ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΒΙΟΔΙΑΣΠΩΜΕΝΩΝ

Ξεκίνησε από kemosabe, 26 Αυγ 2010, 09:07:14 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Θα χρησιμοποιούσατε μόνο βιοδιασπώμενα ΒΒ;

ΝΑΙ
59 (61.5%)
ΟΧΙ
37 (38.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 93

tasostsakonas

ΟΙ ΒΙΟΔΙΑΣΠΟΜΕΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΕΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΒΑΛΟΝ ,ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΕΣ.  :-\ :-\

Kallistos

#21
ΝΑΙ!
Αναλογιζόμενος το καλό που κάνεις στο περιβάλλον επιβάλεται η χρήση βιοδιασπώμενων.
Κάνουμε το γούστο μας και το Hobby μας, γιατι να ρυπαίνουμε κιόλας;

Κατ'εμε το καλύτερο είναι να κάνει οτι κρίνει ο καθένας σωστό. Η επιβολή μόνο προβλήματα θα δημιουργήσει.
Ready... Steady... Fire...!!!

lak1000

14 euro οι 5000 νομίζω δεν τις λες και ακριβές...
Please don't feed the trolls...

kemosabe

Πιστεύω πως θα έπρεπε να συζητηθεί στο επόμενο captains meeting. Και αφου γίνεται που γίνεται γιατί δεν κάνουμε μια ενότητα στο φόρουμ με θέματα που θα θέλαμε να συζητηθούν  στα captains meeting? Μου φαίνεται πολυ καλή ιδέα. Ο καθένας θα λέει μια ιδέα, σχετική πάντα έτσι; Και αναλόγως την ανταπόκριση που θα έχει να συζητείται και μεταξύ των αρχηγών.

Teacherdick

Παράθεση από: lak1000 στις  08 Νοε 2010, 21:30:45 ΜΜ
14 euro οι 5000 νομίζω δεν τις λες και ακριβές...

Εξαρτάτε τί μπίλιες λες.Κινέζικες, που οι μισές θα σπάνε μέσα στην κάνη??Γιατί οι καλές κάνουν 12 Ε οι 1700...
Si Vis Pacem, Para Bellum.

lak1000

Please don't feed the trolls...

Ikarus

#26
Είμαι πολύ νέος στο χώρο και διάβασα πρόσφατα το post, συγγνώμη για την "ανάσταση" του θέματος (τελευταίο post 9 Νοεμβρίου 2010).
Ο όρος βιοδιασπώμενο, σημαίνει πως το εκάστοτε προϊόν διασπάται πιο γρήγορα όταν εκτίθεται στο περιβάλλον (σε σχέση με τα "συμβατικά" πλαστικά), δε σημαίνει ότι είναι φιλικό προς αυτό.
Το ότι η πλαστική μπίλια εξαφανίζεται (λιώνει, διαλύεται, κονιορτοποιείται) δεν σημαίνει πως δεν αφήνει κατάλοιπα και ουσίες βλαβερές προς το περιβάλλον και προς εμάς. Π.χ. οι διασπώμενες σακούλες σκουπιδιών και σούπερ μάρκετ αφήνουν πολύ μικρά ίχνη που είναι άκρως βλαβερά στον ανθρώπινο οργανισμό.
Απλά ήθελα να παραθέσω τον προβληματισμό μου.
Μπορούμε να μαζέψουμε πιο εύκολα τις μπίλιες παρά τις χημικές ενώσεις που απελευθερώνονται όταν διαλύονται. Να μην μπερδευόμαστε με όρους πιστεύοντας ότι κάνουμε καλό επειδή "εξαφανίζονται" (μαγικά; ) τα σκουπίδια μας.
Άν υπάρχουν στοιχεία σχετικά με το άν τα κατάλοιπα είναι όντως φιλικά προς το περιβάλλον και προς τον ανθρώπινο οργανισμό, πάω πάσο.

Τέλος, νομίζω πως είναι υποχρέωση μας, εφ' όσον γεμίζουμε τον τόπο με μπίλιες, να γίνονται κάποιες συναντήσεις, ώστε να συμμαζεύουμε λίγο το χάος, γιατί καλή η διασκέδαση, αλλά σε κάποια φάση θα κάνουμε "πατίνι" σε μπίλιες.
Και τελικά αν θέλουμε να είμαστε φιλικοί προς το περιβάλλον θα πρέπει τις μαζεμένες μπίλιες να τις στέλνουμε προς ανακύκλωση πλαστικών.

Φιλικά.

Nick Babouinos

εγω με τη σειρα μ ειπα κ ψηφισσα ναι,ασε που εδω κ κανα 2 μηνες παιρνω μονο ΒΙΟ ΒΒ γιατι γινεται απειρος χαμος απο μπιλακια παντου,τωρα σε οτι αφορα τη τιμη νομιζω οτι με 13,5ε που τα παιρνω εγω απο ελλαδα τα 5000 ειναι πολυ καλα,επισης σε οτι αφορα την κατασκευη αυτων κ αν εχουν κατι τοξικο δε το ξερω,αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι εστω κ με αυτο προσπαθω με τον τροπο μολυνω λιγοτερω το χωρο απο οτι συνηθως!θεωρω πως οι συχνοι τουλαχιστον επισκεπτες καλο θα ηταν να τα υιοθετησουν,τωρα αν μερικοι νομιζουν οτι φταει τοσο πολυ το ΒΒ που δεν ειναι ευστοχοι ας παρουν τα κλασσικα!!!αυτα απο μενα!!
ΕΩΣ ΑΝ ΤΟ ΕΤΕΡΟΝ ΠΡΟΠΕΣΕΙΝ...