M14 SOCOM, G36C. Προτάσεις?

Ξεκίνησε από FanIsHere, 11 Μαρ 2009, 01:27:51 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

FanIsHere

Μ14 SOCOM
G36C

Ποιο πιστεύετε ότι είναι καλύτερο και γιατί? Να τους εμπιστευτώ και να παραγγείλω κάποιο απ' τα δύο?

Ξέρετε αν είναι κάθε βολή και όπλιση?

Ευχαριστώ.



(Δεν ξέρω εάν επιτρέπονται τα links. Αν όχι, διαγράψτε ολόκληρο το topic.)
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

kinmid

Ως νέο μέλος οφείλεις να ενημερωθείς για τους κανόνες από το σχετικό section, πριν αρχίσεις να γράφεις μηνύματα και να δημιουργείς θέματα.
Εφ'οσον φαίνεται ότι έχεις χρόνο στην διάθεση σου για να βρίσκεσαι στο φόρουμ τέτοια ώρα, αφιέρωσε λίγο και στην ανάγνωση των κανόνων.

Όσον αφορά το συγκεκριμένο νήμα και περιεχόμενο ισχύει το παρακάτω:
http://www.airsoftclub.gr/forum/index.php/topic,11.0.html
ΠαράθεσηΘέματα τα οποία δημιουργούνται με σκοπό την διαφήμιση ή προώθηση άλλης ιστοσελίδας με ανάλογο περιεχόμενο και αντικείμενο, και τα οποία λειτουργούν ανταγωνιστικά σε σχέση με το παρόν φόρουμ απαγορεύονται, ενώ δεν επιτρέπεται γενικά δημοσιοποίηση συνδέσμων (links) προς άλλα φόρουμ ή ιστολόγια με προφανή σκοπό την διαφήμιση τους.
Η απλή συζήτηση και αναφορά σε παιχνίδια άλλων ιστοχώρων αναλόγου περιεχομένου επιτρέπεται χωρίς την αναφορά συνδέσμων (links) ή εφ'όσον αυτά έχουν ανακοινωθεί και στο παρόν φόρουμ.
Για οποιαδήποτε διευκρίνηση ή αμφιβολία μπορεί και συνίσταται να ζητηθεί άδεια ή διευκρίνηση από την Διαχείριση του φόρουμ.

Απαγορεύεται η διαφήμιση εταιρειών καθώς και εμπορικών προϊόντων ή υπηρεσιών κάθε είδους.
Επιτρέπεται χωρίς να ζητηθεί άδεια από τον Administrator μόνο η αναφορά και παράθεση συνδέσμων που ανήκουν σε σπόνσορες του φόρουμ για λόγους πληροφόρησης ή συζήτησης εντός του φόρουμ.
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαφήμιση ή αναφορά  σε άλλα εμπορικά προϊόντα αλλά και υπηρεσίες επικοινωνήστε με τον Administrator.


Επίσης όταν έχουμε μία απορία ή αμφιβολία για το τι ισχύει σε ένα φόρουμ γενικά, δεν δημιουργούμε νέο θέμα με το ερώτημα μας, αλλά απευθυνόμαστε πρώτα με pm σε κάποιον από την Διαχείριση ή το moderating team, ώστε να είμαστε και σωστοί βάσει κανόνων και να μην δίνουμε δικαίωμα να μας παρεξηγήσουν.

FanIsHere

Κοίταξα στους κανόνες, αλλά δεν πήρε το μάτι μου το συγκεκριμένο topic. My fault!

Απ' όσα αναγράφονται, είμαι καλυμμένος, σωστά? Αν ναι, ας μην γράψουμε άλλα off topic. :)
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

kinmid

Παράθεση από: FanIsHere στις  11 Μαρ 2009, 01:56:17 ΠΜ
Κοίταξα στους κανόνες, αλλά δεν πήρε το μάτι μου το συγκεκριμένο topic. My fault!

Απ' όσα αναγράφονται, είμαι καλυμμένος, σωστά? Αν ναι, ας μην γράψουμε άλλα off topic. :)

Θα ήσουν εφ΄όσον είχες ρωτήσει πρώτα την Διαχείριση ή κάποιον moderator και είχες λάβει απάντηση θετική.
Μπορείς ακόμη και τώρα να το κάνεις αυτό μέσω pm.

SAPPER

#4
Τα συγκεκριμενα δεν ειναι AEG αλλα ουτε και αεριου, αν τα θες διακοσμητικα για τον τοιχο καλα ειναι, για παιχνιδι ομως δεν κανουν γιατι ειναι στην κατηγορια αυτον που πουλανε στα παζαρια (τα εντελος πλαστικα spring) εξαλου και απο την τιμη καταλαβαινεις οτι ειναι παιχνιδια και δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που παιζουν στο airsoft.
και εκτος αυτου ειναι οπλα διαφορετικου ρολου και δεν συγκρινονται αλλα αν εννοεις ποιοτητα ειναι και τα δυο για decor.

ελπιζω να βοηθησα.

Υ.Γ. Ειναι βολη και οπλιση και ριχνουν 6mm BBs των 0,12g

FanIsHere

#5
To M14 ζυγίζει 3 Kg και είναι πλαστικό? Μωρέ μπράβο... :(

Πάντως, στην ίδια σελίδα που έχει και το M14, έχει κι ένα M16, το οποίο λέει ότι παίρνει μπαταρίες. Αφού είναι κάθε βολή και όπλιση, όπως είπε ο @SAPPER, τι τις χρειάζεται τις μπαταρίες?
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

akis993

λογικά για να λέει ότι παίρνει μπαταρίες θα είναι AEG και λογικά θα είναι και πιο ακριβό. όσο για τα τρία κιλά που λες μπορεί να μην είναι πλαστικό και να είναι από άλλο υλικό αλλά και πάλι δεν παύει να είναι ελατηρίου και ένα όπλο ελατηρίου δεν θα σε βολεύει καθόλου στο παιχνίδι , επειδή εκτός του ότι δεν θα είναι δυνατό θα πρέπει σε κάθε βολή να οπλίζεις. εγώ σου προτείνω να πάρεις ένα φτηνό AEG αν δεν θέλεις να δώσεις πολλά λεφτά και θα σε βολεύει πολύ περισσότερο στο παιχνίδι για αρκετούς λόγους.

FanIsHere

Ναι, για αρχή θέλω κάτι πιο οικονομικό. Λογικά αργότερα, άμα πορωθώ (που θα πορωθώ, δε παίζει), θα πάω σε κάτι καλύτερο-ακριβότερο.

Βρήκα ένα άλλο G36 που είναι στα σίγουρα AEG και κοστίζει μόλις 50 ευρώ, αλλά βγάζει μόνο 102 fps. Αξίζει, τι λέτε?
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

fanioles

Οχι δεν αξιζει καθολου... φαντασου οτι τα πιο αδυνατα οπλα που χρησιμοποιουμε, ειναι απο 290-330 (υπάρχουν και πολύ δυνατότερα)

;D

Spook

@FanIsHere
Θα σου πρότεινα να κάνεις λίγη υπομονή να μαζέψεις κάποια χρήματα και να πάρεις ένα αξιοπρεπές όπλο AEG γιατί δεν αξίζει το κόπο καν να δώσεις 50 ευρώ για κάτι που αν το συγκρίνεις με τα όπλα που χρησιμοποιούμε στα παιχνίδια απλά δεν συγκρίνεται σε τίποτα, και λόγο του ότι σίγουρα (στο λέω μετα βεβαιότητος) ότι θα "κολήσεις" καλό είναι να έχεις ένα τουλάχιστον αξιοπρεπές και σοβαρό όπλο (και δεν αναφέρομαι στα μοντέλα)...;)
The circle is a perfect form...
in nature is repeated without end...
The power of the world always works in circles...

akis993

αν θέλεις κάτι οικονομικό θα σου πρότεινα τα sportline της classic army απλά θα σου συνιστούσα να τα χειρίζεσαι με λίγη προσοχή π.χ. όχι μεγάλες ριπές επειδή έχουν πλαστικά gears και επίσης τα πιο φτηνά της marui που όμως είναι ακριβότερα από τα  sportline και δεν έχουν μέσα μπαταρία αλλά είναι καλύτερης ποιότητας. πάντως σε καμία περίπτωση αυτά που είδες με τα 30 ευρό γιατί δεν αξίζουν. 

FanIsHere

Το θεωρώ άσκοπο να χαλάσω τόσα χρήματα για ένα αεροβόλο. 'Ισως επειδή δεν έχω παίξει να δω την πραγματική του αξία. Απλά, επειδή δε βγάζω δικά μου χρήματα, οπότε δεν έχω και το δικό μου καθαρά πορτοφόλι, δεν είναι εύκολο να διαθέσω τόσα χρήματα για κάτι τέτοιο. Θα 'χω και το "όχι" των γονέων, λόγω του ότι πιστεύουν ότι θα μπορούσα κάλλιστα να αγοράσω κάτι χρησιμότερο.

Τέλος πάντων. Είμαι και λιγάκι αναποφάσιστος, λόγω του ότι δε ξέρω και πολλά και άλλαξα και πάλι γνώμη και πήγα στην αρχική μου επιλογή (που είναι και τελική απ' ότι φαίνεται), στο M14 SOCOΜ που είναι spring και βγάζει 67 m/s και είναι και αρκετά ρεαλιστικό, διότι ανήκει στα sniper rifles τα οποία στην πραγματικότητα είναι κάθε βολή και όπλιση. Επίσης, η τιμή του είναι αρκετά προσιτή σ' εμένα, οπότε μάλλον αυτό θα παραγγείλω.

Σας ευχαριστώ όλους σας που ασχοληθήκατε και μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε. :)
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)