Anime/Cartoon/παιδικά προγράμματα γενικά από δεκαετία του '80-αρχές '90

Ξεκίνησε από wildweasel, 27 Μαρ 2010, 19:59:19 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

wildweasel

Σκοπός του θέματος αυτού είναι να θυμηθούν οι παλαιοί και να γνωρίσουν οι καινούριοι, τί έβλεπαν τα πιτσιρίκια της δεκαετίας του '80 και πορωνόντουσαν.
Είμαι σίγουρος πως θα συγκινηθούν αρκετοί, καθώς θα αναφέρω αρκετά απο αυτά και θα έρθουν διάφορες εικόνες χαλάρωσης και ανεμελιάς στα μυαλά μας!Παρακαλώ όποιοι θυμηθείτε κάποια, ποστάρετε τα  :D ! Εδώ παραθέτω μερικά από τα αγαπημενα μου ίσως με μερικά λάθη διότι γράφω ότι θυμάμαι-όπως το θυμάμαι χεχε:

1.Thundercats 2. GI.Joe 3. Transformers 4. Ninja Turtles 5. Silverhawks 6. Magiga 7 7. Voltron 8. Plawress Sanshiro (Jumaru) 9. Saber Rider 10. Black Star
11. Brave Star 12. Area 88 13. Yποβρύχιο Κεραυνός 14. Στρουμφάκια

(χίλια συγγνώμη εάν το θέμα αυτό το έχει σκεφτεί και ποστάρει άλλος ή προυπάρχει σχεδόν το ίδιο θέμα πριν απο το παραπάνω)
Ευχαριστώ  :)

Υ.Γ. Μήν ξεχνάμε πάντα και τα Warner Bros (και όχι μόνο) cartoons  όμως  πολλά χρόνια πίσωω ;)
''Ο Άνθρωπος που μετακινεί βουνά, ξεκίνησε μετακινώντας μικρές πέτρες''

YGBSM = "You gotta be shittin' me!" (http://en.wikipedia.org/wiki/Wild_Weasel)


Maleficus

15 Iga no Kapamaru

Ο παππους πεθανε ΠΕΘΑΝΕ ΠΕΘΑΝΕ !!!
Πεθανε ο παππους!!!
ΖΗΤΩ!!!!!

mirrage

Ένα από τα κουφά της ελληνικής τηλεόρασης ήταν τα anime!
Επειδή ήταν κινούμενα σχέδια πίστευαν οτι προορίζονταν όλα για παιδιά
και τα έχωναν στην σαββατοκυριακάτικη πρωινή ζώνη!
Αλλά ορισμένα ήταν πολύ βίαια όπως το Area88 που από το σενάριο
καταλαβαίνεις πόσο "βαρύ" είναι για ένα παιδάκι.
Εγώ είχα δει μερικά επεισόδια επειδή είχε αεροπλάνα αλλά μία μέρα
είδα μία σκηνή με έναν τυπά που τον πλακώνει με το πυροβόλο ο
αντίπαλος και τον δείχνει να τρυπάνε οι σφαίρες το cockpit και να
του κάνουν το κεφάλι κόσκινο.Μετά γέμισε το κράνος αίμα το οποίο
χύθηκε έξω όταν έφυγε η μάσκα του!
Έμεινα $%^$### ας !Δεν το ξαναείδα μέχρι πρόσφατα που το βρήκα
σε ένα dvdαδικο και το θυμήθηκα.
Πολύ τρελό σενάριο όμως...

wildweasel

Για όσους γουστάρουν Αrea-88 και ασχολούνται με στατικό μοντελισμό, μπορούν να ''φτιάξουν'' τις χαλκομανίες των διακριτικών που φαίνονται στα εν λόγω α/φη της ταινίας και να τα τοποθετήσουν σε μοντέλα α/φών της αρεσκείας τους ζωντανεύοντας κι άλλο τα ράφια τους με το άνιμε αυτό ;)

Υ.Γ.: Καπαμαρού για πάντα, ωραίος φίλε  ;D ;D
''Ο Άνθρωπος που μετακινεί βουνά, ξεκίνησε μετακινώντας μικρές πέτρες''

YGBSM = "You gotta be shittin' me!" (http://en.wikipedia.org/wiki/Wild_Weasel)


Maleficus


cgwolf

Wolf-X...Wolf is the sniper,X marks tha spot!

Emperor

Peace is a lie. There is only passion. Through passion i gain strength. Through strength i gain power. Through power i gain victory, Through victory i gain meaning. My chains are broken, the Force shall free me...


wildweasel

cgwolf σωστός με το Robotech! Εϊχε και μια μουσική επική εντελώς. Εκπληκτικό παιδικό.
''Ο Άνθρωπος που μετακινεί βουνά, ξεκίνησε μετακινώντας μικρές πέτρες''

YGBSM = "You gotta be shittin' me!" (http://en.wikipedia.org/wiki/Wild_Weasel)


Ranger

Κapamaru η μόνη του επιθημία του ήταν ένα πιάτο μακαρόνια  ;D
(Η τυχη ευννόει τους τολμηρόυς ) Μέγας Αλέξανδρος
(Στον φίλο να συμπεριφέρεσαι όπως στον εαυτό σου γιατί ο φίλος είναι ένας άλλος σου εαυτός) Αριστοτέλης

astor

Εγλω παιδιά έχω να θυμάμαι έντονα 2 anime, 1ον το Jumaru και 2ον το Silver Rider. Junior TV και δεν συμμαζεύεται ε;;
"Καλός ηγέτης είναι αυτός που κερδίζει τη μάχη χωρίς πόλεμο"


Maleficus

silver rider δεν ειναι anime
ειναι high fantasy ...
πιστεψε με ειναι μεγαλη η διαφορα ...

kaliostro

Kabamaru Igano RULEZ!!!Robotech κορυφή,Thundercats και GIJoe επικά!Τρελό θέμα άνοιξες.Με έκανες και βλέπω ήδη επισόδεια απο όλα αυτά τα cartoon/animes.Να'σαι καλά φίλε.
Φίλοι είναι...τα αδέρφια που επιλέγεις!!!

Έρχονται όσοι θέλουν.... Μένουν όσοι μπορούν!!!

wildweasel

Ετσι ετσι παμε γερα κύριοι !! Θέλω να φτιάξω ολόκληρα ντι-βι ντι με όλα τα επεισόδια απο κάθε ενα αλλά θέλει καιρό να τα μαζέψεις όλα :)
''Ο Άνθρωπος που μετακινεί βουνά, ξεκίνησε μετακινώντας μικρές πέτρες''

YGBSM = "You gotta be shittin' me!" (http://en.wikipedia.org/wiki/Wild_Weasel)


Maleficus

δεν ξερω το area 88
τωρα παω να το δω ....αλλα ειναι 13 επεισοδεια
ελεος δεκατρια επεισοδια ....δεν πιστευα ποτε οτι θα δω κατι τετοιο
δυστηχως σημερα τα παιδακια καθονται και βλεπουν Pokemon ! δεν λεω και εγω ειχα κολλησει αλλα εχουν καταντησει ηλιθια  ενω η αρχικη ιδεα ηταν καλη ....
ξερει κανεις που μπορεις εκτος απο youtube να  δεις Kapamaru?

Banath

Είναι Saber Rider παιδιά και όχι Silver Rider όπως πιστεύαμε όταν ήμασταν πιτσιρίκια ;)
Επίσης αν δεν κάνω λάθος κατατάσετε στα anime και στο είδος των Mecha anime..

Να προσθέσω και εγώ το Astro Boy , Sport Billy και Candy Candy(οκ αυτο είναι για κορίτσια) όπως επίσης στα τέλη του '80 αρχές '90 DragonBall που πιστεύω πως βλέπαμε όλοι!

Πραγματικά όμως , όντας καμμένος με τα anime , οι σειρές που παίζονταν εκείνο τον καιρό , δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τις καινούριες και ειδικά αν βάλουμε μέσα και σειρές που δεν προβλήθηκαν ποτέ στην ελλάδα...
Το θέμα όμως είναι πως  στην Ελλάδα όπως και σχεδόν όλα τα πράγματα έτσι και τα anime "θυσιάστικαν" για να γεμίσει η τηλεόραση με πρωινές εκπομπές και άλλα τέτοια άχρηστα πράματα.... >:(

Maleficus

μην λες για dragonball διοτι το εχω βαλει σκοπο τον τελευταιο καιρο να δω και τα 530 επεισοδια
εγω δεν βλεπω τιποτα αμα ειναι πανω απο 100 να φανταστεις
οσο για το Astro Boy πολυ μπροστα για την εποχη του και σεναριακα και απο μερια σχεδιου, τα αλλα δυο δεν τα εχω δει ...
@Banath
εχεις nickname sto www.anime.gr  ?
αν ναι ποιο?

kaliostro

Φίλοι είναι...τα αδέρφια που επιλέγεις!!!

Έρχονται όσοι θέλουν.... Μένουν όσοι μπορούν!!!

Banath

Maleficus δεν έχω στο anime.gr λογαριασμό...Έχω στο animeplanet.gr αν και είναι περίπου το ίδιο...Έχω όμως πολύ καιρό να κάνω post...Και το nickname μου εκεί είναι Hitsugaya(από το Bleach ο Hitsugaya Toushirou 10th Division Captain ;) )

Eagle

Απο τα καλύτερα anime  είναι το Area 88 σενάριο το οποίο θα μπορούσε κάλιστα να γυριστεί σε ταινία.......
Καλά απο τα θρυλικά το οποίο έχει πολύ γέλιο και είναι γεμάτο καφρίλες είναι το Kapamaru Igano....  ;D ;D ;D ;D

Mandis

Το κορυφαίο παιδικό ''Οδύσσεια του διαστήματος'' ή αλλιώς στα ξένα ''Ulysse 31''  . BEST OF THE BEST.
Ulysses 31 intro
Δως μοι πα στω και ταν γαν κινάσω...