Ο ΜΟΝΟΣ ΕΠΙΖΩΝ!!!!!!!!!!!!!!

Ξεκίνησε από ampelift, 13 Σεπ 2010, 22:10:10 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ampelift

Το βιβλίο αυτό είναι απίστευτο,άνοιξα αυτό το θέμα γιατί πραγματικά αξίζει!!!!!!!!!!!
(ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ Η ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΤΟΥ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΕΠΙΖΩΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΑΙΜΑΤΗΡΗ ΜΑΧΗ ΤΩΝ SEALS ΣΤΑ ΑΓΡΙΑ ΒΟΥΝΑ ΤΟΥ ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ)



Το βιβλίο μπορώ να το δανείσω σε όποιων το θέλει.
Να και μια περίληψη του βιβλίου -

"Μία ξάστερη νύχτα στα τέλη Ιουνίου του 2005, τέσσερις SEAL του Αμερικανικού Ναυτικού αναχώρησαν από την βάση τους στο βόρειο Αφγανιστάν με προορισμό την ορεινή μεθόριο με το Πακιστάν. Η αποστολή τους ήταν να συλλάβουν ή να σκοτώσουν έναν διαβόητο ηγέτη της Αλ Κάιντα που ήταν γνωστό ότι κρυβόταν σε ένα προπύργιο των Ταλιμπάν, περικυκλωμένος από μια μικρή αλλά βαριά οπλισμένη δύναμη. Λιγότερο από 24 ώρες αργότερα, μόνο ένας από αυτούς τους SEAL του Ναυτικού ήταν ακόμη ζωντανός.

Αυτή είναι η ιστορία του ομαδάρχη Μάρκους Λουτρέλ, του μοναδικού επιζήσαντα της επιχείρησης <> και της απεγνωσμένης μάχης στα βουνά η οποία οδήγησε τελικά στην μεγαλύτερη απώλεια ζωών στην ιστορία των SEAL του Ναυτικού. Είναι όμως επίσης περισσότερο απ' οτιδήποτε άλλο, η ιστορία των συναδέλφων του οι οποίοι πολέμησαν άγρια στο πλάι του μέχρι που απέμεινε μόνος – κειτόμενος αναίσθητος από το ωστικό κύμα της έκρηξης μιάς αυτοπροωθούμενης ρουκέτας, τιναγμένος πάνω από έναν βράχο, αλλά ακόμα οπλισμένος και ανασαίνοντας. Κατά τις επόμενες τέσσερις ημέρες, ο Λουτρέλ που ήταν βαριά τραυματισμένος και που οι δικοί του τον θεωρούσαν νεκρό, αντιμετώπισε και νίκησε έξι μαχητές της Αλ Κάιντα που στάλθηκαν για να τον αποτελειώσουν και στην συνέχεια σύρθηκε 11 χιλιόμετρα μέσα από τα βουνά προτού τον ανακαλύψει μια φυλή των Παστούν, η οποία διακινδύνευσε τα πάντα για να τον προστατεύσει από τους Ταλιμπάν που τον κύκλωναν.

<<Τα 15 λεπτά πέρασαν. Τελικά σηκωθήκαμε όρθιοι. Άρχισα να επικοινωνώ με το εξοπλισμένο μεταγωγικό AC-130 Spectre, το οποίο γνώριζα ότι πετούσε κάπου εκεί ψηλότερα παρακολουθώντας μας. Έστειλα λακωνικά το μήνυμα μου:

<<Σκοπευτή Δύο Ένα, εδώ Φέγγος Τρία – ετοιμαζόμαστε να κινηθούμε>>.

<<Ελήφθη>>.

Ήταν η τελευταία φορά που τους μίλησα.
"

Patriot

Ωραιο πρεπει να ειναι.....θα το χτυπησω..... τνχ ;)
God Save The Queen.........

Showmaker

αρκετα ενδιαφερον. φανταζομαι αν εγραφε ενας Αυγανος βιβλιο τι θα ειχε να πει....
-)+(-



Mad Max

Το διάβασα πρόσφατα και εγώ και πραγματικά είναι σα να παρακολουθείς ταινία. Σε συνεπαίρνει η δράση και ο αγώνας για επιβίωση του Λουτρέλ. Δεν ξέρω αν υπερβάλει σε κάποια σημεία (άλλωστε δεν μπορούμε να το διαπιστώσουμε με κάποιο τρόπο) αλλά κάποιοι μπορεί να το δουν και σαν 'αμερικανιά'.

Δείτε τον τύπο σε συνέντευξη για το βιβλίο. Είναι γομαράκι.  ;D

Marcus Luttrell Interview

fanioles

Παράθεση από: Showmaker στις  13 Σεπ 2010, 23:53:37 ΜΜ
αρκετα ενδιαφερον. φανταζομαι αν εγραφε ενας Αυγανος βιβλιο τι θα ειχε να πει....


Αυτό να λέγεται!
Μπορεί να είναι καλομεταφρασμένο το βιβλίο και να αποδίδει τη δράση και την ένταση αλλα δε μπορώ με τίποτα να διαβάσω ενα ακόμη προπαγανδιστικό αμερικάνικο έντυπο.

Iskios


WAR ANGEL

το συγκεκριμενο βιβλιο δεν θα το διαβασω.Σιγουρα ομως θα διαβαζα ενα βιβλιο γραμμενο απο την απεναντι πλευρα θα ηταν πολυ ενδιαφερον.

jumbo

Παράθεση από: fanioles στις  14 Σεπ 2010, 10:19:08 ΠΜ

Αυτό να λέγεται!
Μπορεί να είναι καλομεταφρασμένο το βιβλίο και να αποδίδει τη δράση και την ένταση αλλα δε μπορώ με τίποτα να διαβάσω ενα ακόμη προπαγανδιστικό αμερικάνικο έντυπο.

+1
Παράθεση από: WAR ANGEL στις  14 Σεπ 2010, 11:55:46 ΠΜ
το συγκεκριμενο βιβλιο δεν θα το διαβασω.Σιγουρα ομως θα διαβαζα ενα βιβλιο γραμμενο απο την απεναντι πλευρα θα ηταν πολυ ενδιαφερον.


και παλι +!
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

ampelift

Παιδιά συμφωνώ με όλους σας,σε ότι γράψατε,όμως πέραν της οποιασδήποτε προπαγάνδας που βγαίνει μέσα απ το συγκεκριμένο βιβλίο υπάρχει το γεγονός που  διαδραματίστηκε  σε αυτά τα βουνά ,και ο συγκεκριμένος άντρας  κατάφερε και βγήκε ζωντανός,εκει επικεντρώνομαι εγώ.
Η προπαγάνδα που πολύ σωστά αναφέρατε ,υπάρχει και σε μεγάλο βαθμό ,αλά με αφήνει παγερά αδιάφορο,και απλά κρατάω απ το βιβλίο αυτά που με ενδιαφέρουν.

Mad Max

Έτσι ακριβώς. Άλλωστε μιλάμε για πραγματικά γεγονότα. 4 SEALS που αιφνιδίασαν (εκ των οποίων 1 επέζησε) και ένα Σινούκ που πήγε να τους βρει με 16 άλλους που κατερρίφθη. Το ότι οι Αμερικανοί κάνουν διάφορα και εκεί και στο Ιράκ δεν είναι επιστημονική φαντασία (wikileaks σιγά σιγά τους ξεβρακώνει). Απλώς με τη λογική αυτήν δε θα έπρεπε να διαβάζω και τις ιστορίες και τα απομνημονεύματα Γερμανών μαχητών του Β'ΠΠ επειδή είναι προπαγανδιστικά.

mirrage

Παράθεση από: Mad Max στις  14 Σεπ 2010, 21:18:28 ΜΜ
Έτσι ακριβώς. Άλλωστε μιλάμε για πραγματικά γεγονότα. 4 SEALS που αιφνιδίασαν (εκ των οποίων 1 επέζησε) και ένα Σινούκ που πήγε να τους βρει με 16 άλλους που κατερρίφθη. Το ότι οι Αμερικανοί κάνουν διάφορα και εκεί και στο Ιράκ δεν είναι επιστημονική φαντασία (wikileaks σιγά σιγά τους ξεβρακώνει). Απλώς με τη λογική αυτήν δε θα έπρεπε να διαβάζω και τις ιστορίες και τα απομνημονεύματα Γερμανών μαχητών του Β'ΠΠ επειδή είναι προπαγανδιστικά.

Είναι?
Ήταν, δεν είναι πλέον αφού δεν είναι μέρος κάποιας σύγχρονης πολιτικής η άλλης στρατηγικής.
Οι ιστορίες του Β Π.Π. είναι πλέον απλά διηγήσεις αλλά όταν μιλάμε για ιστορίες σύγχρονες
δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το που σταματά η ξεκινά η αλήθεια και η προπαγάνδα.
Ο Στρατός των Η.Π.Α. ξέρει καλά να χειρίζεται την προπαγάνδα.Το πιο απλό που έχουν κάνει
είναι το παιχνίδι Αmerica's Army με το οποίο απλά προσπαθούν να στρατολογήσουν νέους η
να περάσουν μηνύματα.Είμαι σίγουρος πως έχουν κάνει πολλά περισσότερα κατά καιρούς...

Mad Max

#11
Βρε εγώ δε λέω το αντίθετο. Και εγώ τους κράζω. Εδώ ακόμα και για τον Β'ΠΠ λέω διάφορα μιας και 'ουαί τοις ηττημένοις'. Για το συγκεκριμένο πάντως (και δυστυχώς αποκαλύπτω την ιστορία) ίσα ίσα που λέει διάφορα υπέρ της φυλής των Παστούν που τoν έσωσαν. Εν πάση περιπτώσει, οποιανού κίνησαν το ενδιαφέρον όλα αυτά ας το διαβάσει, θα του αρέσει.  :)

WAR ANGEL

Η προπαγανδα εχει σαν στοχο τον αδαη συνηθος.Προσωπικα θα προτεινα λοιπον να το διαβασετε οσοι το επιθυμουν και ας μην φοβονται οτι θα πεσουν θυματα προπαγανδας.
Οπως και να εχει ο κ.Μοναδικος Επιζων εξιστορει τα γεγονοτα απο την δικια του πλευρα οποτε εκφρασεις οπως ''οι κακοι σκοτωσαν τους συναδελφους μου" δεν το βλεπω σαν προπαγανδα.
Φυσικα δεν θεωρω προπαγανδα και τον ταλεμπαν που λεει και το ''Οι κακοι που εισβαλαν στον τοπο μου.''

Παρολα αυτα ομως δεν μπορω να μην δω και το οξυμωρο ανθρωπων που μιλανε για την Αμερικανικη Προπαγανδα αλλα δεν βλεπουν το εξης.

Οταν χανεις 1 CH47 γεματο με την Ελιτ του στρατου σου απο μερικους απλυτους κακοοπλισμενους και κακοεκπαιδευμενους κακομοιριδες το να το βγαλεις σε βιβλιο δεν το βλεπω σαν προπαγανδα ακριβως.Θα κοιταζα να το κρυψω στο ποιο ανηλιαγο συρταρι του υπογειου μου αντι να αφησω τον μεσο πολιτη να αναρωτιετε που στο καλο πανε τα χρηματα για την αμυνα.
Πρωσοπικα εγω το βλεπω σαν ''Ελευθερια τυπου''και μαλιστα τοσο επιτυχημενη ωστε να υποχρεωνουν ακομα και εμενα που δεν ειμαι αμερικανος να θαυμασω την ελευθερια που απολαμβανουν.

Φυσικα και ξερω οτι το συστημα τους ειναι ακριβως αυτο.Ασε τον να γραψει την αποτυχεια μας και εμεις θα κατευθηνουμε την οργη του κοσμου στους κακους τρομοκρατες που εμεις φτιαξαμε,στους κακους τρομοκρατες που σκοτωνουν τα παιδια μας.

Καταπληκτικο δεν νομιζετε?

WAR ANGEL

Συγνωμη για το διπλο Post.Αλλα αφου το τιτλος ειναι ''Ο μονος επιζων'' γιατι το εγραψαν δυο?

fanioles

ΠαράθεσηΠαρολα αυτα ομως δεν μπορω να μην δω και το οξυμωρο ανθρωπων που μιλανε για την Αμερικανικη Προπαγανδα αλλα δεν βλεπουν το εξης.

ΠαράθεσηΦυσικα και ξερω οτι το συστημα τους ειναι ακριβως αυτο.Ασε τον να γραψει την αποτυχεια μας και εμεις θα κατευθηνουμε την οργη του κοσμου στους κακους τρομοκρατες που εμεις φτιαξαμε,στους κακους τρομοκρατες που σκοτωνουν τα παιδια μας.

Μα γιατί το βλεπεις οξύμωρο?  Το δεύτερο quote απαντάει στο πρώτο.

1ο quote + 2ο quote = προπαγάνδα.  Αυτό ακριβώς είναι. Μαμάω όποιον λαό με συμφέρει και το κάνω να δείχνει σα να είμαι ο πονεμένος και αδικημένος.

Επίσης δε νομίζω πως κάποιος απο εμάς δε το διαβάζει για να μη πέσει θύμα προπαγάνδας   :-\

Εγώ προσωπικά δεν το διαβάζω γιατι απλά το βρίσκω εμμετικό να διαβάζω τα κατορθώματα του κομμανταρά - δεινάστη - τρομοκράτη.

Mad Max

Παράθεση από: WAR ANGEL στις  14 Σεπ 2010, 23:00:58 ΜΜ
Συγνωμη για το διπλο Post.Αλλα αφου το τιτλος ειναι ''Ο μονος επιζων'' γιατι το εγραψαν δυο?
Ο Robinson βοήθησε τον Lutrell να το γράψει όπως συμβαίνει με πολλούς όσους γράφουν τα απομνημονεύματά τους.

ampelift

Παράθεση από: fanioles στις  15 Σεπ 2010, 10:11:31 ΠΜ
Εγώ προσωπικά δεν το διαβάζω γιατι απλά το βρίσκω εμμετικό να διαβάζω τα κατορθώματα του κομμανταρά - δεινάστη - τρομοκράτη.


Θα σε παραδεχόμουν φίλε fanioles αν και στον καθημερινό σου τρόπο ζωής ήσουν αντιαμερικανός,ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι αναφέρομαι στον τρόπο που διασκεδάζεις, που ντύνεσαι ,και σε αρκετά ακόμα πράγματα που εσύ τα ξέρεις.
Δεν τα λεω αυτά φίλε fanioles γιατί έχω κάτι μαζί σου ,αντίθετα μου εισαι πολύ συμπαθείς ,απλά είναι λίγο άτοπο να το παίζουμε αντιαμερικανοί και να ήμαστε βουτηγμένοι στον Αμερικανικό τρόπο ζωής.
Μην μου πεις οτι δεν έχεις πάει στα village να δεις κάποια χολιγουντιανή παραγωγή, μην μου πεις ότι δεν τρως ποτε σε fastfood ,,οτι δεν έχεις φορέσει φίρμα Αμερικάνικη σε ρούχο η σε παπούτσι,αυτα φιλε μου δεν τα κανεις, αν θέλεις να λέγεσαι και οχι να το παίζεις αντιαμερικανός μόνο και μόνο για να δημιουργήσεις εναντιώσεις λέγοντας  οτι σου προκαλούν εμμετο και αηδία.
Αν υσχηουν τα παραπάνω θα σε απογοητεύσω λέγοντας οτι είσαι δυστυχώς θύμα της προπαγάνδας τους.
Αν όχι σου ζητάω  ΣΥΓΝΩΜΗ  .  

fanioles

Φυσικά και δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε και εμένα μου είσαι εξίσου συμπαθής  :D
Και χαίρομαι που μπορούμε σε ενα χομπίστικο φόρουμ να συζητάμε πολιτισμένα για σοβαρότερα θέματα.

Στο θέμα μας.

Με παρεξηγείς. Δεν είμαι αντιαμερικάνος. Ούτε το πάιζω φοράω σχεδόν αποκλειστικά αμερικάνικα ρούχα και περιμένω πως και πώς να μαζέψω χρήματα να πάω Νεα Υόρκη σε λίγους μήνες.
Σε μια παρόμοια συζήτηση με τον loubambou πριν καμια 2ετία στη Καισαριανή, με είχε ρωτήσει το ίδιο πράγμα.  (κάτι μπινελίκια έριχνα στα Αμερικάνικα στρατά)

Γενικότερα προσπαθώ να μη βάζω "μικρά" συναισθήματα μέσα μου όπως ρατσσμό κλπ..
Προχτές νευρίασα με τον Παυλος Μελάς που χαρακτήρισε κάπως τους Τούρκους. Αν έκανα το ίδιο για τους Αμερικάνους θα ήμουν τουλάχιστον άθλιος.
Ακόμα και για την ευκολία που ρουφάνε οι Αμερικάνιο ότι τους σερβίρουν και το οτι είναι αδαείς δε το λέω για να κατακρίνω αλλα για να επειδείξω το "μεγαλείο" της απο/παρα-πλάνησης των παγκόσμιων τράστ.
Θαυμάζω τον Αμερικάνο για πολύ περισσότερα πράγματα απο αυτά που τον αντιπαθώ.
Κινηματογράφο, αθλητισμό, τεχνολογία,  μόδα κλπ κλπ. Ακόμα και τα airsoft παιχνίδια μου Αμερικάνικα αντίγραφα είναι..

Δε μπορώ όμως να μή καταδικάσω και τα στραβά. Και ειδικότερα αυτά που βγάζουν μάτι..

Είναι σαν τον φίλο μας ή τον άνθρωπο μας ένα πράγμα. Θα επιβραβεύσω τα καλά του και θα τον μαλώσω για τα κακά του.

Το ίδιο κάνω και για την πατρίδα μου και το σπίτι μου που αγαπώ και θα πεθάνω για να τα προστατέψω.

Μια ταινία που είδα πρόσφατα με πολεμικό περιεχόμενο, το HURT LOCKER με ενθουσίασε η σκηνοθεσία, οι ερμηνίες και το ρεαλιστικό της εξιστόρισης αλλα παράλληλα με έκανε να νιώθω πολύ άσχημα για το τελευταίο. Και αυτή την είδα με το ενδιαφέρον του ερασιτέχνη κινηματογραφιστη και επειδή άκουσα τα καλύτερα απο τεχνικής άποψης.

Όμως ρε γαμώτο γιατί να βομβαρδίζομαι απο ταινίες και έντυπα γραμμένα απο τη μία πλευρά.
Πολύ θα ήθελα να διαβάσω το διήγημα του κατεχόμενου λαού και γραμμένο απο πρώτο χέρι και όχι απο έναν δυτικό πολεμικό ανταποκριτή.

Επίσης δε σε παρεξηγώ κι ε΄γω γιατί μοιράστηκες κάτι που σου άρεσε μαζί μας και κ΄αποιοι απο εμάς το καταδικάσαμε (σα περιεχόμενο και οχι σαν επιλογή σου).  ΕΛπίζω να μή σε πείραξε η θεμιτή κριτική αλλα αν σε πείραξε σου ζητώ εγώ συγνώμη.

Πάντα φιλικά και χωρίς ίχνος κυνισμού
Χρήστος

ampelift

Παράθεση από: fanioles στις  15 Σεπ 2010, 12:19:37 ΜΜ
Φυσικά και δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε και εμένα μου είσαι εξίσου συμπαθής  :D
Και χαίρομαι που μπορούμε σε ενα χομπίστικο φόρουμ να συζητάμε πολιτισμένα για σοβαρότερα θέματα.

Στο θέμα μας.

Με παρεξηγείς. Δεν είμαι αντιαμερικάνος. Ούτε το πάιζω φοράω σχεδόν αποκλειστικά αμερικάνικα ρούχα και περιμένω πως και πώς να μαζέψω χρήματα να πάω Νεα Υόρκη σε λίγους μήνες.
Σε μια παρόμοια συζήτηση με τον loubambou πριν καμια 2ετία στη Καισαριανή, με είχε ρωτήσει το ίδιο πράγμα.  (κάτι μπινελίκια έριχνα στα Αμερικάνικα στρατά)

Γενικότερα προσπαθώ να μη βάζω "μικρά" συναισθήματα μέσα μου όπως ρατσσμό κλπ..
Προχτές νευρίασα με τον Παυλος Μελάς που χαρακτήρισε κάπως τους Τούρκους. Αν έκανα το ίδιο για τους Αμερικάνους θα ήμουν τουλάχιστον άθλιος.
Ακόμα και για την ευκολία που ρουφάνε οι Αμερικάνιο ότι τους σερβίρουν και το οτι είναι αδαείς δε το λέω για να κατακρίνω αλλα για να επειδείξω το "μεγαλείο" της απο/παρα-πλάνησης των παγκόσμιων τράστ.
Θαυμάζω τον Αμερικάνο για πολύ περισσότερα πράγματα απο αυτά που τον αντιπαθώ.
Κινηματογράφο, αθλητισμό, τεχνολογία,  μόδα κλπ κλπ. Ακόμα και τα airsoft παιχνίδια μου Αμερικάνικα αντίγραφα είναι..

Δε μπορώ όμως να μή καταδικάσω και τα στραβά. Και ειδικότερα αυτά που βγάζουν μάτι..

Είναι σαν τον φίλο μας ή τον άνθρωπο μας ένα πράγμα. Θα επιβραβεύσω τα καλά του και θα τον μαλώσω για τα κακά του.

Το ίδιο κάνω και για την πατρίδα μου και το σπίτι μου που αγαπώ και θα πεθάνω για να τα προστατέψω.

Μια ταινία που είδα πρόσφατα με πολεμικό περιεχόμενο, το HURT LOCKER με ενθουσίασε η σκηνοθεσία, οι ερμηνίες και το ρεαλιστικό της εξιστόρισης αλλα παράλληλα με έκανε να νιώθω πολύ άσχημα για το τελευταίο. Και αυτή την είδα με το ενδιαφέρον του ερασιτέχνη κινηματογραφιστη και επειδή άκουσα τα καλύτερα απο τεχνικής άποψης.

Όμως ρε γαμώτο γιατί να βομβαρδίζομαι απο ταινίες και έντυπα γραμμένα απο τη μία πλευρά.
Πολύ θα ήθελα να διαβάσω το διήγημα του κατεχόμενου λαού και γραμμένο απο πρώτο χέρι και όχι απο έναν δυτικό πολεμικό ανταποκριτή.

Επίσης δε σε παρεξηγώ κι ε΄γω γιατί μοιράστηκες κάτι που σου άρεσε μαζί μας και κ΄αποιοι απο εμάς το καταδικάσαμε (σα περιεχόμενο και οχι σαν επιλογή σου).  ΕΛπίζω να μή σε πείραξε η θεμιτή κριτική αλλα αν σε πείραξε σου ζητώ εγώ συγνώμη.

Πάντα φιλικά και χωρίς ίχνος κυνισμού
Χρήστος

+1000 σε ολα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(φοράω σχεδόν αποκλειστικά αμερικάνικα ρούχα και περιμένω πως και πώς να μαζέψω χρήματα να πάω Νεα Υόρκη σε λίγους μήνες) RESPECT από εμένα για την ειλικρινεία σου.
Και παλη συγνωμη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

fanioles

Χαίρομαι που με καταλαβαίνεις αλλα θα σε μαλώσω για τις "συγνώμες"  :D συζητάμε, δε μαλώνουμε!