VIETNAM TEAM - LOCK -

Ξεκίνησε από SW1GEORGE, 09 Ιουλ 2010, 23:45:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

SW1GEORGE

Βιετνάμ...
Πυκνή ζούγκλα...αφόρητη ζέστη....αποπνικτηκή υγρασία... αόρατος και θανάσιμος εχθρός που δεν έχει τίποτα να χάσει...

Σε μιά εποχή πού έχει πήξει απο digital, marpat, cadpat, denxerogotipat, camel pack, red dot, holo-sights cira και bira vests μου λείπει η απλή φαιοπράσινη στολή με τον βασικό εξοπλισμό. Μου λείπει η περίοδος οπου το να φοράς παραλλαγή ήταν σκληρά κερδισμένο προνόμιο κι όχι ρουτίνα.
Είναι μιά περίοδος πού'χει απ'όλα, τη γοητεία του παλιού (χωρίς τη ναφθαλίνη του απαρχαιωμένου) αλλά ταυτόχρονα είναι και το μεταβατικό στάδιο για τον μοντέρνο τρόπο που ο άνθρωπος βρήκε για να εξαφανίσει τον συνάνθρωπό του.
Κι απο όπλα; Απο Γερμανικά ΜΡ40 και ΜG34  και 42 (ναι, οι VC χρησιμοποιούσαν και τέτοια) μέχρι Μ16 και ΑΚ 47...όλα τα καλούδια!!!
Είναι ένας πόλεμος που άν και δεν επεκτάθηκε παρ'όλα αυτά οι πληγές που άφησε ίσως είναι ακόμα ανοιχτές.

Λοιπόν? Είναι κανείς τόσο άρωστος όσο εγώ γι'αυτή την ιστορική περίοδο??
Αναρωτιέμαι, θα υπήρχε ενδιαφέρον για μια τέτοιου είδους θεματική ομάδα?

ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ

GOOD MORNING VIETNAM !!!!!!!!!!!!!

grenadier

Παράθεση από: sw1george στις  09 Ιουλ 2010, 23:45:52 ΜΜ
Λοιπόν? Είναι κανείς τόσο άρωστος όσο εγώ γι'αυτή την ιστορική περίοδο??
Αναρωτιέμαι, θα υπήρχε ενδιαφέρον για μια τέτοιου είδους θεματική ομάδα?
Oh yesssss  ;D
Εγώ πάντως είμαι. Το 'εχω γράψει και κάπου αλλού εδώ, ότι όσο "βάρεμα" έχω με τον Β' Π.Π. άλλο τόσο βάρεμα μου 'εχει προκύψει το τελευταίο διάστημα και με το ΝΑΜ. Μάλιστα έχω σχεδόν 'ετοιμες και δυο στολές (μια 3rd pattern jungle suit και μια tiger stripe )

SW1GEORGE

ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ

GOOD MORNING VIETNAM !!!!!!!!!!!!!

SW1GEORGE

Μερικα link απο ομαδες εξωτερικου.

http://www.hardscrabblefarm.com/vn/index.html

http://david.brubakers.us/Vietnam/Vietnam_Equipment_page_3.htm

ετσι για να δουμε τι παιζει.
ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ

GOOD MORNING VIETNAM !!!!!!!!!!!!!

ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ

Απο τους Ghost υπαρχει παντα ενδιαφερον για τετοιου ειδους ομαδες...το φρεσκο κρεας των τσαρλις ειναι παντα νοστιμο.... ;D ;D ;D
But who are ye, in rags and rotten shoes,You dirty-bearded, blocking up the way?

We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further...

SW1GEORGE

#5
κοιτα γιατι μερικες φορες μπορει να σου καθηση στο λαιμο....ισως να ειναι λιγο σκληρο........ θελει καλο μασημα.

Μια προσπαθεια κανουμε θα διξει.

παντως να εισαι καλα.

ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ

GOOD MORNING VIETNAM !!!!!!!!!!!!!

ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ

Kοιτα περα απο την πλακα ειναι καλη ιδεα γιατι περα απο ιστορικες αναπαραστασεις δεν εχει γινει κατι οργανωμενο στην Ελλαδα σε στυλ ομαδας...και επιστρεφω στην πλακα...μην σε νοιαζει εχω τον Sapper που μασαει τα παντα...τους αιχμαλωτους τους παει στον ρωσο για ψησιμο!!! ;D ;D ;D
But who are ye, in rags and rotten shoes,You dirty-bearded, blocking up the way?

We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further...

SW1GEORGE

εγω που δεν ειχα παει στο ρωσο και παραγγειλα 5 καλαμακια ???

με τα 2 εισαι τουμπανο.

ναι δεν εχει γινει και ελπιζω να φτιαξουμε κατι καλο φιλε μου...

θα διξει το ενδιαφερων των συνχομπιστων.

και παλι να εισαι καλα.
ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ

GOOD MORNING VIETNAM !!!!!!!!!!!!!

ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ

Exετε κερδισει ηδη την συμπαθεια μου λογω οπλισμου αν και η ομαδα μου ειναι usmc προδιαγραφων εγω ειμαι η μυγα στο γαλα με το AK PDW KRINKOV...
But who are ye, in rags and rotten shoes,You dirty-bearded, blocking up the way?

We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further...

SW1GEORGE

ολα ειναι καλα...η ωρα να περνα ευχαριστα με καλους και φιλοτιμους ανθρωπους.
μια ιδεα ειναι ολα ......

υπαρχουν και ακ..μ16...μ14...μ4

αλλα δεν υπαρχει  το στησημο το θελω να κανω αυτο που εχω στο μυαλο μου.

ελπιζω τουλαχιστον για το καλυτερο.

ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ

GOOD MORNING VIETNAM !!!!!!!!!!!!!

Hardcore G.T.

Εχω 3-4 πραγματακια απο Βιετναμ αυθεντικα..οπως τσαντα για gas mask , μια πυξιδα και ενα δεν ξερω ακριβως τι  ειναι...ενα  πορτοκαλι καλυμμα και λεει Casualty cover blanket...απο οτι εχω καταλαβει καλυπταν τους σκοτωμενους με αυτο....το βιετναμ ειναι ο αγαπημενος μου πολεμος....Σε 11 μηνες που ενηλικιωνομαι θα ειμαι απο τους πρωτους που θα συμμετεχω...


Υπερανω ολων η Πατρις

Ατροτος

#11
sw1george αυτο το σημα που εχεις μου θυμιζει την τενια "Ημασταν καποτε στρατιοτες" ;D

EKAMenos

Χμμ ..... πολυ ενδιαφερον θεμα τωρα τα τελευταια 2 χρονια εχω φαει τρελο κολημα με vietnam πηγα και νικιασα απο το βιντεο κλαμπ ολες τις ταινιες για το βιετναμ ;D  για αυτο και γραφτικα και σε αυτο το φορουμ http://www.usmilitariaforum.com/forums/ που εινε γενικα για τον αμρικανικο στρατο αλλα εχει πολες πληροφοριεσ για το βιετναμ !!
ΜΕ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ ΑΜΥΝΣΘΕ ΠΕΡΙ ΠΑΤΡΙΣ  ΓΙΑΤΙ    Ο  ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ

http://www.rbgungraphics.com/thompson6in.jpg

Ozymandias

1st cavalry Division.......

"Gary Owen!"

Hardcore G.T.

#14
Εγω εχω κατεβασει ολα τα πολεμικα videogames με φοντο το Vietnam..
Conflict :Vietnam
Vietcong 2
Battlefield Vietnam
Wings over Vietnam

Απο ταινιες εχω δει το platoon , full metal jacket , ημασταν καποτε στρατιωτες και το Apocalype now  (Killgore all the money  ;D ;D ;D ;D )

Γενικως το να γινει σεναριο με θεμα το Βιετναμ θα ειναι πολυ επιτυχες και πολυ ενδιαφερον....Ειχαν γινει 2-3 παιχνιδια παλαιοτερα οπως η αναπαρασταση της μαχης της Xoue και του Khe Shan αν θυμαμαι καλα...  


Υπερανω ολων η Πατρις

queef

Δες και τo hamburger hill.Κατά τη γνώμη μου αν όχι η καλύτερη η πιο ρεαλιστική ταινία για το  Βιετνάμ.

EKAMenos

Παράθεση από: queef στις  10 Ιουλ 2010, 15:08:47 ΜΜ
Δες και τo hamburger hill.Κατά τη γνώμη μου αν όχι η καλύτερη η πιο ρεαλιστική ταινία για το  Βιετνάμ.
συμφωνω απολυτα απο ολες τις ταινιες το hamburger hill ηταν η αγαπημενη μου και μετα το full metal jacket !
ΜΕ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ ΑΜΥΝΣΘΕ ΠΕΡΙ ΠΑΤΡΙΣ  ΓΙΑΤΙ    Ο  ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ

http://www.rbgungraphics.com/thompson6in.jpg

Ozymandias

#17
Εγω να δω που θα βρειτε ακριβη εξοπλισμο και οπλισμο της εποχης εκεινης........και δεν εννοω μονο οπλα  :)

Καλο το reinactment, αλλα θελει πολλα λεφτα.......... :'(

MitsoS_O_Yakuza

η ομαδα των Μ_Α_Τ να ξερετε οτι για βασικη στολη εχει την Multicam(εκτος απο μενα 8)) και για δευτερη προσπαθει να οργανωθει και να φορεσει την επισημη στολη των Πρασινων Διαβολων και μαλλον θα καθιερωθει και ως πρωτη οταν αποκτηθει απο ολα τα μελη.Αρα αυτο σημαινει οτι γουσταρουμε με τα χιλια Βιετναμ και τα σχετικα καθως να αναμενετε και το αντιστοιχο σεναριο καποια στιγμη
JapaN-PoweR-FroM-GreecE

Ατροτος

#19
Εκτως απο γνισιο εξοπλισμο εχουν και κανονικα  οπλα σε αυτο το σαιτ http://www.usmilitariaforum.com/forums/
EKAMenos.Αντε καλες αγορες. ;)