Η συνταγή για ένα νυχτερινό παιχνίδι

Ξεκίνησε από CostasV, 24 Φεβ 2009, 20:45:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

CostasV

Και όπως ξεκάθαρα λέει ο τίτλος, ποια πράγματα θα πρέπει να έχω κατά νου για ένα επιτυχημένο νυχτερινό παιχνίδι (τόπος/μέρος, εξοπλισμός (κόστος), tips and tricks)
Έχω ακούσει διάφορα παραμύθια και φιδιές, όπως και επίσης δεν έχω παρόμοια εμπειρία... Λοιπόν ας ακούσω ιδέες και συμβουλές από μικρούς και μεγάλους.

P.S Παρακαλω προσοχή στο spam, Thank you.
Defeat isn't when you fall down, defeat is when you refuse to stand up!

Falcon

#1
Παράθεση από: CostasV στις  24 Φεβ 2009, 20:45:22 ΜΜ
Και όπως ξεκάθαρα λέει ο τίτλος, ποια πράγματα θα πρέπει να έχω κατά νου για ένα επιτυχημένο νυχτερινό παιχνίδι (τόπος/μέρος, εξοπλισμός (κόστος), tips and tricks)
Έχω ακούσει διάφορα παραμύθια και φιδιές, όπως και επίσης δεν έχω παρόμοια εμπειρία... Λοιπόν ας ακούσω ιδέες και συμβουλές από μικρούς και μεγάλους.

P.S Παρακαλω προσοχή στο spam, Thank you.

1) Για τοπο δε μπορω να σε βοηθησω,
 
2) εξοπλισμος, δε χρειαζεσαι τιποτα παραπανω απο τον ευατο και το οπλο σου και μια στολη που να αρμοζει με το περιβαλλον .
Καλυτερα ομως σε νυχτα να παιζεις με κατι πιο διακριτικο και μικροτερο απο το machinegun, ωστε να εχεις τη δυνατοτητα να κινηθεις πιο ανετα.


3) Το θεμα ειναι να περιμενεις μεχρι ο εχθρος να σου δωσει καποιο σημαδι και μετα εσυ καθοριζεις την επομενη κινηση σου. Κινησου γρηγορα, αλλα οχι βιαστικα και να μενεις οσο το δυνατον μακρια απο ''το ματι'' του εχθρου....
Προσεξε πως κινηται και πραξε αναλογως... Προσεξε οτιδηποτε προδιδει τη παρουσια του :
πατημα κλαδιων (ο χαρακτηρηστικος ηχος) , ο ηχος καποιου οπλισμου που να κανει θορυβο (δηλαδη καποια πραγματα που θα κουβαλαει και θα χτυπανε μεταξυ τους) καποια σκια, ακομα κι αν δεν εχεις δει τον εχθρο προσεξε, σε θαμνους η χαμηλα δεντρα (Αυτα που ειναι στο ιδιο υψος με τον απλο ανθρωπο, αν κι εσυ εισαι δυμετρος) εκει που βλεπεις τα φυλλα, λογο ενος μακρινου φωτος, λαμπας, φεγγαροφως, κτλ.., σε καποια φαση μπορεις να δεις μια φιγουρα που πιθανον θα παει να καλυφθει πισω απο το θαμνο/δεντρο εκεινο, η ακομα [κι αν θες μη το πιστευεις] καποιο πουλι που ξαφνικα εφυγε απο τη θεση του πεταξε, η θεση απο την οποια πεταξε πιθανον να ειναι κοντα ο εχθρος κ.α. πολλα...

Προσπαθησε να μη δινεις τη θεση σου στον εχθρο, το κολπο κι η μαγκια ειναι να βλεπεις χωρις να σε βλεπουν, να ξερεις χωρις να ξερουν... Δεν ειναι μονο τα τρομερα οπλα και ο Αμερικανικος εξοπλισμος αυτα που καθοριζουν τη νικη ή την ηττα... Ισως αν τα διαβασεις αυτα, να τα περασεις για λαλακιες, αλλα τα εχω πειραματιστει... - Με τους φιλους μου ειχαμε παιξει αγωνες woodland σε βραδινο τοπιο (δε παιζαμε με AEG) και ειδικα αυτο με το πουλι και το πεταγμα ειναι ΑΛΗΘΙΝΟΤΑΤΟ διοτι μια φορα που εψαχνα εναν εχθρο στο δασος ξαφνικα η αλλαγη θεσης ενος πουλιου εδωσε 99% την ακριβη θεση του...

SAPPER

Falcon ησουν γραφηκοτατος  :D σε καποια στιγμη χαθηκα, κατι σαν βιβλιο...καλος.
Λοιπον απο εμπειρια σε νυχτερινα παιχνιδια εχω παρει εδω και χρονια σε αγορα Night Vision, IR lightstics, προσφατα σε silencer, και σκοπευω να παρω και ενα tracer και ενα φιλτρο IR για τον Surefire μου.
PMR επιβαλλονται με το καταλληλο headset και γνωσεις αθορυβης προσεγγισης / εφαρπαγης.
Το μερος και η τοποθεσια πρεπει να ειναι ασφαλες για μη εμπειρους παιχτες λογω του σκοτους.
Εξοπλισμος ασφαλειας, ενας φακος μια σφυριχτρα και ενα κιτ Α' βοηθειων.

Falcon

Παράθεση από: SAPPER στις  25 Φεβ 2009, 00:17:46 ΠΜ
Falcon ησουν γραφηκοτατος  :D σε καποια στιγμη χαθηκα, κατι σαν βιβλιο...καλος.
Λοιπον απο εμπειρια σε νυχτερινα παιχνιδια εχω παρει εδω και χρονια σε αγορα Night Vision, IR lightstics, προσφατα σε silencer, και σκοπευω να παρω και ενα tracer και ενα φιλτρο IR για τον Surefire μου.
PMR επιβαλλονται με το καταλληλο headset και γνωσεις αθορυβης προσεγγισης / εφαρπαγης.
Το μερος και η τοποθεσια πρεπει να ειναι ασφαλες για μη εμπειρους παιχτες λογω του σκοτους.
Εξοπλισμος ασφαλειας, ενας φακος μια σφυριχτρα και ενα κιτ Α' βοηθειων.

NightVision για οραση μες τη νυχτα (Υπαρχει και τετοια που φοριεται στο κεφαλι?, δε το 'ξερα, που πουλανε και ποσο κανει?)

Silencer για μειωμενον ηχο, αν και σε airsoft δεν τον μειωνει εν τελως...

tracer για να κανεις ''ενδεικτικες βολες'', και οντως πρεπει να κατεχεις το πως να πλησιαζεις αθορυβα τον εχθρο ;) , ενας φακος που σε παρα πολλα θα σε βοηθησει μια σφυριχτρα για την σημανση του ΤΕΛΟΣ του παιχνιδιου αλλα και τη εκκινηση ή και αλλα ''νοηματα'', και ενα first aid kit, γιατι ''ο Διαολος εχει πολλα ποδαρια''  :-X

@SAPPER

Αν δε κανω λαθος, τα IR lightsticks, ειναι αυτα τα ''πραγματακια'' που φωσφωριζουν... :D Τι να τα κανει ? Να αφηνει 3-4 μετα απο καθε 4 βηματα απο το σημειο που μπαινουν στο χωρο παιχνιδιου σε περιπτωση που χαθουν??

SAPPER

Η σφυριχτρα πιο πολυ για περιπτωση τραυματισμου, και θα πρεπει να εχει ο καθενας.
Τα Night Vision ειναι ακριβα, τα εχω παρει απο εξω.
Τα IR Lightstick η το IR φιλτρο φακου ειναι υπερυθρο φως και βοηθα την Night Vision.

DCat1980

#5
night vision

Ok υπάρχει αυτό...
http://www.infrared1.com/AN_PVS.html
Αλλά κάνει πάνω απο 9.000 ευρο.


Ίσως κάποιος φίλος έχει βρεί κάτι σε thermal σε αυτη την τιμή ?
Kill Me

akis

to kalitero nixterino itan sto "kandili" palia me angel - tripleAAA klp .

apisteuta skinika mesa se omoxlodes peribalon k me xamili 8ermokrasia.

;D ;D ;D ;D
WARLORDS

CostasV

#7
Ωραίος ο falcon! πάνω κάτω αυτά είναι πραγματάκια που στηρίζονται στην κοινή λογική, αλλά καλά έκανες και τα έγραψες...

Ο προβληματισμός μου σχετικά με τον χώρο, είναι στο ότι θα πρέπει να είναι ασφαλής. Στην Καισαριανή π.χ. έχω σβαρνιαστεί ουκ ολίγες φορές μέρα μεσημέρι, και το hotel έχει μερικά σημεία που είναι hot!

Με τον εξοπλισμό τώρα πως θα μπορούσε κάποιος να πάει στα τυφλά? Ο φακός κάνει κρά έτσι δεν είναι?

Παράθεση από: DCat1980 στις  25 Φεβ 2009, 07:20:04 ΠΜ
Ok υπάρχει αυτό...
http://www.infrared1.com/AN_PVS.html
Αλλά κάνει πάνω απο 9.000 ευρο.

Ίσως κάποιος φίλος έχει βρεί κάτι σε thermal σε αυτη την τιμή ?

καλά εάν μιλάμε για 9000 euro τοτε το ξεχνάω αυτομάτως.  :-\
Thermal.... yeah.... ;D  Predator style σωστά? αρρωσταίνω!  ;D

Any thoughts?

Defeat isn't when you fall down, defeat is when you refuse to stand up!

macee

#8
.

FanIsHere

Έχει και ο Βασιλικός night vision αν θες από Ελλάδα.

Πάντως νυχτερινό παιχνίδι σε δάσος είναι πολύ επικίνδυνο. Σε κτήριο, ok, με τις κατάλληλες αλλαγές στο χώρο, αλλά και τις κατάλληλες διευκρινίσεις στους παίχτες πριν την εκκίνηση του παιχνιδιού, νομίζω ότι εύκολα μπορεί να γίνει με ασφάλεια.

Πάντως θα είναι άλλη φάση, πολύ θα 'θελα να το δοκιμάσω. 8)
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

Falcon


SAPPER

Παράθεση από: Dulas στις  25 Φεβ 2009, 09:39:07 ΠΜ
μια λύση για αυτό γιατί ακόμα και το βήμα πάνω στην σκόνη ακούγεται, είναι πολύ φθηνά ραδιακια έστω και σε παράσιτο  να είναι, απλα να ακούγονται, καλύπτουν μικρούς θορύβους έτσι ώστε να μπορούν να κινηθούν οι παίχτες γιατί οι μονοι που κινούνται είναι οι κάτοχοι νυχτερινών οπτικών βοηθημάτων
Ααα.. έτσι εεε.. κάνουμε και ηλεκτρονικό πόλεμο με ραδιοπαράσιτα εε.. :D :D

Παράθεση από: DCat1980 στις  25 Φεβ 2009, 07:20:04 ΠΜ
night vision

Ok υπάρχει αυτό...
http://www.infrared1.com/AN_PVS.html
Αλλά κάνει πάνω απο 9.000 ευρο.

Με 9.000 ευρώ βρίσκεις και θερμικές διόπτρες πλέων αν και ο πιο κατάλληλος επί του είδους που έχω μιλήσει είναι ο theon.

Παράθεση από: CostasV στις  25 Φεβ 2009, 19:45:01 ΜΜ
Ο προβληματισμός μου σχετικά με τον χώρο, είναι στο ότι θα πρέπει να είναι ασφαλής. Στην Καισαριανή π.χ. έχω σβαρνιαστεί ουκ ολίγες φορές μέρα μεσημέρι, και το hotel έχει μερικά σημεία που είναι hot!

Με τον εξοπλισμό τώρα πως θα μπορούσε κάποιος να πάει στα τυφλά? Ο φακός κάνει κρά έτσι δεν είναι?

καλά εάν μιλάμε για 9000 euro τοτε το ξεχνάω αυτομάτως.  :-\

safety first man.

Ο φακός τραβάει τα BBs σαν τα σκνιπακια το καλοκαίρι... ;D

Είναι πολύ φτηνά για της απλές ενεργητικές του εμπορίου, καμιά σχέση με τις παθητικές στρατιωτικής χρήσης.
Όπως είπε και ο macce ξεκινούν από 200 ευρώ, έχω δει και με 150 ευρώ Ρώσικες.
Παράθεση από: FanIsHere στις  25 Φεβ 2009, 23:56:30 ΜΜ
Πάντως νυχτερινό παιχνίδι σε δάσος είναι πολύ επικίνδυνο. Σε κτήριο, ok, με τις κατάλληλες αλλαγές στο χώρο, αλλά και τις κατάλληλες διευκρινίσεις στους παίχτες πριν την εκκίνηση του παιχνιδιού, νομίζω ότι εύκολα μπορεί να γίνει με ασφάλεια.
Εδώ σε ημερήσιο άλλα τους λες και άλλα κάνουν φαντάσου σε νυχτερινό, πιστεύω ότι θέλει προσεκτική οργάνωση ένα τέτοιο παιχνίδι και ευθύνη από αυτόν που θα το αναλάβει.
Εγώ δεν έχω πρόβλημα να παίξω αλλά θέλω να ξέρω ότι οι συμμετέχοντες θα τηρούν τους κανόνες ασφάλειας και θα έχουν και τον κατάλληλο εξοπλισμό.

Spook

Ας μην μπερδεύουμε τις ενεργητικές διόπτρες ενίσχυσης αστρικού φωτός με τις παθητικές, τις ΙR, και τα θερμικά συστήματα...είναι άλλα πράγματα και σίγουρα ειδικά η τελευταία κατηγορία δεν είναι κάτι που μπορεί να αποκτήσει ο καθένας...
Νομίζω πως τα nightvision του εμπορίου της τάξεως των 200-300 ευρώ κάνουν μια χαρά για το airsoft εκτός αν θέλει κάποιος να χαλάσει μερικές χιλιάδες ευρώ για κάτι καλύτερο αλλά σε τέτοια περίπτωση ας πάρει καλύτερα κανένα μεταχειρισμένο άρμα μάχης απο Αγγλία μεριά... :-\
The circle is a perfect form...
in nature is repeated without end...
The power of the world always works in circles...

DCat1980

Kill Me

spaniard

Εγώ θα έλεγα,

night vision, respect!

Απο εκεί και πέρα: Κινείσαι αυστηρά μόνο έρπειν ή γονατιστά (το πολύ), όσο πιο αργά και αθόρυβα γίνεται.

Φακός ναι, απαραίτητος, με το ανάλογο κουμπάκι αφής, γιατί αν το αφήνεις ανοιχτό, τελειώνουν για εσενα τα πράγματα γρήγορα... Επίσης, αν το χρησιμοποιήσεις για βολή, καλύτερα να αλάξεις θέση ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ. Το πρόβλημα δεν είναι αυτός που τρώει τα ΒΒ σου και ασχολείται με την κάλυψη και να τα γλυτώσει, είναι όλοι οι άλλοι που θα βρούν στόχο...

lasers : "Δίνεις" τον εαυτό σου απο χιλιόμετρα, γιατί το βράδυ φαίνεται ολόκληρη η γραμμή...

Επίσης, το βράδυ, δεν ξέρω γιατί, τα γυαλιά θολώνουν περισσότερο και γρηγορότερα...

Δηλαδή, συνοπτικά: Κινήσου όσο λιγότερο γίνεται, αφουγράσου όσο περισσότερο γίνεται, κρατήσου και μην ανάβεις φώς, επωφελήσου τα φώτα των άλλων όσο περισσότερο μπορείς, εχθρών και φίλων.

Who Dares Wins

Falcon

Συμφωνω με τον Spaniard, καθως πανω-κατω αυτα ανεφερα κι εγω, αλλα @Spaniard με το ερπινγκ σε χορτα πανω κανει εντονο θορυβο κι ειδικα αμα περασεις πανω απο ενα κλαδι.... >:( .
Οσο για τα γυαλια που θολωνουν, ειναι επειδη πιθανον το βραδυ εχει περισσοτερη ψυχρα με αποτελεσμα να ''χτυπα'' το γυαλι απ' την απ' εξω μερια, ενω λογο της σταθερης θερμοκρασιας του σωματος σου και της ανασας που εκπνεεις να γινεται αυτη η αντιδραση...
Δε ξερω απολυτα, απλα μια θεωρια κανω...

theon

ΑΝΔΡΩΝ ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΠΑΣΑ ΓΗ ΤΑΦΟΣ!

BoBKiD

Παράθεση από: akis στις  25 Φεβ 2009, 11:21:42 ΠΜ
to kalitero nixterino itan sto "kandili" palia me angel - tripleAAA klp .

apisteuta skinika mesa se omoxlodes peribalon k me xamili 8ermokrasia.

;D ;D ;D ;D
Ααααααχ! Εποχές!! ...τι μου θύμισες!!  :'(


...btw, αν θυμάμαι καλά δεν επιτρέπονται τα links στην υπογραφή μας.... σωστά; Ειδικά εξυβριστηκά μηνύματα ή εικόνες... ;D

fanioles

ΠαράθεσηΕπίσης, το βράδυ, δεν ξέρω γιατί, τα γυαλιά θολώνουν περισσότερο και γρηγορότερα...

1.Αν εισαι στο δασος, τα φυτα απελευθερωνουν εξτρα υγρασια
2.Οταν κινοθμαστε με τοσο μεγαλη προσοχη ωστε να μη κανουμε θορυβο πχ, ειμαστε πολυ σφιγμενοι μυικα για να το πετυχουμε με αποτελεσμα να παραγοθμε μεγαλθτερη θερμοτητα-υγρασια
3. Η αδρεναλινη ειναι ανεβασμενη. και αυτη αποβαλλεται (και)με τον ιδρωτα.

Τα 2+3 ισχυουν για οποιοδηποτε terrain (+hotel πχ)


Dadiaki

#19
Παράθεση από: BoBKiD στις  26 Φεβ 2009, 18:58:59 ΜΜ
...btw, αν θυμάμαι καλά δεν επιτρέπονται τα links στην υπογραφή μας.... σωστά; Ειδικά εξυβριστηκά μηνύματα ή εικόνες... ;D

@BoBKiD
egw thn sistisa thn fotografia http://students.ceid.upatras.gr/~akis/jotd34/att-0395/01-grapsarxidini.jpg ston aki kai xerome pou thn xorigei dorean................... 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
"Οι ευφυείς άνθρωποι λύνουν τα προβλήματα Οι ιδιοφυΐες τα προλαμβάνουν."
Αλβέρτος Αϊνστάιν