Κλείδωμα των topics

Ξεκίνησε από FanIsHere, 24 Μαρ 2009, 12:24:42 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

FanIsHere

'Ηθελα να ρωτήσω γιατί επικρατεί αυτό το "απαντήθηκε το θέμα, άρα topic closed!". Δεν έχω κάποιο πρόβλημα μ' αυτό, απλά μπορεί κάποιος χρήστης να θέλει να παραθέσει και τη δική του άποψη πάνω σε κάποιο θέμα που έχει απαντηθεί και να μην μπορεί ή να θέλει να κάνει μια αντίστοιχη ερώτηση με το θέμα και να αναγκαστεί να ανοίξει καινούριο topic. Με άλλα λόγια, πιστεύω πως δε χρειάζεται να κλειδώνετε τα "απαντημένα" topics, εφόσον, βέβαια, αυτό δε δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στο forum. :-\
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

kinmid

#1
Και εγώ έχω πολλές απορίες σε πολλά φόρουμ, και πολλές αντιρρήσεις σε επίσης πολλά φόρουμ, όμως...
Όπως έχουμε πει πολλές φορές, κάθε φόρουμ έχει και κανόνες, και εφ'όσον είσαι μέλος ενός πρέπει να τους γνωρίζεις, και επιβάλλεται να τους τηρείς.
Συνεπώς ξαναδιάβασε τους κανόνες προσεκτικά, και αν εξακολουθείς να έχεις αντιρρήσεις ή απορίες επί των κανόνων ή των ενεργειών των moderator, θέσε την απορία ή ερώτημα σου με τον σωστό τρόπο μέσω pm προς την Διαχείριση του φόρουμ.
Βάσει κανόνων καμία ενέργεια Moderator ή Administrator δεν είναι θέμα προς δημόσια συζήτηση ή κριτική, το αυτό ισχύει πολύ περισσότερο και για τους κανόνες του φόρουμ, ενώ υπάρχει και διαδικασία παραπόνων.
Όλα πάντα με βάση τους κανόνες του φόρουμ, τους οποίους μάλλον δεν έχεις διαβάσει αφού θέτεις και το συγκεκριμένο ερώτημα δημόσια.


Φιλικά και χωρίς διάθεση εναντίωσης, κανονικά θα έπρεπε να κλειδωθεί και αυτό το νήμα, αλλά το αφήνω προς το παρόν ανοικτό.


FanIsHere

Δεν αναφέρθηκα σε συγκεκριμένο περιστατικό, γενικά μίλησα. Και δεν έχω παράπονο με το συγκεκριμένο θέμα, απλά ρώτησα γιατί συμβαίνει. Δε νομίζω να αναφέρεται κάπου στους κανόνες κάτι αντίστοιχο, γι' αυτό ρώτησα.

Τέλος πάντων, εσείς ξέρετε καλύτερα. Απλά πιστεύω, πως το φορούμ είναι "για όλους", οπότε ένα τέτοιο θέμα θα πρέπει να συζητιέται δημοσίως, εφόσον μας αφορά όλους και δεν αφορά κάποιον συγκεκριμένα.
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

kinmid

#3
Γενικά λοιπόν, ένα θέμα που εξυπηρέτησε τον σκοπό του κλειδώνει (σε όλα τα επί γης φόρουμ), οπότε δεν διαφέρει το παρόν φόρουμ σε κάτι επ'αυτού.
Γενικά επίσης, ένα θέμα που δημιουργήθηκε για να προκαλέσει πρόβλημα ή για να διαταράξει την εύρυθμη λειτουργία του φόρουμ κλειδώνει (σε όλα τα επί γης φόρουμ), οπότε επίσης δεν διαφέρει το παρόν φόρουμ σε κάτι επ'αυτού.
Γενικά τέλος το αν θα κλειδώσει ή όχι ένα θέμα είναι πάντα στην διακριτική ευχέρεια των Διαχειριστών ή των moderator ενός φόρουμ (οποιουδήποτε φόρουμ), οπότε νομίζω ότι γενικά καλύψαμε κάθε πιθανό ενδεχόμενο που μπορεί να σε προβληματίζει.

Άγαπητέ φίλε FanIsHere συγκεκριμένα τώρα άλλο το τι νομίζεις, και άλλο το τι ισχύει στους κανόνες ενός φόρουμ (οποιουδήποτε φόρουμ).
Όταν διαβάσεις τους κανόνες κανονικά όλους, τότε δεν θα νομίζεις πλέον, αλλά θα γνωρίζεις σίγουρα.

Οι κανόνες λοιπόν όσον αφορά το κλείδωμα θεμάτων αναφέρουν ρητά ότι:
http://www.airsoftclub.gr/forum/index.php/topic,12.0.html
ΠαράθεσηΟι moderators και administrators έχουν δικαίωμα να διαγράψουν και να κλείσουν θέματα. Ακολούθησε τις οδηγίες τους, ώστε να αποφύγεις περαιτέρω μέτρα. Η συζήτηση για την συμπεριφορά ενός moderator θα γίνεται μέσω του κέντρου υποστήριξης. Ακόμα και η συζήτηση για διαγραφή ή κλείδωμα θεμάτων θα γίνεται μέσο του συστήματος υποστήριξης.

Και επειδή επί πλέον οι κανόνες του φόρουμ δεν είναι προς συζήτηση ή δημόσια ανταλλαγή απόψεων, ενώ γενικότερα & ειδικότερα είναι υποχρεωτικοί για όλα τα μέλη, δεν τίθεται και θέμα "για όλους" που αναφέρεις. Τα μέλη είναι υποχρεωμένα να σέβονται και να τηρούν τους κανόνες ενός φόρουμ.

Όπως διαπιστώνεις γενικά και ειδικά το παρόν νήμα κανονικά πρέπει να κλειδωθεί βάσει των κανόνων, αλλά δεν θα το κλειδώσω τουλάχιστον για τώρα, οπότε θα πρότεινα για οποιαδήποτε άλλη ένσταση ή άποψη επιθυμείς να εκφράσεις να την μεταφέρεις μέσω pm σε κάποιον Διαχειριστή, και να λήξει το θέμα εδώ.

FanIsHere

Ok, ευχαριστώ για τις απαντήσεις που μου έδωσες. Αν και θα ήθελα να κάνω ακόμα μερικές ερωτήσεις πάνω σ' αυτά που είπες, δε θα το κάνω ούτε δημόσια, ούτε μέσω pm, διότι, όπως είπα και προηγουμένως, δεν άνοιξα αυτό το θέμα με σκοπό να παραπονεθώ ή να επιτεθώ σε κάποιον. Δεν με καίει κιόλας, απλά ρώτησα.

Ευχαριστώ και πάλι. ;D
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

CostasV

Να πετάξω και εγώ την κακία μου?
Να την πετάξω και εάν θέλετε την σβήνετε.

FanIsHere δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το να δημιουργήσεις ξανά, και ξανά, και ξανά ένα topic μέχρι να πάρεις απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα σου.
Kαι εάν υποθέσουμε ότι τα topic σου έχουν την ίδια θεματολογία και είναι στο σύνολο 20 και κλειδωμένα στην μέση, πολύ απλα΄θα μας πάρει περίπου 5 μέρες  για να πιάσουμε την ροή της συζήτησης). Αλλά δεν πειράζει αφού δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά αυτό θα κάνεις...

Υπάρχουν forums και forums. Υπάρχουν τα forums των φυλακισμένων στο Γκουανταναμο που εάν πεις λαλακια τρως και σφαλιάρα, και υπάρχουν και τα forums των παιδιών των λουλουδιών που μάχονται για την ελευθερία του λόγου και της άποψης -Ασχέτως-.

Καλός η κακός (για εμένα καλός) υπάρχουν οι γνωστοί κουμανταδόροι (και ΔΕΝ το λέω υποτιμητικά) στα forums. Αυτοί θα κανονίσουν την διαχείριση του forum. Ή θα το κάνουν user oriented και θα καταλάβουν τις κουβέντες μόνο όσοι είναι χρήστες και γνωρίζονται μεταξί τους, ή θα το κάνουν Public oriented που θα έχει σκοπό να πληροφορηθεί μέχρι και ο επισκέπτης για το συγκεκριμένο θέμα απλά και σε ένα μόνο topic. Η θα το κάνουν για να εξυπηρετήσουν προσωπικούς τους σκοπούς. Σε πολλά forums βέβαια υπάρχει πλήρεις ασχετοσύνη και κάνουν ότι νανε...

Σε καμία περίπτωση κάποιος διαχειριστής δεν μπορεί να κάνει τα στραβά μάτια... Αλλά σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις οι διαχειριστές φροντίζουν για την σωστή ροή τις συζήτησης με γνώμονα να εξυπηρετήσουν την ροή τις πληροφορίας και τους ίδιους τους χρήστες. Τα forums δεν ανήκουν στους mods ή τους admins, ανήκουν σε αυτούς που το-τα κρατάνε ζωντανά. Και εάν δεν είναι ικανοποιημένοι από την πλευρά της διαχείρισης πολύ απλά το έχουν και γραμμένο και απαντάνε μόνο με ένα "μέσα" στο παιχνίδι της Κυριακής.

Σαν ιδέα (έτσι και για το καλό της ιστορίας) τα forum δημιουργήθηκαν για την ανταλλαγή απόψεων, είτε έχει αντίθετη άποψη από κάποιον χρήστη ή mod είτε όχι. Ίσως και στις μέρες μας να είναι ο μοναδικός τρόπος ανταλλαγής απόψεων με δημοκρατικές διαδικασίες( εάν ξέρει κανείς κάποιον άλλον ας μου το πει). Τώρα καταλαβένεισ ότι όλα αυτα πολύ απλά εκφυλίζονται αφενός από την έλλειψη γνώσης, και αφετέρου από συγκεκριμένες τοποθετήσεις.   

Τώρα βέβαια στο συγκεκριμένο θέμα υπάρχουν κανόνες απαράβατοι, και στο συγκεκριμένο παράδειγμα έτσι είναι και άμα γουστάρεις. Η το φοράς ή το πετάς...
Εγώ προσωπικά το φοράω αν και έχω και εγώ τα δικά μου παράπονα... Τώρα να μου πει γιατί δεν τα κάνεις.... Ναι μπορώ να τα κάνω και να τα κάνω και δημόσια γιατί αφορούν όχι τους χρήστες του forum αλλά τα ίδια τα παιχνίδια που διαμορφώνονται εδώ μέσα... αλλά κάποιοι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν τι τους λες και νομίζουν ότι θέλεις το κακό τους, η διαλέγουν κάποιον τρόπο να σε παραπλανήσουν κτλ κτλ. τεσπα....

Και έτσι για να καταλαβαινόμαστε δεν έχω κανένα πρόβλημα και με κανέναν(σχεδόν), απλός έκανα ακόμη ένα post λέγοντας την άποψή μου, εάν δεν σας αρέσει ντουφεκίστε με, και πάλι φίλοι θα ήμαστε και θα παίζουμε woodland την Κυριακή...

Πάντως FanIsHere ξέρεις τι σκέφτομαι? ότι θα ήταν σχήμα οξύμωρο να κλειδωθεί αυτό το topic. Πάντα σκεπτόμενος τον τίτλο του...
Defeat isn't when you fall down, defeat is when you refuse to stand up!

hargyr

#6
@FanIsHere

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου απλά όπως σου απάντησε και ο kinmid θα ήταν καλύτερα τέτοιου είδους παράπονα να τα εκφράζεις μέσω pm και όχι δημόσια για να μην ανοίγουν άνευ λόγου προστριβές.

Πάνω από όλα πρέπει όλοι μας να κρατάμε ΕΠΙΠΕΔΟ για την ομαλή λειτουργία του forum.
Απ εδώ και στο εξής τα topic θα κλειδώνονται μονο εάν υπάρχει σοβαρός λόγος, προσέχετε μονο να μην βγαίνετε εκτος θέματος.

Σας ευχαριστώ όλους για την κατανόηση και την σύμπραξη σας για την επιτυχία αυτού του forum.
PLAY FAIR