νομος περι σκοπευτικων ??????

Ξεκίνησε από EKAMenos, 24 Δεκ 2009, 13:14:23 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

EKAMenos

θελω να μου πει καπιος αν ξερει τι λεει ο νομος περι σκοπευτικω

δηλαδι πες οτι σε σταματανε με το αμαξι και βλεπουν to RED DOT  για παραδειγμα τι γινετε τοτε ?????
ΜΕ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ ΑΜΥΝΣΘΕ ΠΕΡΙ ΠΑΤΡΙΣ  ΓΙΑΤΙ    Ο  ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ

http://www.rbgungraphics.com/thompson6in.jpg

jumbo

απο οσο ξερω τα σκοπευτικα ( διοπτρες, RED DOT , κλπ)  απαγορευονται δια ροπαλου, τωρα αν ισχυει κατι διαφορετικο για τις ρεπλικες που χρησιμοποιουμε εμεις, δεν το ξερω... :-\
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

EKAMenos

Παράθεση από: jumbo στις  24 Δεκ 2009, 14:26:08 ΜΜ
απο οσο ξερω τα σκοπευτικα ( διοπτρες, RED DOT , κλπ)  απαγορευονται δια ροπαλου, τωρα αν ισχυει κατι διαφορετικο για τις ρεπλικες που χρησιμοποιουμε εμεις, δεν το ξερω... :-\
οταν λες δια ροπαλου τι ακριβος ενοεις ??  ???
ΜΕ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ ΑΜΥΝΣΘΕ ΠΕΡΙ ΠΑΤΡΙΣ  ΓΙΑΤΙ    Ο  ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ

http://www.rbgungraphics.com/thompson6in.jpg

Whiskey

ΠαράθεσηΝ 2168/1993 / Α-147 Οπλα-Πυρομαχικά-Εκρηκτικές ύλες-κλπ.θέματα

'Αρθρο 7

Κατοχή

2. Με άδεια της αρμόδιας αστυνομικής αρχής του τόπου κατοικίας του ενδιαφερόμενου, επιτρέπεται η κατοχή :
α. Πιστολίων, περιστρόφων και των ουσιωδών μερών (μηχανισμού κλείστρου, θαλάμης, κάνης) και φυσιγγίων αυτών.
β. Εκρηκτικών υλών και εκρηκτικών μηχανισμών.
γ. Των αναφερόμενων στο άρθρο 2 παρ. 2 περ. γ' ειδών.
δ. 'Οπλων ή άλλων αντικειμένων του άρθρου 1, που προορίζονται για δείγματα ή εκθέσεις, σύμφωνα με τα καθοριζόμενα στην απόφαση, που προβλέπεται από την περίπτωση η' της παραγράφου 2 του άρθρου 2 του παρόντος.
ε. 'Οπλων σκοποβολής και ουσιωδών μερών (μηχανισμού κλείστρου, θαλάμης, κάνης) και φυσιγγίων αυτών, καθώς και σκοπευτικών διοπτρών. Η άδεια κατοχής των όπλων αυτών χορηγείται σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα, που ασχολούνται αποδεδειγμένα με την προαγωγή του αθλήματος της σκοποβολής. Οι προϋποθέσεις χορήγησης της άδειας κατοχής όπλων σκοποβολής, οι υποχρεώσεις των ενδιαφερόμενων, ο αριθμός των όπλων που επιτρέπεται να κατέχει κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια, ρυθμίζονται με απόφαση των Υπουργών Πολιτισμού και Δημόσιας Τάξης.

Σε αυτο το κομματι του νομου αναφερεται οτι μονο κατοπιν αδειας και εφοσον ασχολησαι αποδεδειγμενα με το αθλημα της σκοποβολης, μπορεις να φερεις σκοπευτικα βοηθηματα.

Βεβαια βαση της ιδιας παραγραφου το ιδιο συμβαινει και για τα οπλα σκοποβολης.

Υποθετω οτι τα AEG ειναι οπλα σκοποβολης εκτος αν κανω λαθος οποτε διορθωστε με παρακαλω.

EKAMenos

Παράθεση από: Whiskey στις  24 Δεκ 2009, 15:28:59 ΜΜ
Σε αυτο το κομματι του νομου αναφερεται οτι μονο κατοπιν αδειας και εφοσον ασχολησαι αποδεδειγμενα με το αθλημα της σκοποβολης, μπορεις να φερεις σκοπευτικα βοηθηματα.

Βεβαια βαση της ιδιας παραγραφου το ιδιο συμβαινει και για τα οπλα σκοποβολης.

Υποθετω οτι τα AEG ειναι οπλα σκοποβολης εκτος αν κανω λαθος οποτε διορθωστε με παρακαλω.

ευχαριστω πολυ για τον νομο μηποσ ξερεις η τιμορια ποια ειναι ???
ΜΕ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ ΑΜΥΝΣΘΕ ΠΕΡΙ ΠΑΤΡΙΣ  ΓΙΑΤΙ    Ο  ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ

http://www.rbgungraphics.com/thompson6in.jpg

Whiskey

Παράθεσηγ. Οι παραβάτες των διατάξεων της παραγράφου 7 τιμωρούνται με φυλάκιση μέχρι έξι (6) μηνών ......

;)

jumbo

Παράθεση από: EKAMenos στις  24 Δεκ 2009, 15:09:16 ΜΜ
οταν λες δια ροπαλου τι ακριβος ενοεις ??  ???

οτι θα σε πανε χειροποδαρα δεμενο στο πλησιεστερο Α.Τ σαν τους ζουλου... ;D ;D ;D
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

Maleficus

Παράθεση από: Whiskey στις  24 Δεκ 2009, 15:28:59 ΜΜ
Σε αυτο το κομματι του νομου αναφερεται οτι μονο κατοπιν αδειας και εφοσον ασχολησαι αποδεδειγμενα με το αθλημα της σκοποβολης, μπορεις να φερεις σκοπευτικα βοηθηματα.

Βεβαια βαση της ιδιας παραγραφου το ιδιο συμβαινει και για τα οπλα σκοποβολης.

Υποθετω οτι τα AEG ειναι οπλα σκοποβολης εκτος αν κανω λαθος οποτε διορθωστε με παρακαλω.



μηπος αναφερεται συγκεκριμενα στο Ολυμπιακο Αθλημα της Σκοποβολης ? και εγω μπορο να κανω σκοποβολη σην αυλη μ σε κουτακια κοκα κολα αλλα μαλλον ο νομος δε με καλυπτει ...
αλλα εκει δεν εχουν σκοπευτικα .......

jumbo

οχι, επειδη καποτε το ειχα ψαξει το θεμα, ο νομος εννοει οτι πρεπει να εισαι γραμενος σε καποιον σκοπευτικο συλογο, να εχεις δελτιο αθλητη σκοποβολης, και μετα απο καποιες συγκεκριμενες στον αριθμο συμμετοχες σε αγωνες, και παντα υπο την εποπτια του συλογου που ανηκεις, μπορεις να αποκτησεις καποιο σκοπευτικο.
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

salamine153

Εχω ακουσει αλλη διατυπωση - οτι δεν κανει να φωτιζουν η να μεγενθηνουν το στοχο τα σκοπευτικα. αυτα που εχουμε, ουτε, να πεις, μεγενθηνουν ιδιετερα, ουτε φωτιζουν
Δεν μπορεις να σταματισεις την ελευθερια

Maleficus

πος γινεται ενα σκοπευτικο να μην μεγεθυνει η να μη φωτιζει (κοκκινη κουκιδα π.χ) ??? ??? ??? ???
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

επισης εγω προσωπικα απο οσο εχω διαβασει και γνωριζω ο νομος δε λεει κατι τετοιο εκτος και αν εχω χασει καμια παραγραφο/κομματι του αρθρου ......

Horus

κανονικα για αγορα διοπτρας χρειαζεται αδεια απο την ασφαλεια.
τους πας μια αιτηση που γραφεις το μοντελο, εργοστασιο κατασκευης, χωρα προελευσης κ απο ποιον θα το αγορασεις. κ βεβαια πρεπει να συνοδευεται απο χαρτια που αποδεικνυουν οτι εισαι αθλητης της σκοποβολης σε αναγνωρισμενο βεβαια σύλλογο.
κανονικα παλι, ΟΤΑΝ σου δωσουν την αδεια ΑΓΟΡΑΣ (κ οχι χρησης!!!) ειναι νομιμο να την αγορασεις απο το καταστημα!
για αδεια "ελευθερης" χρησης βεβαια ουτε λογος! σαν αθλητης της σκοποβολης επιτρεπεται να την χρησιμοποιείς μονο σε σκοπευτηρια οπου επιτρεπεται.
enemies..we need more enemies!!

Dadias

Παιδιά, τα σκοπευτικά απαγορεύονται ρητός από τον νόμο και η χρήση του είναι παράνομη! καλό είναι να μην τα χρησιμοποιούμε  ;) ούτε κατά την μεταφορά να είναι κουμπομένα πάνω στα a.e.g. - g.b.b. ;) επίσης θα πρέπει να είναι μη λειτουργικά ;)

toxic

Και αφού απαγορεύονται. Γιατί σε όλα τα παιχνίδια που παίζουμαι όλοι έχουνε πάνω στα AEG τους σκοπευτικά? Δηλαδή με λίγα λόγια αμα έρθει η αστυνομία στα πεδία μάχης μας,πρέπει να μας μαζέψει όλους. Δε γίνετε ρε συ καπου θα υπάρχει παραθυράκι σχετικά με τα σκοπευτικά. Εγώ πιστεύω πως πρέπει να το ψάξουμε πιο καλά. Μπωρεί να μην απαγορεύονται πλέον οι ρέπλικες. Πολλοί ούτος η άλλος είναι εκείνοι που ψωνίζουν σκοπευτικά για το παιχνίδι από το εξωτερικό(κυρίως HongKong) και δεν έχει γίνει το παραμικρό στο τελωνείο. Δε γίνετε να είναι τυχεροί όλοι(αν το πούμε ΤΥΧΗ),κάποιον θα πιάνανε και θα είχε γίνει και συζήτηση στο forum.

Δεν θέλω να την πώ σε κανέναν την γνώμη μου γράφω(σε περίπτωση που κάποιος το πάρει προσωπικά οτι τον θύγω)

ROOKIEJO

Παράθεση από: toxic στις  27 Μαρ 2010, 12:25:57 ΜΜ
Και αφού απαγορεύονται. Γιατί σε όλα τα παιχνίδια που παίζουμαι όλοι έχουνε πάνω στα AEG τους σκοπευτικά? Δηλαδή με λίγα λόγια αμα έρθει η αστυνομία στα πεδία μάχης μας,πρέπει να μας μαζέψει όλους. Δε γίνετε ρε συ καπου θα υπάρχει παραθυράκι σχετικά με τα σκοπευτικά. Εγώ πιστεύω πως πρέπει να το ψάξουμε πιο καλά. Μπωρεί να μην απαγορεύονται πλέον οι ρέπλικες. Πολλοί ούτος η άλλος είναι εκείνοι που ψωνίζουν σκοπευτικά για το παιχνίδι από το εξωτερικό(κυρίως HongKong) και δεν έχει γίνει το παραμικρό στο τελωνείο. Δε γίνετε να είναι τυχεροί όλοι(αν το πούμε ΤΥΧΗ),κάποιον θα πιάνανε και θα είχε γίνει και συζήτηση στο forum.

Δεν θέλω να την πώ σε κανέναν την γνώμη μου γράφω(σε περίπτωση που κάποιος το πάρει προσωπικά οτι τον θύγω)
το οτι απαγορευονται απαγορευονται
ουτε σε σκοπευτηρια επιτρεπονται .μονο ρεντ ντοτ και αυτα στην πρακτικη.
το αν κανουν τα στραβα ματια ειναι θεμα διαθεσης αλλα κανεις δεν θεωρηται καλημενος σε τυχον ελεγχο

toxic

Δηλαδή με λίγα λόγια φίλε ROOKIEJO μου λές αμα η αστυνομία έρθει στο πεδίο που παίζουμε μια κυριακή έχει το δικαίωμα να μας χώσει όλους μέσα. έτσι?

ROOKIEJO

Παράθεση από: toxic στις  27 Μαρ 2010, 16:14:02 ΜΜ
Δηλαδή με λίγα λόγια φίλε ROOKIEJO μου λές αμα η αστυνομία έρθει στο πεδίο που παίζουμε μια κυριακή έχει το δικαίωμα να μας χώσει όλους μέσα. έτσι?
δεν ξερω.μπορει να τα παρει ,μπορει να μας παει εισαγγελεα για να αποφασισει αλλος,μπορει να βαλει τα γελια δεν ξερω

mirrage

Παράθεση από: toxic στις  27 Μαρ 2010, 12:25:57 ΜΜ
Και αφού απαγορεύονται. Γιατί σε όλα τα παιχνίδια που παίζουμαι όλοι έχουνε πάνω στα AEG τους σκοπευτικά? Δηλαδή με λίγα λόγια αμα έρθει η αστυνομία στα πεδία μάχης μας,πρέπει να μας μαζέψει όλους. Δε γίνετε ρε συ καπου θα υπάρχει παραθυράκι σχετικά με τα σκοπευτικά. Εγώ πιστεύω πως πρέπει να το ψάξουμε πιο καλά. Μπωρεί να μην απαγορεύονται πλέον οι ρέπλικες. Πολλοί ούτος η άλλος είναι εκείνοι που ψωνίζουν σκοπευτικά για το παιχνίδι από το εξωτερικό(κυρίως HongKong) και δεν έχει γίνει το παραμικρό στο τελωνείο. Δε γίνετε να είναι τυχεροί όλοι(αν το πούμε ΤΥΧΗ),κάποιον θα πιάνανε και θα είχε γίνει και συζήτηση στο forum.

Δεν θέλω να την πώ σε κανέναν την γνώμη μου γράφω(σε περίπτωση που κάποιος το πάρει προσωπικά οτι τον θύγω)

Άμα θες να το ψάξεις πρέπει να βάλεις δικηγόρο με οτι αυτό συνεπάγεται ($$$$$$$)....
Αν θες να το κοιτάξεις μόνος σου μπαίνεις εδώ... http://www.et.gr/search_publication
και ξεκινάς το ψάξιμο.Για την διευκόλυνσή σου λέω οτι το ΦΕΚ που μας αφορά πρώτα
απ'όλα είναι το Α147 του 93.


Maleficus

το βλεπω και ζαλιστικα και ειναι πολυ δυσκολο
εγω παντως θα το ψαξω και αν βρω τιποτα θα σας πω
παω να φτιαξω κανα καφε προβλεπω δυσκολες μερες στο PC

Maleficus

#19
δεν μπορώ να διαβάσω τα έγγραφα
έλεος..... μου βγαίνουν σαν χαλασμένα αρχεία ακόμα και όταν κατεβάσω οτι μου ζητάει και από firefox... δεν μπορώ  να βάλω internet explorer δυστηχώς μιάς και το λογισμικό μου δεν το υποστηρίζει

EDIT:(Fr.29/01/2010 11:46) problem solved αλλα.....
τα κειμενα στο αρχειο δεν αντιστοιχουν σε ολες τις σελιδες του τευχους
οπως ειπε και ο mirrage πρεπει να εχεις ενα κωδικο προσβασης για να τα δεις σε αρχειο pdf μα αντε που δεν παρεχονται πληροφοριες για την δημιουργια λογαριασμου και κωδικου προσβασης

η λεξη "σκοπευτικα" και γενικοτερα η αναζητηση για "σκοπευτικα βοηθηματα" σε ολους τους τομεις εχουν τουλαχιστον 200 αποτελεσματα το 2009 ,13 το 2008 και εκει ειναι που λεω πως πρεπει να φτιαξω κι αλλο καφε διοτι μονο 38 ωρες αυπνιας δεν κανουν πλεον ...
το site ειναι ενα χαος με χαζη οργανωση αρχειων και μηχανη αναζητησης
abandon all hope for you who enter this place

συνεχιζω το ψαξιμο...