Ελληνικη ερημου.

Ξεκίνησε από Patriot, 23 Οκτ 2009, 23:10:24 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Patriot

Ελληνικη ερημου εχετε δει στο ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ ?  :o
Που μπορουμε να την παρουμε αν ξερει κανεις? ΤΝΧ  ???
God Save The Queen.........

Greek_soldier

Ναι φοράνε στο ΤΕΣΑΦ. Δες στην ιστοσελίδα του ΓΕΕΘΑ

http://www.geetha.mil.gr/index.asp?a_id=1716&nid=1130

Μπορείς να την αγοράσεις από οποιοδήποτε κατάστημα στρατιωτικών ειδών.

WAR ANGEL

Την φοραγαμε αλλα την καταργησαμε...ο λογος και μονο ειναι αρκετα ηλιθιος ωστε να δημοσιευτει σε σοβαρο forum

Greek_soldier

Α, ναι; Θυμάμαι ένας ΕΠΟΠ από το ΤΕΝΞ που είχε πάει εκεί μου έλεγε ότι το χειμώνα φόραγαν την κανονική lizard και το καλοκαίρι την ερήμου.

Ozymandias

ΠαράθεσηΤην φοραγαμε αλλα την καταργησαμε...ο λογος και μονο ειναι αρκετα ηλιθιος ωστε να δημοσιευτει σε σοβαρο forum
??? ??? ??? ???
ποιοι την φοραγαν; Ποιοι την καταργησαν και γιατι;

queef

Στο Μπαλή στο μοναστηράκι μπορείς να τη βρεις φίλε μου.

WAR ANGEL

Παράθεση από: Ozymandias στις  25 Οκτ 2009, 20:43:41 ΜΜ
??? ??? ??? ???
ποιοι την φοραγαν; Ποιοι την καταργησαν και γιατι;

H Eλληνικη δυναμη στο Αφγανισταν....εχεις και ΠΜ

cosvas

Ο λόγος κατάργησης άκουσα οτι ήταν η μεγάλη ομοιότητα με την αντίστοιχη Βρετανική ερήμου, οπότε αυτόματα θα στοχοποιούνταν και οι δικοί μας στρατιωτικοί σε πιθανές επιθέσεις εναντίων των Βρετανών. Αυτός είναι αρκετά σοβαρός λόγος και μάλιστα μεταξύ φίλων (από τις Ειδικές Δυνάμεις) αυτό ακριβώς είχαμε επισημάνει αμέσως μόλις βγήκε η Ελληνική ερήμου. Εξάλλου μέχρι τώρα οι ΕΛ.Δ.ΑΦ. ΔΕΝ εμπλέκεται σε μάχες αλλά έχει ρόλο καθαρά ανθρωπιστικό, οπότε η χρησιμότητα της ερημικής παραλλαγής είναι μικρή και δεν υπάρχει πραγματικά επιχειρισιακή απαίτηση όσο παραμένουν στον ίδιο ρόλο οι δυνάμεις μας.

Ozymandias

Μεγαλειωδης ιδεα.....ειμαι βεβαιος οτι οι συμμαχοι μας στο Αφγανισταν θα την σχολιασουν αναλογα.

Δεν φτανει που λουφαρουμε σαν τους γιωταδες, οταν οι αλλοι πολεμανε, αλλα σπευδουμε να αλλαξουμε χρωματα μηπως μας μπερδεψουν και χρειαστει να πολεμησουμε κατα λαθος.

Το πληγμα που ενδεχομενως να δεχτει το διεθνες κυρος των Ελληνικων Ε.Δ. απο τετοιες ενεργειες δεν το σκεφτεται κανενας; 

cosvas

Για να απασχολεί κάποιους το κύρος των Ε.Δ. στο εξωτερικό θα πρέπει πρώτα να τους έχει απασχολήσει τι ίδιο για το εσωτερικό !!! Και δυστυχώς δεν είναι μόνο το θέμα της στολής παραλλαγής που δεν πάει καλά, οι ελλείψεις είναι τραγικές σε κάθε τομέα ατομικού εξοπλισμού!

Ozymandias

Εδω θα διαφωνησω.....

Το οτι οι εγχωριες Ελληνικες  ενοπλες δυναμεις (ακομα οι λεγομενες "ειδικες" ) ειναι για γελια, η κλαμματα, ειναι κατι το οποιο λιγο πολυ ολοι γνωριζουμε, πολλω δε μαλλον αν γνωριζεις 5 πραγματα περα απο τιην γνωστη προπαγανδα και τα συνθηματα.

Ωστοσο, οι δυναμεις που στελνουμε εξω ειναι αλλη κουβεντα, η θα επρεπε να ειναι αλλη κουβεντα. Οι Τσεχοι για παραδειγμα, που οι εγχωριες τους δυναμεις ειναι σχεδον ανυπαρκτες, και μεχρι προτινως τρελο κωλοχανειο (Εχω φιλο μονιμα στις Τσεχικες ΕΔ) εχουν εξοπλισει αρτιοτατα τις δυναμεις που στελνουν στο εξωτερικο, οι οποιες μαλιστα και αναλαμβανουν μαχιμες αποστολες.

Οι Πολωνοι, εχουν στειλει στο Ιρακ μοναδες οι οποιες συναγωνιζονται σε εξοπλισμο στα ισα τις Αμερικανικες και επιχειρουν διπλα σε αυτες.

Εμεις, απο τη μια στελνουμε μοναδες εδω και εκει, απο την αλλη τις κρυβουμε μηπως και χρειαστει να πολεμησουν, και σε καθε περιπτωση τις κραταμε χωρις εξοπλισμο.

Δυστυχως,  οι δυναμεις αυτες ειναι η εικονα που εχουν οι αλλοι για εμας, και οχι ο φανταρος στο φυλακιο Κακοπετρου που μακαριως κοιμαται στη σκοπια. Γνωμη μου ειναι οτι αυτες τις δυναμεις θα πρεπει ειτε να τις εχουμε αξιομαχες, ειτε να τις φερουμε πισω στο κακοπετρο οπου θα ειναι ασφαλεις. Αυτη η μεσοβεζικη κατασταση νομιζω ειναι ο,τι χειροτερο.

Οσον αφορα την στολη ερημου, θεωρω οτι ειναι μια πολυ καλη πρωτη προσπαθεια. Το μονο μου σχολιο ειναι οτι τα καφε θα επρεπε να ειναι πιο αχνα και οτι η ποιοτητα της ραφης θα επρεπε να ειναι καλυτερη. Θα επρεπε να την αναπτυξουμε και οχι να την εξαφανισουμε. Στην τελικη, κανενας δεν ξερει οι Ελληνικες ΕΔ που θα χρειαστει να αναπτυχθουν στο μελλον, στα πλαισια των συμμαχικων μας υποχρεωσεων, η τι ρολο θα χρειαστε να αναλαβουν εκει που θα πανε.   

jumbo

Παράθεση από: Ozymandias στις  28 Δεκ 2009, 16:37:47 ΜΜ
Εδω θα διαφωνησω.....

Το οτι οι εγχωριες Ελληνικες  ενοπλες δυναμεις (ακομα οι λεγομενες "ειδικες" ) ειναι για γελια, η κλαμματα, ειναι κατι το οποιο λιγο πολυ ολοι γνωριζουμε, πολλω δε μαλλον αν γνωριζεις 5 πραγματα περα απο τιην γνωστη προπαγανδα και τα συνθηματα.

Ωστοσο, οι δυναμεις που στελνουμε εξω ειναι αλλη κουβεντα, η θα επρεπε να ειναι αλλη κουβεντα. Οι Τσεχοι για παραδειγμα, που οι εγχωριες τους δυναμεις ειναι σχεδον ανυπαρκτες, και μεχρι προτινως τρελο κωλοχανειο (Εχω φιλο μονιμα στις Τσεχικες ΕΔ) εχουν εξοπλισει αρτιοτατα τις δυναμεις που στελνουν στο εξωτερικο, οι οποιες μαλιστα και αναλαμβανουν μαχιμες αποστολες.

Οι Πολωνοι, εχουν στειλει στο Ιρακ μοναδες οι οποιες συναγωνιζονται σε εξοπλισμο στα ισα τις Αμερικανικες και επιχειρουν διπλα σε αυτες.

Εμεις, απο τη μια στελνουμε μοναδες εδω και εκει, απο την αλλη τις κρυβουμε μηπως και χρειαστει να πολεμησουν, και σε καθε περιπτωση τις κραταμε χωρις εξοπλισμο.

Δυστυχως,  οι δυναμεις αυτες ειναι η εικονα που εχουν οι αλλοι για εμας, και οχι ο φανταρος στο φυλακιο Κακοπετρου που μακαριως κοιμαται στη σκοπια. Γνωμη μου ειναι οτι αυτες τις δυναμεις θα πρεπει ειτε να τις εχουμε αξιομαχες, ειτε να τις φερουμε πισω στο κακοπετρο οπου θα ειναι ασφαλεις. Αυτη η μεσοβεζικη κατασταση νομιζω ειναι ο,τι χειροτερο.

Οσον αφορα την στολη ερημου, θεωρω οτι ειναι μια πολυ καλη πρωτη προσπαθεια. Το μονο μου σχολιο ειναι οτι τα καφε θα επρεπε να ειναι πιο αχνα και οτι η ποιοτητα της ραφης θα επρεπε να ειναι καλυτερη. Θα επρεπε να την αναπτυξουμε και οχι να την εξαφανισουμε. Στην τελικη, κανενας δεν ξερει οι Ελληνικες ΕΔ που θα χρειαστει να αναπτυχθουν στο μελλον, στα πλαισια των συμμαχικων μας υποχρεωσεων, η τι ρολο θα χρειαστε να αναλαβουν εκει που θα πανε.   

+1 στον οζυ ;)
ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ, ΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ

ΑΞΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΑΕΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ

alegolas

Παράθεση από: Ozymandias στις  24 Δεκ 2009, 17:12:58 ΜΜ
Μεγαλειωδης ιδεα.....ειμαι βεβαιος οτι οι συμμαχοι μας στο Αφγανισταν θα την σχολιασουν αναλογα.

Δεν φτανει που λουφαρουμε σαν τους γιωταδες, οταν οι αλλοι πολεμανε, αλλα σπευδουμε να αλλαξουμε χρωματα μηπως μας μπερδεψουν και χρειαστει να πολεμησουμε κατα λαθος.

Το πληγμα που ενδεχομενως να δεχτει το διεθνες κυρος των Ελληνικων Ε.Δ. απο τετοιες ενεργειες δεν το σκεφτεται κανενας; 

Τι ακριβώς είναι το Αφγανιστάν? Πασαρέλα στρατιωτικών δυνάμεων? Ποιος την έχει μεγαλύτερη? Και όταν λες ότι λουφάρουμε σαν γιωτάδες όταν οι άλλοι πολεμάνε, τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου? να εμπλακούν σε επιχειρήσεις οι ελληνικές δυνάμεις του Αφγανιστάν? Είναι τιμή να πολεμήσεις δίπλα στον αμερικανό ε? Δεν έχεις υπ' όψη σου όμως μάλλον ότι εκεί δεν παίζουν airsoft και προφανώς αν εμπλακούν θα έχουμε και θύματα έλληνες στρατιώτες. Θα ήθελες κάτι τέτοιο?
Kefalonia Airsoft Club
http://airsoftkefalonia.com

mirrage

Αρχίζει και γίνεται πολιτικό το θέμα η είναι ιδέα μου?
Και εγώ δεν θέλω να χαθούν δικοί μας για το συμφέρον
των συμάχων αλλά θεωρητικά αυτός είναι ο δρόμος για
να κερδίσουμε καλύτερες θέσεις στο παιχνίδι...  ;)


Ozymandias

ΠαράθεσηΚαι εγώ δεν θέλω να χαθούν δικοί μας για το συμφέρον
των συμάχων αλλά θεωρητικά αυτός είναι ο δρόμος για
να κερδίσουμε καλύτερες θέσεις στο παιχνίδι...

Aυτο ακριβως λεω και εγω.... Οι Τσεχοι, Πολωνοι, κτλ, ουτε πιο δουλικοι ειναι απο τους "αδαμαστους" Ελληνες, ουτε υπολογιζουν τα παιδια τους λιγοτερο, ουτε εχουν λεφτα για πεταμα. Πιο πραγματιστες ειναι, κατι που δεν ειμαστε εμεις. 

Αν η Ελλαδα θελει να παιξει το παιχνιδι "Συμμετεχω στον πολεμο κατα της τρομοκρατιας/ Εχω ρολο στη διεθνη σκηνη" καλον θα ηταν να το κανει σωστα. Αν παλι η Ελλαδα δεν θελει να παιξει αυτο το παιχνιδι, η δεν εχει τα @@ να συμμετεχει και να πληρωσει το λογαριασμο, καθ'ολα σεβαστο και αυτο, αλλα ας αποσυρει τις δυναμεις της και ας τις γυρισει σπιτι, και ας τις βαλει να φυλανε τις βραχονησιδες και τις παραλιες, αν νομιζει οτι το εθνικο της συμφερον ειναι αυτο. Σε καθε περιπτωση ας κανει κατι ευφυες.....

Αυτο που κανει αυτη τη στιγμη ειναι 1)ανοητο και 2)ασκοπο.
Αφενος εκθετει τις δυναμεις της σε κινδυνο (Βλ. την προσφατη επιθεση σε πομπη της Ελληνικης δυναμης στο Αφγανισταν με Ελληνες τραυματιες, τους τραυματιες στο Κοσοβο, το θανατο Ελληνα στην Σομαλια κτλ)

Αφεταιρου δεν δρεπει τους οποιους διπλωματικους καρπους μιας συμμετοχης σε συμμαχικες επιχειρησεις, δεδομενου οτι για τους συμμαχους μας, οι Ελληνες λουφαρουν.

Ρισκο χωρις κερδος λοιπον.....

Οσον αφορα την οποια "τιμη να υπηρετεις διπλα στους Αμερικανους" δεν ξερω να σου πω, αλλα θεωρω οτι ειναι τιμη να υπηρετεις την πατριδα σου, και τα συμφεροντα αυτης, οπου και οποτε αυτη στο ζητησει. Ουαι και αλιμονο αν ο καθενας απο εμας αποφασιζε μονος του που και ποτε του ειναι βολικο να υπηρετησει την πατριδα, πολλω δε μαλλον αν εισαι μονιμο στελεχος των Ε.Δ. και εξ'ορισμου εργαλειο της εξωτερικης πολιτικης της χωρας. 

Το διεθνες γεωπολιτικο παιχνιδι ετσι παιζεται και θα πρεπει να αποφασισουμε αν θελουμε να το παιξουμε, και να δεχτουμε το οποιο κοστος, η να κοροιδευουμε τους εαυτους μας με ημιμετρα που κοστιζουν μονο και δεν αποφερουν κερδος για την Ελλαδα. 

alegolas

Τώρα κατανόησα καλύτερα την τοποθέτησή σου. Συμφωνώ κ εγώ ότι αφήουμε στρατιώτες εκτεθημένους χωρίς λόγο. Και επειδή στη συγκεκριμένη περίπτωση ουδένα λόγο βλέπω για εμπλοκή καλύτερα να επιστρέψουν πίσω. Γιατί τα συμφέροντα δεν είναι δικά μας εκεί. Απλά μαζί με τον αφέντη έχουν μαζευτεί και καμιά 10αριά σκυλιά για να αρπάξουν κάνα ξεροκόμματο και την εύνοιά του.
Kefalonia Airsoft Club
http://airsoftkefalonia.com

PHALANX

σε 2 video που είδα στο youtube έλληνες πεζονάυτες αν πρόσεξα καλά φόραγαν παραλλαγή ερήμου.
το Σεπτέμβρη του 2005 στη Αίγυπτο στην άσκηση BRIGHT STAR.
505th Greek Marines Battalion vol.2
505th Greek Marines Battalion vol.1

'' Deus Vult ''

ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ

λεγεων Ελλας,τα σπανε τα παληκαρια!!!
But who are ye, in rags and rotten shoes,You dirty-bearded, blocking up the way?

We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further...

AGGRESSIVE

Παράθεση από: Patriot στις  23 Οκτ 2009, 23:10:24 ΜΜ
Ελληνικη ερημου εχετε δει στο ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ ?  :o
Που μπορουμε να την παρουμε αν ξερει κανεις? ΤΝΧ  ???
http://www.allaboutarmy.gr/component/page,shop.product_details/flypage,flypage.tpl/product_id,88/category_id,1/option,com_virtuemart/Itemid,1/Εδω ειναι το μονο ηλεκτρονικο sait καταστηματος με ειδη στρατου που εχει.

AGGRESSIVE

Δεν το διατυπωσα σωστα που ειδα να εχει.Μην μας παρεξηγησουν κι ολας ;D!!!