ΠΙΣΤΟΛΙΑ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΑΜΠΟΥΛΑΣ C02...

Ξεκίνησε από BATRAXOS, 13 Δεκ 2008, 19:18:01 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

BATRAXOS

paidia anoigv ayto to thema,gia na doyme an ontvs ta pistolia me aerio einai kalytera apo ekeina me thn xrhsh ampoylas co2...Opoios exei kapoia gnvmh as thn parathesei parakatw na doyme...eyxaristw!
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ!!!

hellenicsun

Έχω ένα WE Hi-Cap 5.1 το οποίο ερχόταν με ένα μεγαλύτερης χωρητικότητας γεμιστήρα, που αντί για αέριο, δεχόταν μια αμπούλα CO2. Η μοναδική διαφορά κατ'εμέ ήταν το δυνατότερο "κλώτσιμα" του όπλου και κατ'επέκταση οι πολύ δυνατότερες βολές. Μπορούσα να αδειάζω τη γεμιστήρα (περίπου 35 βολές) δίχως να τελειώσει ή να μειωθεί η πίεση. Ως αποτέλεσμα, συνεχώς χρησιμοποιούσα το πιστόλι μόνο με αυτή τη γεμιστήρα.

BATRAXOS

mporeis na doseis mia eikona tou oplou,dioti den mou einai kai poli gnosto..
alla gia pes mou sou exei dimiourgisei kanena problima to oplo?
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ!!!

hellenicsun

Είναι ακριβώς αυτό το πιστόλι. Το ίδιο όμως. Αγοράστηκε από αυτόν που έκανε τη παρουσίαση.
http://www.hellasairsoft.com/reviews/Wei-ETech_hicapa51/index.html

Κάποια στιγμή αντιμετώπισα ένα θέμα: Δε κράταγε τις μπίλιες στη κάννη. Είχε χαλάσει το ειδικό λαστιχάκι. Δε ξέρω αν οφείλεται στη χρήση CO2 ή στη κακή συντήρηση ή πολύ απλά να ήταν ο καιρός του.

BATRAXOS

ΚΑΛΟ ΦΑΙΝΕΤΕ...ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ Η ΑΜΠΟΥΛΑ ΒΙΔΩΝΕΙ ΑΠΑΝΩ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?ΠΟΣΟ ΠΕΡΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΑΡΕΙ?ΘΥΜΑΣΑΙ?
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ!!!

hellenicsun

Αφαιρείς το πέλμα του γεμιστήρα και ξεβιδώνεις το καπάκι του θαλάμου της αμπούλας. Όταν ξαναβιδώσεις τελείως το καπάκι, τρυπιέται η αμπούλα. Βάζεις πίσω το πέλμα του γεμιστήρα και τελείωσες.

Το είχα πάρει 120 Ευρώ αν θυμάμαι σωστά; Ίσως και 130.

BATRAXOS

μμ καταλαβα..εσυ εχεισ μεινει ευχαριστημενοσ με το οπλο αμπουλα που λεμε?πιστευεισ οτι ενα τετοιο 'οπλο'ειναι καλυτερο απο ενα αλλο με αεριο?
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ!!!

hellenicsun

Ναι, έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.

Κατά τη γνώμη μου, η αμπούλα εξαλείφει κάποιο λάθος ή ημιτελές γέμισμα. Σκέψου πως όταν πρωτοπήρα πιστόλι aisoft (μια πάμφθηνη αλλά αθάνατη Beretta της KWA) δε τη γέμιζα σωστά με αποτέλεσμα να ρίχνω ελάχιστες βολές. Τώρα θα μου πεις, αν μάθεις να γεμίζεις τη γεμιστήρα με αέριο σωστά; Εντάξει, όλα οκ.

BATRAXOS

εχεις δικιο...απλα νομιζω οτι αν βαλεισ την αμπουλα και ριξεις μερικες βολεσ και μετα ενω δεν εχει τελειωσει τελειωσ αν την αφησεισ και θελησεισ να ριξεισ παλι  την επομενη μερα θα ειναι αδεια  και αναγκαστικα πρεπει να την αλλαξεις...ετσι δεν ειναι?ενω με το αεριο δεν ισχυει νομιζω..
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ!!!

hellenicsun

Ούτε με τις αμπούλες. Το αέριο παραμένει εγκλωβισμένο μέσα στην αμπούλα. Αν ρίξεις δύο βολές και ξαναρίξεις μετά από μερικές ημέρες, το αέριο θα είναι εκεί. Μόνο σε περίπτωση διαρροής θα έχεις πρόβλημα.

BATRAXOS

ωραια..το ειχα απορια ρε συ...σε ευχαριστω για ολα.ηταν πολυτιμη η βοηθεια σου,για να παρω μια ακομη αποφαση.χαχα
να σαι καλα!
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ!!!

hellenicsun


akis

apla na po k ego tin pikra mou apo opla "airsoft" me ampoules ,

kai ean minis apo ampoula sti mesi tou paixnidiou , ti kanis? (sigoura den ine to idio opos me to "greengas" posi ora 8eli gia na topo8eti8i kainouria ampoula?

kai fisika to oplo afou den kani xrisi "green gas" tote sigoura den auto-lipenete , epomenos prepi na kanoume xrisi k lipantikou , etsi den ine?

tora sto ikonomiko 8ema , oi ampoules ine ton 12g? poso kostizoun? (ipologiste k to kostos enos lipantikou ,250ml 6-7e).

h fiali tou green gas ine 1000ml k kostizi 10e se ola ta katastimata tis elladas .

ego pantos protimo ta ilektrika pistolia iperteroun se pola , alla gia tin es8isi xrisimopio opla"green-gas".

;D ;D ;D ;D ;D ;D
WARLORDS

Gus



     Προσωπικα πιστευω οτι τα οπλα αμπουλας CO2 εχουν πολλα προβληματα μιας και το διοξειδιο του ανθρακα οχι μονο δεν λιπαινει το οπλο οπως σωστα ειπε ο φιλος Ακης αλλα με τον καιρο φθειρει τις τσιμουχες ( κοινως O-Rings ) του οπλου οποτε καποια στιγμη μοιραια θα παρουσιασει διαρροη. Η φθορα που προκαλει το διοξειδιο του ανθρακα ειναι δε μεγαλυτερη οταν αφηνουμε μισογεματες αμπουλες μεσα στο οπλο. Ενα αλλο μειον των οπλων διοξειδιου ειναι το κοστος των αμπουλων οι οποιες συνηθως στοιχιζουν απο 60 λεπτα εως 1 ευρω και προσφερουν μικρο αριθμο βολων σε σχεση με την τιμη τους. Τα οσα λεω σχετικα με τα οπλα διοξειδιου προερχονται απο προσωπικη μου εμπειρια με αντιστοιχα αεροβολα πιστολια τα οποια λειτουργουν ακριβως οπως αυτα του airsoft. Γενικοτερα γνωμη μου ειναι οτι καλυτερα να μην μπλεξει κανεις με αμπουλες CO2.

Siegfried

@Konstantin
μιας και το διοξειδιο του ανθρακα οχι μονο δεν λιπαινει το οπλο οπως σωστα ειπε ο φιλος Ακης αλλα με τον καιρο φθειρει τις τσιμουχες


Απλώς να πω ότι μετά από πρόσφατη ερεύνα μου (έχω παραγγείλει ένα πιστόλι C02 Heckler & Koch) βρήκα ότι υπάρχουν αμπούλες C02 που περιέχουν και λιπαντικό όπως το green gas.

Falcon

Ειχα ενα πιστολακι Sig Sauer που επαιρνε αμπουλες και τα 'φτυσε... Τελος παντων, προτιμω κατα πολυ τα οπλα με green gas.  ;)

HARRY70

Κύριοι έχοντας ρίξει και χρησιμοποιήσει σε πεδία τα :cp99 co2, px storm co2, anics (3000,3003,berkut)co2, we hi capa co2, desert eagle umarex co2, αλλά και με airsoft kwa ptp, kwa glock 17, tm glock 17, meister glock 17, tm hi capa(4.3,5.1), M.E.U,ca m1911a1,tm m1911a1, tm desert eagle, τολμώ να πώ ότι ναι τα co2 έχουν δυνατότερο recoil αλλά στο πεδίο δεν συγκρίνεται η έτοιμη γεμιστήρα των airsoft και πόσο γρήγορα μπορείς να την αλλάξεις. Άσε που έχω μείνει άναυδος με το άπιαστο grouping του tm hi capa 4.3. Αυτό δεν το έχω βρεί σε κανένα co2.
http://194.30.229.85/armageddons

ΑΙΕΝ ΑΡΙΣΤΕΥΕΙΝ

SAPPER

Εγώ με την σειρά μου δεν μπορώ να συγκρίνω τα Co2 με τα Ch2/Ch3/FCF3 ούτε τα "σκοπευτικά" αεροβόλα 4,5mm η 5,5mm με τα αεροβόλα airsoft 6mm και 8mm, δεν έχουν τις ίδιες δυνάμεις (Joule, fps) και ευθυβολία ούτε αυτονομία και είδος πυρομαχικών.
Στα airsoft όπλα 6mm με προωθητικό υλικό Co2 υπάρχει μεγαλύτερη δύναμη μέχρι και 1,6+ Joule που όπως καταλαβαίνεται είναι απαγορευτικό για κοντινές αποστάσεις σε παιχνίδι, έχει μεγαλύτερες φθορές στις φλάντζες τα O-ring και παγώνει το όπλο.
Με τα εξελιγμένα αέρια δεν έχουν εξαλείψει εντελός το πάγωμα της κάνης αλλά η συγκρατημένη δύναμη και η ταυτόχρονη λίπανση του όπλου μέσω του αερίου προώθησης τα καθιστά μονόδρομο προς το παρών.

Dadiaki

pantos ena exw na pw ta co2 exoun poli perissotero recoil!!!!
alla green gas einai mono ena!!!
"Οι ευφυείς άνθρωποι λύνουν τα προβλήματα Οι ιδιοφυΐες τα προλαμβάνουν."
Αλβέρτος Αϊνστάιν