαβαίνεις αμέσως με του που κρατήσεις το όπλο στα χέρια σου.

4ον - όλα τα μέρη είναι πλαστικά... μέσα έξω... (εκτός από την σκανδάλη το πίσω σκοπευτικό και τον μοχλό όπλισης).
Αυτό που μου έκανε καλή εντύπωση  είναι ότι το πίσω σκοπευτικό είναι ρυθμιζόμενο!!!

5ον - Δεν μπορώ να σου πω αν αναβαθμίζεται μιας  που δεν έχω στην κατοχή μου κάποιο άλλο M14 για να μπορώ να τα συγκρίνω.

6ον - Το μπροστινό τμήμα με τα rails είναι αποσπώμενο, πράγμα που σημαίνει ότι με την χρήση μιας μικρής βίδας, μπορεί να βγαίνει. Δεν θα σου συνιστούσα να βάλεις δίοπτρα ή σκοπευτικό που να έχει βάρος γιατί δεν το αντέχει!

Δες πως είναι το δικό μου όταν του αφαίρεσα το rail:


7ον - Το όπλο είναι σχετικά καλό για να παίξεις μόνο όταν οι άλλοι παίκτες  που θα συμμετέχουν θα χρησιμοποιούν και εκείνοι όπλα ελατηρίου. Σε κάθε άλλη περίπτωση απλά θα απογοητευθείς, αφού θα είσαι εύκολος στόχος και κατά συνέπεια η «χαρά του κάθε παίκτη με AEG»  :)

8ον – Όσο αφορά τους γεμιστήρες,  γνωρίζω ότι τα περισσότερα όπλα ελατηρίου έχουν ασυμβατότητα με τους αντιστοίχους γεμιστήρες που προορίζονται για AEG.
Δεν είμαι όμως σίγουρος και για αυτό αν κάνω λάθος ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.

Γενικά αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι το όπλο είναι για να παίζεις μονός σου κάνοντας πρακτική σκοποβολή, αλλά δεν σου κρύβω ότι έχω μεγάλες αμφιβολίες για την αντοχή του σε βάθος χρόνου. Να σκεφτείς το έχω πάνω από 2 χρόνια και είναι ζήτημα αν έχω κάνει 30 βολές!!!

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε απογοήτευσα

Φιλικά,
Vangelis
Vangelis aka IronHawk



Τό νικάν σαυτόν πασών νικών πρώτη τε καί αρίστη.

plwtarxhs

#8
καταρχας vangelis ευχαριστω παρα πολυ για το εκτενες review σου!  :)

θελω να ρωτησω κατι: το να ανοιξει καποιος το οπλο γινεται; δηλαδη υπαρχουν βιδες τις οποιες αν ξεβιδωσεις μπορει να δεις τα εσωτερικα του οπλου χωρις να κανεις ζημια; ή ειναι οπως οι καραμπινες της ASG;
Επισης: απο ευστοχια τι λεει; δηλαδη το να πετυχω εναν ανθρωπο στα 30 μετρα αποσταση ειναι εφιχτο; με 12αρες μπιλιες ειναι ευστοχο ή πανε οπου να ειναι;

Vangelis

Παράθεση από: plwtarxhs στις  09 Δεκ 2010, 22:46:09 ΜΜ
καταρχας vangelis ευχαριστω παρα πολυ για το εκτενες review σου!  :)

θελω να ρωτησω κατι: το να ανοιξει καποιος το οπλο γινεται; δηλαδη υπαρχουν βιδες τις οποιες αν ξεβιδωσεις μπορει να δεις τα εσωτερικα του οπλου χωρις να κανεις ζημια; ή ειναι οπως οι καραμπινες της ASG;
Επισης: απο ευστοχια τι λεει; δηλαδη το να πετυχω εναν ανθρωπο στα 30 μετρα αποσταση ειναι εφιχτο; με 12αρες μπιλιες ειναι ευστοχο ή πανε οπου να ειναι;


Καλημέρα @plwtarxhs,

Σε γενικές γραμμές είναι εύστοχο μέχρι όμως τα 15m, μετά αρχίζει να χάνει αισθητά. Αυτό μπορείς να το καταλάβεις  εύκολα αν χρησιμοποιήσεις διόπτρα, τουλάχιστον με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να δεις την πορεία που διαγράφει το σφαιρίδιο.

Το όπλο έχει παντού βίδες που του επιτρέπουν να ανοίξει και να κλείσει σωστά. Βέβαια μην φαντασθείς ότι θα έχεις αρμολόγηση όπως έχεις συνηθίσει να βλέπεις στα AEG των καλών εταιριών!

Ο γεμιστήρας είναι κακής ποιότητας με ατέλειες στο φινίρισμα! Μπορεί να έτυχε σε έμενα... δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.

Βέβαια το όπλο δεν είναι για πέταμα, απλά πρέπει να έχεις πρώτα αποδεχτεί το γεγονός ότι η ενεργεία/απόδοσητου είναι περιορισμένη, ενώ τα εξαρτήματα του ίσως δεν είναι καν αναβαθμίσιμα.

Το συγκεκριμένο όπλο το αγόρασα από καθαρή περιέργεια. Δεν το πείραξα λόγο του ότι  ο πωλητής είναι γνωστό κατάστημα της  Θεσσαλονίκης, αν χρειαζόμουν βοήθεια δεν θα μπορούσα να την έχω!

Είναι γεγονός ότι είχε μεγάλη πλακά όταν χρησιμοποίησα Paintball BBs κόκκινου χρώματος.  :D
Ο ήχος που παράγει όταν βάλει είναι αρκετά δυνατός και μου έκανε εντύπωση!

Αυτό που μπορώ να σου πω ότι για την τιμή του δεν είναι για πέταμα!
Απλά φοβάμαι ότι ίσως δεν κάνει για τον σκοπό που το θέλεις και ίσως σε απογοητεύσει.
Δεν γνωρίζω αν είναι σημαντικό το χρηματικό ποσό 57 euro για εσένα, ώστε να πεις «δεν βαριέσαι θα το δοκιμάσω και ότι γίνει».  ;)

Πάντως μιας που αναφερόμαστε στην ASG μπορώ να σου πω ότι το AW-308 (L96) έχει βγει πολύ καλό Sniper και κοστίζει 119 euro! Αυτό πραγματικά αξίζει τον κόπο και τα χρήματα του!

AW-308 sniper black


Ελπίζω να βοηθησα!  :P
Vangelis aka IronHawk



Τό νικάν σαυτόν πασών νικών πρώτη τε καί αρίστη.

plwtarxhs

ευχαριστω παρα πολυ vangelis!! θελει λιγο σκεψη το θεμα απο μερους μου αλλα ειλικρινα με εχεις βοηθησει παρα πολυ και το εκτιμω αφανταστα.  ;D ;D