Recoil Arms (AEG)

Ξεκίνησε από Maleficus, 07 Μαρ 2010, 16:00:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ποιο θεωρειτε οτι ειναι το καλυτερο κατασκευαστικα αλλα και λειτουργικα AEG με Recoil?

ΤΜ SOPMOD M4
8 (53.3%)
G&G Armament Recoil Arms
4 (26.7%)
Αλλο
3 (20%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 14

Η ψηφοφορία έληξε: 06 Φεβ 2010, 16:00:29 ΜΜ

Maleficus

εγω ηξερα οτι υπαρχει μονο το SOPMOD M4 της ΤΜ με Recoil .
αλλα μετα βρηκα και την G&G οπου διαφερει πολυ στη τιμη απο το πρωτο....
παρακαλω να περιλλαβετε και την αλλαγη της μπαταριας εν ωρα παιχνιδου ενω ψηφιζετε

επειδη δεν γινεται να τα ξερω ολα εχω βαλει και την επιλογη "Αλλο"
σε οπεριπτωση που διαλεξετε αυτη την απαντηση παρακαλω να επεκταθειτε .



Horus

ισως θα επρεπε να βαλεις κ την classic army (βγαζει το G36 κ το M15 με blowback)
enemies..we need more enemies!!

Maleficus

αυτο μπαινει στα "αλλο"

Powerplant

Τελικά δεν κατάλαβα, μιλάς για όπλα με blowback ή όπλα με recoil;
Με recoil ξέρω μόνο το SOPMOD που έχω και είναι φανταστικό όπλο!

Horus

blowback κ recoil σημαίνουν το ιδιο πραγμα: ανακρουση.
enemies..we need more enemies!!

SAPPER

Παράθεση από: Horus στις  07 Μαρ 2010, 19:42:50 ΜΜ
blowback κ recoil σημαίνουν το ιδιο πραγμα: ανακρουση.
Λάθος! άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

BLOW BACK = Παλινδρόμηση του κλείστρου.
RECOIL        = Ανάκρουση.

Και τα δύο τα έχει το SOPMOD της Tokyo Marui.

Powerplant

Παράθεση από: SAPPER στις  07 Μαρ 2010, 19:55:50 ΜΜ
Λάθος! άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

BLOW BACK = Παλινδρόμηση του κλείστρου.
RECOIL        = Ανάκρουση.

Και τα δύο τα έχει το SOPMOD της Tokyo Marui.

+1 στα ανωτέρω!

jumbo

Παράθεση από: SAPPER στις  07 Μαρ 2010, 19:55:50 ΜΜ
Λάθος! άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

BLOW BACK = Παλινδρόμηση του κλείστρου.
RECOIL        = Ανάκρουση.

Και τα δύο τα έχει το SOPMOD της Tokyo Marui.

+1...σωστος για αλλη μια φορα ο sapper....
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

Maleficus

ψηφιστε και αφηστε την απεραντη σοφια του Sapper στην ακρη ....
συγγνωμη μεγαλε σοφε π δεν αφηνω τους πιστους να σε υμνησουν....!

jumbo

ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

Horus

παιδια sorry που επανερχομαι, αλλα αν κανω λαθος για την ανακρουση κ την παλινδρομιση κλειστρου τοτε μαλλον δεν ισχυει η ψηφοφορια.
γιατι εκτως των SOPMOD/SOCOM δεν εχω ακουσει κανενα αλλο οπλο να διαφημιζει οτι διαθετει recoil. Υπαρχει καποιο αλλο?? τα G&G αν δεν κανω λαθος εχουν blowback.

P.S. κατα την παλινδρομηση του κλειστρου υπαρχει μεταφορα μαζας εσωτερικα του οπλου που δυνητικά προκαλει ανακρουση. προφανως η ανακρουση ειναι αναλογη της μαζας που μετατοπιζεται. στο SOPMOD μαλλον εχουν πιο εξελιγμενο συστημα (ισως με μετατοπιση καποιου αντιβαρου στο σωληνα του κοντακιου??). εχω ψαξει αλλα δεν εχω βρει ακομα καποιο σχημα που να εξηγει πως το κανει το κολπο η ΤΜ. μπορειτε να με φωτισετε??  :) 
enemies..we need more enemies!!

queef

Παράθεση από: Horus στις  07 Μαρ 2010, 21:29:40 ΜΜ
παιδια sorry που επανερχομαι, αλλα αν κανω λαθος για την ανακρουση κ την παλινδρομιση κλειστρου τοτε μαλλον δεν ισχυει η ψηφοφορια.
γιατι εκτως των SOPMOD/SOCOM δεν εχω ακουσει κανενα αλλο οπλο να διαφημιζει οτι διαθετει recoil. Υπαρχει καποιο αλλο?? τα G&G αν δεν κανω λαθος εχουν blowback.

P.S. κατα την παλινδρομηση του κλειστρου υπαρχει μεταφορα μαζας εσωτερικα του οπλου που δυνητικά προκαλει ανακρουση. προφανως η ανακρουση ειναι αναλογη της μαζας που μετατοπιζεται. στο SOPMOD μαλλον εχουν πιο εξελιγμενο συστημα (ισως με μετατοπιση καποιου αντιβαρου στο σωληνα του κοντακιου??). εχω ψαξει αλλα δεν εχω βρει ακομα καποιο σχημα που να εξηγει πως το κανει το κολπο η ΤΜ. μπορειτε να με φωτισετε??  :) 
Καμμία σχέση.Στα G&G το κλείστρο κινείται πάιρνοντας αέρα από το πιστόνι ενώ στο SOPMOD γραναζωτά.Επίσης γραναζωτή και η ανάκρουση.

Powerplant

Δες και αυτό το link:
http://www.airsoftmechanics.com/home/content/view/52/1/

Το blowback είναι κλασικό με άερα από πιστόνι. Το recoil όπως είπες είναι με αντίβαρο και ελατήριο στο stock tube.
Από το disassembly που έχει μέσα στο βιβλίο οδηγιών (σε άπταιστα γιαπωνέζικα) αλλά και βιντεο από αποσυναρμολόγηση φαίνεται ότι η κίνηση του recoil γίνεται από το πιστόνι και όχι από κάποιο γρανάζι.
Όπως καταλαβαίνεις είναι πατέντα και δεν πρόκειται να την αποκαλύψουν τόσο εύκολα.
Τώρα να σου πω και εγώ δεν έχω υπόψη μου κάποια άλλη εταιρεία να έχει βάλει σε AEG τέτοιο σύστημα πλην της ΤΜ σε Μ4, G36 και ΑΚ74 (το οποίο είχε βγει νωρίτερα αλλά ο μηχανισμός δεν ήταν ,λένε, τόσο αποτελεσματικός).
Για το ΑΚ δες και αυτό το link που το διαλύει. Από όσα λένε δεν έχει μεγάλες διαφορές από Μ4:
http://www.popularairsoft.com/reviews/tokyo-marui-aks74u-with-blowback-and-recoil-engine

SAPPER

#13
@ Horus για να ακριβολογώ είναι και άλλα μοντέλα της Tokyo Marui που έχουν και τα δύο πλεονεκτήματα όπως το SOCCOM το Μ7Α1 το ΑΚ47... μην βιάζεστε έρχονται... ;D

Παράθεση από: Maleficus στις  07 Μαρ 2010, 20:30:09 ΜΜ
ψηφιστε και αφηστε την απεραντη σοφια του Sapper στην ακρη ....
συγγνωμη μεγαλε σοφε π δεν αφηνω τους πιστους να σε υμνησουν....!
Εσύ αρχίζεις και αναρώνεις βλέπω  ;D έλα να σε κεράσουμε κανένα BBs ;D

Παράθεση από: Horus στις  07 Μαρ 2010, 21:29:40 ΜΜ
P.S. κατα την παλινδρομηση του κλειστρου υπαρχει μεταφορα μαζας εσωτερικα του οπλου που δυνητικά προκαλει ανακρουση. προφανως η ανακρουση ειναι αναλογη της μαζας που μετατοπιζεται. στο SOPMOD μαλλον εχουν πιο εξελιγμενο συστημα (ισως με μετατοπιση καποιου αντιβαρου στο σωληνα του κοντακιου??). εχω ψαξει αλλα δεν εχω βρει ακομα καποιο σχημα που να εξηγει πως το κανει το κολπο η ΤΜ. μπορειτε να με φωτισετε??  :)  

Εχει αντίβαρο μέσα στο tube του κοντακίου που παλινδρομείται και παίρνει κίνηση απο το πιστόνι.

Edit: Πάλι με πρόλαβε ο powerplantmaster.

Maleficus

Παράθεση από: SAPPER στις  08 Μαρ 2010, 01:18:26 ΠΜ
@ Horus για να ακριβολογώ είναι και άλλα μοντέλα της Tokyo Marui που έχουν και τα δύο πλεονεκτήματα όπως το SOCCOM το Μ7Α1 το ΑΚ47... μην βιάζεστε έρχονται... ;D
Εσύ αρχίζεις και αναρώνεις βλέπω  ;D έλα να σε κεράσουμε κανένα BBs ;D



Edit: Πάλι με πρόλαβε ο powerplantmaster.


τωρα τη δευτερα θα με βαλουν να περπατησω
σε εναμιση μηνα να κανεις το σταυρο σου και να αποφασισεις σε ποιον θα δοσεις το AEG σου οταν παθεις σοκ απο τα πολλα ΒΒς

KAI κατι αλλο τωρα
καποιος ψηφισε την επιλογη ΑΛΛΟ αν μπορει να μας πει ποιο ....


Engineer

#15
Παιδιά η ΤΜ δεν βγάζει και το G36 με recoil shock ???
αν το παρατήρησα καλά εχουν προσθέσει και επιπλέον εμβολάκι εμπρός στην κανη για ποιο ρελιστικο ηχο .......
Ουσιαστικά την ανάκρουση την προκαλεί το ιδιο το κλείστρο με το βάρος του.
να και ενα link:  Tokyo Marui G36K Recoil Shock Disassembley Guide - Redwolf Airsoft
Σ αυτό το link φαίνεται και το μικρο επιπρόσθετο εμβολακι στην κανη για τον ηχο.......σαφώς όμως θα παίζει και αυτό ενα μικρο ρόλο στην ανάκρουση
link: Tokyo Marui G36K (Recoil shock) 東京マルイ次世代電動G36K