Shotguns

Ξεκίνησε από FanIsHere, 12 Μαρ 2009, 15:11:17 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

FanIsHere

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν οι καραμπίνες τύπου spring εκτοξεύουν μία ή τρεις μπίλιες ταυτόχρονα και αν υπάρχουν και οι δύο περιπτώσεις, τι είναι αυτό που μας δείχνει για ποια απ' τις δύο μιλάμε κάθε φορά?

Επίσης, θα ήθελα να μου πείτε στην περίπτωση που πετάνε μία μπίλια τη φορά, αν την πετάνε ευθύβολα, τουλάχιστον όσο και τα υπόλοιπα αεροβόλα όπλα, όπως τα τυφέκια κλπ.
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

Spook

Εξαρτάται απο το συγκεκριμένο μοντέλο. Κάποιες ρίχνουν 3 ταυτόχρονα και κάποιες άλλες 1, συνήθως αν όχι πάντα στο λένε στα χαρακτηριστικά τους, επίσης τις θεωρώ το ίδιο εφθύβολες με οποιοδήποτε όπλο ελατηρίου στις ανάλογες αποστάσεις. ;)
The circle is a perfect form...
in nature is repeated without end...
The power of the world always works in circles...

Stathis

Τα shotguns δίνουν χρώμα στο CQB 8)
Airsoft is Life!

Dadiaki

merika petoun kai 9 3ekare sto redwolf ta custom shotguns tou airsoft surgeon!





distixos einai pla ta lefta :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
"Οι ευφυείς άνθρωποι λύνουν τα προβλήματα Οι ιδιοφυΐες τα προλαμβάνουν."
Αλβέρτος Αϊνστάιν

CostasV

#4
Δεν το βρίσκω βρε αδερφέ... για στείλε με ενα PM με το url... επίσης εάν εάν έχεις διαβάσει ποιες μάρκες είναι καλές και ποιες όχι για ενημέρωσε σχετικά το forum...

Έχω δει διάφορα, single shot, tri-shot, five-shot, αερίου, ελατιρίου, με κάλικες να πεταγοντε στο αέρα, των 6mm των 8mm, και διάφορα... αλλά επικρατεί μια σύγχυση στο μυαλό μου. :-\

Απεγνωσμένα χρειάζομαι βοήθεια γιατί τα shotguns είναι ο κρυφός μου έρωτας!!!
Defeat isn't when you fall down, defeat is when you refuse to stand up!

TOYRKOFAGOS

Παράθεση από: lambros στις  26 Μαρ 2009, 02:31:03 ΠΜ
Τα shotguns δίνουν χρώμα στο CQB 8)

ναι συμφωνω είναι όμορφα ως όπλα, κάνεις και την χαρακτηριστική κίνηση για να τα οπλίσεις (πόρωση 8)), αλλα είναι ευχρηστα μέσα στη μάχη..?
οι αλλοι θα ναι με τα πολυβολα και θα ρίχνουν κατά ρυπάς, ενω με την καραμπίνα πότε να προλάβεις να οπλίσεις πότε να ρίξεις...;; καταλάβατε τι εννοώ;
μπορεί να κάνω και λάθος γιατί ακόμα δεν έχω παίξει airsoft, είμαι νέο μέλος, αλλα αυτή είναι η άποψη μου...  :P

το cqb τι σημαίνει??
Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ

FanIsHere

Παράθεση από: TOYRKOFAGOS στις  12 Φεβ 2009, 22:39:21 ΜΜ
ναι συμφωνω είναι όμορφα ως όπλα, κάνεις και την χαρακτηριστική κίνηση για να τα οπλίσεις (πόρωση 8)), αλλα είναι ευχρηστα μέσα στη μάχη..?
οι αλλοι θα ναι με τα πολυβολα και θα ρίχνουν κατά ρυπάς, ενω με την καραμπίνα πότε να προλάβεις να οπλίσεις πότε να ρίξεις...;; καταλάβατε τι εννοώ;
μπορεί να κάνω και λάθος γιατί ακόμα δεν έχω παίξει airsoft, είμαι νέο μέλος, αλλα αυτή είναι η άποψη μου...  :P

το cqb τι σημαίνει??
Γι' αυτό το λόγο ακύρωσα κι εγώ την επιθυμία μου για αγορά μιας shotgun...
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

el_ninio

Παράθεση από: TOYRKOFAGOS στις  12 Φεβ 2009, 22:39:21 ΜΜ
ναι συμφωνω είναι όμορφα ως όπλα, κάνεις και την χαρακτηριστική κίνηση για να τα οπλίσεις (πόρωση 8)), αλλα είναι ευχρηστα μέσα στη μάχη..?
οι αλλοι θα ναι με τα πολυβολα και θα ρίχνουν κατά ρυπάς, ενω με την καραμπίνα πότε να προλάβεις να οπλίσεις πότε να ρίξεις...;; καταλάβατε τι εννοώ;
μπορεί να κάνω και λάθος γιατί ακόμα δεν έχω παίξει airsoft, είμαι νέο μέλος, αλλα αυτή είναι η άποψη μου...  :P

το cqb τι σημαίνει??

CQB/CQC=Close Quarter Battle/Combat


-Knights of Avalon-

fanioles

Παράθεση από: TOYRKOFAGOS στις  12 Φεβ 2009, 22:39:21 ΜΜ
ναι συμφωνω είναι όμορφα ως όπλα, κάνεις και την χαρακτηριστική κίνηση για να τα οπλίσεις (πόρωση 8)), αλλα είναι ευχρηστα μέσα στη μάχη..?
οι αλλοι θα ναι με τα πολυβολα και θα ρίχνουν κατά ρυπάς, ενω με την καραμπίνα πότε να προλάβεις να οπλίσεις πότε να ρίξεις...;; καταλάβατε τι εννοώ;
μπορεί να κάνω και λάθος γιατί ακόμα δεν έχω παίξει airsoft, είμαι νέο μέλος, αλλα αυτή είναι η άποψη μου...  :P

το cqb τι σημαίνει??

Ακριβώς όπως τα λές είναι.. Ό,τι κερδίζεις απο αίσθηση το χάνεις απο πρακτικότητα... Δυστυχώς..

Βέβαια υπάρχουν κάποια shotgun δίκανα των 8μμ (βλ. MAD MAX) χωρίς να οπλίσεις , οπου τα φυσίγγια παίρνουν μερικά μπαλάκια και αέριο... Κάθε φυσίγγιο παίρνει καμια 10αρια μπαλακια και ρίχνει βολές των 3ων..
Ενα τετοιο shotgun μπορεί κάλιστα να αντικαταστήσει το sidearm/πιστόλι σου.

Είναι η επόμενη αγορά μου..  Μόλις το εντοπίσω θα σας δώσω και λινκ.

Dadiaki

pou to brikes?
stile mou pm
"Οι ευφυείς άνθρωποι λύνουν τα προβλήματα Οι ιδιοφυΐες τα προλαμβάνουν."
Αλβέρτος Αϊνστάιν

alex the fox

re paidia ta shotgun einai anousia kata ti gnwmi mou kai panta kata ti gnwmi mou giati einai san ena sniper kai exoun tin idia timi den tha eprepe na varane panw apo 1se kathe voli?
My first step was Dubstep

SAPPER

Παράθεση από: Dulas στις  15 Φεβ 2009, 23:12:58 ΜΜ
Η marui έχει ένα που ρίχνει 3 BBs σε κάθε βολή, με τρία hop up και τρεις κάννες
Μηπως εκεινο που σπαει καρεκλες και τρυπαει μεταλλικους σκουπιδοντενεκεδες ?

CostasV

Παράθεση από: SAPPER στις  16 Φεβ 2009, 17:38:06 ΜΜ
Μηπως εκεινο που σπαει καρεκλες και τρυπαει μεταλλικους σκουπιδοντενεκεδες ?

χαχα έγραψες....
Όχι το έχω δει και εγώ... αλλά απο reviews και τέτοια λένε ότι δεν έχει καλή διασπορά. Πάντως έχω στο μυαλό μου μία κατασκευή φιλο που θα είναι super! Θα αργήσει αλλά θα δεις...
Defeat isn't when you fall down, defeat is when you refuse to stand up!

charisteas3

Ενα παρα πολυ καλο οπλο (shotgun) ειναι το spas12 εξαρταται ομως εαν παρεις tokio marui η κατι αλλο.
Εαν θελεις να ξερεις ποσες μπιλιες ριχνει ταυτοχρονα πρεπει να δεις το κουτι απο εξω... :P

Cataphract

Παίζει κανείς cqb τακτικά με shotgun; Όντως είναι ενδιαφέρων όπλο και βάσικά in real life είναι αρκετά δημοφιλές σχετικά, οπότε κάτι παραπάνω θα ξέρουν...

skotostras

ego ta shotgun ta 8eoro poli kala giati Perneis ena shotgun POLI KALO ton 250 evro as poume, kai den xriazete na pareis bataries,fortistes, apofortistes san ta AEG,  i den xriazete 100 evro se skopeftra , vaseis kai DIpodes opos merika sniper, pistevo oti einai poli kali epilogi gia CQB

Cataphract

Μάλιστα, ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον, θα προσπαθήσω να αποκτήσω ένα συν το χρόνω.

Τουλάχιστον μόνο για το χράπα χρούπα θα έχει πλάκα  8)

Dadiaki

"Οι ευφυείς άνθρωποι λύνουν τα προβλήματα Οι ιδιοφυΐες τα προλαμβάνουν."
Αλβέρτος Αϊνστάιν

giorgosak

Η καραμπινα εχει και ενα αλλο μεγαλο μειονεκτημα.....πρεπει συνεχεια να μαζευεις τα φυσιγγια σου απο κατω....

skotostras

Παράθεση από: giorgosak στις  05 Μαΐου 2009, 18:12:43 ΜΜ
Η καραμπινα εχει και ενα αλλο μεγαλο μειονεκτημα.....πρεπει συνεχεια να μαζευεις τα φυσιγγια σου απο κατω....
oxi bre, to fisigi leitourgei san gemistiras, molis teliosoun oi voles to vgazeis me to daxtilo :D
kai @Helistas
ti les vre :D
to "VASEIS" pou ipa den itan rima :D, itan VASI. VASI gia skopeftro, afta pada kana 10 -15 evro 8a sou fane. afto pou enoousa einai oti Sta sniper parolo pou ta spring sniper den xriazese bataria, fortistis kai ala, ala 8a xriasteis na doseis fraga parapano gia skopeftro. vevea den einai aparaitito ala oi pio poloi exoun kai dipodes sta sniper gia efkoloteri xrisi... to shotgun den elei oute ena oute alo kai oute paralo :D to agorazeis kai etc opos einai to xrisimopoieis epitopou! 

Kai btw merika apo ta tokyo Marui pou exei sto airsoftcenter rixnoun 3 bilies me mia voli, nomizo einai arketo gia ena airsoft shotgun :D mia xara einai bre GIA CQB,
einai gia Guiness Book opios paei woodland me shotgun :D