EOTECH-vs-RED DOT

Ξεκίνησε από Ιστιμπεη, 13 Δεκ 2009, 13:18:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Ιστιμπεη

Παιδια εχω καταληξει σε 2 σκοπευτικα. Σε αυτο http://airsoftclub.gr/eshop/product_info.php?cPath=67_69&products_id=645 και σε αυτο
http://airsoftclub.gr/eshop/product_info.php?cPath=67_69&products_id=772. Ποιο νομιζεται ειναι το καλυτερο και γιατι?
Οριστε μερικα video (για το δευτερο βιντεο πατε κατευθειαν στα 2:00)
AK 47 Red/Green Reflex Sight Airsoft

G&P EOTech 552 Replica Sight Review

Goodspeed

#1
Είμαι fan και χρησιμοποιώ το open type red dot ( 1ο video ). Δεν σου περιορίζει το οπτικό πεδίο, δεν υπάρχουν "τυφλά" σημεία ( tube effect ), και συνιστώ την εκπαίδευση των ματιών για σκόπευση με τα 2 μάτια ανοιχτά για τον ορισμό της γρήγορης σκόπευσης.

Το άλλο στο 2ο video είναι όμορφο και ίσως το κορυφαίο που κυκλοφορεί ΜΟΝΟ όμως το πραγματικό. Όλες οι ρέπλικες έχουν το πρόβλημα του "καθρεφτίσματος", κάτι που το θεωρώ πολύ ενοχλητικό και άβολο. Πρόσεξε στο 2':34'' και μετά του video πώς φαίνεται αυτός που κάνει την παρουσίαση και θα γίνει κατανοητό.

100% προσωπική άποψη χωρίς διάθεση να επηρεάσω την επιλογή σου  ;)
No flag, no uniform, ever stopped the bbs from my gun...




Ιστιμπεη

Πληρης και κατατοπιστικη απαντηση. Επομενος. ;D ;D ;D ;D

misericord

Παράθεση από: Goodspeed στις  14 Δεκ 2009, 11:47:19 ΠΜ
Είμαι fan και χρησιμοποιώ το open type red dot ( 1ο video ). Δεν σου περιορίζει το οπτικό πεδίο, δεν υπάρχουν "τυφλά" σημεία ( tube effect ), και συνιστώ την εκπαίδευση των ματιών για σκόπευση με τα 2 μάτια ανοιχτά για τον ορισμό της γρήγορης σκόπευσης.

Το άλλο στο 2ο video είναι όμορφο και ίσως το κορυφαίο που κυκλοφορεί ΜΟΝΟ όμως το πραγματικό. Όλες οι ρέπλικες έχουν το πρόβλημα του "καθρεφτίσματος", κάτι που το θεωρώ πολύ ενοχλητικό και άβολο. Πρόσεξε στο 2':34'' και μετά του video πώς φαίνεται αυτός που κάνει την παρουσίαση και θα γίνει κατανοητό.

100% προσωπική άποψη χωρίς διάθεση να επηρεάσω την επιλογή σου  ;)

Είσαι άκυρος Λεω.

Το Eotech της Hurricane είναι με διαφορά το καλύτερο airsoft σκοπευτικό που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή.
Δεν υπάρχει πιθανότητα tubing γιατί απλά δεν υπάρχουν συνθήκες μάχης και η σκόπευση δεν χρειάζεται να γίνει τόσο γρήγορα.

Με απλά λόγια τα σκοπευτικά στο airsoft να τα κρίνεις από το κατά πόσο μπορείς να ευθυγραμμίσεις τη φωτεινή κουκίδα ή το σταυρόνημα ή το holo sight με το σημείο που σκάει η μπίλια. Αν βασιστείς σε αυτό που σου λέω θα διαπιστώσεις ότι δεν υπάρχουν πολλά στην αγορά που να το κάνουν αυτό. Σίγουρα το παραπάνω της GnP δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. Όπως και στα AEG έτσι και στα σκοπευτικά ότι πληρώσεις παίρνεις.

Goodspeed

Παράθεση από: misericord στις  15 Δεκ 2009, 00:12:54 ΠΜ
Το Eotech της Hurricane είναι με διαφορά το καλύτερο airsoft σκοπευτικό που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή.

Says Who ??

Δεν υπάρχει πιθανότητα tubing γιατί απλά δεν υπάρχουν συνθήκες μάχης και η σκόπευση δεν χρειάζεται να γίνει τόσο γρήγορα.

Το tubing δεν αφορούσε το τύπου Eotech αφενός, και αφετέρου δεν μπορείς να ξέρεις πως θέλει να σκοπεύει ο άλλος  ;)

No flag, no uniform, ever stopped the bbs from my gun...




misericord

Άνοιξε κάνα review για να διαβάσεις.

Επίσης μπορείς να το συγκρίνεις με οποιοδήποτε σκοπευτικό φοράς τώρα στα AEGs σου και σου βάζω στοίχημα ότι είναι καλύτερο.

Δεν ξέρω πώς θέλει να σκοπεύει ο καθένας αλλά αν μου λες ότι το airsoftικό σου επίπεδο έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο που σε καθυστερεί το tubing μάλλον έχεις μπερδευτεί και νομίζεις ότι δεν έχουμε παίξει μαζί ποτέ.

Μερικά links για να πάρεις γραμμή:

http://www.airsoftcanada.com/showthread.php?t=27256
http://www.airsoftretreat.com/reviews/showproduct.php?product=107
http://airsoft-barracks.com/oldasb/page.php?68

Μπορώ να σου linkάρω και άλλα. Μια δοκιμή θα σε πείσει. Κατέβασε το σκοπευτικό σου για να κάνουμε ένα συγκριτικό με το hurricane.

Goodspeed

Απάντησα σε μία ερώτηση του παιδιού και ξαφνικά δέχομαι επίθεση και προσπάθεια απαξίωσης όσων λέω.

Απάντησα με την μέχρι τώρα εμπειρία μου και τίποτα παραπάνω. Δεν είπα ποτέ ότι τα σκοπευτικά μου είναι uber alles ( σε αντίθεση ), ούτε μίλησα για το δικό μου airsotfικό επίπεδο. Είναι πολύ κάτω σε σχέση με το δικό σου.

Ευχαριστώ για τα link  ;)
No flag, no uniform, ever stopped the bbs from my gun...




misericord

Παράθεση από: Goodspeed στις  15 Δεκ 2009, 00:58:15 ΠΜ
Απάντησα σε μία ερώτηση του παιδιού και ξαφνικά δέχομαι επίθεση και προσπάθεια απαξίωσης όσων λέω.

Απάντησα με την μέχρι τώρα εμπειρία μου και τίποτα παραπάνω. Δεν είπα ποτέ ότι τα σκοπευτικά μου είναι uber alles ( σε αντίθεση ), ούτε μίλησα για το δικό μου airsotfικό επίπεδο. Είναι πολύ κάτω σε σχέση με το δικό σου.

Ευχαριστώ για τα link  ;)

Όχι ρε φίλε προς θεού καμία προσπάθεια απαξίωσης.

Απλά να σώσουμε το παληκάρι από άδικη σπατάλη. Πραγματικά 9 στα 10 σκοπευτικά ρέπλικες απλά δεν κάνουν τη δουλειά τους.

Τώρα για το airsoftικό επίπεδο ξέρεις τι εννοώ. Μαζί συζητάγαμε τόσες φορές για το πόσο πιο εύκολο είναι απλά να παρακολουθείς τις μπίλιες και να διορθώνεις τις ριπές.

Αν πάλι θεωρείς ότι σου επιτίθεμαι είμαι έτοιμος να διορθώσω το Σαββατοκύριακο που έρχεται με σουβλάκια και μπύρες. 8)

Ιστιμπεη

Παιδια πρεπει να καταλειφουμε καπου. Εχετε και οι δυο δικιο αλλα βλεπω στο τριτο link που εβαλε ο misericord πως σε αρκετες απο τις φωτογραφιες
το τζαμακι του Eotech γυαλιζει. Απο την αλλη στο πρωτο video που εβαλα
στο 10'' γραφει πως το σκοπευτικο αφου δεχθηκε βολη απο ΒΒs ψιλοεσπασε.
Τελικα... ??? ??? ??? ???

misericord

Αν δεν δεις πώς είναι στην πραγματικότητα δεν καταλαβαίνεις από φωτογραφίες.

Από την άλλη πόσα χρήματα σκοπεύεις να διαθέσεις, γιατί η λύση που σου προτείνω είναι αρκετά ακριβή.

mirrage

Αυτό που λέει ο misericord ισχύει.
Πέρα από αυτό το πιο ασφαλές που μπορεί να σου πει κάποιος
είναι να πάρεις όποιο θες για την παπατζα όπου σίγουρα θα δουλέψει
τέλεια.Αλλά για βολές παίζουν πολλά που δύσκολα τα σταθμίζεις όταν
μιλάς για bbs και aeg.